vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun gsl

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Taifun gsl
« στις: Μαΐου 23, 2016, 11:18 »
Ανοίγω αυτό το θέμα (..καθώς δεν το είδα να υπάρχει κάπου) ..και αφορά έναν από τους καλύτερους (..ίσως κατηγορία μόνος του) ..ατμοποιητές, που τουλάχιστον εγώ έχω χρησιμοποιήσει!!

Τα τεχνικά του στοιχεία είναι:

Specifications

  • Diameter : 23 mm
  • Length ( Without Drip Tip) : 50,0 mm
  • Weight : approx. 90 g
  • Capacity : approx. 5 ml
  • Material : Stainless steel (1.4301), Borosilicate glass, PTFE (Polytetrafluorethylen)

Taifun® GSL Package Include

  • 1 x Rebuildable Atomizer Taifun® GSL
  • 1 x Info card for authenticity verification
  • 1 x Drip Tip GSL
  • 1 x Sealing rings (spare parts)
  • 2 x PTFE tubes (wick)
  • 1 x Wooden gift box

Πολλοί (..από όσους τον δοκίμασαν) έχουν την ίδια άποψη με εμένα ..αλλά αρκετοί από αυτούς αντιμετώπιζαν το θέμα του στησίματος (..αν δεν τον στήσεις καλά έχεις υπό η υπερτροφοδοσία). Αν όμως τα καταφέρεις ..η γεύση σε αποζημιώνει τα "μάλα"!!!

..μετά από αρκετές προσπάθειες και δοκιμές, βρήκα ένα εύκολο στήσιμο, που δεν χρειάζεται ούτε τα πλαστικά που δίνει μαζί ο ατμοποιητής ..ούτε κομματάκια mesh που χρησιμοποιούν κάποιοι.

Το στήσιμό μου είναι σε 2.5mm διάμετρο coil ..και στήνω ως εξής:

Περνάω το βαμβάκι μέσα από το coil και κόβω το βαμβάκι εκατέρωθεν σε απόσταση διπλή από την τρύπα αέρα και την άκρη του ντέκ (δηλαδή αφήνω άλλο τόσο).

..μετά το γυρίζω προς τα μέσα και το βάζω μέσα στα λούκια (..αυτό κάνει ήδη μία καμπύλη).

Το βρέχω ..και πάνω του βάζω άλλα δύο μικρά κομματάκια βαμβάκια σε σχήμα σταυρού (..δηλαδή το επιπλέον βαμβάκι, μπαίνει σε αντίθετη φορά ινών από το κάτω ..και προεξέχει και λίγο).

Βάζω από πάνω το καπάκι του deck, με τις τρύπες να ακουμπάνε πάνω στο επιπλέον τοποθετημένο βαμβάκι.

Αυτό ήταν! Τροφοδοσία απίστευτη και διαρροή καμία!! {..αν θέλω ανοίγω και μία οι δύο τρύπες αέρα στο πάνω χώρο ..για ποιό αεράτο αέρα (..οι δίπλα στο βαμβάκι τρύπες ..δίνουν καλύτερη γεύση)}.

Το απόγευμα θα ανεβάσω και φωτογραφίες του στησίματος ..καθώς το pc που έχω στην δουλειά, δεν "συνεργάζεται".

Υ.Γ. ..το βαμβάκι που χρησιμοποιώ, είναι το cotton bacon 2 και το υγρό 60% vg - 40% vg. (..σε μέχρι και 50% αναλογίες παίζει άψογα ..μετά όσο ανεβαίνει το ποσοστό pg δεν γνωρίζω ..καθώς δεν τα κάνω, οπότε ίσως χρειαστούν τα πλαστικά σωληνάκια).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 17:50 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 23, 2016, 13:50 »
Χρειάζεται πτυχίο πολιτικού μηχανικού για να στήσουμε ή μπα;  :laugh1: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:20 »
Οχι απαραιτήτως :))

..εδώ το τελικό αποτέλεσμα (..για να καταλάβεται το πως μπαίνουν τα τελικά επιπλέον βαμβάκια).
Τα υπόλοιπα ελπίζω να είναι κατανοητά (..αλλά αν χρειαστεί κάποια διευκρίνηση ..θα δωθεί)


Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:27 »
καλησπέρα και από εμένα, δεν χρειάζεται ούτε σταυρούς ούτε τίποτα κατά την άποψή μου. Τον έχω κύριο άτμο 2 μήνες τώρα και μάλιστα 2. 50-50 υγρά θέλει και τα σωληνάκια από 70 και πάνω χωρίς σωληνάκια.
παραθέτω και στήσιμο με drago, με bacon θέλει πιο παχύ
Πολύ σημαντικό είναι πως βαμβάκι κρατάει πάνω από 4 ημέρες αλλά και δεν επιστρέφουν κατάλοιπα στο τανκ καθώς λειτουργεί με σύστημα dripping οπότε το βαμβάκι ποτίζει όποτε χρειάζεται και πηγαίνει μόνο προς τα κάτω οπότε δεν έχουμε επιστροφές μετά απο λίγο στο τανκ με αποτέλεσμα να αλλάζει χρώμα το υγρό μας.
Ποιότητα κατασκευής ΑΡΙΣΤΗ, απόδοση γεύσης ΑΡΙΣΤΗ κατανάλωση τσιμπημένη στην αλλαγή καθώς ποτίζουν τα βαμβάκια αλλά μετά είναι νορμαλ
επίσης σε περίπτωση υπερτροφοδοσίας θα το καταλάβετε αμεσως, δηλαδή αν και εφόσον ρουφήξει πάνω απο 5-6 φουσκάλες τότε έχουν "κάτσει" τα βαμβάκια και πέφτει αέρα κάτω σημαντικό στην υποτροφοδοσία παντα προειδοποιεί, δεν έχω πάρει ποτέ καψούλι.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@Varaderum νομίζω ότι είναι πλημμύρα. Ιδανικά όταν πας να αλλάξεις βαμβάκι θα πρέπει να είναι στεγνά απο την μέση και κάτω και "βρώμικα" μόνο το πάνω μέρος εκεί που στάζει το υγρό
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 16:35 από SpSP »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:47 »
Sp sp ..είναι καινούργιο το στήσιμο και μάλλον σου φαίνεται πλημμύρα λόγω φωτογραφίας και χρώματος του υγρού.

..πάντως εδώ και πολλά tank ..δεν έχω ούτε υπό ούτε υπερ τροφοδοσία!!

{..και εγώ τρείς είχα (..από όταν τους πρωτοέφερε ο Αρτόπουλος) ..και τώρα δύο)}.

Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ..ότι είναι ένας καταπληκτικός σε απόδοση ατμοποιητής!!

Υ.Γ. ..το στήσιμό σου το έχω κάνει ..αλλά μετά από κάποιο διάστημα "κάθονταν" τα βαμβάκια.

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 23, 2016, 16:56 »
Πείτε για την τζουρα τίποτα, σφιχτά, αέρα τη; 

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 23, 2016, 17:01 »
Με συγκεκριμένο στήσιμο έχω τραβήξει μέχρι και 5 ημέρες. Τώρα για το πόσους έχεις και πόσους έχω τι να σου γράψε απο την αρχή πως έχω τόσους και τους ατμίζω τόσο καιρό να ξέρουμε τι μας γίνεται  ;D
αστειεύομαι βέβαια απλά ανέφερα τον αριθμό και το διάστημα που τους ατμίζω για να δώσω έμφαση σε αυτό που λες οτι είναι ένας καταπληκτικός άτμο με εξαιρετική απόδοση.

τζούρα απο φουλ τσιγαρίσια μέχρι και φουλ πνευμονικές έχει πάνω απο αρκετές επιλογές για αέρα 

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 23, 2016, 17:01 »
Παίρνει "φτιάξιμο" σε μεγάλο φάσμα τρόπων παροχής αέρα.

..από κάτω έχει 8 τρύπες (..τέσσερις και τέσσερις σε κάθε πλευρά) ..και στο ύψος του deck άλλες τέσσερις (..στην standard εκδοχή) ..και με το εξτρά δαχτυλίδι ..12.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2016, 14:49 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 25, 2016, 14:22 »
Καθημερινή χρήση 4 ημέρες CL, αλλαγή περισσότερο γιατί είχε στουμπώσει η αντίσταση το βαμβάκι κράταγε άλλες 2 ημέρες εύκολα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 02, 2016, 13:28 »
[justify]Καλημέρα σε όλους τους φίλους.[/justify]
[justify]Για άλλη μία φορά να ευχαριστήσω τον φίλο Varaderum. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω. Μιλάμε για Taifun. Κάθε φορά, και σε πολλά νήματα ατμοποιητών, λέμε για γευσάρα, κόλαση ή παράδεισο, απίστευτες αναλύσεις, ντουμάνια, ποιότητα κ.ο.κ.[/justify]

[justify]Εδώ. Μιλάμε για Taifun. Taifun GSL. Θα είμαι πάλι τηλεγραφικός. Ο Γερμανός δεν αστειεύεται. Στοπ. Αν στηθεί σωστά, πιο συγκεκριμένα, αν επιλέξεις, και φτιάξεις σωστά, έναν από τους αμέτρητους τρόπους τροφοδοσίας του βαμβακιού, τότε η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη. Απλά, δεν έχει αντίπαλο ο GSL. Ένα αστείο γεγονός. Πριν ελάχιστο διάστημα, βρέθηκα σε σπάνια ατμοπαρέα. Αμετανόητοι Μεταλλάδες με άσπρα μαλλιά, γραβάτες και αρώματα, μηχανόβιοι (επίσης με άσπρα μαλλιά). Ξαφνικά, όλοι έβγαλαν τα 6σφαιρα GSL. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια παράξενη αρμονία. Τυχαίο; δεν νομίζω...[/justify]

[justify]Στήσιμο: Του έβαλα δύσκολα, και λέω δύσκολα γιατί ήθελα σχετικά λεπτό σύρμα και με μικρό σχετικά πυρήνα, ώστε να δω τι θα γίνει με το πολύ βαμβάκι που απαιτεί ο GSL. Kanthal 0,28mm, πυρήνας 2,5mm, 1,9Ω, 12w.[/justify]

[justify]Υγρό αναπλήρωσης: Yoda (LamdaVape)[/justify]

[justify]Επέλεξα στήσιμο χωρίς PTFE ή σωληνάκια πλέγματος ή δεν ξέρω 'γώ τι άλλο. Με θαύμασα..., πριν συμβουλευτώ καν το user manual, έστησα από μόνος μου με τον πιο απλό τρόπο. Η τροφοδοσία γινόταν με φραγή των 2 εισαγωγών από 2 μικρά κομμάτια βαμβάκι σε ρόλο φιτιλιού. Όπως φαίνεται στις παρακάτω εικόνες, απλά εγώ επέλεξα στο κάτω μέρος να είναι ανοιχτό το βαμβάκι σε σχήμα μικρού δίσκου (χ2). Για την ιστορία να πω πως το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με τον τρόπο όπου φτιάχνουμε ένα μεγάλο κυκλικό μαξιλάρι, όμως εμένα με παίδεψε ώστε να πάρω το άριστο.  [/justify]

[justify]Συμπέρασμα: Μιλάμε για Taifun. Στοπ.[/justify]




Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 00:33 »
Παιδες ξερει κανεις καπου να εχουν κανενα καλο κλωνο γιατι τον εχω σταμπαρει εδω και καιρο αλλα η τιμη του γνησιου....τζιζζ κακα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 00:43 από kkoumas »

Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 01:00 »
πάλι είναι μπελάς με το στήσιμο σαν τo gt, gt2, gt air. καμιά φορά δε θα αλλάξει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 13:53 »
Να αναφέρω ένα μικρό tip που έμαθα με τον "δύσκολο" τρόπο. :)

Οι τρύπες που είναι οι βίδες επικοινωνούν με τις εισαγωγές αέρα και επιπλέον περνάει και υγρό εκεί μέσα.  Αυτό σημαίνει ότι όταν τον καθαρίζετε να τις βγάζετε και ξεπλένετε και εκεί γιατί θα σας βγάζει κατάλοιπα υγρού και θα αναρωτιέστε.

Εμένα μου έβγαζε σκούρο υγρό και νόμιζα ότι ήταν σκουριά (καταλαβαίνετε τι έπαθα :wall: ) αλλά τελικά μόλις έλυσα τις βίδες και τις είδα μέσα στο υγρό κατάλαβα τι είχε γίνει  ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2016, 13:39 »
@achatzi, καλημέρα. Έτυχε να το δω κι εγώ από νωρίς αυτό, βέβαια δεν αγχώθηκα για πρόβλημα γιατί taifun και σκουριά δεν πάνε παρέα, είναι εξορκισμός χωρίς δαίμονα. Όπως κι αν έχει, πιστεύω απόλυτα πως είναι πολύτιμο κομμάτι ο gsl. 

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 754
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Taifun gsl
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2016, 01:54 »
Το επάνω δαχτυλίδι για τη ρύθμιση εισαγωγής του αέρα (αυτό που είναι στο ύψος της αντίστασης) μπορεί να αλλάξει ρύθμιση όσο ατμίζεις ή πρέπει να λυθεί το τανκ για να το στρίψεις;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110619 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159824 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530759 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet