vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Parolos, Βασίλης1966, panos, manoslykos

Twitter

Συνέντευξη του Υπουργού υγείας, Α. Ξανθού, περί καπνίσματος και ατμίσματος...

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Δεν το έβαλα το άρθρο για να κάνουμε κριτική στον ΣΥΡΙΖΑ ή στην ιστορία της αριστεράς. Το λέω τώρα, πριν ξεφύγει το νήμα και μας κυνηγάει ο Atmos. Θυμάμαι τα παλιά πολιτικά θέματα του forum και τον λόγο που καταργήθηκαν και "απαγορεύτηκαν".

Στο θέμα μας, απολιτίκ όσο γίνεται.  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
με την ευρεία έννοια..... απο προοδευτικούς περιμένεις και περισσότερο προοδευτικά πράγματα.....
δεν μπορεί να είμαστε προοδευτικοί στο σύμφωνο συμβίωσης (που πολύ καλώς έγινε) και να στέλνουμε
στον καιάδα ή αν θέλεις καταπιέζοντας μια μεγαλύτερη μερίδα ανθρώπων που προσπαθούν να ξεφύγουν
απο το καρκίνωμα του τσιγάρου. Δεν χωρά τόση ανεγκεφαλιά και στενότητα σκέψης σε προοδευτικούς αριστερούς....
δυστυχώς αλλά θέλοντας και μή νομοθετούν τώρα και παίρνουν στον λαιμό τους ένα κάρο κόσμο....
δεν θα κολήσω στο τυπικό λοιπόν "απολιτίκ"   ....είναι άκρως πολιτικό και αφορά χιλιάδες κόσμο....

Συνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
H καθαρα πολιτική και διόλου κομματική άποψή μου: (γιατί δυστυχώς οποιοδήποτε θέμα απτεται νόμων δικαιωμάτων απαγορεύσεων εξουσίας κτλ είναι πολιτικό είτε το θέλουμε είτε όχι)

Εδώ έχουμε να κανουμε με προαποφασισμένα πράγματα, (να μην μειώσουμε τα κερδη απο φόρους στο τσιγάρο, να τα έχουμε καλά με τους φαρμακάδες κτλ)  τα επιχειρήματα του υπουργου δεν είναι για εμάς, εμας γνωρίζει ότι δεν μπορεί να μας πέισει, είναι καθαρά για τους μη ατμιστές, τους δημοσιογράφους κτλ.

Και δυστυχώς, δεν υπάρχει ουτε ένας πολιτικός στην ελλάδα ο οποίος αν είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήμα για το κράτος σε βάρος κάποιων "κορόιδων" (όπως οι πολιτικοι μας βλέπουν όταν μυρισουν χρήμα) ενω ταυτόχρονα να τους ασκήσει και λίγη εξουσία (βλ. καταπίεση) που δεν θα πετουσε και τη σκουφια του απο τη χαρά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2016, 23:45 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απο το   "Πρωτοι στα Γραμματα, πρωτοι στους Αγωνες" της δεκαετιας του -60, φθασαμε στο

Να προσθεσω απλα οτι αυτο δεν ειναι τουλαχιστον πλεον συνθημα αυτων που κυβερνανε. Για να μη μπερδευουμε τα πραγματα. 
Επισης να προσθεσω κοντα στο "τα παντα ειναι πολιτικη" οπως επεσημανε ο φιλος panos οτι δεν ειναι και ολη η πολιτικη και ολοι οι πολιτικοι ιδιοι. Το τσουβαλιασμα #ολοι οι πολιτικοι ειναι λαμογια# οδηγησε τον γερμανικο λαο να δωσει την κυβερνηση της χωρας του στο εθνικοσοσιαλιστικο κομμα με επικεφαλης τον Χιτλερ.
Δεν θα υποστηριξω οτι δεν γινεται τιποτα. Ομως λιγα μπορουν να γινουν χωρις οργανωμενη απο τα κατω παλη σε ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα μετωπα. 
Αλλιως θα καταντησουμε(γιατι καταντια το θεωρω) σαν τους αμερικανους με την ψευδαισθηση της δικανικης δικαιωσης. 
Δικαστηριο ελληνικο εστειλε το '56 τον Νικο Μπελογιαννη και αλλους 3 στο εκτελεστικο αποσπασμα. 
Λαθε βιωσας ελεγε ενας αρχαιος,ελληνας,φιλοσοφος που το καθεστως της εποχης του τον  μισουσε γιατι ηθελε να μαθει στους σκλαβους να σκεφτονται. 

ΥΓ : Η ανεργια αλλα κυριως η απληρωτη και κακοπληρωμενη εργασια σπανε κοκκαλα ειδικα στα ξενοδοχει και τον τουρισμο. 
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.
Μονο ενα τραγουδακι του Βασιλη..
Φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα.... :bye:



Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ σωστά ο φίλτατος SEB εσιώπησε...
Το φλέγον θέμα μας διολίσθησε σε πολιτικολογίες και επίδειξη πολιτικών ανακλαστικών.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@netsplit, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Άλλο πολιτικό ον κι άλλο πολιτικό ζώον. Συμφωνείς αγαπητέ; Αν είναι να σιωπησόμεθα, τότενες καλύτερα που σώπασε. Μην πουλάμε μόνο οκάδες υψηλό πνεύμα, να έχουμε και το ελάχιστο μπόι τής αντίθετης άποψης. Λοιπόν, πού και σε ποιον απευθύνεσαι; Στη φίλη Zelatini; μήπως στον αγαπητό pano; μήπως στον ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ ή μήπως κάπου αλλού; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Νομίζω πως όλοι μιλάνε ήρεμα και κόσμια. Κανείς δεν έκανε επίδειξη και απορώ με το σχόλιο.
Το άτμισμα γίνεται και πολιτικό θέμα. Δεν το κάνουμε εμείς τέτοιο αλλά εφόσον είναι πλέον αντικείμενο προσοχής και ελέγχου από τις κυβερνήσεις ανά τον κόσμο είναι δύσκολο να το παρακάμψουμε τελείως αυτό το σκέλος. Σωστά δεν κομματικοποιούμε, αλλά βλέπουμε πως γίνεται πεδίο μαζικών συμφερόντων, διάφορων πολιτικών δυνάμεων που φοβόμαστε πως το ενισχύουν αυτό, και μικροπολιτικής που βασίζεται στην εύκολη λογική του φορομπήχτη. Δυστυχώς αυτό αφορά σχεδόν όλη την Δύση, όχι μόνο την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Συνέντευξη υπουργού υγείας
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 29, 2016, 01:15 »
Είναι τραγικό ότι έκανα μελέτη σε ατμιστές της Μαλαισίας και τώρα βρίσκομαι στη Μαλαισία όπου συναντήθηκα με στελέχη του υπουργείου Υγείας και Εμπορίου για να τους παρουσιάσω τη μελέτη, και στην Ελλάδα δεν έχει ενδιαφερθεί κανένας να ακούσει και να μάθει για τις μελέτες που κάνουμε...

Γιατρε αν τους επαιρνα σοβαρα οταν εχω διαβασει τη "μελετη" που υποστηριζει οτι η Ελλαδα δε μπορει να σηκωσει πανω απο 4 τηλεοπτικα καναλια, ως επαγγελματιας στο χωρο των ηλεκτρονικων θα επρεπε να εχω σκισει πτυχια και να εχω παει σε βουδιστικο μοναστηρι να βρω τη Νιρβανα...
Και παρολο που στο θεμα της ιδιωτικης τηλεορασης εχω τολμω να πω αρκετα "φασιστικες" αντιληψεις εχοντας δει το ποσο αρνητικα λειτουργει ως μεσο, δε μπορω να δεχτω τετοιο βιασμο στο τεχνικο κομματι γιατι απλα ειναι γελοιο, κι ομως η κυβερνηση επικαλειται ΤΕΧΝΙΚΑ προβληματα τα οποια δεν υπαρχουν ουτε στη φαντασια πρωτοετους.
Υποθετω τα ιδια και χειροτερα κανουν με τις οικονομικες μελετες που επικαλουνται, οποτε δε μπορω να πω οτι το θεμα του ΗΤ ειναι το χειροτερο που βλεπω να κανουν...

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Πέρα από τα συμφέροντα των καπνοβιομηχανιών υπαρχουν τα τεράστια συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών. Φάρμακα για τη διακοπή του καπνίσματος, για τις παθήσεις της καρδιάς και του πνεύμονα, χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες κλπ. Απασχόληση των Ιατρών στα ιδιωτικά τους ιατρεία κλπ. Τι θελετε τωρα. Να αυξήσουμε και άλλο την ανεργία, να φτωχύνουμε τους βιομηχάνους γιατί αποφάσισε ο κόσμος να αλλάξει τρόπο ζωής και να ξεφύγει απο τον αργό θάνατο που τόσο απλόχερα μας πρόσφεραν τόσα χρόνια;
Μα γιατί δεν καταλαβαίνετε το εδιαφέρον τους ότι θέλουν να μας προστατεύσουν. Είναι απόλυτα σαφές. Το τσιγάρο που είναι αθώο και υγιές θα παραμείνει στην ίδια τιμή για να μπορεί ο κοσμάκης να συνεχίσει να το καπνίσει και το επιβλαβέστατο ηλεκτρονικό θα φορολογηθεί αλύπητα για να το αποφεύγει ο κόσμος.
Να το θυμάστε. όλα τα επβλαβή προιόντα που ατμίζουν όπως τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και οι χύτρες ταχύτητας θα τα πατάξουν για το καλό μας.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
θελω να φωναξω... μπορω?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Γύρνα το πληκτρολόγιο στα caps και γράψε. Μόνο μη μεγαλώσεις το size των γραμμάτων και μας ξεκουφάνεις!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη υπουργού υγείας
« Απάντηση #56 στις: Ιουλίου 29, 2016, 05:30 »
Επειδή η συζήτηση είναι για Ελλάδα και εξωτερικό, ορίστε τι έλαβα μόλις τώρα... 


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Ξενοδοχείο ΚΑΡΑΒΕΛ 12-07-2016.

Σηκώνομαι λέω το ιστορικό μου ότι κάπνιζα 37 χρόνια και σε 10 μέρες έκοψα το καταραμένο τσιγάρο με κάποιο η.τ. που βρέθηκε 
τυχαία μπροστά μου σε ένα παζάρι,γιατί δεν γνώριζα τίποτε για αυτό.Μετά από ένα χρόνο έκοψα και το η.τ. πολύ εύκολα.
Μετά από όλα αυτά εδώ και 3,5 χρόνια είμαι καθαρός απλά κάποιες στιγμές οι οποίες σιγά-σιγά ξεθωριάζουν έρχεται στη μνήμη μου
το κανονικό τσιγάρο.Το ηλεκτρονικό ποτέ.

Και η μόνη παρατήρηση ενός "αντικειμενικού και ανεπηρέαστου" δημοσιογράφου είναι γιατί το πήρα από το παζάρι.
Τα υπόλοιπα πέρασαν "δήθεν" απαρατήρητα.Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

Μα στο παζάρι πουλιούνται και ακατάλληλα κινέζικα παπούτσια που γεμίζουν μύκητες τα πόδια σου αλλά δεν νοιάστηκε κανείς.
Μα στο παζάρι πουλιούνται ακατάλληλα κινέζικα πλαστικά ρούχα αλλά κανείς δεν νοιάστηκε για αυτά.
Μα στο παζάρι πουλιούνται ακατάλληλα παιδικά παιχνίδια από ανακυκλωμένα πλαστικά αλλά κανείς δε νοιάστηκε για αυτά.
Μα στο παζάρι πουλιούνται από τους ΡΟΜΑ οτιδήποποτε ακατάλληλα τρόφιμα μαζεμένα από χωματερές αλλά καν. δε ν. για αυτά.
Μα στο παζάρι πουλιούνται σουβλάκια πίτες κοκορέτσια από αμφίβολης ποιότητας υλικά αλλά κανείς δε νοιάστηκε για αυτά.
Μα στο παζάρι κάθε 5 μέτρα κάποιος αλλοδαπός πουλάει επικίνδυνα τσιγάρα και κανείς δε νοιάστηκε για αυτά.
Και πάρα πολλά άλλα  ακατάλληλα και επικίνδυνα προιόντα πουλιούνται στα παζάρια που κανείς δε νοιάστηκε και νοιάστηκες εσύ 
αν το η.τ. που πήρα εγώ από το παζάρι θα προκαλέσει κακό στην υγεία μου;;;; 
Δεν είναι επιλογή μου να πάω να ψωνίζω στα  παζάρια αλλά δεν μου έχουν αφήσει κάποιες καλίτερες επιλογές τα τελευταία  7 χρόνια
όλοι οι πολιτικοί ανεξαρτήτου χρώματος  που μου επέβαλαν 50% μείωση στη σύνταξή μου. 

Ας μη γελιόμαστε και ας μη μας κοροϊδεύει ο κάθε στημένος  δημοσιογράφος και πολιτικός ανεξαρτήτου 
κόμματος που απλά ανακοινώνει κάποια πράγματα που του έχουν δώσει γραμμένα κάποιοι που ελέγχουν όλους αυτούς
τους στημένους δημοσιογράφους και πολιτικούς εδώ και  10ετίες.
Μπορούμε να κάνουμε κάτι να βοηθηθούν και άλλοι συνάνθρωποί μας   αφήνοντας στην 
άκρη μικροδιαφορές που μας χωρίζουν για το ποιος θα πάρει τη δόξα και αν οι πολιτικοί της τώρα κυβέρνησης είναι 
καλίτεροι ή χειρότεροι των προηγούμενων;;; 
Το κάνουμε.Δε μπορούμε ή δε θέλουμε.Ας σωπάσουμε καλίτερα.

Εγώ θα νοιώθω ευγνωμοσύνη που βρέθηκε μπροστά μου το η.τ. σε ένα παζάρι και με έσωσε από το καρκινοτσίγαρο.
Το ξέρω ότι αυτό τους ενοχλεί όσο το λέω αλλά εγώ θα το λέω.
Σκασίλα μου .

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συνέντευξη υπουργού υγείας
« Απάντηση #58 στις: Ιουλίου 29, 2016, 09:03 »
Ακριβώς.

Στην 1η Συνεδρίαση της επιτροπής για το θέμα, γίνεται αυτό που λέμε "1η Ανάγνωση". Πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 4 συνεδριάσεις για να φύγει το Σ/Ν με τις όποιες διορθώσεις για την Ολομέλεια. Οι οποίες 4, είναι πιθανόν να γίνουν και σε μία μέρα. Στην αναμονή λοιπόν!

Εχω την υποψία πως θα γίνει σε 1 ημέρα γιατι βιάζονται τα παλικάρια να δηλώσουν υποταγή χωρίς καθυστερήσεις

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Ελπιζω να μην υπαρχουν ανθρωποι στο φορουμ που πιστευουν οτι οι αποφασεις και οι κινησεις του κου Ξανθου ειναι ειτε προιον γνωσης ειτε πληρους ασχετοσυνης.
Ολες οι κινησεις ολων των υπουργων υγειας τα τελευταια χρονια κρυβουν καποιον χορηγο απο πισω.

Το να ακους τον Ξανθο να λεει "Το ατμισμα ιναι ο προθαλαμος του καπνισματος" ειναι να γελανε οι πετρες.
Δεν εχει να κανει με το σωστο η το λαθος της δηλωσης.
Εχει να κανει με το οτι ιδεα δεν εχει ουτε προκειται να αποκτησει ο Υπουργος μας για το ατμισμα.
Ειναι μια πληρωμενη δηλωση.
Οσο για τον κο Πολακη τα σχολια περιττευουν.
Ειναι καλο ομως που τον εχουμε εκει γιατι τετοιες ακραιες περιπτωσεις ειναι που σου ανοιγουν τα ματια σχετικα με την ευθυνη των πολιτων.
Αλλο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ο Δημαρχος Ν. Σμυρνης, ο Μπεος.
Ετσι για να βλεπουμε και την καμπουρα μας.
Κανεις τους δεν αναδειχθηκε απο μονος του.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33743 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8056 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236969 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478205 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy