vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 6 χρήστες
Alexander20, maprix, aragiannis, manoslykos, tibolaso, camber

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« στις: Αυγούστου 13, 2016, 21:27 »
Εχτές παρέλαβα από VapeLand Καλλιθέας, το νέο HGICAR VT 75 Nano, που είναι βασισμένο στην πλακέτα της EVOLV DNA 75.Ας κάνω μια μικρή παρουσίαση.

Το μοντάκι έρχεται σε μια όμορφη συσκευασία με την δική του χάρτινη τσαντούλα.



Πάνω αριστερά η τσαντούλα με το δικό του λογότυπο. Τα υπόλοιπα είναι το κουτάκι συσκευασίας. Στο μπροστινό μέρος του μοντ είναι μια θεσούλα για το USB καλώδιο φόρτισης και σύνδεσης με τον υπολογιστή. Υπάρχει επίσης και το πολύ συνοπτικό user manual...


...με την καρτούλα εγγύησης που το συνοδεύει.
Πάμε τώρα στο μοντάκι.


Μία από το πλάι.



Μία μπροστινή με την DNA 75 ...εν δράσει.



Εδώ μία ελαφρώς φλουταρισμένη, όπου δεν φαίνεται καλά ο πόλος, που είναι με ελατήριο και πολύ καλός, απόσο έχω αντιληφθεί μέχρι τώρα.



Εδώ μία στο κάτω μέρος, όπου φαίνεται ο αριθμός παραγωγής και η θέση όπου αλλάζουμε μπαταρία, ανασηκώνοντας το ελατηριωτό έλασμα και ξεβιδώνοντας το καπάκι. Εδώ υπάρχει πρόβλημα.



Και μία τελευταία με τον Fodi F2 πάνω του (ο Fodi έχει "ξένο" ντριπάκι...)


Παρατηρήσεις τώρα.
Ακόμα είναι πολύ νωρίς να μιλήσει κανείς για την βαφή.
Το μοντάκι είναι στιβαρό και γεροδεμένο. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως κουδούνισμα των κουμπιών, των οποίων το πάτημα είναι ακριβώς όσο και όπως πρέπει. Σφιχτοδεμένο αλλά χωρίς να προβληματίζει τα δάχτυλα. Τα χρώματα δένουν πολύ αρμονικά, το λογότυπο στο πλάι είναι εμφανές αλλά και διακριτικό. Οι δυο καμπύλες στο μπροστινό μέρος του μοντ, πάνω και κάτω, του δίνουν μια κομψή όψη και ταυτόχρονα το δείχνουν ελαφρώς μικρότερο από όσο είναι, ενώ κάθεται πολύ καλά σε ένα κανονικό και μέτριο χέρι.
Βρήκα ένα αρνητικό σημείο και αυτό είναι στο καπάκι της θήκης της μπαταρίας.
Ξεβιδώνει εύκολα με το ανασήκωμα του κλιπ το οποίο είναι ελαητηριωτό και γυρίζει στην θέση του μόλις το αφήσεις. Ξεβιδώνει λοιπόν, αλλά το βίδωμα θέλει μεγάλη προσοχή. Το σπείρωμα είναι πολύ πυκνό και καθώς είναι αλουμίνιο, αρκεί μία στιγμιαία απροσεξία, ένα μικρό στραβοβίδωμα, και οι βόλτες υπάρχει κίνδυνος να σε απαχαιρετήσουν.

Όσον αφορά την λειτουργικότητά του τώρα, τα πάντα είναι θέμα DNA 75.Θέλει δύο μεταπτυχιακά για να την μάθεις...
Οι οδηγίες χρήσης που το συνοδεύουν είναι πολύ συνοπτικές (αν και περιεκτικές) και χρειάζεσαι καλή μνήμη για να αποστηθίσεις τις λειτουργίες. Προσωπικά το έχω μαζί μου, ώστε να ανατρέχω σε αυτό, ακόμα και όταν θέλω να ξεκλειδώσω την αντίσταση.

Το δοκίμασα σε TC, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάφερα να βάλω σωστά το 0,00088 που δίνει για το TCR του SS316 (stealthvape) το πινακάκι του Estrifan

Σε Power mode, το ατσάλι το δουλεύει άψογα. Αντίσταση 1,27 Ωμ με 11 βατ και χτυπάει περίφημα.
Έχω την εντύπωση ότι κάνει καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας, αλλά μένει να το διαπιστώσω αφού αλλάξω 3-4 φορές τις 3 μπαταρίες που έχω.
Επίσης τα ρεύματά του είναι καλύτερα, πιο ομαλά και χωρίς εξάρσεις.
Μέσω του Escribe (ακόμα θέλω πολύ δουλειά), έβαλα την λειτουργία Preheat Power στα 30 Watt για ένα δεύτερο και το Punch στην μέση, και φαίνεται να μου ταιριάζει πολύ.

Για ό,τι νεώτερο θα επανέλθω.

:)

Νεώτερα:
Η εγγύηση καλύπτει την πλακέτα για ένα χρόνο.

Το ανοδιωμένο αλουμίνο είναι πολύ ανθεκτικό και δεν αφήνει αποτυπώματα, ακόμα και αν το χέρι είναι ιδρωμένο. Ε, τώρα αν ξεκοκκαλίζεις κάνα αρνάκι και ατμίζεις κι όλας, όλο και κάποια λαδίλα θα αφήσεις...  :))

Το βάρος του, μαζί με την 18650, είναι 163 γραμμάρια. Το VTC mini πιάνει τα 165. Αμελητέα διαφορά.

Ο πόλος του είναι πολύ καλός όντως. Fofi F2 και Avocado βίδωσαν άνετα και σταθερά και στέκονται βράχος, χωρίς κανένα απολύτως κουνηματάκι όπως στο VTM mini. Επί πλέον, μπορεί να δεχθεί άνετα 24 ατμοποιητή. Η μπροστινή του πλευρά, όπου υπάρχει η πλακέτα και τα κουμπιά, έχει πλάτος 2,25 χιλ. ενώ η πίσω, όπου η μπαταρία και ο πόλος, είναι 2,42 χιλ.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπαίνει 24άρης ατμοποιητής και να υπάρχει δυνατότητα και για 25άρη, αν και οριακά.
Με μια θήκη σιλικόνης ο 25άρης ούτε καν θα εξέχει, αλλά αυτό είναι ένα άλλο πρόβλημα με δύο σκέλη!
Το μαύρο VTC mini που έχω, είτε είναι μέσα στην θήκη είτε έξω, δεν υπάρχει διαφορά. Ένα μαύρο πράγμα είναι, είτε μέσα είτε έξω. Αλλά αυτό το κουκλί, πως θα το χαντακώσεις μέσα σε μια θήκη;  :NoWay: Θα χαθεί όλη η ομορφάδα του... ;)
Το δεύτερο σκέλος του προβλήματος τώρα, είναι πως εκτός θήκης, θα είναι υποκείμενο σε γρηγορότερη φθορά...
Βρε κάτι προβλήματα που έχουμε ως ατμιστές... 
:))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2016, 14:54 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 13, 2016, 21:44 »
Το ζαχαρώνω μέρες τώρα, στο κοκκινακι που το διάλεξες είναι έρωτας!
Αναμένουμε κι άλλες εντυπώσεις με τη χρήση, καλοάτμιστο να είναι! :)

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 13, 2016, 21:44 »
Συγχαρητηρια για την λιτη και πληρης παρουσιαση!
Καλοριζικο και καλα Ντουμανια!!
Θα περιμενουμε τα γνωστα updates ως προς την ποιότητα της βαφης..
Βλεπεις με ψηνει το μικρο..

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 13, 2016, 22:21 »
Πού θα πάει, δε θα γυρίσω από διακοπές; Θα γυρίσω! :D

Πολύ ωραία παρουσιαση!

Μήπως έχεις και κανένα vtc mini για μια συγκριτική φωτογράφιση; :)

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 13, 2016, 23:54 »
Θα σου απαντήσω μιας κι εκανα σύγκριση σημερα.
Ελαφρος μεγαλυτερο αλλα πολυ πιο φιλικο στο χερι λογο σχηματος.  Προσωπική αποψη ειναι οτι εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευής και ειναι πανεμορφο!!
Τα υπολοιπα ο ιδιοκτητης ο οποιος εκανε και μια καταπληκτική παρουσιαση!

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 13, 2016, 23:59 »
Να και τρεις συγκριτικές φωτό με το VTC mini.






Οι διαστάσεις τους έχουν ως εξής:

Hcigar: 4.10 x 2.40 x 8.15 cm
VTC mini: 3.80 x 2.22 x 8.20 cm
(μετρημένες με παχύμετρο)



Παρ' όλο που ελάχιστα υπερτερεί το VTC mini, το HCIGAR δείχενι μικρότερο.
Και αυτό λόγω των δύο καμπυλών που έχει.

Αύριο θα βάλω και βάρος.
Ζήτησα πριν λίγο την ζυγαριά της Λοξίαινας και μου είπε ότι θα μου την φέρει στο κεφάλι...δεν φτάνει λέει που έσκασα 110 ευρώπουλα, θέλω και ζυγίσματα βραδιάτικο... :laugh1:



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@Makis & Jerefos

Η αλήθεια είναι ότι είναι κουκλάκι το άτιμο... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2016, 00:06 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 14, 2016, 01:42 »
Eίναι ότι πιο όμορφο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή με κυριότερο πλεονέκτημα την DNA 75.

Το έχω βάλει και γω στο μάτι αλλά με φρενάρει εκτός της τιμής και το γεγονός ότι για να λειτουργήσεις το μοντ εκμεταλευόμενος όλες τις δυνατότητες που έχει, θα πρέπει να έχεις κάνει διδακτορικό στα PC. :laugh1:

Kαι εννοώ την σύνδεσή του σε Windows υπολογιστή και χειρισμό του Escribe software. :hmmm:

Aν βρείτε καμμία παρουσίαση που να περιέχει και το πώς χειριζόμαστε το Escribe software στα Windows θα ήταν καλό να ποστάρετε το λινκ. ;)

Εύγε για την ουσιαστική και ωραία παρουσίαση και καλοάτμιστο το εργαλείο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 14, 2016, 02:06 »
Κατατοπιστικό βίντεο για το Escribe 


Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 14, 2016, 03:00 »
Ωραιο μοντακι ,μκρο , ομορφο το dna 75 εξαιρετικο , αλλα... το καπακι τις μπαταρας απαραδεκτο ,ξεβιδωνει δυσκολα και βιδωνει με χιλια ζορια και αν .. παντα με φοβο να σου μεινει στο χερι(εμενα μου εμεινε) :wall:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 14, 2016, 03:36 »
Αυτά τα καπάκια όσο τα ζοριζουν τόσο χειρότερα τα κάνουν .τα ίδια με το sx mini   αν και η δεύτερη έκδοση κάπως καλύτερη ήταν . Από την άλλη οι μαγνήτες μετά από λίγο ή αρκετό καιρό βγάζουν και αυτοί  προβλήματα .

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 14, 2016, 05:51 »
Ωραία παρουσίαση Λοξία, το έχω βάλει και εγώ στο μάτι. Για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 14, 2016, 09:29 »
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το καπάκι της μπαταρίας, τόσο κακό σπείρωμα ρε παιδιά; Είναι τόσο ευαίσθητο που στην παραμικρή απροσεξία βιασύνης μπορείς να το καταστρέψεις;
Κάνα δυο βίντεο που είδα πριν κάτι μέρες ανέφεραν ότι το καπάκι ήταν καλύτερο απ'του νt75.. Αν είναι δυνατόν να δίνουν τόσα όμορφα σε ένα mod και να το χαντακώνουν με κάτι τόσο απλό δηλαδή. Εδώ το pico και δεν έχει τέτοια θέματα..

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 14, 2016, 09:36 »
Θεωρω οτι εαν κατα την πρωτη επαφη με το mod τοποθετηθει ελαχιστη ποσοτητα copper grease στα σπειρωματα δεν θα υπαρξει κανενα μεταγενεστερο προβλημα..
Εννοειται βεβαια οτι ο χρηστης δεν ειναι σιδεροφαγος γιατι εαν ειναι...
Βασικα ειναι στο χερι του καθε χρηστη το ποσοστο φροντιδας του εξοπλισμου του..

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 14, 2016, 13:24 »
Υπέροχη παρουσίαση, και καταπληκτική πλακέτα (δυστυχώς, απ' όσα έχω διαβάσει μόνο). Πραγματικά πολύ όμορφη επιλογή, αν και για μένα αρκετά φουτουριστικό (πιο συντηρητικό σπασίκλα δύσκολα θα δεις...).  

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 14, 2016, 13:26 »
Και γιατι να μπαινεις σε αυτη την διαδικασια αγοραζοντας ενα καινουργιο προιον ? Γιατι θα πρεπει νατο παστωσεις με λαδια αλοιφες βαζελινες ?Ολα πρεπει να λετουργουν οπως πρεπει .Υπαρχουν μοντακια που τα βιδωνεις με τη "γλωσσα" (duke,dicodes,pico)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530721 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet