vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 10 χρήστες
lounik, ZoeM, manoslykos, I.P, Jorge, pngtszs1976, grag, Mantis039, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3390 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:19 »
Απορρω ποιος βλαξ συνεταξε τα αρθρα που αφορουν το ατμισμα? Δηλαδη πως ακριβως σκεφτονται να επιβαλουν την πωληση μηδενικων VG και PG αποκλειστικα σε 10μελα;
Δηλαδη αν εγω εχω οποιαδηποτε βιοτεχνια ή εργαστηριο που χρησιμοποιει αυτες τις ουσιες τι ακριβως πρεπει να κανω; Να αδειαζω χιλια 10μελα σε κουβα ενα-ενα;
Δεν υπαρχουν τα ατομα...  :idiot1:
Τους πονανε τα μηδενικα και το diy γιατι δεν μπορουν να μας αρμεξουν φορους απο αυτα.
Και οσο για τα αρωματα, δεν θα τους περασει με τιποτα.. Θα δειτε..

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3391 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:27 »
Παντως το παραθυρο το εχουν ανοιχτο ακομα.Το θεμα ειναι να βρεθει η καταληλη πατεντα να πωλουνται και για αλλη χρηση.Ο προεδρος κατι ηξερε που ελεγε οτι θα πωλουνται απο αλλα καταστηματα ενω στα ατμομαγαζα θα απαγορευονται.
Τα shortfills βλεπω μια σοβαρη πιθανοτητα να μεινουν στην αγορα.Για τα snv και τα σκετα αρωματα δεν βλεπω πως θα μεινουν στα ατμομαγαζα.

Μην ειστε αχαριστοι δεν πειραξαν τις διασυνοριακες.Κατι ειναι και αυτο. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3392 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:36 »
Και ένα κλασσικό παράδειγμα οι PM θα απαγορευτούν εκτός και εάν πωλούνται στα φαρμακεία για φαρμακευτική χρήση.
Τώρα για τα αρώματα είναι σίγουρο επίσης ότι τελειώνουν εκτός και εάν δίπλα στα ατμομάγαζα μπει κάποιο διαχωριστικό με γυψοσανίδα και πωλούνται αρώματα για χρήση άλλη εκτός από άτμισμα.
Το μόνο θετικό είναι ότι τα αρώματα θα μπορούμε να τα εισάγουμε (σε καλύτερες τιμές φυσικά)και επίσης θα πρέπει να περιοριστούμε στις γλυκερίνες Φαρμακείου (εμένα δεν με χαλάει αυτό).

EDIT: Οι διασυνοριακές (αρωμάτων) δεν θα πειραχτούν όσο ο ΣΕΕΠΑ δεν έχει συμφέρον. Θέλω να πω ότι από την στιγμή που δεν θα μπορούν να πουλήσουν οι ίδιοι δεν υπάρχει λόγος προστασίας των καταστηματαρχών.
Βέβαια ποτέ μην λές ποτέ …………….στην Χώρα αυτή όλα γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3393 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:41 »
Εμενα το μονο που με χαλαει ειναι οτι θα αποχωριστω τα αγαπημενα μου smokex και smoke.Κριμα να μην κανει εξαγωγες ο after-8 να μπορουμε να βρουμε τα αρωματα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3394 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:41 »
το μεγαλύτερο ποσοστό βέβαια θα πάει σε δεκάμελα, τα οποία βέβαια
θα πονούν την τσέπη.
ακόμα και 30μλ να βγουν σορτφιλς μέχρι 6άρα να πάει η νικοτίνη.
αυτό σημαίνει οτι είτε θα βρεθούν νέες πατέντες είτε αρκετοι δεν θα μπούν στο ατμισμα
και θα προτιμήσουν λύσεις τύπου iquos.
διπλό το χτύπημα λοιπόν, φοροεισπρακτικό και ταυτόχρονα ανάχωμα στην είσοδο στον ατμό πολλών χρηστών τσιγάρου.
ποιόν ακριβώς θεωρούμε βλαξ?


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3395 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:43 »
Εμενα το μονο που με χαλαει ειναι οτι θα αποχωριστω τα αγαπημενα μου smokex και smoke.Κριμα να μην κανει εξαγωγες ο after-8 να μπορουμε να βρουμε τα αρωματα.
Κοντά είναι η Βουλγαρία γιατί να μην δημιουργήσει ένα διαδικτυακό κατάστημα ώστε να μπορούν οι Έλληνες να αγοράζουν από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3396 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:47 »
To 96/3 δεν είναι πιο ισχυρό από το 96/17 ως προς τα όρια όγκου στη συσκευασία των μη νικοτινούχων (βλ. shortfill)?
Όχι Νίκο.
Στο 96/17 προσθέτει στον αρχικό Νόμο το άρθρο 18α στου οποίου την περίπτωση β αναφέρεται ότι για τα μη νικοτινούχα υγρά, ισχύουν οι διατάξεις των περιπτώσεων γ, δ, ε και ζ της παρ. 3 του αρχικού άρθρου 18. Ο περιορισμός των 10ml αναφέρεται στην περίπτωση α του ίδιου άρθρου. Η περίπτωση β εξαιρέθηκε επίσης απόλυτα λογικά καθώς αναφέρεται σε μέγιστη περιεκτικότητα νικοτίνης ανά ml, πράγμα που δεν ισχύει στα μηδενικά. Στο 96/3, απλά προσθέτει λεκτικό στο άρθρο 2 του αρχικού Νόμου (ορισμοί) ώστε λέγοντας "περιέκτης επαναπλήρωσης" να εννοούμε το μπουκαλάκι, άσχετα με το αν το υγρό που έχει μέσα έχει νικοτίνη ή όχι. Είχα καταλάβει λάθος στην αρχική μου ανάγνωση και κακώς έγραψα ότι τα μη νικοτινούχα θα πωλούνται σε δεκάμελα. Αυτό αποσαφηνιζεται με το 96/17. [member=22598]Mahd Soi[/member], δες το και εσύ αυτό. Νίκο, αν θεωρείς ότι μπορεί να χρησιμεύσει η ανάλυσή μου, μπορείς να τη βάλεις και στην ομάδα.
[member=15404]panoskatz[/member] πουθενά δεν αναφέρεται ότι απαγορεύεται η πώληση από ατμομάγαζα. Λέει ότι απαγορεύεται γενικά η πώληση. Από οποιονδήποτε. Πρόσεξε καλά τη διατύπωση του Νόμου και το σχόλιό μου. Όπως το αντιλαμβάνομαι (όχι για να ευλογήσω τα γένια μου αλλά τείνω να πέφτω πολύ μέσα στην αντίληψή μου για τους Νόμους), επιτρέπεται η πώληση στην ελληνική αγορά από οποιονδήποτε, ΜΟΝΟ αρωμάτων που ΔΕΝ έχουν χρήση στην κατασκευή υγρών αναπλήρωσης. Μη ρωτήσεις πως μπορεί να γίνει, με χίλιους τρόπους. Δεν θα τους αναφέρω εδώ.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3397 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 22:58 »
cruiser ερωτηση.Εαν εγω στο ψιλικατζιδικο βαλω ενα 10μελο που να γραφει η ετικετα αρωμα ζαχαροπλαστικης καραμελα προτεινωμενη αραιωση 5% διαλυμενο σε pg εμαι παρανομος ναι η οχι?Τελος τα δικα μας αρωματα μπορουν να χρησιμοποιηθουν στη ζαχαροπλαστικη η υπαρχει προβλημα λογο αραιωσης τους σε pg?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3398 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 23:02 »
Σήμερα που μιλάμε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τα αρώματα ζαχαροπλαστικής να χρησιμοποιούνται στο άτμισμα και το αντίθετο. Έχω φτιάξει γλυκάρες με SnV μέσα που έχουν κλάψει μανούλες.

Ο Νόμος όμως αν ψηφιστεί ως έχει, απαγορεύει την πώληση αρωμάτων που θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο άτμισμα. Όχι και στο άτμισμα. Στο άτμισμα, τέλος.

Μην επεκταθούμε άλλο σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3399 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 10:13 »
επομένως απαγορεύεται η πώληση νερού  :hmmm:
μάλλον κολλάμε σε ένα "και" ενώ όποιον και να ρωτήσεις τι εννοεί σου λέει πως αν χρησιμοποιούνται και αλλού, μπορούν να πωλούνται. Αν οι ίδιοι δεν το ψειρίζουν, γιατί το κάνουμε εμείς;

Η συγκεκριμένη κουβέντα και ο συγκεκριμένος νόμος έχει να κάνει με αρώματα Η.Τ.. Αν εγώ θέλω να βάλω και να ατμίζω άρωμα χώρου, άρωμα ζαχαροπλαστικής, άρωμα τροφίμων ή άρωμα αποσμητικού μασχάλης, αυτό δεν τα κάνει αρώματα Η.Τ., και κατά συνέπεια δεν απαγορεύονται... επομένως δεν μπορεί να απαγορευτεί. Τουλάχιστον όχι έτσι όπως το γράφουν (θα ήταν παράλογο άλλωστε).

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3400 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 10:34 »
Eγω βαζω για αποσμητικο στις μασχαλες net της La Tabaccheria. Ελπιζω να μην μου το απαγορευσουν γιατι δεν θα κανω μπανιο 2 μηνες, θα παω στο Υπουργειο Υγειας και θα τους βαλω να με μυρισουν. 


Παιδια, εμενα προσωπικα αυτο που μου τη δινει ειναι οτι πρεπει να κινουμαστε στο περιθωριο και με παραθυρακια στους νομους και τα σχετικα λες και κανουμε κατι μεμπτο. Την υγεια μας προσπαθουμε να προστατεψουμε, μη βλαπτοντας κανενα, μιας και καναμε το λαθος, οπως και σχεδον η πλειοψηφια του ελληνικου πληθυσμου, να εθιστουμε στην νικοτινη και τωρα προσπαθουμε να απεμπλακουμε ή να περιορισουμε τη βλαπτικοτητα.

 

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3401 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 10:57 »
Καλημερα,
Εγώ θα γίνω καλός, πολύ κακός για την ακρίβεια....
Κανείς δεν απαγόρεψε τίποτα και για κανέναν. Σ' αυτήν τη χώρα τουλάχιστον.
Όποιος θέλει την υγεία του μπορεί να το κόψει τελείως.
Όποιος δεν θέλει να το κόψει να πάει στα επιτρεπόμενα και νόμιμα ...όλων των ειδών μη απαγορευμένα εννοώ.
Καμία απαγόρευση λοιπόν.
Απλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό που διέφευγε των φόρων θα φορολογηθεί.
Αύξηση κόστους, ναι, αυτό μας ενοχλεί κι όχι όλα τα υπόλοιπα.
Παράπλευρες απώλειες; Ναι πάντα θα υπάρχουν.

Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ και παρακολουθώ απλά η συμμετέχω έχω διακρίνει ένα ποσοστό από εμάς, περίπου στο 60%, να μέμφεται κόσμο και κοσμακη εδώ μέσα για το ότι αποφεύγει να πληρωσει φόρους, ψωνίζει απ' έξω κλπ κλπ κλπ δεν στηρίζει την οικονομία της χώρας και όλα αυτά τα ωραία που έχουν γραφτεί εδώ αρκετές φορές.

Τώρα βέβαια όλοι βρίζουμε...
Μια λέξη...Ο.Φ.Α

Προσωπικά θα εξακολουθήσω συνειδητά να αποφεύγω να ζητώ αποδείξεις από επαγγελματίες όλων των ειδών

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3402 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:10 »
μάλλον κολλάμε σε ένα "και" ενώ όποιον και να ρωτήσεις τι εννοεί σου λέει πως αν χρησιμοποιούνται και αλλού, μπορούν να πωλούνται. Αν οι ίδιοι δεν το ψειρίζουν, γιατί το κάνουμε εμείς;

Αν αυτά τα αρώματα που χρησιμοποιούνται αλλού είναι ακατάλληλα για άτμισμα, πώς θα τα ατμίσεις και θα τα πουλάνε τα ατμομάγαζα?

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3403 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:12 »
κατάλληλα για άτμισμα είναι, καθώς και για άλλες χρήσεις, αλλά τα ατμομάγαζα θα απαγορεύονται να τα πουλήσουν. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3404 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:16 »
Κάνεις λάθος νομίζω, είναι πάρα πολλά αρώματα ζαχαροπλαστικής που είναι ακατάλληλα και ίσως υποχρεωθούν τα καταστήματα που τα πουλάνε, να έχουν μόνο τέτοια, που δεν κάνουν δηλαδή για τους ατμιστές. :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110768 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515423 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303303 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801677 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11085 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet