vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

328 επισκέπτες, 10 χρήστες
Buliwyf, chkontog, gfilip, thanoulis, grag, lagoudakis, tibolaso, ertyanna, maprix, manoslykos

Twitter

Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« στις: Μαΐου 25, 2016, 12:07 »
Παίρνοντας αφορμή από ένα ποστ του συνατμιστή Tzenamo στο πιο κάτω νήμα...

http://vaping.gr/index.php/topic,30287.msg1008711.html#msg1008711

...ο οποίος εκθέτει την άποψη: "θεωρω οτι οι πνευμονικες τζουρες με ταυτοχρονη χρηση πολλων w ειναι πιο επιζημιες",
θα ήθελα να εκφέρουμε την γνώμη μας και, ει δυνατόν, να έχουμε και μια έγκυρη άποψη (ο κ. Φαρσαλινός μήπως;), σχετικά με την διαφορά των λεγόμενων "πνευμονικών" σε σχέση με τις τσιγαρίσιες ρουφηξιές.

Προσωπικά έχω την άποψη πως, όσον αφορά την επιζημιότητα, δεν πρέπει να υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους, αφού στον πνεύμονα καταλήγει ο ατμός και από τους δύο τύπους τζούρας. Δεν νομίζω ότι η τσιγαρίσια τζούρα είναι πιο αραιωμένη επειδή την κρατάμε για λίγο, αφού ο ήδη υπάρχων αέρας στο στόμα, θα συνοδεύσει τον ατμό στην κάθοδό του στον πνεύμονα, είτε κρατήσουμε τον ατμό στο στόμα και μετά τον καταπιούμε, είτε τον στείλουμε απ' ευθείας κάτω.
Έτσι νομίζω εγώ.
Κάποιος με πιο εμπεριστατωμένη άποψη, ας μας "ατμο-φωτίσει" λίγο. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2022, 00:37 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 25, 2016, 12:22 »
Και τι γίνεται με την ποσότητα του ατμού που καταλήγει στους πνευμονες;

Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 25, 2016, 12:31 »
Πέρα από τη διαδρομή της τζούρας, ένας παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψιν είναι και αυτός που αναφέρεις σε bold, τα περισσότερα watt των πνευμονικών. Εκτός αν η σύγκριση γίνει με δεδομένα τα ίδια watt.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 25, 2016, 12:55 »
Απλά να καταθέσω μια εμπειρία που ίσως βοηθήσει μερικούς:
Εδώ και 5 μήνες που ατμίζω , κάνω τσιγαρίσιες και τα 35 χρόνια που κάπνιζα έκανα πολύ βαριά τσιγάρα σε μικρές mtl τζούρες , ίσα ίσα να νοιώσω το χτύπημα του καπνού. Δεν ξέρω τι ποσοστό του καπνού έφτανε στα πνευμόνια.
Πριν από ένα χρόνο πήγα για πρώτη φορά σε πνευμονολόγο για πλήρη έλεγχο (ακτίνες, σπιρομέτρηση κλπ). Δεν πίστευε ότι είμαι καπνιστής.
Ίσως , ΙΣΩΣ , οι mtl τζούρες να μην στέλνουν μεγάλο ποσοστό καπνού-ατμού στα πλευμόνια. Ίσως πάλι να ήταν τυχαίες και  παραπλανητικές οι ενδείξεις μου. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 25, 2016, 13:55 »
Τα watt δεν εχουν σημασια. Το μονο που πιστευω οτι εχει, ειναι η ποσοτητα του ατμου. Αλλα και παλι σχετικο ειναι αυτο. Θεωρητικα με τις πνευμονικες, κανεις λιγοτερες τζουρες απ οτι θα εκανες με τσιγαρισιες, τουλαχιστον αυτο κανω εγω. Απο την αλλη, επειδη ειναι υδρατμοι, μπορει και να μην πειραζουν καθολου.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 25, 2016, 14:42 »
Νομίζω ότι η ποσότητα ατμού, είναι που ενδιαφέρει μάλλον και όχι τα watts.
Αλλά ας θεωρήσουμε περίπου ίδια τα watts
Τραβάς μια τσιγαρίσια 3 δευτερολέπτων και μετά κατεβάζεις τον ατμό.
Τραβάς μια πνευμονική 3 δευτερολέπτων επίσης, και έχεις στείλει ήδη τον ατμό κάτω.

Πότε, άραγε, υπάρχει περισσότερη ποσότητα ατμού; Ενστικτωδώς τείνω να θεωρήσω ότι η ποσότητα είναι ίδια. Αφού ρουφώ για 3 δευτερόλεπτα, έχω την εντύπωση πως θα τραβήξω την ίδια ποσότητα ατμού.
Αλλά είναι έτσι όμως; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 25, 2016, 14:52 »
Για πνευμονικές όμως στήνεις διαφορετικά τον ατμοποιητή (π.χ. πιο χοντρά σύρμα, πιο πολλά watt = περισσότερος ατμός) οπότε η ποσότητα του ατμού είναι περισσότερη. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:05 »
Αν δεν κάνω λάθος, το λεπτότερο σύρμα (subohm αντιστάσεις) είναι που θέλει περισσότερα watts.
Προσωπικά στήνω 32άρι SS σύρμα, 1,1 - 1,2 ohm αντίσταση και ατμίζω στα 12,5 W.
Σίγουρα όμως έχω περισσότερο ντουμάνι. Και αυτό μάλλον μεταφράζεται σε περισσότερο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:11 »
Απ' όσα γνωρίζω τα πνευμόνια έχουν κάποια ανοχή στις ποσότητες που μπορεί κάποιος να εισπνεύσει. Επίσης, το 95% περίπου του ότι κι αν εισπνεύσουμε το εκπνεύουμε. Αυτό, λοιπόν, που μένει μέσα μας είναι η νικοτίνη κι οι διάφορες (λίγες σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο) ουσίες που μπορεί να παραχθούν από την γλυκερίνη, τα σύρματα και το φυτίλι λόγω της υπερβολικής θερμοκρασίας στην φιλτροαντίσταση.
Σίγουρα στις πνευμονικές τζούρες η ποσότητα του ατμού που παράγεται είναι περισόττερη (βλ. αεράτοι ατμοποιητές, υψηλά watts κλπ) και είναι λίγο πιο "κουραστικές", όμως από την άλλη μεριά, τα επίπεδα νικοτίνης που απαιτούνται για την ικανοποίηση του ατμιστή είναι πολύ μικρότερα απ'ότι στις τσιγαρίσιες τζούρες.

Θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα ευχαρίστησης του ατμίσματος και γούστου, όπως κι οι γεύσεις...

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:22 »
Η προσωπική μου άποψη είναι, οτι σημασία έχουν τα ml που καταναλώνουμε, ανεξάρτητα είδος τζουράς, χρόνου εισπνοής, κλπ.
Επίσης ποσότητα νικοτίνης, αρώματος.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:31 »
Να πω ότι είμαι 5-6 μηνες στον ατμο ,4 χωρις τσιγαρο καθολου και εχω εναν ναυτιλο. 
Σε ενα καταστημα δοκιμασα τρεις τεσσερεις τζουρες απο τον cubis ατμοποιητη της πωλητριας και ηταν πολυ δυνατος ετσι. Δεν τραβηξα ομως πνευμονικη. Με το ναυτιλο που το εκανα στην πιο ανοιχτη τρυπα και κατεβασα κατευθειαν στα πνευμονια πρεπει να σας πω οτι αισθανθηκα ασχημα, περιεργα ,σαν να εισεβαλε καποιος εκει κατω με τη βια. Γενικα δεν με εχει ενοχλησει το ατμισμα. Μονο κατι σπυρακια στο.στομα αλλα το ελεγξα με περισσοτερη καθαριοτητα και πλαστικο επιστομιο. Επειδη εχω ευαισθητα πνευμονακια, παλιοτερα μια φορα το χρονο βρογχιτιδα νιωθω οτι εαν εκανα πνευμονικες θα με χαλουσε. Με τις "τσιγαρισιες" νιωθω να ειμαι μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:57 »
Στις τσιγαρίσιες προλαβαίνει να απορροφηθεί ένα μέρος του ατμού στο στόμα με αποτέλεσμα να καταλήγει μικρότερο ποσοστό ατμού στον πνεύμονα.

Και μόνο το γεγονός ότι πολλοί ατμιστές και μια μόνο πνευμονική να κάνουν βήχουν ή ενοχλούνται σε οδηγεί να σκεφτείς ότι ερεθίζουν τον πνεύμονα περισσότερο οι πνευμονικές.

Αν επιπλέον αρχίσεις να κάνεις και περισσότερα ml, πράγμα που είναι το πιο συνηθισμένο σε όσους πάνε από mtl σε πνευμονικές, τότε σίγουρα κάνεις περισσότερη ζημιά, αφού όσο λιγότερα ml κάνεις τόσο το καλύτερο.

Στον 3ο περίπου μήνα ατμίσματος πέρασα στις ημι-πνευμονικές και παρατήρησα πτώση στην αναπνευστική μου ικανότητα. Το είδα χρησιμοποιώντας ροόμετρο(peak flow meter). Δεν ξέρω αν όλους τους πειράζουν περισσότερο οι πνευμονικές (εδώ χρειάζονται επιστημονικές μελέτες) αλλά εμένα τουλάχιστον με πειράζουν, από τότε το γύρισα αποκλειστικά σε τσιγαρίσιες.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 25, 2016, 16:13 »
Ειχα φτάσει στα 10μλ την ημέρα από τα 3-3,5 προσπαθώντας να ελαττωσω την νικοτίνη.Μια τρύπα στο νερό δηλαδη,γιατί η νικοτίνη περέμεινε ουσιστικά στα ίδια και  αυξήθηκαν δραματικά  τα αρώματα που βάζω στους πνευμονες.Οπότε άμεση επιστροφή σε 10-12αρα  νικοτίνη,στα  3-4 ml τη μέρα  , στο "φλωρικο" άτμισμα  
:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 25, 2016, 16:18 »
Άλλη μια σκέψη...
Για ποιο λόγο ξεκινήσαμε το ατμισμα;  μα για να ξεφύγουμε από τον καρκινοσωληνα σωστά;
Πως καπνιζαμε με κ.τ.; Με mtl σωστά;
Θεωρούμε οτι ξεφύγαμε από την εξάρτηση της νικοτίνης όσοι ατμιζουμε νικοτινουχα υγρά; Μάλλον όχι.
Ας αναλογιστούμε οτι όπως και στο κ.τ. Έτσι και στον ατμό μένουμε γιατί είμαστε εξαρτημένοι από τη νικοτινη βασικά και δευτερεύοντος από ευχαρίστηση. Τα οποία όμως είναι αλληλοεξαρτούμενα, περισσότερος ατμός, περισσότερη εξάρτηση, περισσότερη ευχαρίστηση κλπ. Ένας φαύλος κύκλος.
Αφού λοιπόν τα έχουμε περάσει και ξέρουμε οτι οποιαδήποτε προσπάθεια μείωσης εμπεριέχει πόνο, γιατί δε προσπαθούμε να κρατήσουμε τη λύση που μας προσφέρθηκε σε όσο μπορούμε χαμηλότερες τιμές; Αφού μας καλύπτει και ξεφύγαμε γιατί κυνηγάμε τις υπερβολές;

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Πνευμονικές VS Τσιγαρίσιες
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 25, 2016, 16:34 »
 Απο την αλλη, επειδη ειναι υδρατμοι, μπορει και να μην πειραζουν καθολου.
 Νομίζω πως δεν είναι υδρατμοί. Είναι ατμοί γλυκερίνης και προπυλενογλυκόλης.
Άλλο υδρατμός (ατμός από νερό ) άλλο ατμός γλυκερίνης, άλλο ατμός υδροκυανίου. :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160004 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110809 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515428 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801693 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet