vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Lawrence Berkeley National Laboratory: Επιβλαβείς ουσίες στον ατμό των ηλεκτρονικών τσιγάρων

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Που όμως "τη δουλειά του" την κάνει (δυστυχώς) στη συνείδηση του κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Η μαχη δειχνει να ειναι ανιση κ με μεθοδο πολυ βρωμικη.
Χρειαζεται στρατηγικη. Κατι σαν Δουρρειο Ιππο... να πεσει απο μεσα το "καστρο"...
ουφφφ.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Μια απο τα ιδια, ξαναζεσταμενο φαγητο. Τιποτα το καινουριο, γνωστες υπερβολες, μισες αληθειες, ολοκληρα ψεμματα. Η πληροφορηση ειναι το αντιδοτο σε τετοιες περιπτωσεις και το φορουμ βριθει απο αυτη. ;)


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Δεν ήξερα τις λεπτομέρειες αλλά όπως είδατε στα προηγούμενα ποστ μου, τις μάντεψα σε μεγάλο βαθμό.
Εκτός όμως του ότι "τηγάνισαν" το υγρό, υπερθέρμαναν τον παλιό (με φιτίλι silica) ατμοποιητή, τον άφησαν και στεγνό. Εν ολίγοις έκαναν ό,τι μπορούσαν να βγάλουν επιβλαβείς ουσίες. Κατά βάθος όμως δεν μπορεί να τους πει κανείς τίποτα γιατί ο τίτλος της έρευνάς τους είναι "Παράμετροι που επηρεάζουν την εκπομπή βλαβερών ουσιών στα ηλεκτρονικά τσιγάρα". Αν κάνεις όλα τα παραπάνω και ξεπεράσεις τα όρια λοιπόν, θα έχεις τα άσχημα αποτελέσματα που ψάχνεις. Το αν αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να το ατμίσει άνθρωπος, δεν ενδιαφέρει τους ερευνητές! Παρόλα αυτά όμως και πάλι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις αντίστοιχες εκπομπές των συμβατικών τσιγάρων!  :))

Ποιος όμως θα καθίσει να αναλύσει το θέμα; Ο αρθρογράφος έβαλε αμέσως τον τίτλο του εντυπωσιασμού: Περισσότερες καρκινογόνες χημικές ουσίες βρέθηκαν σε ηλεκτρονικά τσιγάρα και στο url μάλιστα έχει στο τέλος και ένα ξέμπαρκο "fda", έτσι, για να ενισχυθούν οι εντυπώσεις.  ::)

Μετά μού λένε πολλοί γιατί δεν πιστεύω με την πρώτη αυτές τις έρευνες που εμφανίζονται στον τύπο.
Ε, όσες έχω δει, όλες στο ίδιο μοτίβο: Ή προσπαθούν να βγάλουν άσχημα αποτελέσματα με το ζόρι, ή άλλα λένε οι έρευνες και άλλα γράφουν οι αρθρογράφοι.
Όλα αυτά δεν μπορεί να γίνονται από άγνοια. Μπορεί;  :nope:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9580
  • Φύλο: Άντρας
Προφανώς όχι. Ωστόσο, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, αυτό που θέλει να περάσει στην πλειοψηφία του κόσμου το περνάει με μεγάλη ευκολία.

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
αλλά το ΗΤ τοξικό.

Γιατί, υπάρχει κανένας που να διαφωνεί με αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας


Το παραπάνω βίντεο του John Oliver μιλάει για το πως οι επιστημονικές έρευνες μετατρέπονται σε ειδήσεις (και καμιά φορά χάνεται το νόημα στη διαδρομή) και ταιριάζει άριστα έδω

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Γιατί, υπάρχει κανένας που να διαφωνεί με αυτό;;
Στο ότι το η.τ. είναι τοξικό;
Αν ακολουθηθεί η διαδικασία που ακολουθήθηκε, δε νομίζω.
Αν όμως γίνει σωστά η διαδικασία, είναι πολλοί αυτοί που διαφωνούν, και μάλιστα επιστήμονες:
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΣΙΓΑΡΑ
Η τοξικότητα έχει να κάνει και με τα ανώτατα όρια των ουσιών. Αλλιώς και το νερό τοξικό είναι.

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας

Τοξικό δεν είναι ή σωστότερη λέξη, "ανθυγιεινό" χρησιμοποιεί ο επιστήμονας στο άρθρο. Το verge δεν είναι κι από τα πιο αξιόπιστα sites, αλλά επί της ουσίας δεν έχω δει πουθενά το ή.τ. να αναφέρεται ως μη-ανθυγιεινό. Έχει σημασία το πόσο δεν διαφωνώ, απλώς παρατηρώ πως και από τις δύο μεριές υπάρχει μία τάση για άσπρο-μαύρο.

Επίσης πρέπει να λάβει κανείς υπόψη του πως στην αμερικάνικη νεολαία (στην οποία αναφέρεται το άρθρο εξάλλου) το vaping trend αποτελεί πρόβλημα. Εκεί δεν μιλάμε για εξαρτημένους που ψάχνουν μία καλύτερη μέθοδο πρόσληψης.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Μη ανθυγιεινο δε θα το εβλεπες και πουθενα γιατι δεν ειναι δοκιμη εκφραση καθοτι εχει δυο αρνησεις μεσα που αυτοαναιρουνται. Αυτο που εννοεις μαλλον ειναι οτι δεν το έχεις δει πουθενά να αναφέρεται ως υγιεινό. Και πολυ λογικο βεβαια γιατι κανεις δε λεει οτι το ΗΤ ειναι υγιεινο! Προσοχη υγιεινος σημαινει αυτος που κανει καλο στην υγεια, οχι απλα που δεν την επιβαρυνει. Εξ ου π.χ. και η υγιεινη διατροφη σε σχεση με τη σκετη διατροφη. Αυτα περι λεξεων.

Στην ουσια τωρα, δεν παρατηρω δυο ακρα αλλα μονο ενα. Εξηγησε μου το αλλο ακρο να καταλαβω τι εννοεις.

Οσο αφορα την αμερικανικη νεολαια το "vaping trend" δεν αποτελει κανενα προβλημα. Δες εδω μια σοβαρη μελετη να ενημερωθεις επι του θεματος ;)

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
 Φυσικά δεν μπορεί να το πει κανείς υγιεινό αφού δεν είναι, και γι αυτό έγραψα μη- ανθυγιεινό. Θα μπορούσες δηλαδή να μην το χαρακτηρίσεις τίποτα από τα δύο αλλά ούτε αυτό ισχύει, είναι ανθυγιεινό και ψάχνουμε το πόσο και το πώς.

Το άκρο εγώ το εκλαμβάνω ως άρνηση σε οτιδήποτε υποδηλώνει επίθεση (χωρίς καν να υπάρχει απαραίτητα) προς το άτμισμα, κάποιοι μάλιστα το κάνουν με οπαδικό τρόπο. Είναι ξεκάθαρο πως ήδη υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα επίσης πίσω από το άτμισμα και μου φαίνεται λιγάκι αστείο να κατηγορείς την άλλη μεριά για παρόμοια κίνητρα, που είναι λογικό να υπάρχουν. Προσωπικά ας πω επίσης μου φαίνεται ακραίο ένας γιατρός να υποστηρίξει επίσημα το ή.τ σαν μέθοδο διακοπής του καπνίσματος, όταν ή ίδια ή επιστήμη που υπηρετεί δεν είναι σε θέση να δώσει τέτοια απάντηση αφού χρειάζεται κάμποσα χρόνια στατιστικών. Ή συνεχόμενη τέλος σύγκριση με το κάπνισμα επίσης πολώνει μία συζήτηση. Δεν είναι ανάγκη να είναι πίσω από όλα οι καπνοβιομηχανίες.

Για την νεολαία δεν υποστήριζω πως έχουν δίκιο, εκεί το πρόβλημα είναι πιο πολυδιάστατο. Είναι όμως ένας λόγος που υπάρχουν τέτοια άρθρα. Το verge είναι λαίκίστικο site.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2016, 04:36 από superfuzz »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απόλυτα κατανοητοί οι προβληματισμοί σου, έχω όμως μερικές αντιρρήσεις.

Συγκεκριμένα:
Προσωπικά ας πω επίσης μου φαίνεται ακραίο ένας γιατρός να υποστηρίξει επίσημα το ή.τ σαν μέθοδο διακοπής του καπνίσματος, όταν ή ίδια ή επιστήμη που υπηρετεί δεν είναι σε θέση να δώσει τέτοια απάντηση αφού χρειάζεται κάμποσα χρόνια στατιστικών.

Μπορεί το άτμισμα να μην είναι εγκεκριμένη μέθοδος διακοπής καπνίσματος και να μην προωθείται ως τέτοια. Από τη μία καλώς γίνεται κάτι τέτοιο, καθώς σε αντίθετη περίπτωση είναι πολύ πιθανόν να έπεφτε στον έλεγχο του ΕΟΦ με ότι συνεπάγεται από αυτό, από την άλλη όμως, και πάντα σε σύγκριση με τις εγκεκριμένες μεθόδους διακοπής καπνίσματος, έχει πολύ μεγαλύτερη επιτυχία. Τον αν αυτό λέγεται "μέθοδος", "διαδικασία", "life style" ή όπως αλλιώς, είναι άλλο θέμα. Ένας γιατρός λοιπόν, όταν βλέπει ότι κάτι δουλεύει, γιατί να μην το υποστηρίξει και γιατί να είναι αυτό ακραίο? Και το τσάι με μέλι βοηθά στον πονόλαιμο, όμως δεν είναι εγκεκριμένη μέθοδος θεραπείας του πονόλαιμου, ούτε υπάρχουν χρόνια στατιστικών. Θα είναι ακραίο αν ο γιατρός σου σου το προτείνει?

Ή συνεχόμενη τέλος σύγκριση με το κάπνισμα επίσης πολώνει μία συζήτηση. Δεν είναι ανάγκη να είναι πίσω από όλα οι καπνοβιομηχανίες.

Το άτμισμα απευθύνεται σε ενήλικους καπνιστές. Εάν δεν συγκρίνουμε το άτμισμα με αυτό το οποίο αντικαθιστά, με τι πρέπει να το συγκρίνουμε? Οι καπνοβιομηχανίες, σίγουρα δεν είναι ο σατανάς. Δεν είναι πίσω από όλα. Είναι όμως πίσω από πολλά. Και για να το καταλάβει κάποιος αυτό, το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι να ρίξει μια ματιά στο τι προσπαθεί να επιβάλλει ο FDA στην Αμερική. Για την Ελλάδα, όπου τα μεγέθη είναι σαφώς μικρότερα, έναν υπολογισμό θα σου κάνω: 200.000 περίπου ατμιστές, επί ένα πακέτο τσιγάρα των €3,5 ημερησίως, έπι ένα χρόνο μας κάνει ένα τζίρο της τάξεως των €255,5 εκατομμυρίων! Εαν αυτό το νούμερο δεν σου φαίνεται αρκετά μεγάλο για να είναι πίσω από πολλά οι καπνοβιομηχανίες, μπορούμε να το δούμε και σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο, όπου σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο, όσοι έχουν διακόψει το κάπνισμα και το έχουν αντικαταστήσει με το άτμισμα, ανέρχονται στα 6.1εκ.

Φυσικά και συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να είμαστε ακραίοι και οπαδιστές. Όμως στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, όπου ετοιμάζονται μέτρα τα οποία καθόλου καλά δεν είναι, πρέπει να είμαστε οπαδιστές μέχρι αηδίας. Ώστε να περνάμε προς τα έξω το πόσο σίγουροι είμαστε γι αυτό που κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Εγω θα ειμαι πιο αιχμηρος και δε θα δειξω τοση κατανοηση καθοτι σε ενα ποστ συγκεντρωνονται ανακριβειες και αγνοια σε ενα αξιοζηλευτο συνοθυλευμα αποψεων αστηρικτων στην ολοτητα τους.

Φυσικά δεν μπορεί να το πει κανείς υγιεινό αφού δεν είναι, και γι αυτό έγραψα μη- ανθυγιεινό. Θα μπορούσες δηλαδή να μην το χαρακτηρίσεις τίποτα από τα δύο αλλά ούτε αυτό ισχύει, είναι ανθυγιεινό και ψάχνουμε το πόσο και το πώς.
Απο που συμπεραινεις οτι ειναι ανθυγιεινο το ατμισμα; Ετσι το εβγαλες απο το κεφαλι σου ή το διαβασες πουθενα; Θα ήθελα να αναφερθεις σε συγκεκριμενα δεδομενα να διαφωτιστουμε και εμεις.
Το άκρο εγώ το εκλαμβάνω ως άρνηση σε οτιδήποτε υποδηλώνει επίθεση (χωρίς καν να υπάρχει απαραίτητα) προς το άτμισμα, κάποιοι μάλιστα το κάνουν με οπαδικό τρόπο.
Οσο καιρο ασχολουμαι με το ατμισμα και εντος και εκτος φορουμ δεν εχω δει ουτε μια αδικαιολογητη "αρνηση" σε οτιδήποτε υποδηλώνει επίθεση προς το άτμισμα.  Θα με διευκολυνες απιστευτα αν ανεφερες τουλαχιστον ενα παραδειγμα αυτων των "οπαδικων" συμπεριφορων που συναντησες εδω και σε χαλασε.
Είναι ξεκάθαρο πως ήδη υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα επίσης πίσω από το άτμισμα και μου φαίνεται λιγάκι αστείο να κατηγορείς την άλλη μεριά για παρόμοια κίνητρα, που είναι λογικό να υπάρχουν.
Εμενα μου φαινεται οχι λιγακι, αλλα πολυ αστειο να συγκρινεις τα οικονομικα μεγεθη των καπνοβιομηχανιων με τις επιχειρησεις ατμιστικων προϊοντων (αληθεια σκεφτηκες καθολου πριν επαναλαβεις το γελοιοδεστερο των επιχειρηματων των πολεμιων του ΗΤ; ) . Οι καπνοβιομηχανιες λοιπον για να σε διαφωτισω μαζι με τις φαρμακοβιομηχανιες αποτελουν δυο απο τα πιο ισχυρα λομπι παγκοσμιως και εχουν τη δυναμη να ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις, να παραγουν τα δικα τους δεδομενα με τους δικους τους επιστημονες, πανεπιστημια και οργανισμους.
Προσωπικά ας πω επίσης μου φαίνεται ακραίο ένας γιατρός να υποστηρίξει επίσημα το ή.τ σαν μέθοδο διακοπής του καπνίσματος, όταν ή ίδια ή επιστήμη που υπηρετεί δεν είναι σε θέση να δώσει τέτοια απάντηση αφού χρειάζεται κάμποσα χρόνια στατιστικών.
Δε ξερω σε ποιον κοσμο ζεις, αλλα σε αυτον που ζουμε οι υπολοιποι το ατμισμα αποτελει μεθοδο διακοπης του καπνισματος. Οι στατιστικες και τα δεδομενα υπαρχουν και λενε οτι εχει επιτυχια γυρω στο 30% και πανω ως μεσο διακοπης, ποσοστο πολυ μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο μεσο διακοπης. Επισης δεν εχω γνωρισει κανεναν συνατμιστη που ξεκινησε το ΗΤ για κανεναν αλλο λογο παρα για τη διακοπη του καπνισματος. Και μαλιστα με μεγαλη επιτυχια. Τελος μπορεις να δεις και τις εκατονταδες χιλιαδες μαρτυριες στο youtube συνατμιστων που καταφεραν να κοψουν το καπνισμα με το ατμισμα, αλλα και τα εκατομμυρια των ευρωπαιων και αμερικανων συνατμιστων που εχουν καταγραφει.
Ή συνεχόμενη τέλος σύγκριση με το κάπνισμα επίσης πολώνει μία συζήτηση. Δεν είναι ανάγκη να είναι πίσω από όλα οι καπνοβιομηχανίες.
Σοβαρολογεις; Ε, να μην το συγκρινουμε τοτε με το καπνισμα για μην πολωνουμε το κλιμα. Και ναι δεν ειναι ανάγκη να είναι πίσω από όλα οι καπνοβιομηχανίες. Υπαρχουν και οι φαρμακοβιομηχανιες...
Για την νεολαία δεν υποστήριζω πως έχουν δίκιο, εκεί το πρόβλημα είναι πιο πολυδιάστατο. Είναι όμως ένας λόγος που υπάρχουν τέτοια άρθρα. Το verge είναι λαίκίστικο site.
Σε ποιο προβλημα αναφερεσαι; Ειδες το αρθρο που σε παρεπεμψα;

Γενικοτερα τιποτε απο αυτα που λες δεν το υποστηριζεις με δεδομενα και στοιχεια (γιατι δεν υπαρχουν βεβαια). Ο,τι λες ειναι η εντυπωση που εχεις σχηματισει, ετσι απο μια γενικη περιδιαβαση στο χωρο του διαδικτυου, χωρις ουσιαστικη εντρυφηση με το θεμα. Παρολα αυτα υπερασπιζεσαι αυτα που λες με θερμη, γεγονος οχι και τοσο σπανιο βεβαια για του κατοικους αυτης της χωρας... Σε καθε περιπτωση ηρθες στο σωστο χωρο. Προτεινω πολυ διαβασμα στα αναλογα νηματα του φορουμ και ανοιχτα μυαλα και αυτια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2016, 13:32 από caros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 148 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR