vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

337 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, manoslykos, Buliwyf, treloneritis

Twitter

In'ax MKIII By Athea

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
In'ax MKIII By Athea
« στις: Ιουνίου 01, 2016, 13:20 »
Παρακαλώ τη διαχείριση αν υπάρχει νήμα (αν και δεν βρήκα) να ενσωματώσει το παρόν εκεί...

Τελευταία έκανα μια αγορά, που από το πρώτο σετάπ, έμελλε να με ξαναγυρίσει στα παλιά βήματα των μεσάτων ατμοποιητών...

Πρόκειται για έναν μεσάτο ατμοποιητή (αποκλειστικά μεσάτο) με κεντρικό πόλο γύρω από τον οποίο τοποθετείται το πλέγμα...

Ο θετικός πόλος.... Το σύρμα σταθεροποιείται πάνω του, ή με τη χρήση grip, ενός ελατηρίου δηλαδή που αγκαλιάζει το σύρμα σφιχτά στον πόλο, ή με την αγορά εξτρά θετικού πόλου με παξιμάδι, όπως είναι και σε άλλους ατμοποιητές, πχ NexTiny...
Το ενδιαφέρον είναι στον αρνητικό πόλο, όπου το σύρμα συγκρατείται με ένα παξιμάδι...

Τα επιμέρους χαρακτηριστικά του...

Διάμετρος : 22 mm
Ύψος : 30,5 mm χωρίς τον 510 κονέκτορα
Χωρητικότητα : 3 ml
Ρύθμιση αέρα : 5 θέσεις... 1 τρυπούλα, 2 τρυπούλες οριζόντιες, 2 τρυπούλες κάθετες (κυρίως αυτή δουλεύω), 3 τρυπούλες 2 κάτω 1 πάνω σε σχήμα τριγώνου, 6 τρυπούλες...
Είναι κατασκευασμένος σύμφωνα με τον κατασκευαστή του, στα μεταλλικά μέρη εξ'ολοκλήρου με 316 ανοξείδωτο ατσάλι (surgical grade).

κάποιες φωτό του κατασκευαστή...





Φωτογραφίες της συσκευασίας και του περιεχομένου...











Τον έχω δοκιμάσει ήδη με διαφορετικές διαμέτρους κάνθαλ...





ή...





Ακόμη και με ribbon kanthal...





Τί μου άρεσε...

Μετά από αρκετό καιρό συμβίωσης μαζί του τολμώ να πω ότι πρόκειται για μηχανή παραγωγής γεύσης...
Την ποσότητα ατμού θα την χαρακτήριζα μέτρια... (υποκειμενικά όμως αρκετή).
Το σετάπ του είναι ιδιαίτερα εύκολο... Αν και η χρήση των μικρών ελατηρίων μπορεί να ζορίσει το χρήστη στην αρχή, όμως η χρήση του gripstick την βάζω και στα θετικά γιατί δίνει περισσότερο χώρο για να μπει περισσότερο πλέγμα...
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τροφοδοσία... Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις υγρό στο πλέγμα... Θα πρέπει να έχεις κάνει σοβαρό λάθος στο σετάρισμα...
Πλεονέκτημα ότι ανα πάσα στιγμή μπορείς να δεις το σετάπ σου και να κάνεις κάποιες μικροδιορθώσεις αν χρειάζεται...
Πολύ μεγάλο πλεονέκτημα είναι οι χαραγές στο πάνω καπάκι, οι οποίες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μόνο διακοσμητικές. Χρησιμοποιούνται ως ψύκτρες και βοηθούν ώστε να κρυώνει το τοπ καπ και να λειτουργεί σε εξαιρετικά πολιτισμένες θερμοκρασίες ο ατμοποιητής ακόμη και σε συνεχόμενες τζούρες.

Τι ΔΕ μου άρεσε...

Χρειάζεται εργαλείο για να ανοίξει από κάτω το τανκ (αν και είναι αρκετά εύκολο να ανοίξει με ένα τσιμπιδάκι) το οποίο δεν παρέχεται... Όμως σε αντίκρισμα λόγω αυτής της κατασκευής του βελτιώνεται αισθητικά πάρα πολύ ο ατμοποιητής.
Ο τρόπος αναπλήρωσης που δεν είναι βέβαια αναγκαστικά κακός, αλλά πρέπει να ξεβιδώσεις το πάνω μέρος για να αποκαλυφθεί το τανκ...



Αν και ανέφερα τα θετικά του gripstick, το gripstick με το ελατήριο το βάζω και στα αρνητικά του, μιας και δεν είναι και ο πιο εύκολος τρόπος... βέβαια μετά από εξοικείωση ο χρήστης δεν θα έχει προβλήματα...
Βέβαια για να βάλω ribbon αναγκάστηκα να καταφύγω σε πατέντες...



Το παξιμάδι του αρνητικού, ενώ είναι απίστευτη ιδέα, θέλει για να το σφίξεις να χρησιμοποιήσεις πάλι το γνωστό τσιμπιδάκι...
Σαν αρνητικό βέβαια βάζω και την τιμή του η οποία αγγίζει τα 165 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά... Τα οποία βέβαια δεν έχω μετανοιώσει ούτε μια στιγμή...

Άλλα...
Σαν πλέγμα ο κατασκευαστής προτείνει 200άρι SF...
Και σαν διάσταση 54 Χ 20...
Προσωπικά χρησιμοποιώ 58 Χ 20...

Εν κατακλείδι...

Ο ατμοποιητής ήρθε για να μείνει... Έχει γίνει ο βασικός μου... Και με ικανοποιεί ακόμη και στη 1 τρύπα αέρα που είναι εξαιρετικά σφιχτή... τσιγαρίσια γνήσια...
Ότι άρωμα έχω βάλει ή έτοιμο υγρό μου το έχει αποδώσει σε εξαιρετικά μεγάλη ακρίβεια...


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 01, 2016, 14:05 »
 :respect: Bάλε και τα videaκια ντε
 

 

 


Αυτά με μπρίζωσαν για mesh.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 01, 2016, 14:30 »
Δεν τα έβαλα μιας και θέλω να κάνω καλύτερα...
Να έχω κάποιον για βοήθεια που να κρατάει την κάμερα κυρίως, και να μην είναι μεταξύ των ματιών μου και του αντικειμένου η κάμερα... ;)

Ας μείνουν αυτά για αρχή λοιπόν...

:)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 01, 2016, 14:46 »
Το ribon είναι 0.1χιλ. έτσι ? Γιατί του κάνεις 4 περάσματα ? 2 δεν έφταναν (0.2 χιλ) με το μικρό ελατήριο ?

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 01, 2016, 15:13 »
Δεν τον έχω ούτε τον έχω δοκιμάσει.  Είναι της ίδιας φιλοσοφίας με τον Nextiny που είχα αλλά τον έδωσα.  Μόνο που σε αυτόν διακρίνω δυο πραγματάκια που πιστεύω ότι είναι σαφώς καλύτερος από τον Nextiny:
1. Οι ψύκτρες.  Ο Nextiny ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες οπότε θα έπρεπε να έχει.
2. Το mesh μπαίνει μέσα στην προέκταση του κεντρικού πόλου όπου είναι το κανάλι τροφοδοσίας και με αυτόν τον τρόπο αποφεύγονται τα 'κενά' στην τροφοδοσία και τα καψούλια του Nextiny.   

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 01, 2016, 15:27 »
Το ribon είναι 0.1χιλ. έτσι ? Γιατί του κάνεις 4 περάσματα ? 2 δεν έφταναν (0.2 χιλ) με το μικρό ελατήριο ?

Στις φωτό πάνω, τον έχω με 2 περάσματα το ribbon, αλλά δυσκολεύτηκα να σταθεροποιήσω τα Ω, γιατί δεν πιάνει σωστά...

Τα περάσματα μπορεί να είναι 2 ή 3 ή 4... Ανάλογα... Σαν παράδειγμα το δείχνω παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 01, 2016, 16:32 »
Με κεραμικά http://www.vapstor.fr/fr/athea-spare/560-in-ax-dripper-ceram-set.html έχεις δοκιμάσει αντί για mesh ? Τι λένε αυτά ?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 01, 2016, 16:40 »
Έχουν μικρό μήκος.
Ταιριάζουν μόνο στον dripper.
Ο Vincent μας είπε ότι δεν μπορεί να τα κάνει μακρύτερα λόγω ευθραυστότητας.
Ως προς την τροφοδοσία που παρέχουν, είναι Θεϊκά.

Αποσυνδεδεμένος LestatMK

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 04, 2016, 20:26 »
Νέος κάτοχος αυτού του υπέροχου ατμοποιητή εδώ και 10 μέρες και εγώ, πάρα πολύ ικανοποιημένος, απολαμβάνω και δοκιμάζω ότι μπορώ. Σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι εντοπίζω κάποιες ιδιαίτερες διαφορές όσον αφορά τη γεύση σε σχέση με τον Nextiny που με βάφτισε, αλλά καθώς έχω ξεκινήσει και σετάρω με mesh in mesh, αντιλαμβάνομαι ποιοτικές διαφορές στη φιλοσοφία του στησίματος. Αρκετά καλή χωρητικότητα, πολύ καλός στη πιπίλα, εκτονώνει αρκετά γρήγορα τη θερμότητα του θαλάμου, χωρίς να επηρρεάζει ιδιαίτερα τη θερμοκρασία του υπόλοιπου τανκ και του υγρού.
Για μένα ένας εύκολος, ποιοτικός και απολαυστικός άτμο που μάλλον θα με συντροφεύει για καιρό.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 27, 2016, 01:19 »


Ένα μικρό βίντεο με σετάπ στον ΜΚΙΙΙ...
Είναι ενδεικτικό και το έκανα για να δείξω το πως στρώνονται οι σπείρες όταν είναι ζεστές...
Για καλή μου τύχη, υπάρχει κάποια στιγμή κάποια υπερπήδηση ρεύματος και δείχνω πως διορθώνεται... Με ένα χαδάκι ενδιάμεσα στις σπείρες...
Εννοείται πως κοιτώντας πίσω από την κάμερα δεν είναι και πολύ εύκολο...

Αποσυνδεδεμένος mandraxio

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • to dare is to do
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 01, 2016, 17:22 »
Τον πήρα στα χέρια μου σήμερα το πρωί απο vapstore.Τον εστησα με kanthal 0.28 και 300σαρι mesh.Πραγματικα απιστευτος ο inax.Γευση φοβερή κ ποιότητα κατασκευής καταπληκτική.Περιμενα μα το φάω το καψουλακι μου,μιας κ η εμπειρία μου στο mesh δεν είναι μεγάλη.Η τροφοδοσία του όμως είναι τέτοια που νόμιζα ότι αλλαζα αντίσταση σε εργοστασιακό ατμοποίηση τσο απλα.Καμια υποψία καμμενου.Ο ι επιλογές του αέρα είναι πολλές κ καλύπτουν όλα τα γούστα.Πραγματικα ένας υπέροχος genesis.Θα πειραματιστω κιαλλο μαζί του κ θα επανελθω δριμυτερος.

Αποσυνδεδεμένος mandraxio

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • to dare is to do
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 05, 2016, 13:54 »
Μετά από πέντε μέρες που τον χρησιμοποιώ ανελλιπώς τολμώ να πω ότι είναι πραγματικά μία ατμιστικη εμπειρία ο inax.Το μόνο που με έχει προβληματίσει είναι τα grip τα οποία σε δυσκολεύουν στο στήσιμο κ συγκεκριμένα στη τοποθέτηση τους στο "καρφί".Ψάχνω βέβαια να βρω το threaded center pin αλλά είναι παντού out of stock.Θα έπρεπε με τόσα χρήματα που κοστίζει να το είχαν στη συσκευασία σαν άλλη επιλογή.Το σίγουρο είναι ότι όλα αυτά τα ξεχνάς στις πρώτες τζουρες.........

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 05, 2016, 17:23 »
Η πρώτη μου απόπειρα με Genesis ,nextiny,ηταν αποτυχία ,πολυ συχνά καψούλι,υπήρχε πρόβλημα τροφοδοσίας..
Αξίζει να προσπαθήσω με τον Inax ?

Αποσυνδεδεμένος mandraxio

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • to dare is to do
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 05, 2016, 20:02 »
Ανεπιφύλακτα!Και ή δική μου εμπειρία δεν ήταν μεγάλη.Εχω στήσει κάποιες φορές κ έχω φάει κ εγώ τα καψουλια μου.Πιστεψε με με τον inax ούτε μία φορά.Παρε τον κ θα με θυμηθείς.Εχει απίστευτη τροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'ax MKIII By Athea
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 13, 2016, 12:15 »
Δεν έχω λόγια να περιγράψω το πόσο όμορφα παίζει αυτός ο ατμο!!! Το στήσιμο στη φωτό είναι με NiFe30, 28mm (από Stealthvape) με TC σε Dani Box.  Το αποτέλεσμα απερίγραπτο.  Γεύση στα ουράνια και παραγωγή ατμού περισσότερη από kanthal. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160057 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110832 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet