vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 7 χρήστες
falex, Jorge, dkostas, lagoudakis, white varadero, Tazz, th3ofilos

Twitter

Theorem Wismec RDTA

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Theorem Wismec RDTA
« στις: Μαΐου 21, 2016, 20:35 »
Theorem Wismec Atomizer

Ο Theorem  αποτελεί την πρώτη "Drip Tank" επιλογή επισκευάσιμου ατμοποιητή από την Wismec. Η Wismec με αυτού του τύπου τον ατμοποιητή εισάγει ένα ολοκαίνουργιο σύστημα "ανοιχτού" τρόπου τροφοδοσίας που κινείται σε μία ενδιάμεση λογική dripper και Tank ατμοποιητή. Ταυτόχρονα συνδυάζει έξυπνο σύστημα ροής αέρα στο πάνω μέρος του το οποίο μπορεί να γίνει και διπλό με την τοποθέτηση του κατάλληλου δαχτυλιδιού-εξαρτήματος αλλά και δυνατότητα αναπλήρωσης από το πάνω μέρος με στεγανό το κάτω μέρος για αποτροπή οποιασδήποτε διαρροής. Για την αναπλήρωση το μόνο που χρειάζεται να κάνει ο χρήστης είναι να αφαιρέσει το πάνω μέρος και άμεσα έχει πρόσβαση στο σημείο αναπλήρωσης, χωρίς καν να επηρεάζεται η ροή του αέρα στο σημείο που την έχετε τοποθετημένη.





Άλλα στοιχεία καινοτομίας που εισάγει η Wismec με τον Theorem εντοπίζονται και στο deck στησίματος των αντιστάσεων που μπορεί να κατασκευάσει ο χρήστης. Τοποθετημένο το deck σε ψηλότερο σημείο σε σχέση με το μικρό συνολικό μήκος του ατμοποιητή και πιο κοντά προς το επιστόμιο, η απόδοση των γεύσεων που προκύπτει είναι εξαιρετική. Την ενίσχυση της απόλαυσης στο κομμάτι της γεύσης του υγρού αναπλήρωσης που θα διαλέξετε αναβαθμίζει επίσης η χρήση της Notch Coil αντίστασης από stainless steel που δίνεται μαζί με τον Theorem. Η νέου τύπου αντίσταση προσαρμοζόμενη στο επισκευάσιμο deck του ατμοποιητή είναι ιδιαίτερα ανθεκτική και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά και ξανά με την απαραίτητη αλλαγή του βαμβακιού.






Τεχνικά χαρακτηριστικά Theorem Wismec ατμοποιητή:
  • Επισκευάσιμος ατμοποιητής τύπου Tank (Drip Tank)
  • Υλικό: Stainless Steel & glass
  • Διάμετρος βάσης: 22mm
  • Ύψος: 46.25 (μαζί με Drip Tip)
  • Άνετο deck στησίματος μεγάλων οπών που επιτρέπει πολλές παραλλαγές στησιμάτων
  • Top Airflow control μονής η διπλής εισόδου αέρα 
  • Σπείρωμα: 510   
  • Βίδες βάσης τύπου allen    
  • Δυνατότητα προσαρμογής 510 drip tip    
  • Δυνατότητα κατασκευής μονών & διπλών αντιστάσεων αλλά & vertical αντιστάσεων
  • Χρώμα: Stainless
  • Αναπλήρωση: Topfill

Ας κάνω μια προσπάθεια να πω μερικά πράγματα γι αυτό το κουκλάκι
και εργοστάσιο παραγωγής γεύσης από την Wismec!

Toν χρησιμοποιώ περίπου δέκα μέρες ασταμάτητα με το notch coil, που για να είμαι ειλικρινής, ήταν ένας από τους λόγους για τον οποίο αγόρασα τον ατμοποιητή αυτόν!
Ανοξείδωτο ατσάλι λοιπόν, που όμως θερμαίνεται πολύ γρήγορα, και στην βιασύνη μου να το χρησιμοποιήσω πριν καταλάβω πως λειτουργεί, και ποια η φιλοσοφία του σε σχέση με το θεώρημα, έφαγα αρκετό καμένο σε Wattage mode!

Αυτός ήταν ο λόγος να φύγω δραμιό από το power mode και να πάω σε έλεγχο, που με τις σωστές ρυθμίσεις πήρα το ατμιστικό αποτέλεσμα που ήθελα!
Το προτείνω μόνο σε έλεγχο λοιπόν για να μην έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα.

Εδώ μετά από δέκα μέρες, και με πολλές αλλαγές διαφορετικών υγρών.



Φαντάζομαι αντέχει άλλες τόσες με σωστό καθαρισμό.
Ας αφήσω όμως τα notch που ίσως να αξίζουν ειδικό νήμα, και πάμε να δούμε λίγο τον ατμοποιητή που έμελε να γίνει ο αγαπημένος μου.

Tι έχουμε λοιπόν.

Ένας τανκ ντρίπερ ατμοποιητής, με χωρητικότητα 2 ml στο κάτω μέρος του που βουτάνε τα αφράτα μπαμπάκια μας( πολύ βαμβάκι λέμε ) και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που παίρνουμε μαξ γεύση σε συνδυασμό με την αντίσταση που βρίσκεται πολύ κοντά στο στόμα.
Σε αυτό βοηθάει βέβαια και η εισαγωγή αέρα από πάνω, που περνάει μέσα από το κεραμικό και πλαγιοκοπεί την αντιστάση με φοβερο κατ εμε αποτέλεσμα.
2 δαχτυλίδια για την εισαγώγη το ένα είναι με μονή σχισμή και το άλλο με διπλή. Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα το μονό δαχύλιο, βαζωντας το από την μεριά του κεραμικού.




Τα κουμπώματα του ατμού, τα o-rings, η λύση και η άρμοση, γίνονται πανεύκολα χωρίς προβλήματα και δυσκολίες.

Διαρροές ΔΕΝ υπάρχουν όπως και να του φερθείς, και όπως και να τον κωλοτουμπάρεις. Τι άλλο να ζητήσει κανείς :hmmm:

Γεμίζει πανεύκολα από πάνω, αφαιρώντας επίσης εύκολα με ένα τράβηγμα το καπάκι που είναι ενιαίο με το κεραμικό που καλύπτει την μισή πλευρά του ντεκ.



Μπορούμε να βάλουμε υγρό ακόμα και πάνω από το τανκ για να βρέχεται καλά η άντισταση μας, αλλά λόγω πίεσης αέρα ίσως να μην μπορεί να κουμπώσει έυκολα η εξοχή του κεραμικού που μπαίνει στην τρυπούλα αναπλήρωσης.




Πρώτο στήσιμο σήμερα λοιπόν με clapton για να βρώ τυχόν κουσούρια του ντεκ και διαφορές από τα notch.

Oι βιδούλες των πόλλων ξεβιδώνουν εύκολα με μικρό άλεν, αλλά το πλάτος του χώρου από κάτω που θα περάσει το σύρμα, είναι τέτοιο που πρέπει να κρατάμε με το χέρι από την άλλη μεριά το σύρμα για να πατήσει πάνω η βίδα και να το κρατήσει σταθερό!

Αν δεν κοπεί ακριβώς το σύρμα και εξέχει από την άλλη μεριά, το οποίο και συνέβει :wall: θα πατάει πάνω του το κεραμικό και δεν θα ας κουμπώσει σωστά!

Δεν βρίσκω λόγο να στηθεί με διπλή, μιας και θα μπερδευτεί η κατάσταση με τα βαμβάκια και δεν νομίζω να δώσει κάτι πιο εξωπραγματικό από την μονή με clapton η με notch.


Η συσκευασία περιλαμβάνει:1 X Theorem ατμοποιητή
2 Χ airflow control δαχτυλίδια (μονή & διπλή αντίσταση)
1 X Stainless Sleeve Tube
1 X extra glass tube
2 X Notch Coils με βαμβάκι
3 Χ orings σιλικόνης
4 Χ βίδες
1 Χ allen κατσαβίδι
1 Χ εγχειρίδιο οδηγιών





Συμπεράσματα


Ένας πολύ καλοφτιαγμένος ατμοποιητής που απευθύνεται στους εραστές και κυνηγούς της γεύσης.  Όσοι σφιχτοτζούρηδες και λάτρεις της τσιγαρίσιας που κάτσατε και διαβάσατε μέχρι έδω, καλά να πάθετε. Είναι ερκετά αεράτος ακόμα και με το μονό δαχτυλίδι με σχεδόν κλεισμένη την τρύπα εισαγωγής αέρα.
Είναι κουκλάκι, δουλεύει απροβλημάτιστα και χαίρομαι που μπορώ και βλέπω την αντίσταση και το βαμβάκι να γερνάνε με την χρήση!

Πλεονεκτήματα.
Γεύση
Notch coil
Διαρροές μηδέν Σπύρο λοβγιου
Εμφάνιση
Γεύση πάλι
Χειρουργικής ακρίβειας κατασκευή.

Μειονεκτήματα.
Κατ εμέ καννένα. Σπεύσατε!




Δεν ξέρω τι κατάφερα με την προσπάθεια μου αυτή να γράψω μερικά πράγματα που σίγουρα δεν το έκανα καλά, αλλά δεδομένων των συνθηκών που βρίσκομαι, έχω την εντύπωση ότι μια ιδέα θα την έχετε μετά από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 21, 2016, 20:59 »
Σάββα τά'σπασες!  Ωραίο το review φίλε κι ακόμα ωραιότερος δείχνει ο theorem, δηλώνω λάτρης του αβοκάντο εδώ και κάτι μέρες αλλά κι αυτό το κουκλί το γλυκοκοιτάζω έντονα η αλήθεια είναι.
Ίσως μια μέρα εγκατασταθώ κι εγώ στο νήμα.. :D

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:02 »
Πολυ καλη η παρουσιαση σου φιλος!! 

Αλλα στα μειονεκτηματα ξεχασες να αναφερεις οτι μπορεις να δεις το υγρο που αδειαζει.. 
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Η καταναλωση του ειναι ολιγον τοις κλαμα.. Βεβαια, σε αποζημιωνει το αποτελεσμα!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:07 »
Ωραια παρουσιαση Savo :thumpup: 
Συμφωνω με τον φιλο mantos η καταναλωση του υγρου ειναι παραπανω απο υψηλη αλλα με τετοια αποδοση προσωπικα δεν μ'απασχολει καθολου! 
Τα νοτς κοιλ προσωπικα τα δουλευω και σε tc και σε wattage (στα 45-50 βατ παιζουν αψογα για 'μενα) και μου αρεσουν εξισου και στις δυο λειτουργιες! 
Ειμαι ενθουσιασμενος με τον μικρο γενικα :yes:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:30 »
Μπράβο για την παρουσίαση!! 

Εγώ παντως περιμένω τον 25αρη που ούτως ή άλλως θα βγει σίγουρα!

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:36 »
Kαι γω shadow πως και πως..... :)) 
Ειτε ειναι 24ρης ειτε 25ρης τον περιμενω πως και πως γιατι η αληθεια ειναι πως η χωρητικοτητα του μικρου αν συνυπολογισεις και την υψηλη καταναλωση ειναι λιγη! Δεν βγαινεις εξω με το θεωρημα χωρις μπουκαλακι :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:39 »
Θα βγεί 24άρης???  Πάντως υπάρχει ένας κλώνος στην FT -  V2 :confused1: Aπό που εμπνεύστηκε ? Η απλώς τους έκάτσε η ιδέα και είπαν να βαφτίσουν έναν V2 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:49 »
Άσε μας ρε savo και εσύ με τον theorem και τη γεύση του...
πφφφ...πάλι σε έξοδα θα μπούμε δηλαδή? :tongue_smilie:  Είναι να μην ακούσω εγώ για ατμοποιητή με γεύση...
Μπράβο σου, πολύ καλή δουλειά! :thumpup:
Ερώτηση για το notch coil. Όπως το πιάνεις, σου φαίνεται αιχμηρό? Εννοώ πολύ λεπτό, τόσο ώστε να δυσκολεύει το βαμβάκι να περνάει? Να πιάνεται δηλαδή και να κολλάει στις διάφορες σχισμές του?

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:55 »
Θα βγεί 24άρης???  Πάντως υπάρχει ένας κλώνος στην FT -  V2 :confused1: Aπό που εμπνεύστηκε ? Η απλώς τους έκάτσε η ιδέα και είπαν να βαφτίσουν έναν V2 :hmmm:
 

Καλα αυτο το V2 ειναι εμπνευση της ft νομιζω :laugh1: 
Παντως η μοδα τελευταια ειναι 24ρηδες και 25ρηδες ατμοποιητες οποτε δεν νομιζω να αποτελεσει εξαιρεση ο theorem! 
@estrifan 
Oxi καθολου αιχμηρο, το βαμβακι περναει κανονικα χωρις να πιανεται! Ειναι αρκετα ελαστικο

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 21, 2016, 21:59 »
Mε πρόλαβε ο mel.  Τα κενά είναι πολύ μικρά και κοντά το ένα με το αλλο και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Η διάμετρος του πυρήνα έτσι με το μάτι φαίνεται να είναι 4

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:03 »
Τί εννοείς ελαστικό? Έχει την "κινητικότητα", να το πω έτσι, μιας απλής αντίστασης kanthal ας πούμε? Όταν το βιδώνεις χαλάει και αυτό (όσο γίνεται να χαλάσει δηλαδή) και θέλει φτιάξιμο? Στραβώνει έυκολα ας πούμε?
Πολλές απορίες και πραγματικά πρέπει να του φτιάξετε ένα νήμα εσείς που το έχετε χρησιμοποιήσει  ;)

Στο θέμα του theorem για να μην βγώ και τελείως off topic, πιστεύετε οτι το notch coil του "πάει" περισσότερο απο άλλα που έχετε δοκιμάσει?
Και πρακτικά ακόμα, γιατί το notch παίρνει και περισότερο βαμβάκι απο απλές αντιστάσεις 3mm ας πούμε, χρειάζεται αυτό το περισσότερο βαμβάκι για να "στεγανοποιείται" καλύτερα? Επίσης, όσο το έχετε προσέξει, μήπως ακριβώς λόγω περισσότερου βαμβακιού, μένει υγρό εσωτερικά που δεν μπορεί να ατμοποιηθεί και κατά συνέπεια να το χάνουμε?

Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:11 »
Έχει έκπτωση 10% αύριο στη φαστεκ για όποιον ενδιαφέρεται και βγαίνει γύρω στα 20$.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:14 »
Οχι θελει πολυ μεγαλη δυναμη για να το χαλασεις νομιζω...Θελω να πω οτι εχει μια ελαστικοτητα δεν ειναι ενα σκετο σιδερο που μενει ακινητο πιεζοντας το αλλα οχι τοσο οσο μια αντισταση απο κανθαλ για παραδειγμα! Θελει να ασκησεις πολυ μεγαλη δυναμη για να το καταστρεψεις!
Δεν μπορω να αποφασισω αν μου αρεσει καλυτερα με νοτς η με κλαπτονακι προσωπικα! Οπως και να τον στησω μου αρεσει ;D
Με κλαπτον σε 3ρι πηρυνα δεν ειχα θεματα! Με μικροτερο πηρυνα δεν εχω στησει ακομα αλλα ειχα δει ενα βιντεο του suck my mod που ειχε 2 καθετες με 2.5 πηρυνα και ελεγε πως δεν ειχε κανενα θεμα στεγανοποιησης 

EDIT: Βασικα ελεγε ο κυριος suck my mod πως σε οσους αρεσουν τα vertical coil πιστευει αυτος οτι αποδιδει καλυτερα σε 2.5 η 3 πηρυνα! Οσον αφορα τη στεγανοποιηση αναφερει πως δεν ειχε θεματα αλλα σε τετοιου ειδους ατμοποιητες δεν μπορει να εγγυηθει κανεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σταξει :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2016, 22:24 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος armada11

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 21, 2016, 22:17 »
Ωραία παρουσίαση μπράβο και εγώ κάτοχος εδώ και 15 μέρες.
Αν και το έχω αναφέρει και αλλού γνωρίζει κανείς αν έχουν έρθει Ελλάδα ανταλλακτικά γυαλιά γιατί τελευταίες μέρες έχει πέσει πανωλεθρία στους ατμο μου και δεν έχει μείνει γυαλί

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Theorem Wismec RDTA
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 21, 2016, 23:07 »
Το μεγάλο αρνητικό είναι το μικρό τανκ, για δύο ώρες max είναι :( 
κατά τα άλλα έχει και άλλο θετικό για εμένα ότι βάζοντας τον δίσκο με την διπλή εισαγωγή αέρα κάνει και καλό ντουμάνι για όσους είναι must αυτό σε έναν ατμό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159857 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515331 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146471 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530775 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801626 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet