vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, I.P, Jorge, dvelev, tsiv, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #75 στις: Αυγούστου 26, 2016, 21:26 »
Μην ξεχνάτε τι ειπώθηκε στη συνέντευξη τύπου
"Και για τη χρήση αλεξίπτωτου δεν υπάρχουν έρευνες"
Μην το θυμόμαστε μόνο όταν μας βολεύει. 

Α, και αν κάποιος καταφέρει να μειώσει τη νικοτίνη στο μηδέν χωρίς να αυξήσει την κατανάλωση ούτε στο ελάχιστο, τα θερμά μου συγχαρητήρια. Για μένα προσωπικά, απλά αδύνατο. 

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #76 στις: Αυγούστου 26, 2016, 21:56 »
Έχουν μπερδευτεί λίγο τα ασφαλή συμπεράσματα μέσω λογικής και παρατήρησης με τις έρευνες στην επίδραση οποιασδήποτε χημείας στον ανθρώπινο οργανισμό. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #77 στις: Αυγούστου 26, 2016, 22:35 »
Μπερδεψαμε τα θεματα παιδια. 

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #78 στις: Αυγούστου 27, 2016, 01:27 »
Δεν τα μπερδέψαμε καθόλου . Εκτός απο την γεύση το κόστος κλπ. μπορεί ο καθένας να πει την γνώμη του και για την ασφάλεια του κάθε τρόπου.

Πριν 2 χρόνια μας απασχολούσε το θέμα της ασφαλείας ,κυνηγούσαμε αναλύσεις , ρύθμιση θερμοκρασίας , τζαμακια,καλύτερο υλικά όπως οργανικό βαμβάκι ή ατσάλι κοκ.

Πλέον η αγωνία μας βλέπω είναι πως θα χωρέσουμε την μεγαλύτερη αντίσταση (βλέπε 25mm ατμοποιητές) ή που θα βρούμε την καλύτερη φράουλα έκαιγε ας είναι με 25% άρωμα .
Θεωρώ παιδαριώδες να πιστεύει κανείς ότι τα 5 ml είναι το ίδιο επιβλαβή με τα 20.
Το πιο πιθανό εαν βγάλουν κάτι επιβλαβές για το ατμισμα να προέλθει είτε απο τα σύρματα είτε απο τα αρώματα ζαχαροπλαστικής . Και στα 2 στις πνευμονικές είμαστε στο κόκκινο .

Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και ότι τον κρατάει μακρυά απο το τσιγάρο . Επίσης όλες οι έρευνες δε ξεκίνησαν απο το μηδέν αλλά απο την παρατήρηση και τη κοινή λογική .

Αποσυνδεδεμένος n1kolas

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #79 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 04:31 »
Η προσωπική μου άποψη για το θέμα είναι ότι οι πνευμονικές δεν είναι ασφαλείς. Και αυτό, δεν σημαίνει οτι και εγώ δεν κάνω χρήση τους. Να το εξηγήσω. Το επάγγελμα μου είναι μουσικός και παίζω πνευστό όργανο (τρομπόνι). Έχω ασχοληθεί εκτενέστερα με την αναπνοή και έχω να μοιραστώ μαζί σας μερικές ανησυχίες μου.
Η αναπνοή μας χωρίζεται σε δυο μορφές, α) την γνωστή κανονική μας και β) την "διαφραγματική" όπως ονομάζεται. 
Στην διαφραγματική, που δεν είναι και τόσο γνωστή (γιατί χρειάζεται συγκεκριμένη εξάσκηση) ανοίγουν και οι "κάτω" πνεύμονες με αποτέλεσμα, όπως είπε κάποιος εδώ, (ας με συγχωρήσει που δεν θυμάμαι το όνομα του) να φουσκώνει η κοιλιά μας.  :yes:
Ατμίζοντας λοιπόν πνευμονικές, παρατήρησα οτι χρησιμοποιούσα την διαφραγματική αναπνοή ασυναίσθητα κάτι που δεν γινόταν με το κ.τ. γιατί η ποσότητα καπνού που έπαιρνα στο στόμα δεν χρειαζόταν περισσότερο χώρο στους πνεύμονες.
Αρα, μήπως με τις πνευμονικές κάνουμε ζημιά στο σχετικά παρθένο μέρος των πνευμόνων μας; 

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #80 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 07:10 »
Προσωπικά εδώ και κανένα χρόνο είμαι 80% πνευμονικές και 20% πνευμονικές (σφιχτες).
Σήμερα έπεσα επάνω σε μια φωτο κι έχω προβληματιστεί κατά το πόσο πραγματικά τοξικές μπορεί να ειναι....


Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #81 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2016, 08:19 »
Τσιγαρίσιες κατά 90 τοις εκατό.
Εδώ όμως θα πρέπει να κατά την άποψη μου να προσθέσουμε και μια άλλη παράμετρο. 
Εκείνη της αγοράς η οποία πλέον τείνει όλο και περισσότερο σε έναν εξοπλισμό που ευνοεί την χρήση για πνευμονικές. 
Ατμοποιητές για την κλασική όπως εννοούμε "τσιγαρίσια" τζούρα σπανίζουν, ειδικά στα ακριβά μοντέλα.
Η αγορά και το μάρκετινγκ κανουν κι εδώ την δουλειά τους δημιουργώντας συνεχείς νέες τάσεις για νέα υλικά, νέα mods με όλο και περισσότερα watt, περισσότερο αέρα στους ατμοποιητες και φυσικά μεγαλύτερη κατανάλωση υγρών και ενέργειας.
Θα έλεγα λοιπόν ότι αν κάποιος επιμένει στην λεγόμενη τσιγαρίσια χρήση του ΗΤ εχει έναν ακομη πονοκεφαλο στην αναζήτησή ενός καλού ατμοποιητή ειδικά αν δεν εχει κρατήσει κάποια καλά κομμάτια του πρόσφατου παρελθόντος. 

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 20:49 »
Θα ήθελα να συνεχίσω εδώ την κουβέντα με τις πνευμονικές τζούρες που έγινε εδώ, αλλά και εδώ για να εκφράσω κυρίως μια απορία μου.

Γιατί θα πρέπει η πνευμονική τζούρα να γίνεται απαραίτητα ρουφώντας δίχως αύριο προκαλώντας φουλ συστολή διαστολή στον πνεύμονα που αναφέρθηκε αλλά και εισπνέοντας τεράστιες ποσότητες ατμού?

Το λέω αυτό γιατί εγώ ας πούμε που έχω κόψει και τη νικοτίνη, οι μόνες τζούρες που μπορώ να κάνω είναι πνευμονικές. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι κυνηγάω σύννεφα, ούτε ότι ρουφάω για 38,7 δευτερόλεπτα συνεχόμενα και τα πνευμόνια μου γεμίζουν ατμό και συστέλλονται διαστέλλονται στο μάξιμουμ... :dontknow:

Στην ουσία, εγώ συγκεκριμένα, παίρνοντας τη τζούρα μου, είναι σαν να αναπνέω με το drip tip στο στόμα, εισπνέοντας τον ατμό...δεν το ζορίζω και ιδιαίτερα. Συμφωνώ ότι οι πνευμονικές έχουν συνδεθεί με το cloud chasing, αλλά δεν είναι μόνο αυτό! Εγώ λοιπόν κάνοντας αυτές τις τζούρες, διατρέχω κάποιο κίνδυνο μεγαλύτερο απο τους άλλους που κάνουν τσιγαρίσιες? Μήπως τελικά και οι δύο την ίδια ποσότητα ατμού βάζουμε στα πνευμόνια μας? Ή θα μου τρυπίσει και εμένα ο πνεύμονας? Να αρχίσω πάλι τη νικοτίνη για να κάνω και εγώ τσιγαρίσιες? Ή να το κόψω και αυτό τελείως? :dontknow:

ΥΓ. Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, προσπαθώ απλά να περάσω και μια άλλη αντίληψη για τις πνευμονικές τζούρες. Η φουλ συστολή διαστολή που ανέφερα δεν είναι επι προσωπικού στον φίλο BonecrusheR, αλλά εκείνος μου το θύμησε γιατί το έχω ακούσει και απο αλλού.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 21:30 »
Aπο τα 7,5 χρονια που ατμιζω τα 5 ηταν με τσιγαρισιους ατμοποιητες και τα υπολοιπα τελευταια μεχρι και σημερα με πνευμονικους.
Οσα δευτερολεπτα κρατουσε η τζουρα μου με τους τσιγαρισιους τοσοσ κραταει και με τους πνευμονικους.
Και δεν θα ηταν υπερβολη να πω οτι με τους πνευμονικους ατμοποιητες μου φαινεται πιο ξεκουραστο το ατμισμα.
Με τους τσιγαρισιους επιανα τα σαγονια μου καποια στιγμη να πονανε απο ρουφα ξανα ρουφα  :))
Και να πω και την κακια μου.
Μηπως εχουν πτωση οι τσιγαρισιοι και αρχισαν να βγαινουν διαφορα προς τα εξω?......Λεω εγω τωρα

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 21:36 »
Βαγγο τα ιδια ηθελα να γραψω κ εγω αλα καθοτι αργος με προλαβες :laugh1:  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 21:37 »
Μα τέτοιος ανταγωνισμός ακόμα και μέσα στα σπλάχνα του Η.Τ. ? ? ?  :tongue_smilie:
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ κουράζομαι με τις πνευμονικές...είναι αβίαστες τζούρες στην ουσία σχεδόν σαν μία ανάσα! Με λίγη γεύση... ;D
Θυμάμαι όταν κάπνιζα κάτι παρόμοιο με αυτό που λες. Μια κούραση στα σαγόνια που και που... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 22:31 »
Βασικά τσιγαρίσιος ατμιστής εκ γενετής είμαι.
Τότε δεν είχα επιλογή.
Μετά μου καρφώθηκε ότι το πνευμονικό, είναι ανθυγιεινό άτμισμα.
Μετά απόκτησα έναν πνευμονικό ατμοποιητή, χωρίς να γνωρίζω ότι είναι πνευμονικός.
Μετά άτμισα σε 3εις ημέρες την ποσότητα που άτμιζα σε 30 (με μηδενικά υγρά).
Μετά μου έλειψε το χτύπημα.
Μετά άτμιζα τσιγαρίσια για επιβίωση και πνευμονικά (με μηδενικά υγρά) για ευχαρίστηση.
Τώρα συνεχίζω τσιγαρίσιος και τα βραδάκια που ησυχάζει η πλάση, βγάνω τον πνευμονικό μου και ντουμανιάζω τα σύμπαντα όλα και γουστάρω.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 11:41 »
Εμένα συνήθισαν τα σαγόνια, δεν με κουράζει η τσιγαρίσια. Με κουράζει η πνευμονική, δεν ξέρω γιατί, αν και πράγματι είναι αβίαστη. Σαν να πρήζεται η σταφυλή μου και ο λάρρυγας ένα πράμα. Σαν να κάνουν βάρη. Στο θέμα της γεύσης για μένα δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Η τσιγαρίσια είναι πιο γευστική. Οτι κι αν μου λέτε. Οταν τραβάω τεράστιες ποσότητες ατμου απο πνευμονική, το μεγαλύτερο μέρος εξαφανίζεται στους πνεύμονες άμεσα. Στην τσιγαρίσια τα μάγουλα, η γλώσσα και ολόκληρο το στόμα είναι προθάλαμος. Και μη μου πείτε οτι εκεί δεν είναι τα γευστικά αισθητήρια?

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 11:54 »
αν και λατρεύω τον Avocado μου και σε γεύση και σε ντουμανι 
τωρα που χειμωνιαζει σιγά σιγά και είμαι περισσότερο σε κλειστούς χώρους 
το εχω γυρίσει στις τσιγαρισιες...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #89 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 16:11 »
Θα κάνετε πνευμονικές
αλλά θα είναι τσιγαρισιες

Πάτερ Σαβίσιος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110781 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159969 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515423 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801685 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet