vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, Jorge, maprix, giorgos1999

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Μια μικρη διορθωση ο Tayfun GSL που ειπωθηκε ειναι 23mm οχι 30 :)

Επισης εχει δοκιμασει κανεις τον Squape X ? πως τα παει με τις σφιχτες ?


Θα ηθελα να εμβαθυνω ομως λιγο στο θεμα, θα προσπαθησω να γινω οσο πιο κατανοητος μπορω ...

Υπαρχουν ατμοποιητες που μπορουν να γινουν απο τερμα αερατοι σε πολυυυυ σφιχτη τζουρα.
Το δαχτυλιδι του αερα τους ειναι τετοιο που επιτρεπει να ρυθμισεις την τζουρα σε οποιο σημειο σε βολευει.
ΑΛΛΑ,
εχετε παρατηρησει οτι μερικοι ατμοποιητες ΔΕΝ δουλευουν καλα οταν σφιγγεις πολυ την τζουρα ?
Θεωρω οτι επειδη εχουν φτιαχτει για πιο αερατες τζουρες, οταν παμε να ρυθμισουμε στην πιο μικρη τρυπα, δημιουργειτε τοση μεγαλη υποπιεση
με αποτελεσμα η τζουρα να γινεται "υγρη", η' να ανεβασει υγρο στο επιστομιο, η' ακομα και να δακρυσει απο την εισαγωγη αερα,
και σε ολα αυτα βαλτε και οτι ζεματανε οι περισσοτεροι.
Και γιατι ολο αυτο ?
Πιστευω οτι απλα ΔΕΝ εχουν φτιαχτει γι αυτον τον σκοπο (σφιχτη τζουρα)

Και δεν μιλαω για πολυυυ σφιχτες τζουρες. Για παραδειγμα τον Squape R τον δουλευω στην 2η η' 3η τρυπα (απο την μικροτερη προς στην μεγαλυτερη),
ποτέ στην πρωτη και αυτο γιατι αν το βαλω στην πρωτη μου γινεται αυτο που προανεφερα.
Με το δικο μου στησιμο για μενα παντα ο Squape R δουλευει παααρα πολυ καλα με τον αερα στην 3 θεση ---0.32 kanthal, 2.5mm διαμετρο, και υγρο 60/40 pg/vg ---
Αν τον ρυθμισω στην 2η τρυπα αρχιζει να ψιλο-υγροποιειται η τζουρα (αν με καταλαβαινετε τι εννοω)

Τον Kayfun Lite + βιδωνω την βιδα περιπου στη μεση (ειναι σαν την 2η τρυπα του Squape R ισως και ενα τικ πιο αερατη)
Αυτος με εχει κακομαθει πολυ :D παει τρενο !!! (συρμα 0.32mm με διαμετρο 1.5mm)

Πηρα τον kayfun V5 με το MTL update ... δεν εχω καταφερει ακομα να τον κανω να δουλεψει οπως θελω. :(
Με το 1.2mm update (το πιο μικρο) τη μια πηγε να στεγνωσει η αντισταση, την αλλη ητανε πολυ υγρη η τζουρα,
ακομα και υγρο μου ανεβασε στο στομα.  (Παντα με υγρα 60/40 PG/VG)
Και την ρυθμιση του υγρου την ανοιγα απο 15 λεπτα της ωρας μεχρι και μια ωρα (μια ολοκληρη στροφη) ενω εχω δει βιντεο που προτεινουν 2 ολοκληρες στροφες.
Πιστευω οτι οι 4 τρυπες εισαγωσης του υγρου που εχει ειναι πολυ μεγαλες για τοση υποπιεση που δημιουργειται οταν μικραινουμε την εισαγωγη αερα σε 1.2mm.
Κι ετσι δεν μπορω να βρω ευκολα την χρυση τομη που θελω.
Καποια στιγμη λοιπον επιασα τον εαυτο μου να ασχολειται ΣΥΝΕΧΕΙΑ με την ρυθμιση των υγρων, και μου τη εδωσε στα νευρα, τον εβαλα στο συρταρι να ηρεμησω,
και σκεφτομαι και να τον πουλησω ακομα δεν το πηρα  :wall:

Πηρα και δοκιμασα και τον https://www.fasttech.com/products/3028/10018387/4414100
εσφηξα την τζουρα και....τοστιερα :))
Ενω μου δινει την επιλογη να σφιξω την τζουρα οσο θελω....απλα δεν κανει :(

Θα ηθελα να διαβασω γνωμες-εμπειριες αλλα και προτασεις-υποδειξεις δικες σας μπας και βγαλουμε καμια ακρη .... γιατι τον τελευταιο καιρο σκαω λεφτα αλλα δεν βρισκω αυτο που θελω.
Μπορει και να γινομαι και παραξενος οσο μεγαλωνω, δεν ξερω τι να πω  ;D



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2016, 07:34 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Έχουμε τα ίδια γούστα. Στην πρώτη ευκαιρία δοκίμασε expromizer v2. Μοιάζει με τον squape r αλλά είναι πολύ κοντά στον τέλειο. Μακρυά από kayfun v3 v4 v5. Δεν ειναι για μας. Επίσης πολύ καλοί αν και κάπως δύσχρηστοι, για μας είναι οι eviva phenomenon.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Τον expromizer v2 τον εχω οπως και τον v1.3 ...
Με ρυθμιση υγρων στην 2η τρυπα (παντα 60/40 pg/vg με 2.5mm διαμετρο συρμα) ενω ξεκιναει καλα, αλλα μετα απο 2 ml και στο ξαναγεμισμα μου τα χαλαει!!
Γινεται υγρη η τζουρα, και εχω διαρροη απο την εισαγωγη αερα.
Την πρωτη τρυπα της ρυθμισης υγρων την φοβηθηκα και δεν εχω πειραματιστει ακομα....λες να κανω μια δοκιμη ?
Εσυ τι στησιμο κανεις και σε ποια ρυθμιση υργων και αερα ?

Τον phenomenon τον αγορασα κι αυτον και στην βδομαδα τον πουλησα... καλος αλλα δυσχρηστος για μενα

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Έχουμε τα ίδια γούστα. Στην πρώτη ευκαιρία δοκίμασε expromizer v2. Μοιάζει με τον squape r αλλά είναι πολύ κοντά στον τέλειο. Μακρυά από kayfun v3 v4 v5. Δεν ειναι για μας. Επίσης πολύ καλοί αν και κάπως δύσχρηστοι, για μας είναι οι eviva phenomenon.
Γιατι δεν ειναι για μας οι kayfun που ανεφερες? εχω v3 και ειναι οτι πρεπει για τσιγαρισιες! για τους αλλους δυο δεν εχω αποψη γιατι δε τους εχω..Εχω  φαινομενο zest και μπορω να πω πως ο v3 εχει πιο σφιχτη τζουρα. 

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
λοιπόν ας πω κι εγω τις εμπειρίες μου, ίσως βοηθήσουν κάποιους.
taifun gs πολύ ωραίος άτμο πάρα πολύ σφιχτή τζούρα. 0 διαρροές ακόμα και στο αεροπλάνο στα χιόνια ή στους 50 βαθμούς στον ήλιο. λόγω της πολύ σφιχτής τζούρας όμως ανεβαίνουν σταγόνες στο drip tip και θέλει σκουπισμα η τιναγμα καθε τόσο.
taifun gt2 η τζούρα ειναι πολύ αεράτη για τα γούστα μου. τον θεωρούν τοπ.. αλλά με 3mm τρύπα αέρα κάτω από την αντίσταση ποτέ δε μπορεί να σφίξει αρκετά. επίσης αν τον αφήσεις χωρίς να τον χρησιμοποιείς δακρύζει. αν τον ξεχναω 2/3 μέρες στη τσαντα 1ml τουλάχιστον θα καταλήξει στη τσάντα μου.
taifun gs2 είναι ανάμεσα στους 2 παραπάνω. σφιχτή τζουρα αλλά όχι να σου βγαινουν τα μάτια οπως με τον gs. επίσης μπορεί να γίνει αρκετά αεράτη αν το θες ανοίγοντας το πάνω airflow. δεν έχω βρεί ακόμα την τελεια τροφοδοσία με τα mesh αλλά αν τη βρώ θα ναι ο τέλειος ατμο για μενα.
kayfun v4 πολλά προβλήματα.. και πολύ κακο για το τιποτα. μάλλον επεσα σε κακό κλώνο αλλα θες να ανοιξεις το ενα κομματι και ανοιγει το αλλο θες πενσα για να ξεκολλησεις 2 κομματια που για κάποιο λόγο εχουν κολλησει η βάση κουνιότανε και διαρροές. και θα μου πεις διαρροες έχεις, άλλαξε ενα oring και θα σαι comple. οταν έχει όμως 10 ορινγκ και 20 κομμάτια αντε βρες τι φταίει...
flash e vapor vs και αυτός πάντα μου φαινόταν πολύ αεράτος.. επίσης έχει μικρότερα καναλια για να περασεις το mesh και μου έκανε μια μικρή υποτροφοδοσια.
kayfun mini v3 plus για τις 2 μέρες που τον δοκίμασα ήταν πολύ ωραίος και πολύ πιο απλός απο τον v4. αλλά η ποιότητα κατασκευής ήταν πολύ χάλια. στη 3 μέρα ειχε χαλάσει η βάση. μια από αυτές τις μέρες περιμένω ανταλλακτικό από fasttech.
αν δε μου κάτσει και το ανταλλακτικό για τον μινι σκέφτομαι να πάω η σε ελβετικό squape rs/dream x ή σε ελληνικό cloudone/phenomenon/calix v2. ποιον θα προτείνατε;;

όλοι οι ατμο στους οποίους αναφέρομαι είναι κλώνοι απο fasttech και gearbest
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2016, 11:54 από dxdydz »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Ριξε κ μια ματια στον υιο του Οδυσσεα...  σε κλωνο. αξιζει. ;)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
στον τηλεμαχο ε; έχω ακούσει πως έχει αρκετα ανοιχτή τζουρα..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Γιατι δεν ειναι για μας οι kayfun που ανεφερες? εχω v3 και ειναι οτι πρεπει για τσιγαρισιες! για τους αλλους δυο δεν εχω αποψη γιατι δε τους εχω..Εχω  φαινομενο zest και μπορω να πω πως ο v3 εχει πιο σφιχτη τζουρα.


Επειδή είμαι και γω της σφιχτής τζούρας συμφωνώ για τον V3 mini.

Έχει πολύ καλή ρύθμιση αέρα για σφιχτή τζούρα.

Μπορεί να γίνει από πιο σφιχτός από τον KL+ μέχρι λίγο πιο αεράτος.

Καμμία διαρροή ακόμη και με βιαστικό στήσιμο.

Εύκολο γέμισμα (δυστυχώς μόνο 2ml)

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να διατηρούνται τα ορινγκς του σε καλή κατάσταση, γι αυτό ειδικά μετά από πλύσιμο πριν τον "δέσουμε" λιπαίνουμε τα ορινγκς για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. ;)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
στον τηλεμαχο ε; έχω ακούσει πως έχει αρκετα ανοιχτή τζουρα..
ναι.. στον Τηλεμαχο, ή σε Φαινομενο, ή σε Εβιβα...
στο σχεδον τερμα κλειστος, εχει αρκετα καλη τζουρα. την ιδανικη σφιχτη τζουρα στους ατμοποιητες της νεας εποχης στο ηλεκτρονικο, εγω δεν την εχω βρει ακομα. αρα πηγα σε κατι συμβιβαστικο πλεον.

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....

Επειδή είμαι και γω της σφιχτής τζούρας συμφωνώ για τον V3 mini.

Έχει πολύ καλή ρύθμιση αέρα για σφιχτή τζούρα.

Μπορεί να γίνει από πιο σφιχτός από τον KL+ μέχρι λίγο πιο αεράτος.

Καμμία διαρροή ακόμη και με βιαστικό στήσιμο.

Εύκολο γέμισμα (δυστυχώς μόνο 2ml)

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να διατηρούνται τα ορινγκς του σε καλή κατάσταση, γι αυτό ειδικά μετά από πλύσιμο πριν τον "δέσουμε" λιπαίνουμε τα ορινγκς για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. ;)
Συμφωνω κι εγώ , αν και ο πρώτος μου επισκευάσιμος μια χαρά τζούρα και παιχνιδάκι στο στήσιμο .Απλά όντως θέλουν λίγο προσοχή τα oring..

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
...σκέφτομαι να πάω η σε ελβετικό squape rs/dream x ή σε ελληνικό cloudone/phenomenon/calix v2. ποιον θα προτείνατε;;...

Για τον cloud, τον calix και το φαινόμενο θα σου τα πουν οι άλλοι που τους έχουν. Εγώ θα σου πω για τον Squape R(s) που σιγά-σιγά έγινε ο αγαπημένος μου. Τζούρα από σφιχτή (πολύ σφιχτή, σαν ναυτιλάκι) έως σχετικά αεράτη, πολύ εύκολος στο στήσιμο, εύκολο τελικά γέμισμα (παρόλο που στην αρχή νομίζει κανείς πως θα είναι δύσκολο), μέγεθος ΟΚ (σε σύγκριση ας πούμε με τον πύραυλο KF4), διαρροές και υγρασίες ούτε κατά διάνοια και γεύση εξαιρετική. Είμαι τόσο ευχαριστημένος με τον κλώνο που σκέφτομαι να πουλήσω το ένα μου νεφρό για να πάρω τον αυθεντικό... ;)



Αποσυνδεδεμένος Mikevet1984

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Eγώ χρησιμοποιώ τον Phenomenon Zest.....  Πιο σφιχτή και από του Aspire Nautilus που έκανα πριν. Υπέροχος βελούδινος ατμός, γεύσης στο θεό...... Κόλλημα.
Μειονέκτημα η ακριβή τιμή του όπως όλοι οι ελληνικής κατασκευής και οι διαρροές εάν δεν το στήσεις όπως πρέπει. Αν τον στήσεις σωστά δε υπάρχει κανένα θέμα.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Τον squape X δεν τον εχει κανενας εδω στην παρεα μας να μας πει εντυπωσεις, αν δουλευει καλα, πως τα παει με σφιχτες τζουρες κτλ ?

Squape δεν έχω δοκιμάσει άλλα ο Hurricane, στην μικρή τρύπα, είναι πολύ σφιχτός, πιο σφιχτός από τον Taifun.
Το θέμα είναι και τι τρύπα υπάρχει και κάτω από την αντίσταση και όχι πόσο κλείνουμε τον αέρα

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ έχω να προτείνω τον gem v1  από Mark bugs εάν τον βρεις σε καμία αγγελία

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων και διαγραφή ενός μηνύματος


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2016, 12:53 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Alien1980

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω το ατμισμα...
Η τσιγαρισια οπως την αντιλαμβανεται κανεις ειναι καθαρα υποκειμενικο.Εγω θεωρω σφιχτη τη τζουρα Expromizer v1,οταν τον δοκιμασα νομιζα οτι δεν ρουφηξα σωστα ,οτι δεν ατμοποιει κ.τ.λ.Ο πωλητης εβαλε τα γελια.Ακομα και τωρα οταν θελω σφιχτη και γευσατη τζουρα παντα εκει γυρναω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135584 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476101 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271011 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164936 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12308 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli