vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο Σταμάτη, πολύ ωραίο συγκριτικό.

Ωραίος Σταμάτη το  ήθελε αυτό το νήμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Συγκριτικό - απόψεις για 7 επισκευάσιμους παρόμοιας φιλοσοφίας: 

Επηρεασμένος από τη πολύ καλή και συνοπτική σύγκριση του [member=6787]stamatisgr[/member], είχα γράψει δύο επι μέρους συγκρίσεις
στα νήματα των berserker 1.5 και ehpro true mtl για παρόμοιους ατμοποιητές
και έπειτα απο παρότρυνση του [member=20476]zamploutos[/member] λέω να προσπαθήσω να  βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά, εδώ.

σημείωση:
προφανώς θα βρείτε κάποια πράγματα copy paste από προηγούμενες αναρτήσεις μου,
κάποιες βαθμολογίες ελαφρώς αλλαγμένες μιας και συγκρίνω λίγους παραπάνω αυτή τη φορά ατμοποιητές, 
καθώς και κάποιες απόψεις άλλων παιδιών με τις οποίες συμφωνώ.


Αφορά κυρίως χρήστες επισκευάσιμων mtl με σχετικά μικρή εμπειρία και μέτριες δυνατότητες βαμβακώματος, όπως εμένα δλδ, 
και ίσως λίγο μπερδεμένους με τόσες επιλογές που παίζουν το τελευταίο διάστημα στους mtl, πάντα στην ίδια οικονομική κατηγορία.  


 
Εισαγωγή και λόγος σύγκρισης:
Ξεκίνησε όταν έπειτα απο παρουσίαση του siren 2 από  [member=6716]Stepeha[/member], αποφάσισα να ασχοληθώ για πρώτη φορά με επισκευάσιμο και ν'αφήσω στην άκρη τον nautilus2 που με ταλαιπωρούσε με υγρασίες και διαρροές.
Ο Siren 2 έκανε καλή δουλειά ωσότου έπεσε στα χέρια μου ο Fumytech rose και με εντυπωσίασε ιδιαίτερα η αθόρυβη και πλούσια σε ατμό τζούρα του.
Ήταν ιδανική χωρίς θόρυβο και βελούδινη και πραγματικά τον κράτησα πολύ καιρό. (αυτόν και ολόκληρη τη σειρά της fumytech gotank, gotank v2, rose, rose gold edition.
Μάλιστα θεωρούσα και τη γεύση του φανταστική,  ωσότου μετά τη καταπληκτική παρουσίαση του galaxies rta από [member=20557]alexoyiorgis[/member] δοκίμασα κι'αυτόν 
Και διαπίστωσα πως η γεύση είχε τεράστιες διαφορές!

Κάπως έτσι ξεκίνησα να ψάχνω έναν ατμοποιητή επισκευάσιμο, με τα εξής χαρακτηριστικά:
1). τη βελούδινη αθόρυβη τζούρα του fumytech rose gold edition, 
2). τη φοβερή γεύση του galaxies rdta,
3). την ευκολία αναπλήρωσης, βαμβακώματος στησίματος της σειράς galaxies 
4). σε παρόμοια οικονομική κατηγορία.

Το συγκριτικό αφορά τους εξής 7 ατμοποιητές: 
1). Fumytech rose gold (έχω δοκιμάσει από τον πρώτο rose μέχρι το έσχατο των Γάλλων, το gold edition που λύνει πολλά προβλήματα)
2). Berserker 1.5           
3). Ehpro true mtl
4). Galaxies rta
5). Galaxies rdta
6). Damnvape fresia
7). Dotmod dotmtl *

* Με εξαίρεση ίσως τον dotmtl για τον οποίο δε μπορώ να σχηματίσω άποψη μιας και τον έχω λιγότερο από 2 24άωρα, και απλά αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου.




από αριστερά προς τα δεξιά μερικοί εκ των ατμοποιητών: 
galaxies rta, berserker 1.5, true mtl, galaxies rdta, dotmodmtl
λείπει ο fresia και ο gold rose να με συγχωρείτε αλλά τους καθάρισα και τους πακετάρισα στην ακρούλα τους πρωτού γράψω το συγκριτικό.


Κατηγορίες σύγκρισης:

Απουσία θορύβου - σφυρίγματος: aka "βελούδινη τζούρα"
(μιλάω καθαρά για σφύριγμα ή θόρυβο των αυλών αέρα και όχι πχ θόρυβο / σκασίματα αντίστασης όπως η mtl fused clapton)

true mtl      9.5/10 (υποψία σφυρίγματος μονάχα με ρούφηγμα υπερβολικό κιαυτό πάλι ίσως είναι ιδέα μου)
rose gold:      9/10 (υποψία σφυρίγματος μονάχα σε 1 επιλογή)

berserker 1.5 9/10 (υποψία σφυρίγματος μονάχα σε 1 επιλογή)
galaxies rta    8/10 (σφυρίζει σε τουλάχιστον 2 επιλογές)
galaxies rdta  7/10 (σφυρίζει σε μπόλικες επιλογές)
fresia             7/10 (σφυρίζει σε μερικές επιλογές, ενώ κάνει θόρυβο σχεδόν σε όλες)
dotmtl:          5/10 (σφυρίζει σχεδόν στο μισό της κυκλικής κίνησης του airflow,  και κάνει αρκετό θόρυβο στις άλλες μισές αφού είναι αεράτος )



Απόδοση γεύσης: (τελείως προσωπικό)

(κυρίως σε γλυκά, πίτες, φρούτα και τα συναφή, diy χωρίς τεράστιες ποσότητες γλυκαντικών, αλλά και έτοιμα S&V όπως τα fat ninja BBW, eclaire, Lemon tart)


true mtl:         9/10 (παρόλο που το deck έχει αυλούς και όχι λεκανάκια έχει φοβερή τροφοδοσία και απόδοση γεύσης)
berserker 1.5 9/10 (για εμένα φοβερή απόδοση με νότες, ανάλυση  και ολοκλήρωση γεύσης)
galaxies rdta  9/10 (το ίδιο) 
dotmtl:           9/10 (πολύ καλή απόδοση γεύσης!)
fresia rta        8/10 (παρα πολύ καλή γεύση) 
galaxies rta    8/10 (το ίδιο)
rose gold        7/10 (ίσως λόγω deck και οπής "ala" siren 2 χάνει λίγο, τα πάει καλύτερα στην ολοκλήρωση γεύσης)



Υποπίεση - πλημμύρες - υγρασίες:

true mtl:         9/10 θεόστεγνος όμως...
dotmtl:           ?  προσωρινά με 3 στησίματα πλημμύρισε στο ένα, δε τον έχω καιρό για να τον μάθω καλά. το αφήνω κενό
galaxies rta  9/10 (στεγανός και με τρισάθλιο στήσιμο)
rose gold      9/10 (το ίδιο)
galaxies rdta 8/10 (το ίδιο)
fresia            8/10 (βγάζει λίγο υγρασία στις mtl, ή και στο θάλαμο dl)
berserker 1.5: 7/10 

Ο μπερσεράκος πάσχει ελαφρώς. Αν βιδώσεις το καπάκι θα σου βγάλει λίγο υγρό από επάνω. Αν γεμίσεις μέχρι επάνω θα σου βγάλει υγρό από κάτω.
Το κακό είναι ότι με τόσο μικρή χωρητικότητα και δίψα για υγρό, σε ωθεί να πεις "ας βάλω ενα κλικ παραπάνω υγράκι ρε γμτ να μου κρατήσει). 

Πάντως με τις συμβουλές και τις απόψεις των παιδιών στο εκεί νήμα, όπως πχ των [member=21110]ΠετροςΘεσσ[/member] και [member=13036]billythekid[/member]  κατάφερα να τον γεμίσω και από πάνω χωρίς να πλημμυρίσει για πρώτη φορά. 



Ευκολία βαμβακώματος:

(πόσο καιρό μου πήρε προσωπικά να μάθω να βαμβακώνω ικανοποιητικά το καθένα, και η ευελιξία τους, αν συγχωρούν λάθη κτλ) 

Να αναφέρω εδώ πως ο galaxies rdta ακολουθεί τελείως διαφορετικό τρόπο τροφοδοσίας και αναπλήρωσης υγρού και δουλεύει φανταστικά, 
οι rose, dotmtl και true διαθέτους "αυλούς" στο σπείρωμα του deck όπου κάθεται το βαμβάκι και ρουφάει υγρό
ενώ οι berserker, fresia, galaxies rta έχουν τα λεγόμενα λεκανάκια που κάθεται το βαμβάκι, τραβώντας απο μικρές οπές στο κάτω μέρος τους.

θα έλεγα ότι ο πιό δύσκολος για τη σωστή τροφοδοσία του υγρού είναι ο rose μιας και οι αυλοί είναι σχετικά μικροί 
που σημαίνει ότι πρέπει να περάσεις βαμβάκι στα όρια υποτροφοδοσίας μέσα στην αντίσταση, αλλά στα όρια υπερτροφοδοσίας κάτω στους χώρους τροφοδοσίας. 
Να αφρατέψεις προσεχτικά τους κόμπους δίχως όμως να χαλάσεις τη φορά των ινών του βαμβακιού, 
να τον ανοίξεις σε σχήμα βεντάλιας και να πιάσεις κομμάτια βαμβάκι, κατεβάζοντας προσεχτικά κάτω, ωσότου υπολογίσεις πως έχει αρκετό,
το οποίο φυσικά με bacon θα ανοίξει περισσότερο και θα διογκωθεί. 
Ακούγεται λίγο περίπλοκο στη περιγραφή, αλλά με αυτό το τρόπο πέρνεις τη μέγιστη δυνατή τροφοδοσία και απόδοση γεύσης του rose.

Εν αντιθέση με τον galaxies rdta που τροφοδοτεί τελείως απροβλημάτιστα (διαφορετικής σχολής είπαμε),
αλλά και τον true/berserker που παρόλο που θυμίζουν rose, είναι καταπληκτικοί στη τροφοδοσία. 

galaxies rdta  9/10 (εύκολο, συγχωρεί και ακολούθησα τις οδηγίες της σχολής  Morten Oen για rda,
                                          τις συμβουλές του [member=20557]alexoyiorgis[/member] [/b]και τις αρχές του κύριου Βερνούλη  )
galaxies rta    9/10 (το ίδιο)
true mtl:        8/10 (έυκολο συγχωρεί)
fresia             8/10 (εύκολο αλλά θέλει ενα τσικ προσοχής το λεκανάκι του)
berserker 1.5 8/10 (το ίδιο)
rose gold:      7/10 (σε τρισάθλιο ή  κάτω του μετρίου βαμβάκωμα σε τιμωρεί με καμμένο δίχως αύριο)
dotmtl:          ?       δεν έχω άποψη ακόμη με μόλις 3 βαμβακώματα, στο ένα που προκάλεσε πλημμύρα, στο άλλο καμμένο, στο τρίτο τα πάει περίφημα)

Παραμετροποίηση τζούρας αέρα:
galaxies rdta 9/10 (πολλές επιλογές μέσα στο deck  και έξω στο airflow)
dotmod mtl   9/10 (το ίδιο, διαθέτει επιλογές κρυφές, μέσα, κάτω και έξω στο airflow)
fresia            8/10 (μπόλικες επιλογές)
galaxies rta   8/10 (λιγότερες επιλογές έξω αλλά έχει τουβλάκι για επιλογές εκ των έσω)
rose gold       8/10 (έχει μπόλικες ρυθμίσεις αλλά ρεαλιστικά θα το πάς τέρμα δεξιά - μέση - τέρμα αριστερά)
berserker 1.5 7/10 (μία οπή ανά ρύθμιση, ένα standard slot αέρα μέσα)*
true mtl¨       7/10 (το ίδιο) *

* Αν παρ' όλα αυτά το έβλεπα τελείως αντικειμενικά, προτιμώ τις λίγες αλλά καλές επιλογές αέρα που δίνουν οι berserker 1.5 και true mtl. και θα τους έδινα και 9/10

 Θερμοκρασία: εδώ προφανώς έχει να κάνει με το μέγεθος της καμπάνας - χώρου ατμοποίησης, το driptip και φυσικά με το σύρμα. 
Αν υποθέσουμε όμως πως χρησιμοποιούμε λεπτό συρματάκι KA1 / SS316L / Ni80 στα 28ga 5-6 σπείρες ανοιχτές, δλδ να ζεσταίνεται αλλά και να κρυώνει εύκολα, 
τότε οι ατμοποιητές συμπεριφέρονται ως εξής:

berserker 1.5: ανεβάζει εύκολα και ζεματάει γρήγορα σε μακρόσυρτες. Λόγω μικρής διατομής όμως  κρυώνει και γρήγορα.
                      Επίσης θετικό τα καλά του driptip με  ενσωματωμένο  ψευτο-heatsink στο επιστόμιο. Βοηθάει οριακά σε θερμή αλλά όχι καυτή καμπάνα. 

true :             Έχει μεγαλύτερη ανοχή ελαφρώς και τον βάζω ένα κλικ πιο πάνω. δε ζεματάει εύκολα στο ίδιο στήσιμο τουλάχιστον.

dotmtl:            έχει πολύ μικρό επιστόμιο (το οποίο δεν αλλάζει μιας και βιδώνει επί της δεξαμενής, με αποτέλεσμα τα χείλη να βρίσκονται μονίμως κοντά στη καμπάνα. 
                       Καλή γεύση αλλά και θερμή παρόλο το στήσιμο και τα watt. έχει δλδ τη διάθεση να ζεματίσει σε μακρόσυρτες, πολύ εύκολα.

galaxies rdta:   Η φανταστική του γεύση ευθύνεται και στο γεγονός ότι ο χώρος ατμοποίησης είναι ιδιαίτερα μικρός και άρα ζεματάει αρκετά γρήγορα. Πολύ καλή λύση είναι ένα                                   μακρόστενο ή μεγάλο σε φάρδος driptip

galaxies rta:    μικρή καμπάνα, φοβερή γεύση, αλλά γρήγορο ζεμάτισμα.

rose gold:        η τζούρα μπορεί να γίνει αρκετά αεράτη και άνετα του τραβάς μακρόσυρτες συνεχόμενες δίχως πρόβλημα.

fresia:              θα ζεσταθεί έντονα μονάχα σε εξαιρετικά στενές οπές εισαγωγής αέρα, στις πολύ σφιχτές.

Εδώ να παραθέσω τη γνώμη πως το συρματάκι που έχει γίνει της μόδας το fused clapton Ni80/ss316L με πυρήνα 2Χ30 και τύλιγμα με 40 ή 38 ga, 
ταιριάζει περισσότερο στους fresia, rose gold και dotmod mtl. 
Προσωπικά συμφωνώ με τις απόψεις που θέλουν το συγκεκριμένο σύρμα να καραμελώνει γρήγορα τα υγρά και τα βαμβάκια και να πέφτει κατακόρυφα και γρήγορα σε απόδοση. 
Προτιμώ λοιπόν 26ga ή 28ga. 

Μερικά μείον και γενικά προβήματα που συνάντησα μαζί τους: 

True: 
1). οι μικρές οπές εισαγωγής υγρού, εμποδίζουν τις πολλές επιλογές σε driptip (ειδικά φαρδιά κάτω πχ του berserker περιορίζουν κιάλλο το με τι μπουκαλάκι θα γεμίζεις)

Berserker: 
1). τη παιδική αρώστια του πρώτου στο να βγάζει υγρά δε την έχει ξεπεράσει. Λύνεται όμως με τις συμβουλές των φίλων στο νήμα του. 
Μου τη δίνει όμως ότι στον mini 1.5 θα βγεί καπάκι μπαγιονέτ με τάπα τεφλόν και μισή στροφή τύπου siren 2, ενώ ston berserker 1.5 που κυκλοφόρησε σχεδόν μαζί, του έχουν παλιού τύπου που ξερνάει λίγο υγρό όταν το σφίξεις.

2). Το γεγονός ότι δίνει 2.5 ml μόνο
(εκτός αν θες να το παίξεις τυφλός σαμουράι με το μεταλλικό του δοχείο,
 ή να το παίξεις τρελός με τζάμι και καμπάνα του παλιού για να πας στα 4.5ml).
θέλει συχνό γέμισμα και δεν ειναι σε καμία περίπτωση όσο εύκολο είναι του true. 


Dotmtl:
1). σφυρίζει. άφθονο σφύριγμα...
2). δεν έχεις δυνατότητα πρόσβασης στο deck χωρίς να αδειάσεις το υγρό.
3). δεν έχεις δυνατότητα αλλαγής driptip.
4). έχει μικροσκοπικά μέρη.

fresia: 
θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι σε κάποιες παρτίδες βρήκαμε γρέζια μέσα στο pin τροφοδοσίας αέρα. 
ιδού και το παράδειγμα: (ευχαριστώ τον [member=4133]makis206[/member] που το βρήκε και κατάφερα να λύσω και να βγάλω κιεγώ τα γρέζια του)


τα γρέζια εντός pin αέρα, του fresia.




εδώ στον true έχω φορέσει driptip του nautilus 2 μιας και δένει καλά χωρίς να εμποδίζει τις οπές εισαγωγής υγρού.
ο dotmtl έχει το δικό του standard, ενώ στον berserker φοράει το "heatsink" driptip του. φαίνεται η διαφορά στα ύψη και μεγέθη των driptips.



Επίλογος
Προφανώς η γνώμη μου θα αλλάξει εν καιρώ όσο χρησιμοποιώ και μαθαίνω περισσότερα για τους επισκευάσιμους, και με τις οδηγίες και τις πολύτιμες γνώσεις που έχω διαβάσει εδώ μέσα. 
Κατάφερα όμως να βρω αυτό που ζητούσα (μακρόσυρτες, βελούδινες, αθόρυβες με πολύ καλή γεύση) σε τουλάχιστον 2 ατμοποιητές (berserker 1.5 , true mtl) και τους έχω ευχαριστηθεί ιδιαίτερα. 
Εν τέλει, είναι όμορφο να έχεις τόσες καλές πλέον επιλογές στους επισκευάσιμους mtl σε αυτή την οικονομική κατηγορία, και να βλέπεις στη πράξη βελτιώσεις ανά μοντέλο. 

:) :)

Αποσυνδεδεμένος mnrtzs

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας και από μένα,έχω έναν kayfun prime και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την γευγε κ το χτυπχτύ.Απο ποιον άλλο πιστεύετε θα πάρω καλητερη ανάλυση γεύσης

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Ο prime φημίζεται πως έχει το καλύτερο γευγε και χτυπχτυ. Κανείς άλλος δεν έχει τέτοιο. Ψάχνεις άδικα... :))

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Γευγευ & χτυπχτύ; Spica Pro με ρυθμιζόμενο ύψος καμπάνας για να αυξομειώνεις & τα 2 κατά βούληση & με τζούρα απαλή, αθόρυβη & όσο σφιχτή για να πάθεις & ασφυξία (άμα λάχει & το θες). :yes:

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Συγκριτικό - απόψεις μέρος 2ο:
 
 Το συγκριτικό αποτελεί συνέχεια του προηγούμενου,
 αυτή τη φορά από τους 7 της τελευταίας σύγκρισης
 (
fumytech rose gold, berserker 1.5, ehpro true mtl, galaxies rta, galaxies rdta, damnvape fresia, dotmod dotmtl)  και έπειτα αρκετής χρήσης, κράτησα τον Ehpro true mtl.
 
Με βάση λοιπόν τα χαρακτηριστικά του true mtl, πάμε να τον βάλουμε δίπλα σε 2 ακόμη παρόμοιας κατηγορίας, τον hastur mtl rta (new batch) και τον berserker mini 1.5
 

 κατευθείαν στο ψητό λοιπόν:



 
 και οι 3 ατμοποιητές στήθηκαν με συρματάκι
KA1 27ga 6 ανοιχτές σπείρες στα 0,9 ohm παίζοντας 12W εώς 15W, σε μακρόσυρτες απανωτές τζούρες αδειάζοντας tank προς tank, γεμίζοντας ξανά και ξανά.
 

το μέγεθος τους, αριστερά  ο berserker μικρός με μεγάλο αλλά βολικό driptip, στη μέση o true που είναι και ο μικρότερος σε σύνολο της παρέας,
 και δεξιά το "τέρας" hastur
:) 



επάνω στα αντίστοιχα pico ως σύνολο.
 
 Απουσία θορύβου - σφυρίγματος:
 aka "βελούδινη τζούρα"
 
 
ehpro true mtl     9.5/10 (ουσιαστικά από τους πιο αθόρυβους ατμοποιητές στην αγορά)
 
berserker mini 1.5  9/10 (υποψία σφυρίγματος σε ελάχιστες θέσεις, κιαυτό έπειτα υπερβολικά δυνατής τζούρας – πρακτικά αθόρυβος)
 
hastur mtl rta      8.5/10 σφύριγμα δεν υπάρχει σε καμία θέση της διπλής οπής αέρα. Έχει λίγο θόρυβο όταν ανοίγουμε διάπλατα. Φυσιολογικός και αναμενόμενος παρ’ όλα αυτά.
 
 Απόδοση γεύσης:
 (σημείωση: η συγκεκριμένη κατηγορία είναι προσωπική)
Τα υγρά που χρησιμοποιήθηκαν στο συγκριτικό είναι ένα S&V κιένα DIY,
 το  
Signalman από steamtrain  και το buttermilk pie v.1 από ooooNaSuGamisoooo
 Ο
hastur δοκιμάστηκε εις διπλούν με τα flow resister των 1.6 και 2.0mm

berserker mini 1.5 9,5/10 Τροφοδοσία ανάλυση και απόδοση γεύσης στον ουρανό.
 
ehpro true mtl          9/10 Ανάλυση - Απόδοση γεύσης πάρα πολύ καλή
 
hastur mtl rta        8,5/10 Πολύ καλή απόδοση.   
 
 Ουσιαστικά ο
berserker mini 1.5 παίζει ελαφρώς καλύτερα τα γλυκά, φρουτώδη, πιτο-κρεμώδη υγρά. Μισό κλικ επάνω από τον true mtl κιαυτό ίσως να είναι υπερβολή μου.
 Ο
Hastur από μόνος του αποδίδει πολύ καλά, αλλά αδικείται όταν έρθει σε αντιπαράθεση με τον berserker mini.
 Για να το εξηγήσω καλύτερα:
 Φανταστείτε ότι έχετε ένα υγρό 10μελο
diy που ξέρετε καλά, και του ρίχνετε μέσα μισό ml από marshmallow. Τα επί μέρους στοιχεία θα δέσουν καλύτερα, και  στο σύνολο θα σας βγάλει μια ομοιογένεια η οποία  δίνει ολοκλήρωση γεύσης δεμένη μεν, ελαφρώς muted δε.  Αυτό ακριβώς κάνει ο hastur συγκριτικά με τους άλλους δύο. έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται σε 2 υγρά που γνωρίζω πολύ καλά. 
 
 Υποπίεση - πλημμύρες - υγρασίες:
 
berserker mini 1.5 9/10
 hastur mtl rta       9/10
 ehpro true mtl      9/10
 
Και οι 3 είναι απολύτως στεγανοί.
 
και NAI ο berserker mini 1.5 επιτέλους ξεπερνάει τις παιδικές αρρώστιες των 3 προηγούμενων μοντέλων. Δε φτύνει υγρά στο στήσιμο, δε πλημμυρίζει αν τον παραγεμίσουμε, κλείνει εύκολα.


Ευκολία αναπλήρωσης – Χωρητικότητα ατμοποιητών:
 
berserker mini 1,5 9/10 -    2ml κανονικά, 3ml με το bubble του true mtl
ehpro true mtl       9/10 -    3ml με το bubble του.
 
hastur mtl rta        9/10 - 3.5ml μαμίσια σε clear / frosted γυαλάκι.
 
 Ένα μεγάλο ατού του
berserker mini 1.5 είναι πως είναι 100% συμβατός με το τζαμάκι bubble των 3ml του ehpro true mtl. Αυτό αυτομάτως τον κάνει και ίσο στη χωρητικότητα, πράγμα που ανεβάζει την συνολική του αξία.
 (μπορείτε να προμηθευτείτε τζαμάκι όπως έχουν υποδείξει τα παιδιά στο νήμα του
ehpro από Ελληνικό site και να το χρησιμοποιήσετε στον μινι μπερσεράκο 1.5)




Εδώ ο berserker mini 1.5 φοράει το bubble τζαμάκι του ehpro true mtl ανεβαίνοντας πλέον στα 3ml χωρητικότητας.

 
 Εδώ να αναφέρω πως κάποια μπουκάλια με μεγάλο επιστόμιο θα μας δυσκολέψουν κατά την αναπλήρωση του
true mtl, αν δεν αφαιρέσουμε το driptip ενώ υπάρχει και η περίπτωση με υπερβολικό ζούληγμα να προκαλέσουμε μικρή πίεση που θα στείλει το υγρό στις οπές εισαγωγής αέρα. Σπάνιο όμως αλλα υπαρκτό ώστε να το αναφέρω.
 
 Ο
hastur γεμίζει εύκολα και δίνει τη μεγαλύτερη χωρητικότητα εκ των τριων.
 
 Ευκολία βαμβακώματος:
 
berserker mini 9,5/10 συγχωρεί, εύκολος χωρίς πολλές καλλιτεχνίες. Λεκανάκια με άριστη τροφοδοσία
 
hastur mtl rta  9,5/10 deck τύπου siren με κανάλια /αυλούς επί του σπειρώματος
 *
ehpro true mtl    9/10 deck όπως του hastur με ύψος αλλά συγκριτικά χαμηλότερος.
 
 Ουσιαστικά πέρα του
berserker που είναι διαφορετικής σχολής (λεκανάκια),
 μεταξύ
hastur και true, ο hastur  έχοντας μεγαλύτερο ύψος επιτρέπει ελαφρώς ευκολότερο, γρηγορότερο βαμβάκωμα.
 Στη πράξη και οι 3 είναι εύκολοι και ουσιαστικά φιλικοί με τον χρήστη.


 *Θα ήθελα να σημειώσω πως υπάρχουν παιδιά που έχουν παραπονεθεί πως ο
true mtl δίνει καμένο σε κάποια στησίματα που το βαμβάκι φαίνεται να είναι σωστό (δλδ όχι υπερβολικό, όχι σφιχτό). Το περίεργο είναι πως παρατηρείται όταν δεν έχει χρησιμοποιηθεί για ώρες. Θα έλεγα ότι έχει να κάνει με το βαμβάκωμα του, γιαυτό και το αναφέρω εδώ.
 Προσωπικά δε μου έτυχε, πιστεύω όμως που θα έπρεπε να σημειωθεί.
 
 Παραμετροποίηση τζούρας αέρα:
 
ehpro true mtl          9/10 (επιλογές έξω στο airflow,  επιλογή ενώς slot τη φορά)
 
berserker mini 1,5    9/10 (ακριβώς ίδιας σχολής με τον true)
 
hastur mtl rta        8.5/10 (επιλογές μέσα στο deck με τα διαφορετικά air flow resister [afr] και έξω στο airflow με διπλά αντικρυστά slots κυλινδρικής περιστροφής.
 
 Πάλι θα προτιμήσω το ρητό “
less is more” και θα επέλεγα true ή berserker mini 1.5 που δίνουν λίγες, σφιχτές αλλά απολύτως καλές επιλογές τζούρας εξωτερικά.
 Το καλό του
hastur είναι πως έχει αρκετές ρυθμίσεις για να παίξεις και λίγο πιο αεράτα.
 
 Θερμοκρασία:
 
hastur mtl rta        9.5/10
 
berserker mini 1,5     9/10
 
ehpro true mtl        8.5/10
 
 Ο
hastur έχοντας μεγαλύτερο ύψος, μέγεθος καμπάνας και συνολικού χώρου, επιτρέπει μακρόσυρτες τραβηγμένες αδιάκοπες τζούρες πολύ πιο άνετα, χωρίς να ζεματάει τόσο εύκολα το εξωτερικό του.
 Ο
berserker mini 1.5 ενώ διαθέτει μικροσκοπική καμπάνα όπως ο true, εξαιτίας του μακρόστενου driptip, πρακτικά τα χείλη μας δεν ακουμπάνε ποτέ επάνω στο καπάκι βιδώματος επί της καμπάνας. Γιαυτό και ο μισός βαθμός παραπάνω.
 
 
 Προβλήματα – μείον - παρατηρήσεις:
 
berserker mini 1.5Q
 Πρακτικά ο
berserker mini 1.5 με το bubble του true, αποτελεί ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες σύγκρισης. Θα ήθελα όμως να μη χρειάζονται τέτοιες αλχημείες. Θα προτιμούσα να έδιναν στη συσκευασία bubble και όχι το μεταλλικό των 2.5ml. Επίσης απαράδεκτο που κυκλοφορεί ουσιαστικά παράλληλα με το μεγάλο του αδερφό τον berserker 1.5 24mm ο οποίος δε διαθέτει ούτε το τεφλόν μπαγιονέτ, ούτε bubble μεγαλης χωρητικότητας.
 Και πάλι δεν αφορά τον ίδιο, αλλά διακρίνεται μία προχειρότητα και βιασύνη να κυκλοφορήσουν στην αγορά, που αν είχαν δώσει λίγη βάση παραπάνω θα μιλούσαμε για τους απόλυτους ατμοποιητές της κατηγορίας τους.



True mtl:
 Η αναπλήρωση με κάποια μπουκάλια σε αναγκάζει να βγάλεις το
driptip.
 Οι τρύπες του υγρού θα έπρεπε να ήταν ελαφρώς μεγαλύτερες.
 Το τεφλόν που καλύπτει τις τρυπούλες είναι ορατό με κλειστό το καπάκι (λευκό σε μαύρο)
 Τιποτα το ιδιαίτερα σημαντικό όμως.
 σε περίπτωση που διορθώσουν τις οπές και αλλάξουν μελλοντικα το
deck σε λεκανάκια, θα μιλάμε για αξεπέραστο της γενιάς του.
 
 
Hastur mtl rta:
 Έδωσαν τη δυνατότητα στο
neo batch να έχουμε πρόσβαση στο deck χωρίς να πρέπει να αδειάσουμε το τζαμάκι, το οποίο συγκρατείται πλέον με oring επί του καπακιού.
 Μπόλικες επιλογές με τα πινάκια από αρκετά σφιχτό εως αεράτο (σε σχέση με τους άλλους δύο και φυσικά στη κατηγορία
mtl) αποτελεί αναβάθμιση και δίνει πολύ καλή γεύση.
 
 
 Τελικό συμπέρασμα:
 Ειλικρινά και οι 3  έχουν φοβερή απόδοση και είναι στολίδια της κατηγορίας τους.
 
 ο
Berserker, με τη  πατέντα δεξαμενής του true μπορεί να γίνει άνετα βασικός, ενώ σε γεύση κοιτά στα ίσια και σε μερικές νότες από ψηλά, τους True και hastur. Θα τον έβαζα να παίζει απόδοση όμοια του συγκλονιστικού galaxies rdta.
 
 *Περί γεύσης κρατάω λίγο ακόμη και τους 3 παράλληλα ώστε να δοκιμάσω ακόμη περισσότερα υγρά σε βάθος χρόνου.
 Ίσως λοιπόν επανέλθω  :)
 
 
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
 :)) :laugh1: :hmmm: :laugh1: :laugh1:
Στελιο κλαίω..."γευγε και χτυπχτυ"

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Ε δε φταίου γω! Ο αποπάνου. :))

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
[member=20508]kenpachirukia[/member]
Μπράβο σου και πάλι. Τα συγκριτικά σου είναι πολύ εύστοχα και ουσιαστικά. Από δικό σου συγκριτικό δοκίμασα τον True και ευχαριστήθηκα και την αγορά του, και το πόσο ακριβή είναι τα σχόλια σου.
Ο Berserker mini 1.5 έχει σειρά :)

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
[member=12413]Giorgos F[/member] επειδή μοιάζουν αρκετά στην αίσθηση της τζούρας και οι διαφορές στην ανάλυση γεύσης είναι μικρές,
δε ξέρω κατά πόσο δικαιολογείται η αγορά του ενός εφόσον σε καλύπτει ο άλλος. 

Πχ Τους έχω παράλληλα τώρα με πανομοιότυπο στήσιμο με coconut milk & strawberries (από Mix and Hope -  e-liquid recipes)
σένα σχετικά πολύπλοκο υγρό με 3 διαφορετικές νότες φράουλας και μπόλικη κρέμα, αμύγδαλο και πάστα καρύδας:
 Συνολικά περί τα 10 αρώματα καλά ωριμασμένα και η απόδοση γεύσης και στους δύο είναι αρκετά κοντά. 

Στον true  κυριαρχούν οι φράουλες και στο τέλος  δίνει την αίσθηση του γάλακτος καρύδας με μία υποψία μπισκότου αμυγδάλου ας πούμε, 
ενώ ο berserker mini 1.5 τονίζει αρχικά τις φράουλες και βγάζει γάλα κρέμα, και στο τέλος καρύδα με την οξύτητα του μαρζιπάν μπισκότου.
Ίσως είναι ιδέα μου και σε άλλη περίπτωση να μη ξεχώριζα καν τη μικρή αυτή διαφορά.  
Ενώ πχ σε αντίθεση στον hastur πέρνω κυρίως φράουλα, γλυκόξινη απο την αμυγδαλόπαστα. Εδώ δλδ φαίνεται αμέσως η διαφορά. 
 

Αν αποκτήσεις πάντως τον berserker mini 1.5 πιστεύω ότι θα τον απολαύσεις εξίσου καλά! 
Υπενθυμίζω και τη "πατέντα" με το bubble του true mtl για τα 3ml. 

 Καλά ατμίσματα να έχουμε! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Ακόμη και ίδιος να είναι στην γεύση με τον True, εγώ τον "χρειάζομαι". Αλλιώς ζευγαρώνω τους True, κάτι που έχω κάνει μόνο με τους Phenomenon.
Πολύ καλό το tip για το bubble.

Αποσυνδεδεμένος mmottekk

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Και πάνω που νόμιζα ότι έχω δεσει τον γάιδαρο μου με τον true (στον οποίο κατέληξα διαβάζοντας προηγούμενο δικό σου συγκριτικό), έρχεσαι με τον berserker mini και ανάβεις φωτιές.

Όπως και να έχει ευχαριστούμε για τα εξαιρετικά συγκριτικα!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Πήρα τον Galaxies mtl RDTA και μόλις τον έστησα και τον δοκιμάζω, μια και μόνο σκέψη περνάει από το μυαλό μου.
Βρήκα τον τσιγαρίσιο dripper που τόσο καιρό ήθελα.
Θα μου πεις δεν είναι καθαρά dripper, αλλά για μένα, αυτό το υβριδικό του RDTA, το ότι βγάζω το πάνω μέρος και στάζω (ζουλάω σωστότερα) 2ml υγρού, την αντίσταση που είναι κάτω από το drip tip χωρίς να μεσολαβεί καμινάδα, και φυσικά την σφιχτή τζούρα του...ε τότε είναι αυτό που λέω.
Είχα σκέψεις για τον Holic ή τον Galaxies RDTA της Vapefly, και καλά που πήρα πρώτον τον RDTA.
Δεν νομίζω να έχει νόημα η αγορά και του dripper μετά από αυτό.
Πάω να ζουλήξω λίγο υγρό ακόμη...θα το συνηθίσω, αφού θα τον βλέπω σαν υβριδικό dripper τανκάτο, θα το συνηθίσω :yes:

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
Την βοηθεια σας παιδια. Κατοχος doggy και kayfun ψαχνω εναν τριτο για εναλλακτικό οχι τρελα σφιχτότζουρη, με καλη γευστικη αναλυση και ευκολο στησιμο, χωρίς καμπανες με ρυθμιση υγρων κτλ..Απο μια μικρη ερευνα στα απο πανω post σκεφτομαι berzerker, xastur η siren2. 
Ποια ειναι η άποψη σας;
Ευχαριστώ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110649 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159869 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515335 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40992 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet