vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Le Mirage by Vaponaute

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:13 »
μπορεί να πιάσει την τσιγαρίσια αίσθηση του Zephyr ,,,η είναι σχετικά αεράτος ?????

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:13 »
Είναι αρκετά αερατος δεν έχει τίποτα το τσιγαρισιο πάνω του

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 10, 2016, 16:34 »
μπορεί να πιάσει την τσιγαρίσια αίσθηση του Zephyr ,,,η είναι σχετικά αεράτος ?????
Αν πας στο μισό του μισοφέγγαρου  -οταν  κλεισεις τη μια τρυπα για μονο,ή τις δυο για  διπλο coil- μπορει και ίσως να εχεις περιπου, κατι που μοιαζει, αλλα δεν ειναι!
Θα μπορουσες και να το πεις καπως ετσι!
Αλλα δεν ειναι τσιγαρισιος.

Αποσυνδεδεμένος npapaduke

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 14, 2016, 01:38 »
Δοκιμασε και με 35αρι συρμα (27 awg δηλαδη) Α1 Κanthal, σε 2,5 διαμετρο, γυρω στις 6 σπειρες ,για να βγαινει ενα Ωμ. Ανοικτες τις σπειρες και να ισαπεχουν. Εκει τον εχω οπως και το Zephyr. Απο γευση κι απο ατμο  πεταει!!

Ευχαριστω για την συμβουλη. Οντως δοκιμαστηκε και ειναι σαφως καλυτερα απο τα προηγουμενα setup μου. Επισης ενα λαθος που καταλαβα ειναι οτι εβαζα πολυ βαμβακι στουμπωμενο κατω στο τανκ για τον φοβο τυχον διαρροης. 

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 14, 2016, 02:04 »
Μην τον φοβασαι ΚΑΘΟΛΟΥ, για διαρροες. ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ.
Γυρισε τον αναποδα, οσο θες. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Επομενως.  ΜΗΝ τον στουμπωνεις,βαμβακι.
Επισης. Το βαμβακι σου κατω στο ντεκ, να κανει ενα αναποδο  Γ, καθως ακουμπα. Στο γυρισμα κατω -που ακουμπα- να μην ειναι πανω απο 1-2 χιλιοστα. Δοκιμασε το βαμβακι που κατεβαινει, να το κοβεις διχαλωτο.
Δες στο νημα του Le Zephyr,για στησιματα.
Το ιδιο στηνονται αλλα με περιορισμο στη διαμετρο του coil.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 16, 2016, 01:55 »
[justify]Δεν μπορούσα να περιμένω παραπάνω. Το να έχω genesis στα χέρια και να μένω μόνο στα βαμβάκια, έκανε την ανυπομονησία ανυπόφορη. Λοιπόν.[/justify]
[justify]
  • Στήσιμο: Μονή αντίσταση (με πρόσθετη τάπα στη 2η υποδοχή)
  • Υγρό αναπλήρωσης: Five Pawns. Black Flag Risen (Enriched)
  • Mesh 250, kanthal A1 (0,25mm), 4 σπείρες, 1,3Ω, 12W.
[/justify]
[justify]Το πλέγμα μπήκε σε φλόγιστρα, κάηκε ομοιόμορφα, μπήκε σε 3 φάσεις πύρωσης, και μ' ενδιάμεσα μικρά χρονικά κενά. Ποτίστηκε με σκέτη βάση και πυρώθηκε όταν ήταν πλέον στο κατάλληλο σχήμα. Τσακίστηκε η εξωτερική άκρη για να μην υπάρχουν ξέφτια, επίσης, κόπηκε διαγώνια το κάτω άκρο (για καλύτερη εσωτερική ροή του υγρού εντός του πλέγματος). Επέλεξα το mesh 250 σαν πρώτη μου επιλογή, ακολουθώντας κι εγώ τα στησίματα των παλαιότερων χρηστών. Έχω ακόμα μερικά πλέγματα με διαφορετικές κυψέλες (αριθμός, άνοιγμα κ.λπ.), τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στο μέλλον για την όποια σύγκριση.[/justify]

[justify]Εντυπώσεις: Ίσως να ήμουν προσεχτικός, ίσως πάλι, απλά τυχερός. Το θέμα είναι πως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ούτε κανένα ανεπιθύμητο hot spot (ακόμα και με στέγνωμα του mesh), ούτε πρόβλημα κυκλοφορίας υγρού, ούτε καμένα ίχνη, ούτε καν μεταλλική γεύση στις πρώτες τζούρες. Δεν έκανα καν δοκιμές στην ισχύ, η γεύση ήταν τόσο σπουδαία που κάθισα στ' αυγά μου. Όνειρο.[/justify]

[justify]Υπέροχη, μοναδική διαδικασία. Αυτό που κατάλαβα στο τεχνικό κομμάτι είναι πως το παρελθόν διδάσκει πολλά, πάρα πολλά. Ο Le Mirage είναι σε πτήση! Απόλαυση. Γεύση, γεύση, γεύση. Υπέροχο χτύπημα που μου έκανε εντύπωση επάνω σε μηχανικό.[/justify]

[justify]Σημ. Να πω και κάτι άλλο, που οφείλω να πω. Ο φίλος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ έχει απόλυτο δίκιο. Δεν είχα την παραμικρή διαρροή όλες αυτές τις μέρες. Στον Le Mirage φέρθηκα σκληρά και ασταμάτητα άπονα. Δεν έκλαψε καθόλου. Ψυχρός εκτελεστής.[/justify]










« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2016, 02:04 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 17, 2016, 15:39 »
Πολύ ωραίο στήσιμο εγώ ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να του βάλω mesh ελπίζω μέσα στη βδομάδα και να επανέλθω με τις εντυπώσεις μου

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 24, 2016, 03:04 »
Μεταμεσονύχτιο build με διπλό 28GA Kanthal, 3άρη πυρήνα, στα 0,5Ω, πάνω σε μηχανικό. Μάλλον βρήκα το sweet spot μου παρέα με το Nemesis. Castle Long Reserved b2b με Hendrix Gin και... Lift off!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 24, 2016, 13:06 »
[justify]@zoulag, καλημέρα. [/justify]
[justify]Πω ομορφιές! Το βαμβάκι, πάνω και κάτω, φαίνεται έτοιμο για κολασμένες επιδόσεις, άνετες οι σπείρες και φαντάζομαι καταπληκτική απόδοση. Εγώ, αυτό το διάστημα, όταν βρίσκω ελεύθερο βράδυ, στήνω kanthal, διπλή και 2,5mm πυρήνα με αφράτο το βαμβάκι. Ταινιάρες, ποτάκι και χαμηλός φωτισμός. Είναι απ' τους ατμοποιητές που με κάνει να ψάχνω το χειρότερο σύρμα για να του βάλω. Ο Γάλλος κερνάει παράδεισο. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 24, 2016, 16:41 »
Καλησπέρα αγαπητέ JoeBarTeam. Ότι και να πούμε για τον ατμοποιητή είναι λίγο. Φαντάσου τόσο καιρό, το βαμβάκι δεν το είχα τόσο αφράτο και χθες δοκίμασα να βάλω λιγότερο. Ουσιαστική διαφορά... Πιο άνετη η τροφοδοσία, όποτε καλύτερη γεύση και μεγαλύτερη παραγωγή ατμού. Μέχρι στιγμής στήνω σε 3άρη πυρήνα, αλλά θα δοκιμάσω και σε 2,5 να δω τι γίνεται. Πραγματικά πετάει ο Γάλλος!

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 27, 2016, 14:38 »
Έκανα δοκιμή με mesh σε μονή αντίσταση. Το στήσιμο αρκετα ευκολο μπορώ να πω. Σαν απόδοση δεν μπορώ να πω οτι πήρα κάτι καλύτερο από διπλή αντίσταση με βαμβακι που το ειναι το σύνηθες στήσιμο μου. Ωραιο για αλλαγή αλλά κατ'εμε δεν αξιζει τον κοπο και τον χρονο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #86 στις: Αυγούστου 01, 2016, 14:42 »
[justify]Επέμεινα σε πλέγμα. Αυτή τη φορά με διπλή αντίσταση και αρκετές δοκιμές με 3 διαφορετικά υγρά. Όλες οι δοκιμές έγιναν επάνω σε μηχανικό μοντ. Είμαι λίγο διχασμένος. Από τη μία πλευρά, συμφωνώ κι εγώ με τον φίλο drakmor. Η απόδοση του Le Mirage με διπλή και βαμβάκι είναι κορυφαία, κοντράρει τα πάντα. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, το άτμισμα που δίνει είναι κορυφής. Από την άλλη όμως, αυτό που κατάλαβα είναι πως το πλέγμα θέλει χρόνο. Θέλει αφοσίωση επάνω του και τότε έρχονται πολλά. Αυτό που πήρα άμεσα: απαλό άτμισμα και καθαρή ανάλυση χωρίς καμία μα καμία υπερβολή. Είχα την αίσθηση πως άτμιζα απαλό ολόλευκο σύννεφο. Καταπληκτικό ντουμάνι, υπέροχες εισπνοές (με μία ή δύο ανοιχτές εισαγωγές), και απαλό απαλότατο άτμισμα (ίσως το πιο απαλό άτμισμα που έχω κάνει μέχρι σήμερα). Ασφαλώς και θα μείνω και στο πλέγμα. Υπέροχες εντυπώσεις. [/justify]

[justify]Στήσιμο: Διπλή αντίσταση, kanthal 0,25mm, 4 σπείρες, mesh 250, 0,7Ω (14 – 17w).[/justify]

Υγρό αναπλήρωσης: α) έτοιμη βάση 50/50, 6mg, β) καπνικό, diy tobacco (totally wicked), γ) f.p. Brevity.


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:02 »
Χαράς το κουράγιο σου φίλε Joebarteam. Όπως πάντα καταπληκτικό στήσιμο. συμφωνώ με όσα λες οπότε θα έχω χρόνο πάντα σε έναν από τους 2 που έχω θα του ρίχνω ένα πλέγμα:-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:03 »
@JoeBarTeam

Άψογος. Μία ερώτηση: έστησες δύο "καλαμάκια" ή ένα U ?

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Le Mirage by Vaponaute
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 01, 2016, 15:05 »
Όπως καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες 2 καλαμακια. Πιστεύω χωρίς βέβαια να το έχω δοκιμάσει το U στον Mirage δεν γίνεται λόγω top cap.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9813 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy