vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 3 χρήστες
ΨΗΛΟΣ, Jorge, Buliwyf

Twitter

SMOK TFV8

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 15, 2016, 10:32 »
Ο baby που έχω εγώ δεν μαζεύει, αλλά μάλλον εσύ λες για τον μεγάλο..

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 15, 2016, 16:24 »
Ναι για τον μεγάλο λέω :) Πρώτη φορά αυτό το είδα στον cleito και ειδικά όταν μπαινόβγαινα μέσα έξω (κλιματιστικό στους.. ~24/περιβάλλον στους 30). Απλά στον TFV8 είναι πιο έντονο και το σκουπίζω σχεδόν «παθολογικά» δύο φορές τη μέρα μην τυχόν μαζέψει περισσότερο και δω καμιά σταγόνα στο μοντάκι  :))

Αποσυνδεδεμένος purovatis

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 23, 2016, 04:55 »
Καλησπέρα στην παρεά του forum! Είμαι νέος τόσο στο forum όσο και στο άτμισμα. Θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω στην κατοχή μου το vaporflask lite και έναν cupa. Έχω διαβάσει αρκέτα πράγματα στο forum και είχα ψηθεί για το TFV4 micro, τώρα όμως είδα και το baby και δε ξέρω ποιον να επιλέξω. Σας γράφω για τον εξοπλισμό μου για να μου πείτε επίσης αν θα ταιριάξει καλά κάποιος απ'αυτούς τους δύο. Ελπίζω σαν πρωτάρης να μην σας κουράζω και να μην έκανα λάθος που το έγραψα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 23, 2016, 17:55 »
Παρέλαβα σήμερα αντιστάσεις T8 και Q4, βάζω επάνω την πρώτη T8, ποτίζω, γεμίζω, αφήνω να ποτίσει, στο δεκάλεπτο είχε αδειάσει το μισό τανκάκι  :-\

Και είχα και την είσοδο του αέρα εντελώς κλειστή...

Βγάζω, καθαρίζω, κοιτάω προσεκτικά, εξείχαν ελάχιστα δύο άκρες συρμάτων (edit: καλωδίων έγραψα?! τι σκ#@ά σκεφτόμουν!) πάνω από το μαύρο oring στο κάτω μέρος της αντίστασης. Όχι όπως στο βίντεο που βάζω πιο κάτω, ελάχιστα, αλλά είπα να δοκιμάσω. Τα σπρώχνω λίγο να μετακινηθούν προς το πλάι (πάλι όχι όπως στο βίντεο, ίσα ίσα να αλλάξουν γωνία) γεμίζω, όλα κομπλέ.

Απ'όσο βλέπω οι τετραπλές που πήρα έχουν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα, οπότε καλού κακού στρώστε το προτού γεμίσετε όταν αλλάζετε αντίσταση:


Από ένα τόσο μικρό ελάττωμα τόσο μεγάλη ζημιά;  :hmmm:

@purovatis Ούτε λάθος έκανες ούτε μας κουράζεις :thumpup:

Δεν έχω εμπειρία με τον baby, στο αισθητικό κομμάτι θα ταιριάζει σίγουρα αφού είναι 22 χιλιοστά διάμετρο. Στο άτμισμα τώρα, λόγω του ότι το lite πάει μέχρι τα 75W, θα μπορείς σίγουρα να τον ευχαριστηθείς με τις αντιστάσεις Q2 και X4 που είναι για χρήση μέχρι τα 65W και 60W μάξιμουμ σύμφωνα με τα προτεινόμενα όρια της εταιρείας στο wattage. Με τις Τ8 και Τ6 θα παίζεις σχετικά πιο «χαμηλά» αφού η πρόταση της Smok για αυτές ξεκινάει από τα 60 και 70W. Θα είσαι μεν μέσα στο προτεινόμενο όριο, έστω και στην αρχή αλλά αν θέλεις το κάτι παραπάνω -ίσως- δεν έχεις 100% την εμπειρία.

Βέβαια δεν τον έχω δοκιμάσει προσωπικά οπότε καλύτερα να περιμένεις προτάσεις από κάποιους που τον έχουν :)

Δες και σε αυτό το βίντεο του Shadow πως τα πάει η Q2:



Από το 1:00 και μετά τον δοκιμάζει στα 50W, 55W, και 65W 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2016, 22:59 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος purovatis

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 24, 2016, 02:00 »
Ευχαριστώ akpe για την βοήθεια σου. θα περιμένω μήπως κάποιος από τους κατόχους μπορεί να με διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 24, 2016, 11:34 »
Παιδιά εγώ τον επέστρεψα στη ft κανονικά για refund να πάρω κάτι άλλο.. δεν παλευόταν ο ατμο.. με τέτοιες τρύπες, που να κρατήσει το υγρό μέσα?
Κρίμα για μια τέτοια εταιρεία να μην τον έχει τεστάρει.. Ενημερωτικά θα πάω για τον ijoy limitless που παίζει ίδια watt..

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 25, 2016, 11:10 »
Παραξενα τα λετε! Εγω δεν ειχα προβλημα με καμια κεφαλη που δοκιμασα μεχρι τωρα ειτε στον κανονικο ειτε στο μωρο. Βεβαια μου μενει να δοκιμασω και την Χ4, αλλα δεν νομιζω να μου κανει αυτη βλακειες  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 25, 2016, 11:28 »
Μακάρι να είχα πετύχει καλή παρτίδα ατμο/αντιστάσεων.. τον περίμενα πως και πως και για το σχέδιό του και για τις επιδόσεις του..
Άμα τον έβλεπες πως έχανε, θα καταλάβαινες.. Είσαι τυχερός, τι να πώ..
Ευτυχώς σήμερα μου κάνει refund η ft..
Ενημερωτικά, έχω ανταλλακτικό τζαμάκι (pyrex) για τον tfv8 που μου περισσεύει, το λέω για όποιον το θέλει.. Είναι της iwodevape..
Είμαι Ρέθυμνο αυτή την περίοδο, αν κάποιος είναι κοντά, είναι τυχερός.. Ας μου στείλει pm..

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 25, 2016, 11:31 »
Χμμ σε ποιά αντίσταση στο έκανε αυτό; Σε όλες; (Τ8/Q4)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 25, 2016, 11:45 »
Στην 8πλη και στην 6πλη, αυτες που με ενδιέφεραν..
Την τετραπλή (τις είχα πάρει όλες φυσικά) την έβαλα στο τέλος, οπότε δεν έχω άποψη.. ένα τέταρτο που την άτμισα, δεν είχε χάσει κάτι..
Ίσως οι 4πλες είναι και οι πιο "στεγανές" μιας και δεν έχουν την ίδια τρύπα / κενό από κάτω..
Αλλά και πάλι, δε μπορούσα να τον εμπιστευτώ και να τον βγάλω έξω από το σπίτι..
Το cuboid έκανε μπάνιο όποτε τον κούμπωνα επάνω..

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 29, 2016, 02:10 »
Βασικά την ακριβώς διαφορετική εμπειρία έχω. Ναι μεν μια φορά είχα διαρροή στην Τ8, ίσως λόγω του σύρματος που προανέφερα. Βαρβάτη διαρροή, και πάλι όμως από δική μου απροσεξία, είχα στην 4πλη, που ανοίγω να γεμίσω, γεμίζω, ξεχνάω ανοιχτό το καπάκι γιατί μιλούσα στον υπολογιστή, και μετά από κανένα δεκάλεπτο (!) που το πρόσεξα είχε φύγει γύρω στο 1.5ml. Στη χρήση δεν είχα κανένα πρόβλημα, παράδοξο για εμένα μιας και είμαι τόσο γκαντέμης που στο ιστορικό μου σχεδόν όλοι οι πρώτοι ατμοποιητές που έπαιρνα (Subtank Mini, Triton, Cleito) είχαν διαρροές, έπρεπε να πάρω δεύτερο ή τρίτο για να σταματήσουν.  :))

Με τι περιεκτικότητας υγρό έπαιζες; Και στα πόσα watt; Έχω την εντύπωση πως για την T8 λόγω του amp limit το Cuboid δεν μπορεί να τη βαρέσει όσο ψηλά χρειάζεται. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στον TFV8, απλά το αναφέρω ως πιθανότητα, έχω ξανακούσει για αντιστάσεις που αν τις βαράς χαμηλά δεν ατμοποιεί ικανοποιητικά το υγρό και στάζουν.

Πάντως... τι κατανάλωση! Περίμενα έναν φίλο σε μια δουλειά πριν λίγη ώρα, και είπα να χαρμανιάσω. Ένα μισαωράκι πιπίλα την τετραπλή στα 120W και είχε σχεδόν αδειάσει το τανκ! Στο αμάξι δεν έβλεπες παράθυρο με παράθυρο :D Αν συνεχίσω έτσι με βλέπω να ξεπερνάω τα 15ml τη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 29, 2016, 12:20 »
Συμφωνώ σε όσα λές, και για το limitation με το cuboid (κάπου στα 130 watt με έκοβε, άντε 142 αν θυμάμαι καλά με φουλ μπαταρίες) και στην κατανάλωση αλλά είναι λογικό..

Φουλ παχύρευστο υγρό, με τις pink mule τις grey label ατμίζω γενικά, άντε την purple για κάνα melo 2.. Κατά κύριο λόγο όμως grey..

Σκέψου οτι το rx200s το παράγγειλα αποκλειστικά για τον tfv8 αλλά ευτυχώς για μένα είναι ήδη στη ft πίσω..

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 29, 2016, 14:37 »
Τότε δεν είναι θέμα χαμηλών watt ή υγρού, εγώ δεν μπορούσα να την ατμίσω πάνω από την 120 την 8πλη και είναι μέσα στα προτεινόμενα όρια.

Τι να πω, παίζει να έπεσες στην περίπτωση (κεφαλές ή ατμο) κρίμα που δεν τα βρήκατε γιατί είναι άξιος διάδοχος του 4  :(

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 29, 2016, 14:43 »
Εμένα μου λές.. Σου λέω τον περίμενα πως και πως.. Δυστυχώς πραγματικά..
Τώρα παράγγειλα τον ijoy limitless xl, ελπίζω να φανεί αντάξιος των δυνατοτήτων του.. Και τον συνδύασα με το smok x cube ultra.. Εννοείται οτι ο limitless θα κουμπώνει στο rx200s, με το x cube ultra θα παίζει melo 2, eleaf lyche και geekvape eagle.. Και ο avocado 24 θα κουμπώσει στο cuboid και πιστεύω είμαι κομπλέ..

Αποσυνδεδεμένος purovatis

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 31, 2016, 19:50 »
Μήπως γνωρίζετε αν ο baby υπάρχει σε κάποιο Ελληνικό κατάστημα; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13941 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084687 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy