vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 10 χρήστες
I.P, dkostas, xsad, dvelev, ΨΗΛΟΣ, Lobotomizer, tibolaso, Mimhsdr, teo77, grag

Twitter

Aspire Nautilus X

Αποσυνδεδεμένος arkoudos1980

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #285 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 18:11 »
Σας ευχαριστώ όλους!

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #286 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 18:38 »
Λέω να του δώσω μία ευκαιρία ακόμη
Μαζί με τις κεφαλές του aio παρήγγειλα και μια του PockeX aio ss316 0.6Ω
Δεν ξέρω αν ταιριάζει και αν φτάνει ο αέρας,θα δούμε..

Αποσυνδεδεμένος GnG

Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #287 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 19:54 »
Στο facebook τους λενε οτι μια χαρα κανουν. Του nautilus x δεν κανουν στο pockex.
συγκεκριμένα σε post για το pockex: The battery is bypass output, so the nautilus X 1.5ohm and 1.8ohm coils are all not interchangeable with this tank. Only 0.6ohm performs best. But you can use the 0.6ohm coil in Nautilus X
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 20:05 από GnG »

Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #288 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 20:40 »
καλησπερα αυτες οι ποκετ κεφαλες κανουν σε κουμπις?

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #289 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2016, 22:36 »
Για τον cubis κάνουν μόνο οι κεφαλές της joyetec και του aio της joyetec (BF 316SS 0.6Ω)
Αυτές που γράφω παραπάνω είναι από το aio της aspire που το έβγαλε πρόσφατα και λέω να την δοκιμάσω διότι με τις 1.8 δεν είδα άσπρη μέρα ως προς την αντοχή

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #290 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 04:22 »
Μπα δεν νομίζω να φταίει το πικο
Και εμένα Μόλις μου κάηκε και η Πέμπτη αντίσταση..
7ml άντεξε αυτή
Πάει για το συρτάρι αυτός και είμαι προς αναζήτηση άλλου
Αν στο μέλλον η aspire διόρθωσει ποτέ την πατατιά που έχει κάνει με τις κεφαλές, ίσως του δώσω δεύτερη ευκαιρία
Δεν τολμάω και να τον χαρίσω διότι μπορεί ακούσω και κουβέντες από πάνω..
αυτες τις μερες απ οτι εχω καταλαβει ειναι με τις ωρες του.αλλες φορες ειναι κανονικο αλλες καμενο.δν καταλαβαινω :/
και κανω κ αλλη μια ερωτηση.(μπορει να ειναι χαζη) η μπαταρια π εχω μεσα γραφει 3,7v
Παζει καποιο ρολο?μηπως δν πρεπει να τα ξεπερναω?

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #291 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 09:26 »
και κανω κ αλλη μια ερωτηση.(μπορει να ειναι χαζη) η μπαταρια π εχω μεσα γραφει 3,7v
Παζει καποιο ρολο?μηπως δν πρεπει να τα ξεπερναω?
Δεν έχει να κάνει, εσένα σε ενδιαφέρει η ισχύς που δίνει η πλακέτα. Για ποιό mod μιλάμε και σε πόσα watt το δουλεύεις;

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #292 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2016, 13:52 »
Δεν έχει να κάνει, εσένα σε ενδιαφέρει η ισχύς που δίνει η πλακέτα. Για ποιό mod μιλάμε και σε πόσα watt το δουλεύεις;
Pico στα 14 watt με 1.5 ohm αντισταση

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #293 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2016, 00:02 »
Μου ήρθε η ss 0.6Ω του PockeX και της έκανα κάποιες δοκιμές με την λίγη εμπειρία που έχω

Wattage mode
Η κεφαλή έχει προτεινόμενα watt από 18-23.Ξεκίνησα από 18 και πήρα ζεστό ατμό και αλλοιωμένη γεύση που θα την χαρακτήριζα μεταλλική σαν να έριξα υγρό μέταλλο στο υγρό
Ανέβηκα και παραπάνω με πιο ζεστό ατμό αλλά η γεύση ίδια.. μέταλλο παντού(σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλει στρώσιμο η κεφαλή και συνέχισα..)

Bypass mode

Εδώ το mod δουλεύει σαν μηχανικό(τύπου aio)δίνει τα ανάλογα watt αναλόγως τα Ohm της αντίστασης και το πόσο φορτισμένη είναι η μπαταρία

1/4 μπαταρίας στο pico με ένδειξη ισχύος 3.5v έδινε ρεύμα στην αντίσταση 15-16 watt

1/2 μπαταρίας στο pico με ένδειξη ισχύος 3.7v έδινε ρεύμα στην αντίσταση 16-17 watt

3/4 μπαταρίας στο pico με ένδειξη ισχύος 3.9v έδινε ρεύμα στην αντίσταση 17-18 watt

4/4 μπαταρίας στο pico με ένδειξη ισχύος 4.19v έδινε ρεύμα στην αντίσταση 19.5-20 watt

Αποτέλεσμα μέταλλο παντού

Temperature Control mode

Το γύρισα σε TC ss κλείδωσα την αντίσταση στα 0.6 Ohm,όρισα την θερμοκρασία από 210-215-220 βαθμούς Κελσίου (πιο κάτω δεν πέρνεις σωστό αποτέλεσμα) και τα watt στα 40-35-30 ατμοποιεί πιο γρήγορα στην αρχή αλλά πέρνεις το κλασικό μέταλλο παντού
Άλλαξα γεύση υγρού και η μεταλλική γεύση πάλι παρούσα

Συγκρίνοντας με το aio της joyetech σε όλα τα στάδια με το ίδιο υγρό και το ίδιο αέρα, το aio σε γεύση είναι κλάσεις ανώτερο, πιο δροσερός ατμός
Αν βγάζει την ίδια γεύση και το PockeX μιλάμε για μεγάλη αποτυχία..Και διαφορετικό air flow να έχει ο αέρας από το ίδιο coil περνάει

Γενικό Αποτέλεσμα:
Μέταλλο παντού

Αποσυνδεδεμένος Johan

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #294 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:03 »
Kαλησπέρα,συγνωμη αν ρωταω σε λαθος θεμα αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο,καίνουργιος στο άθλημα και πολυ άσχετος(οπως μαλλον και αυτοι που με εξυπηρετησαν). Αγόρασα πριν λίγες μέρες την πρώτη μ συσκευή (pico 75w με ατμοποιητή τον nautilous x) Αφου τον αγορασα και τον ανοιξαμε στο καταστημα για να τον σεταρουμε,ρωτησα τον πωλητη τι ειναι ολες αυτες οι ρυθμισεις στη μπαταρια,η απαντηση τ ηταν δεν ξερω αν και εχω τον ιδιο,οποτε απλα ρυθμιζω τα watt(πραγματικα δεν ηξερα τι να του πω) Το σημαντικο μ θέμα ειναι οτι μ είπε στα V  να μην περναω τα 4.5 και μου εβαλε τα W στο 11 με αποτελεσμα να μην ρουφαει καθολου. Εδω λετε στα W να ειναι απο 14-20 πραγμα π έκανα και ηταν οκ. Σημερα ομως πήγα σε αλλο καταστημα της ιδιας εταιριας και οταν το ειδε ο πωλητης εκει,μου  ειπε οτι δεν πρεπει να το εχω τοσο ψηλα γιατι βγαζει μια ουσια π ειναι επιβλαβης για τον οργανισμο. Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα πραγματικα με μπερδεψαν και με τρομαξαν ταυτοχρονα..Τελικα στα ποσα w πρεπει να τον δουλευω με αυτο το set up?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #295 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:52 »
Ούτε τρομάρες θέλει ούτε τίποτα τέτοιο, ίσως μόνο γι'αυτούς που βρίσκονται στα καταστήματα και λένε του κόσμου την μπαρούφα αντί να πουν απλά ένα "δεν το γνωρίζω αυτό"..

Σε γενικές γραμμές λοιπόν βάζεις την αντίστασή σου, γεμίζεις με υγρό και ανεβάζεις σταδιακά τα watts τόσο ώστε να σε ικανοποιεί η τζούρα σου, πριν όμως φτάσεις στο σημείο να παίρνεις γεύση καμένου βαμβακιού. Θα το βρεις δεν είναι τίποτα.

Όσον αφορά τον ναυτίλο Χ τώρα συνοδεύεται από αντιστάσεις του 1.5ohm που δουλεύουν σωστά πάνω από τα 15 watts με πιο ικανοποιητική τζούρα γύρω στα 18-20 αν δεν κάνω λάθος. Ξεκίνα από τα 14-15, ανέβαζε σιγά σιγά και θα το βρεις το "σημείο" σου.
Το δικό σου σημείο ψάχνουμε και όχι αυτό που αναγράφει η οθόνη του mod!

Κάποια στιγμή θα πρέπει να κοπεί αυτή η φανφάρα με τα 4.2volts που επιμένουν να λένε μερικά καταστήματα, δεν ισχύει αυτό το πράγμα έλεος πια.. οι περισσότερες κεφαλές του παλιού ναυτίλου (ενός από τους πιο μοσχοπουλημένους ατμοποιητές στον κόσμο ) δουλεύουν από τα 4.2 μέχρι και τα 5volts! Τι θέλουν πια αυτοί οι επαγγελματίες για να κόψουν την "καραμέλα" των 4.2volts;;; Ορισμένα στησίματα με διάφορα σύρματα δεν δουλεύουν καν με λιγότερα από αυτά τα "volts", τι να τους κάνουμε τώρα; Κι αλήθεια, όταν ένα σύρμα (αντίσταση για πιο κατανοητά ) δεν "ανάβει" καν στα 4.2 volts ενώ τα 4.5 απλά την χαϊδεύουν με ρεύμα, τι επικίνδυνες ουσίες και κουραφέξαλα λένε μωρέ αυτοί;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 14:57 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Johan

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #296 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 15:46 »
Ευχαριστω για την απαντηση, εγω οπως ειπα και πριν το βαζω μεταξυ 14 και 20(αναλογα τα κεφια) οπως λετε εδω και  ειμαι οκ,δεν εχω βαλει τσιγαρο στο στομα μ εδω και καμια βδομαδα και δεν εχω καν την αναγκη να το κανω. Απλα με τρομαξε λιγο ο δευτερος πωλητης που μου ειπε οτι πανω απο τα 4,2 v βγαζει ουσιες η αντισταση που ειναι επικνδυνες για τον οργανισμο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #297 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 16:04 »
Σύμφωνα με τον νόμο του ohm μια αντίσταση του 1.5οhm για να ξεκινήσει να "παίζει" στα 14 watts (όπως αναφέρει κι η ίδια η aspire πάνω στην κεφαλή της ) τότε χρειάζονται 4.58volts κι αυτή είναι μόνο η "αρχή" της κεφαλής. Στα 20 watts η κεφαλή φτάνει τα 5.48volts να φανταστείς οπότε καταλαβαίνεις ότι τα παραπάνω ακυρώνουν τον πωλητή που έπεσες.. εκτός κι αν η aspire θέλει το κακό μας ή έχει παντελή άγνοια για τον άγραφο κανόνα των 4.2volts (τόσα λένε συνήθως ;) ) που αναφέρουν διάφοροι παντογνώστες.

Φυσικά και μπορεί να κάνω εγώ το λάθος, τα πράγματα όμως δεν δείχνουν να είναι έτσι ακριβώς όπως τα είπε ο πωλητής.
Άνοιξα και νήμα γι'αυτά τα περιβόητα "4.2", μήπως και βγει άκρη κάποια στιγμή.. :)

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #298 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 18:19 »
Πάει και η 0.6..
Χτες το βράδυ κάηκε και αυτή   :dontknow:
4 μέρες να κάνε 15ml;
Αμ δεν έκανε..  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #299 στις: Οκτωβρίου 04, 2016, 18:33 »
Απλα με τρομαξε λιγο ο δευτερος πωλητης που μου ειπε οτι πανω απο τα 4,2 v βγαζει ουσιες η αντισταση που ειναι επικνδυνες για τον οργανισμο.
Είχε δημοσιευτεί μια έρευνα που υποστήριζε πως σε υψηλά Volt εκλύεται φορμαλδεύδη. Μόνο που αναφερόταν σε 1,8Ω και 5V, τα ακριβή νούμερα με επιφύλαξη. Johan, μην ανησυχείς, σε τέτοια επίπεδα ισχύος δεν μπορείς να ατμίσεις λόγω απαίσιας γεύσης ("καμμένο").
Κάπου υπάρχει κι ένα βίντεο με κάποιον που δοκιμάζει, αν το βρω θα το ποστάρω.

Ευρέθη 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 04, 2016, 19:40 από Doubt »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236973 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136016 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35182 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy