vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #420 στις: Αυγούστου 24, 2016, 14:13 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το μετρήσω όταν πάω σπίτι. θα περιμένω και την απάντηση της Fasttech για να το σιγουρέψω.
Με πρόλαβες την τελευταία πρόταση σου έγραφα μόλις τώρα :))
Ξέρω έναν σίγουρα που έχει και τους 2. Ο kostas44 που τους έχει κάνει και review.
Κώστα Help.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #421 στις: Αυγούστου 24, 2016, 14:17 »
Αν πάντως κάνει που πιστεύω είναι ολόιδια μπορείς να παραγγείλεις  το θολό του avocado και μέσα στην ατυχία θα είσαι ο μοναδικός που θα τον έχει με τανκ αμμοβολής  :)) Τον έχει και ο @Λοξίας

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #422 στις: Αυγούστου 24, 2016, 14:36 »
Έστειλα pm στον Κώστα. Αν δεν απαντήσει στο forum, του έστειλα και link, θα ποστάρω την απάντησή του γιατί θεωρώ ότι είναι χρήσιμο για όλους τους κατόχους.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #423 στις: Αυγούστου 24, 2016, 15:28 »
Δες ποια καταστήματα πουλάνε Fodi F2/V2 εδώ Ελλάδα και πάρε τηλέφωνο να δεις αν έχουν ανταλλακτικό τζαμάκι.


Διαφορετικά εδώ https://www.fasttech.com/products/0/10016340/4017000-authentic-hcigar-fodi-replacement-glass-tank και υπομονή 20-30 μέρες. Είναι για τον παλιό Fodi αυτά, δεν κάνουν στον F2/V2.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2016, 16:39 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #424 στις: Αυγούστου 24, 2016, 18:59 »
Παρέλαβα πριν λίγο. Το απόγευμα πλένω και στήνω. Είχα και μια ατυχία με το καλημέρα. Όταν άνοιξα το πακέτο για να δω τον ατμοποιητή μου έπεσε το ανταλλακτικό γυάλινο τανκάκι από τα χέρια στο πάτωμα του γραφείου. Δυστυχώς το κλαίω. Ο ati τη γλίτωσε εγώ όχι  :wall:.
Υπάρχει ανταλλακτικό γυαλάκι να αγοράσουμε από κάπου ή τον ήπιαμε;
Άνοιξα και ticket στην Fasttech που τους εξηγώ την κατάσταση και ζητάω τζαμάκι. Θα δω και εκεί τι θα μου απαντήσουν.

μπορεις να το αντικαταστησεις με το εξτρα τζαμακι που εχει ο 22αρης avocado  αν βρεις ενα τετοιο τζαμακι .. .. μεγαλη ατυχια αυτο που επαθες αλλα διστυχως συμβαινουν και αυτα ...

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #425 στις: Αυγούστου 24, 2016, 20:29 »
Αυτά δεν κάνουν;
https://www.fasttech.com/p/4017000

Άκυρο έχει απαντηθεί ήδη ότι δεν κάνουν
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2016, 21:26 από snot »

Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #426 στις: Αυγούστου 24, 2016, 20:35 »
μετρα το υψος απο το γυαλακι σου...................μηπως ειναι για τον v2 αυτα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #427 στις: Αυγούστου 24, 2016, 22:42 »
Σήμερα τον έστησα και εγώ για πρώτη φορά...  0,32 σύρμα 2,5 πυρήνα, 5 σπηρες. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ....  Ακριβώς ότι είχα διαβάσει εδώ μέσα. Πολύ καλή γεύση, βελουδινος ατμος σε αερατη τσιγαρισιος τζούρα. Ήδη κατέλαβε θέση στους καθημερινους μου ατμοποιητες και κάνει παρέα με τον μεγάλο αβοκαντο.

Πάντως δοκίμασα αρκετά στησιματα με καλύτερο όλων αυτό που περιέγραψα.   

Το μόνο αρνητικό του μέχρι στιγμής είναι το drip tip του,  το οποίο και αντικατάτεστησα.


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #428 στις: Αυγούστου 24, 2016, 22:54 »
Το γυάλινο ανταλλακτικό του Avocado 22, είναι ίδιας διαμέτρου, αλλά 1 χιλιοστό υψηλότερο από αυτό του Fodi F2.
Δεν θα μπορέσει να βιδώσει σωστά ο Fodi.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #429 στις: Αυγούστου 24, 2016, 22:55 »
καλό ατμιστος !!! εμένα έχει κολλήσει σιγκαπούρη.. :'( 

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #430 στις: Αυγούστου 24, 2016, 23:13 »
Θα κάνουν παρέα με τον δικό μου σε κάποιο σάκο... :-\

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #431 στις: Αυγούστου 25, 2016, 00:10 »
Αφού ευχαριστήσω τον kostas44 και τον Λοξίας τελικά δεν κατάλαβα αν κάνει του Avocado.Ο Κώστας λέει ότι κάνει, ο Λοξίας ότι είναι 1 χιλιοστό μεγαλύτερο του Avocado. Μάλλον θα περιμένω και την απάντηση της Fasttech για να το σιγουρέψω.
Τώρα οι εντυπώσεις από το πρώτο μου στήσιμο. Στήσιμο με SS 8 σπείρες σε 2,5  1,27Ohm. Από κάτω έχει φώτο. Βαμβάκι Cotton Bacon Bits V2 σε αρκετή ποσότητα να καλύψει τις τρύπες. Υγρό Gandalf.
Στη 1,5 τρύπα η τέλεια τσιγαρίσια για μένα. Γεύση πολύ καλή και ατμός επίσης ικανοποιητικός. Τροφοδοσία απρόσκοπτη.Χτύπημα κανονικό μιας και την αντίσταση την έβαλα πολύ χαμηλά ελάχιστα χιλιοστά πάνω από την τρύπα. Το ίδιο υγρό το έκανα και στον KV5 και η προσωπική μου άποψη είναι ότι η γευστική διαφορά είναι πολύ μικρή. Από την άλλη είναι πολύ εύκολος στο στήσιμο, γεμίζει πανεύκολα αλλά καταναλώνει αρκετά.Σίγουρα περισσότερο από KL+  και στα ίδια επίπεδα με KV5 με το MTL κιτ και ίσως λίγο περισσότερο. Είναι μια καλή αγορά και θα τον πρότεινα άνετα.
Το Drip Tip φυσικά το άλλαξα και έβαλα ένα Teflon που μου ήρθε μαζί με τον ατμοποιητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2016, 00:18 από ambient »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #432 στις: Αυγούστου 25, 2016, 00:58 »
Μου 'ρθαν και μένα οι Fodi ...και όπως ήρθαν θα φύγουν για πούλημα. :(

Από γεύση δεν έχω ιδέα μιας που δοκίμασα μόνο βάσεις 6-9-12 nic.
Από χτύπημα, δυνατός. Από deck, όχι ό,τι καλύτερο, θα προτιμούσα
τα posts να ήταν σαν magma ή πιο στενό μισό velocity ή σαν ubertoot,
αλλά ok, δεν είναι δύσκολο... λίγο χαζό είναι. Από εμφάνιση ωραίος,
θα προτιμούσα το logo πιο διακριτικό. Το γεγονός ό,τι μπορείς να τον
ξεβιδώσεις ολόκληρο -πανεύκολο- από τη βάση με το γιαλί, να χώσεις
βαμβάκια, να τα κουρέψεις ακριβώς εκεί που θέλεις, να τα αφρατέψεις
στις άκρες και να ξαναβιδώσεις το σώμα στη βάση... ποίημα. Τελειότης!

Εκεί που δεν τα βρήκαμε είναι πως ο αέρας όταν παίρνω τζούρες ακούγεται
πολύ. Ακόμη και στις 2 -διπλές- τρύπες. Και άμα ρίξω ταχύτητα/ένταση, δεν
έχω καλή αίσθηση (λογικό αυτό, αφού δεν υπάρχει καμπάνα, είναι μεγάλος
ο χώρος ατμοποίησης). Είναι σα να κατεβαίνεις κατηφόρα με ποδήλατο, ε
δεν το κάνεις με μικρές ταχύτητες. Θόρυβος σε MTL ατμοποιητή = no go
για μένα, ακόμη και σε Kayfun V5 στην 3η μεγαλύτερη τρύπα, λιγότερος
είναι ο θόρυβος (+ με χαλαρή τζούρα διαρκείας έχω καλή/σωστή αίσθηση).
Τέλος μου θύμισε πολύ στο άτμισμα magma, αλλά σε μια τσιγαρίσια έκδοση.

Και BONUS ιστορία. Ο 1ος μου 'ρθε νωρίς πρωί με τον ταχυδρόμο να χτυπάει
κουδούνι σα δαιμονισμένος. Είχα 20 λεπτά για να πάω στη δουλειά, όπως όπως
unpacking, πλύσιμο/τίναγμα στο πόδι, στήσιμο 32άρι σύρμα, 2,5άρης άξονας,
6 σπείρες, κουμπώνω 12άρη υγρό, 14-15W, παίρνω μια βαθειά...ε, πάρτον κάτω!
Το χτύπημα ήταν "άλλο πράμα". Έτσι όπως είμουν σωριασμένος, το μόνο πράμα
που βρισκόταν στο μυαλό μου ήταν το refren από το παρακάτω τραγούδι. LOL:




Αποσυνδεδεμένος Miltosm

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #433 στις: Αυγούστου 25, 2016, 12:39 »
Μολις παρέλαβα… Έστησα με kanthal 28αρι γιατι στην πρώτη προσπάθεια να στήσω με ss 10 σπείρες… δεν ήξερα πως να το βιδώσω και μου στράβωσε ..κι επειδή το kanthal είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω αποφάσισα να ξοδέψω από αυτό. Έβαλα το βαμβάκι που είχε η συσκευασία. Έβαλα λοιπόν και το smoke της after-8, 10ml άρωμα σε 90 ml 6mg 70vg/30pg pink mule που ωριμάζει εδώ και 5 μέρες. 1,57ohm 13w και αρχίζω.. Δε μου κάνει για πνευμονικές σίγουρα.. Με τον Subtank mini στην μεγάλη τρύπα απολαμβάνω τη τζούρα πολύ καλύτερα. Τον βρήκα πολύ σφιχτό για τα γούστα μου αλλά το καλό είναι πως άρεσε η τζούρα στη γυναίκα μου, οπότε το sherpent mini που περιμένω για αυτήν μάλλον θα καταλήξει στα δικά μου χέρια.
Για πρώτη φορά με ζόρισε λίγο το στήσιμο γιατί προσπαθούσα να βάλω τις άκρες από το σύρμα κόντρα στο βίδωμα ώστε να τυλιχτούν στις βίδες.. Δε χρειάζεται .. τις βάζεις κόντρα μεταξύ τους και βιδώνουν μια χαρά. Σίγουρα θα κάνω πολλά στησίματα , δεν τον βρήκα κακό, απλά τον subtank mini τον έχω 1-2 χρόνια κι έχω συνηθίσει με αυτόν. Φαντάζομαι με το SS θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.. Περιμένω άλλωστε και Drip tip βαμβάκια.

Είναι πολύ όμορφος σε μαύρο που τον παρέλαβα… δεν ξέρω πως θα φαίνεται πάνω στο ροζ pico.. Δεν ένιωσα αυτή τη γεύση ή το χτύπημα που έχω διαβάσει .. αλλα επιφυλάσσομαι λόγω του πολύ απλού στησίματος. 

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #434 στις: Αυγούστου 25, 2016, 12:51 »
Παιδια μιας που τον περιμενω και ειναι η πρωτη φορα που θα ασχολειθω με επισκευασιμο για να μην ρωταω τελευταια στιγμη με το συγκεκριμενο συρμα ποσες σπυρες θα πρεπει να φτιαξω περιπου?
https://www.fasttech.com/products/2675100

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 131 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476869 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos