vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 6 χρήστες
Alexander20, dkostas, Milarepa, JohnDag, georgeboy, petr@n

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #525 στις: Αυγούστου 31, 2016, 18:42 »
Δοκίμασε να στήσει κανείς με U mesh?

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #526 στις: Αυγούστου 31, 2016, 18:49 »
@ambient
Όταν τον γεμίζουμε και υπσρχειλιζει το υγρό παραμένει στο χώρο κάτω από το ντεκ που περνά ο αέρας. Επειδή ο χώρος δεν είναι ενιαίος αλλά έχει αυλακωσεις και οι τρύπες μπροστά είναι μικρές το υγρό δεν βγαίνει αμέσως αλλά σιγά-σιγά δίνοντας την εντύπωση της διαρροής. Όταν τον γεμίζεις κοίτα δεξιά της τρύπας αναπλήρωσης μια μικρότερη που έχει να φεύγει ο αέρας αν από εκεί βγει υγρό στο γέμισμα θα πάρεις και υγρά από τις εισόδους του αέρα.

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • **
  • 292
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #527 στις: Αυγούστου 31, 2016, 19:28 »
Μετά την επαναχρησιμοποίηση του Fodi, έχω να κάνω 2 παρατηρήσεις.
Η πρώτη είναι ότι μου βγάζει υγρό από τις τρύπες του αέρα όταν είναι ξαπλωμένος. Το βαμβάκι είναι αρκετό και φρακάρει την τρύπα εισαγωγής του.
Η δεύτερη είναι ότι με το βάλε βγάλε της καμπάνας το oring που έχει στο deck φθείρεται και μια δυο φορές έχω δει και μαύρα κομματάκια πλαστικού. Το oring του deck το διαβρέχω όταν στήνω αλλά πάραυτα τραυματίζεται.

και μενα φθαρθηκε το ριγκακι..ξεχασα να του βαλω λιγο υγρο.

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #528 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 00:50 »
Κάτοχος και εγώ του μικρού από σήμερα να πω ότι όταν τον άφησα και εγώ ξαπλωμένο έφαγα μια ξεγυρισμένη διαρροή, άδειασε όλο το τανκάκι. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι μου είχε βγει η τάπα καθώς δεν την είχα βάλει καλά, βέβαια από ότι είχα δει σε βίντεο αλλά νομίζω διάβασα και εδώ δεν έχει διαρροή ακόμη και χωρίς τάπα.
Το πρώτο μου στήσιμο ήταν με SS316L 0.30 σε 2.5 πυρήνα, 7 σπείρες Cotton Bacon, για γεύση δεν μπορώ να πω είναι νωρίς ακόμα αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι η πολύ μικρή παραγωγή ατμού, βέβαια θα ακολουθήσουν κι άλλα στησίματα. Τώρα κάτι που με δυσαρέστησε είναι ότι στην πάνω καμπάνα εσωτερικά σε κάποια σημεία λείπει το χρώμα, είναι μαύρος αγορασμένος από Gearbest. Κάτι τελευταίο, αν και είμαι της σφιχτής τζούρας μου φάνηκε πολύ σφιχτός, έτσι τσέκαρα με μία καρφίτσα τις τρυπούλες του αέρα και διαπίστωσα στην μία πλευρά να είναι δύο τρύπες κλειστές και στην άλλη πλευρά η μία τρύπα κλειστή, επειδή φοβήθηκα να πιέσω την καρφίτσα μπορείτε να τσεκάρετε και σεις να δείτε αν όλες οι τρύπες στον δικό σας είναι ανοιχτές?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 02:51 από ili kef »

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #529 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 08:34 »
Χθες έσπασα και εγώ το τζαμακι...
Ο φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα και μιλούσε με την fasttech,  αν έβγαλε καμία άκρη ας ενημερώσει...

Στάλθηκε από...


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #530 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 10:02 »
Στον δικό μου δειχνουν ότι όλες οι τρύπες είναι ανοιχτές αλλά όντως σε 2-3 από αυτές η βελονα δεν μπαίνει με την ίδια ευκολία μέχρι μέσα. Πάντως είναι κι αυτές ανοιχτές και τραβάνε αέρα κανονικά, τις τσέκαρα αφού βρίσκονται στις ακραίες θέσεις και μπορεσα να απομονώσω τις υπόλοιπες φράζοντας παράλληλα και την απέναντι πλευρά. ;)

Το τζάμι πως το σπάτε έτσι εύκολα βρε παιδιά; Πέφτει κάτω ο ατμοποιητής ή μόνο το τζάμι όταν ανοίγετε τον ατμοποιητή;
Αν σπάσει το ένα δικό μου θα παραγγείλω και νέο fodi πάντως :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #531 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 10:18 »
Μου
έπεσε μαζί με το mod, φίλε Μάκη, από το χέρι εχθές βράδυ.


Στάλθηκε από...


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #532 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 10:32 »
Αουτς.. πιο πολύ τον fodi θα λυπόμουν.! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #533 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 10:44 »
Εεεεεεεεεε... και το pico... και το pico

Στάλθηκε από...


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #534 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 10:55 »
Δεν θα διαφωνήσω αφού παίζουμε στο ίδιο ταμπλώ.. :D


Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #535 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 11:49 »
@ambient
Όταν τον γεμίζουμε και υπσρχειλιζει το υγρό παραμένει στο χώρο κάτω από το ντεκ που περνά ο αέρας. Επειδή ο χώρος δεν είναι ενιαίος αλλά έχει αυλακωσεις και οι τρύπες μπροστά είναι μικρές το υγρό δεν βγαίνει αμέσως αλλά σιγά-σιγά δίνοντας την εντύπωση της διαρροής. Όταν τον γεμίζεις κοίτα δεξιά της τρύπας αναπλήρωσης μια μικρότερη που έχει να φεύγει ο αέρας αν από εκεί βγει υγρό στο γέμισμα θα πάρεις και υγρά από τις εισόδους του αέρα.

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου
Σκούπισα τα πάντα από πάνω και άτμισα μέχρι που έφτασε το υγρό στο 1/3 του τανκ. Άλλαξα ατμοποιητή και έβαλα τον Fodi τυλιγμένο σε χαρτοπετσέτα στο κουτάκι που μεταφέρω τους έξτρα ατμοποιητές που έχω μαζί μου. Σήμερα το πρωί η χαρτοπετσέτα μούσκεμα και το τανκ άδειο. Όταν επιστρέψω από τις διακοπές μου θα αλλάξω και το oring στο deck μήπως και από τον τραυματισμό έχασε τη στεγανότητα.
Χθες έσπασα και εγώ το τζαμακι...
Ο φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα και μιλούσε με την fasttech,  αν έβγαλε καμία άκρη ας ενημερώσει...

Στάλθηκε από...
Σελίδα 31 απάντηση 461 ;)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #536 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 11:58 »
Φίλε @ambient δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο φταίει δοκίμασε λίγο περισσότερο βαμβάκι στην αντίσταση μήπως είναι αυτό

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #537 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 12:43 »
Hρθε κ ο δικος μου σηηημερα! Επιτεελους !!!

Λιγο τσαπατσουλικο το 1ο μου στησιμο αλλα πολυ ικανοποιημενος τελικα !
Ενα κομματι συρμα κανθαλ π πηρα πριν καιρο δε θυμαμαι αν ηταν 28 ή 30 awg. 8 σπειρες του εκανα, η διαμετρος του πυρηνα ηταν καπου στα ~3εκ.
Bγηκε 1.2Ω

Το πηρα με το drip tip που προτεινατε πιο πανω, αυτο δε μπαινει τερμα μεσα φτανει μεχρι το o-ring εκει μπλοκαρει κ δε μπαινει αλλο, απλα θελει λιγο προσοχη να μη το χασω. Δινει πολυ καλυτερη αισθηση καπνιστικα, το νιωθω πολυ κοντα σε μικρο φιλτρο απο στριφτο καπνο.
(Το δε drip-tip tou stingray-x δε μπαινει με τπτ)

Την αντισταση την εβαλα χαμηλα, πολυ πιο γεματη γευση απο το ναυτιλο-χ μου. Σε σημειο που αναγκαστικα αραιωσα πολυυυ το υγρο μου με ετοιμη βαση χεχε.

Μενει πολυς καπνος μετα τη τζουρα μεσα , τραβαω και μια 2η "τζουφια" μετα γιατι παραζεστενεται. Παλι ζεστενεται αλλα οχι το ιδιο νομιζω. Η τζουρα του μου αρεσει στις 2 τρυπες +μικροο κλικ στη 3η. Ο ατμος δε μου φενεται ουτε ζεστος ουτε κρυος.

Τωρα πολλα δε ξερω ο πρωτος μου επισκευασιμος ειναι , ας ψηθω στο στριψιμο κανα μηνα κ βλεπουμε. Διαροες ευτυχως 2-3 ωρες που τον εχω κ παιζω δεν εχω καθολου κ ας το παλεψα.

Το στησιμο βγηκε λιγο στραβο γιατι εστριψα σε κλειδι αλλεν κ βιαστικα λιγο θα γελασετε χεχε τεσπα αας το βαλω κ αυτο

edit: μικροτερο μεγεθoς φωτο
edit2:με πεισμα κ υπομονη... το driptip κουμπωσε τελικα


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 13:05 από yorwos81 »

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #538 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 13:08 »
Καλησπερα και απο μας μολις πριν μιση ωρα παρελαβα προσπαθησα να φτιαξω αντισταση με το κανθαλ που αγορασα αλλα τζαμπα πηγε ενα κομματι συρμα αυτο που εφτιαξα δεν εμοιαζε καν με αντισταση  :laugh1: Εβαλα λοιπον την μια απο τις δυο αντιστασεις που ειχε ετοιμες την διαβαζει 0.34 την εβαλα στην ιδια ευθεια με τις βιδες εβαλα και βαμβακι υγρο στα 20 βατ και τρελο χτυπημα κατευθειαν ανοιγω και κατεβαζω την αντισταση οσο πιο κατω γινεται η γευση απιστευτη και το χτυπημα πολυ καλο.Απο εμφανιση σκιζει δεν τον περιμενα τοσο ομορφο.
image hosting no registration

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • **
  • 292
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #539 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2016, 13:23 »
οσο πιο πανω ειναι η αντισταση τοσο μεγαλυτερο χτυπημα εχουμε?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135745 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084199 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 95 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114663 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos