vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Fodi F2 από την Hcigar
« στις: Ιουλίου 11, 2016, 16:47 »
Από καιρό έψαχνα έναν ατμοποιητή τύπου Genesis με βαμβάκι στο στυλ του Avocado με μονή αντίσταση και τσιγαρίσια μέχρι σφικτή πνευμονική τζούρα έως που το μάτι μου έπεσε στον Fodi F2 της Hcigar. Αγόρασα τον ατμοποιητή πριν μια εβδομάδα και μετά από αυτή τη συμβίωση μαζί του αποφάσισα να σας τον παρουσιάσω.




Ο ατμοποιητής

κατασκευή από ατσάλι 316 και γυάλινο δοχείο
διάμετρος 22mm
ύψος 36mm και 45mm με το drip tip
2ml χωρητικότητα
μονή αντίσταση
επιχρυσωμένες βίδες
ρύθμιση αέρα με 5 τρύπες των 0,8mm,, στην κάθε πλευρά
αέρας οδηγούμενος κάτω από την αντίσταση
510 σπείρωμα με επιχρυσωμένο πόλο



Η συσκευασία

εκτός φυσικά του ατμοποιητή περιλαβάνονται και:
ένα ανταλλακτικό γυάλινο τανκ
αρκετά o-rings, βίδες και άλλες 2 τάπες για την τρύπα αναπλήρωσης υγρού
Στη συσκευασία περιλαμβάνεται επίσης  βαμβάκι και δυο αντιστάσεις, μια clapton και μια twisted, για τα πρώτα  στησίματα.



Η συμβίωση μαζί του - Εντυπώσεις

Τον ατμοποιητή αποφάσισα να τον αγοράσω έχοντας υπόψιν μόνο την περιφραφή του και βλέποντας ένα βιντεο στο youtube. Ρίσκο θα μου πείτε, αλλά τελικά αποζημιώθηκα.
Ο ατμοποιητής λύνεται πανεύκολα για να πληθεί, το ντεκ μαζί με το τμήμα της εισαγωγής αέρα, τον θετικό και τον 510 είναι ένα τμήμα και διαχωρίζονται από τη βάση σε στυλ Le Magister. Μπορεί να διαχωρηστεί και το τμήμα εισαγωγής αέρα λύνοντας τα δύο βιδάκια στο πάνω μέρος του ντεκ.
Στήνεται πανεύκολα, έχει χώρο για όλα ότι σύρμα θέλετε με ότι πυρήνα θέλετε. Το ντεκ του είναι ευρύχωρο και μπορούν να στηθούν αντιστάσεις με πολλές σπείρες για λεπτά σύρματα με ανοικτές σπείρες, ειδικά για έλεγχο θερμοκρασίας, και ο τρόπος που πιάνουν τα σύρματα είναι πολύ βολικός  κάτι που τον κάνει εύκολο και για πρωτάρη.
Η γνωστή καμπάνα-καπάκι σε αυτού του είδους τους ατμοποιητές κουμπώνει πολύ εύκολα και είναι τόσο σφικτή όσο χρειάζεται να μην βγαίνει από πάνω άν σηκώσουμε τον ατμοποιητή πιάνοντας τον από εκεί, ακομη και όταν είναι βιδωμένος στο μοντάκι, και να μην χαλάσει με τίποτα η ρύθμιση του αέρα που έχουμε επιλέξει.
Το γέμισμα του ατομοιητής γίνεται από μια τρύπα για αυτό το λόγο που βρίσκεται στο πάνω μέρος του ντεκ και η οποία κλείνει με μια μικρή λαστιχένια τάπα. Ενω η τρύπα φαίνεται μικρή δεν δημιουργείται πρόβλημα να γεμίσουμε με ότι είδος μπουκαλάκι ή πιπέτα θέλουμε. Το μοναδικό αρνητικό είναι ότι η τάπα είναι πολύ μκρή και ίσως κάποιοι με πολύ χοντρά δάκτυλα να έχουν πρόβλημα στο πιάσιμο ή ακόμη και να χαθεί εύκολα. Στην συσκευασία υπάρχουν άλλες δυο τάπες αλλά παρατήρησα ότι και να μην την βάλουμε πάνω το υγρό δεν χύνεται ακόμη και αν γυρίσουμε ανάποδα τον ατμοποιητή.
Από διαρροές μηδέν και δεν γράφω τίποτα άλλο, απλά ΜΗΔΕΝ όπως και να τον έχουμε ακόμη και ανάποδα. Η σταθερότητα στο δίαβασμα της αντίστασης εξαιρετική, δεν υπάρχουν με τίποτα τα θέματα του Avocado.
Στο άτμισμα τώρα που είναι και το ζητούμενο, ο ατμός που παράγεται ειναι εξαιτερικός και βελούδινος, ο αέρας σε αντίθεση με τους άλλους ατμοποιητές του είδους χτυπά την αντίσταση από  κάτω, όχι από τα πλάγια ή από πάνω. Η ρυθμίση του αέρα εξαιρετική και ακριβής, κάνει τη διαφορά τρύπα-τρύπα. Μορούμε να πάρουμε τζούρα πολύ σφικτή έως και σφικτή πνευμονική.Η γεύση που δίνει είναι πάρα πολύ καλή, στο ίδιο επίπεδο με αυτό του Goblin V2, ίσως και λίγο καλύτερη, νομίζεις ότι πίνεις το υγρό. Η κατανάλωση υγρού είναι σε λογικά επίπεδα, δεν είναι nautilus αλλά ούτε και Avocado.

Επίλογος

Ο Kodi F2 είναι ένας εξαιρετικος ατμοποιητής τύπου Genesis για τους λάτρεις της σφικτής και χαλαρής (όπως εγώ) τσιγαρίσιας τζούρας, που δίνει πλούσια γεύση και ατμό. Ένας ατμοποιητής μικρός σε διαστάσεις, εύκολος στο στήσιμο και χωρίς καθόλου διαρροές. Το μοναδικό αρνητικό που του βρήκα η μικρή χωρητικότητα και αυτό που γράφω παραπάνω με την τάπα της τρύπας αναπλήρωσης.



Στημένος έτοιμος




Πάνω σε Pico σε σύγκριση όσο αφορά τα μεγέθη με Goblin V2





===================================================================

Ευχαριστούμε τον Gipsy για τη λίστα:



  • Σημεία αγοράς #1, #2, #3
  • Συμπεράσματα χρήσης #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11
  • Στησίματα #1, #2, #32, #42,  #5*, #6, #72, #8, #9
  • Περί ζεστού ατμού και TC #1, #2*
  • Περί τροφοδοσίας - κατανάλωσης #1, #2, #3, #4*
  • Βίντεο παρουσίασης #11, #2
  • Συγκρίσεις #1, #2
  • Περί διαρροής #1, #2
  • Χτύπημα #1*
  • Περί τζούρας #1, #2
  • Σταγόνες εισαγωγή αέρα #1
1 Αγγλικά
2 Με φώτο
* Διαβάστε και το επόμενο(α) ποστ
Μερικά λινκ στα Στησίματα είναι και Συμπεράσματα χρήσης


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2016, 10:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 11, 2016, 16:58 »
Είναι προφανώς η δεύτερη έκδοση του fodi rta. Από που έγινε η αγορά? Επίσης αυτό το πορτοκαλί-καφέ δαχτυλίδι που φαίνεται κάτω από το drip-tip είναι o-ring ή κάποιο πλαστικό διακοσμητικό?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 17:16 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 11, 2016, 17:07 »
Από ΕΔΩ. Αλλά υπάρχει και στην ελληνική αγορά, ΕΔΩ και ΕΔΩ.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 11, 2016, 17:37 »
Ωραία παρουσίαση.
Κατόχος κ εγώ εδω και 2 βδομάδες περίπου και δηλώνω απογοητευμένος για τα γούστα μου. Ήθελα παραπάνω αέρα.
Τον έστησα με κλάπτον βέβαια και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό στα πολλά ρεύματα. Έκαιγε το πάνω μέρος και το υγρό που έβαλα δεν ήταν το σωστό για δοκιμή.
Επείδη είναι όμορφος όμως και καλή κατασκευή θα του δώσω άλλη μια ευκαρία με νορμάλ συρματάκι να δω πως παίζει για εντός των τοιχών πάντα και σε χαμήλα βατ. Ίσως να πετύχω την τζούρα που θα κάνει την γυναίκα μου να προσπαθήσει λίγο περισσότερο με το άτμισμα.

Το τανκάκι πως λύνει δεν έχω καταλάβει.
Και όσο για την τάπα και να χαθεί και να γυρίσεις ανάποδα δεν τρέχει το υγρό!!

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 11, 2016, 17:51 »
Στη φωτό που έχω παραπάνω είναι στημένος με NiFe 30 της Dicodes σε 2άρη πυρήνα (έχω κόλλημα τελευταία). Δοκίμασα και με SS316L με 2,5 πυρήνα αλλά και την clapton που έχει μέσα νομίζω είναι σε 3άρη πυρήνα, μέχρι τα 25W, και δεν είχα θέμα. Συνήθως ατμίζω γύρω στα 12 με 16W. Με την clapton τον αέρα τον είχα στις 4 τρύπες. Το τανγκάκι αφού βγάλεις την καμπάνα πιάνεις από τις εισαγωγές αέρα και τη βάση και ξεβιδώνεις. Ο πόλος μαζί με τη κεντική βίδα και όλο το ντεκ ξεβιδώνουν από τη κατω βάση όπως ο Le Magister.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

.... Επίσης αυτό το πορτοκαλί-καφέ δαχτυλίδι που φαίνεται κάτω από το drip-tip είναι o-ring ή κάποιο πλαστικό διακοσμητικό?

Είναι βαφή (έτσι δείχνει) πάνω στο μέταλλο της καμπάνας σκούρο πορτοκαλί χρώμα

EDIT: Γράψε λάθος είναι ο-ring αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο που το έχει εκεί, μόνο διακοσμητικός είναι ο λόγος εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω και πρέπει να αλλάζει χρώμα ανάλογα το χρώμα του ατμοποιητή, υπάρχει και σε μαύρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2016, 00:08 από ati »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 11, 2016, 18:37 »
Ωραιος ατμοποιητης,ο ατμος ειναι πολυ ζεστος; 

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 11, 2016, 18:49 »
Τον δουλεύω με έλεγχο θερμοκρασίας στους 215 βαθμούς, ο ατμός, σε σχέση με τη θερμοκρασία του, είναι όπως στους άλλους άτμο που έχω Goblin V2, eXpromizer, Lemo 2, Kayfun Lite+ και από εργοστασιακούς nautilus και GS air σε VW.  Όπως τον έχω στημένω τώρα με NiFe30, 0,35Ω και 15W είναι όπως σε οποιονδήποτε άλλο με αυτό το setup και η καμπάνα δεν ζεσταίνεται στις επανωτές τζούρε. Όχι δεν θεωρώ ότι έχει διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με τη θερμοκρασία του ατμού από άλλους άτμο και με τίποτα δεν είναι υπερβολικά ζεστός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 18:56 από ati »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 11, 2016, 19:04 »
Εχεις δοκιμασει χωρις tc; 

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 11, 2016, 19:15 »
Ναι με το Clapton που είχε μέσα μεχρι τα 25W ίδια συμπεριφορά, απλά στις επανωτές η καμπάνα γινόταν χλιαρή και ο ατμός ελάχιστα πιο ζεστός.Θα δοκιμάσω αύριο και με kanthal 28ga.

O συγκεκριμένος άτμο πιστεύω απευθύνεται στους λάτρεις των Kayfun, eXpromizer και λοιπούς τέτοιου είδους ατμοποιητές και ατμιστές που τους αρέσουν οι σφικτές ως χαλαρές MTL τζούρες, άντε ως σφικτές πνευμονικές, τα λεπτά σύρματα άντε και 1,5Ω clapton, τα λίγα watt με πολύ γεύση και πλούσιο πυκνό ατμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 19:26 από ati »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 11, 2016, 19:26 »
Πολυ κατατοπιστικος,με επεισες, (ειμαι της κατηγοριας που περιγραφεις)
Απο τροφοδοσια πιστευω παει καλα, ετσι;
Διαρροες μηδεν, σφικτα καπακια και airflow, γεμιζει με μπουκαλι με μυτη, αψογο τον βλεπω και με ανταλλακτικα

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 11, 2016, 19:33 »
Μια χαρά η τροφοδοσία και δεν καταναλώνει υπερβολικό υγρό. Όπως έγραψα παραπάνω δεν είναι nautilus αλλά και με τίποτα Avocado απλά παίρνει μόνο 2ml. Υπόψιν ότι σε όλη την παρουσίαση τον συγκρίνω μόνο με ατμοποιητές που ήδη έχω ή πέρασαν από τα χέρια μου και έφυγαν γιατί δεν μου έκαναν ώστε να μπορούν όλοι να βγάλουν τα σωστά συμπεράσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 19:46 από ati »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 13, 2016, 20:40 »
Μπραβο ρε φιλε ati, τετοιοι ατμοποιητες πρεπει να γινονται γνωστοι, καλα που τον παρουσιασες, μιλαμε για ποιοτητα, πολυ καλη αποδοση, ευκολος στο στησιμο,για οσους θελουν σφικτη εως ανετη αερατη τσιγαρισια τζουρα και ας χωραει 2 ml, τον εχω στησει εδω με συρμα nichrome 0,30mm σε 3αρι πυρηνα και δινω πονο, ειναι ακριβως οπως τα λες

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 13, 2016, 22:14 »
Άνετη αεράτη δεν θα την έλεγα. Ψάχνω κανά κόλπο μπας και αφαιρέσω καμιά βίδα τ'ίποτα και πάρει λίγο αέρα ακόμη

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 13, 2016, 22:15 »
Δεν το προσεξες καλα, ειπα ανετη αερατη τσιγαρισια... Μαλλον πας για avocado

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 13, 2016, 22:59 »
Καλοάτμιστος φίλε @pngtszs1976, είναι πράγματι πολύ καλός άτμο, όσο περνούν οι μέρες τόσο δεν μπορώ να τον αποχωριστώ. Πολύ γεύση, πολύ ντουμάνι,  τσιγαρίσια τζούρα, πολύ καλή κατασκευή και τελείως αθόρυβος. Για τα προσωπικά μου γούστα τα έχει όλα, συν λογική τιμή ακόμη και αν αγοραστεί από ελληνικό κατάστημα.

Φιλε @savo ο άτμο αυτός είναι ο Kayfun Lite+ των ατμοποιητών αυτού του τύπου (τύπου Genesis) με τη διαφορά ότι παίρνεις πλούσια γεύση και ντουμάνι. Όπως δεν μπορείς να κάνεις σωστή τσιγαρίσια τζούρα με έναν Avocado έτσι και με αυτόν δεν μπορείς να κάνεις σωστή αεράτη πνευμονική, άλλη φιλοσοφία ο καθένας τους, ο καθένας τους απευθύνεται σε ατμιστές με διαφορετικά γούστα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110652 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530801 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet