vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 6 χρήστες
mathimatikos1966, Jorge, Ηρακλης, dkostas, pngtszs1976, Tazz

Twitter

Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 18, 2018, 16:32 »
Παιδες επειδη βλεπω οτι η συζητηση πηγε αλλου για αλλου & για να μην "κουραζω" και αυτο το νημα με το προβλημα που ειχα.....αυτο αναφερεται εκτενως στο topic "ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ".....  ;)

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 755
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 18, 2018, 17:35 »
Προσφάτως, λόγω μιας πνευμονίας που πέρασα, επισκέφθηκα εναν από τους πνευμονολογους (επιμελητή και όχι ειδικευόμενο) κεντρικού μεγάλου κρατικού νοσοκομείου. Για να μην τα πολυλογώ, έχει στο μυαλό του το ΗΤ στην ίδια μοίρα με το ΚΤ. Ότι και να του έλεγα, η απάντηση ήταν χονδρικά "δεν ξέρω αλλά κοφ'το". Αυτήν την απάντηση έλαβα μόλις του  είπα για την έρευνα του Αττικού νοσοκομείου που παρουσιαστηκε πρόσφατα στο Ετήσιο Καρδιολογικό Συνέδριο, αυτήν την απάντηση πήρα όταν του  είπα για PG/VG και την από παλαιά χρήση τους σε φαρμακευτικά προϊόντα χωρίς αρνητικές επιπτώσεις για τον ασθενή. Το ζουμί ήταν......"δεν ξέρω αλλά κοφ'το" :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 18, 2018, 17:45 »
Η χειρότερη απάντηση που θα μπορούσε να δοθεί. Παντελώς ανεύθυνη στάση. Ας έμενε στο ''δεν ξέρω''...

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 18, 2018, 18:10 »
Μα αυτο ειναι το θεμα....δεν ασχολουνται.....και πως μετα το μυαλο σου να μην παει στο πονηρο.....
Ξερουν πολυ καλα οτι τους ζητας την βοηθεια τους για να μην επιστρεψεις στο κ.τ και οχι για να το κοψεις αν ηταν ετσι δεν θα τους ρωταγες :idiot1: ...ειναι υποχρεωμενοι να παρουν θεση ....

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 18, 2018, 19:41 »
Αλλο ζηταω βοηθεια να μην ξαναγυρισω στο τσιγαρο ομως και αλλο γυρευω επιβεβαιωση απο το γιατρο μου (στον οποιο πηγα με το οποιοδηποτε αναπνευστικο προβλημα) για να συνεχισω να ατμιζω. Το ιδιο μαλλον θα σου ελεγε και αν τον ρωτουσες τι γνωμη εχει για την καταναλωση κοκα-κολας.
Προφανως εχω παρατηρησει πολλες θετικες αλλαγες στη φυσικη μου κατασταση οσο χρονικο διαστημα ατμιζω και δεν καπνιζω  (πραγμα που τονιζω συνεχως σε οσους καπνιστες με ρωτανε για το ΗΤ) αλλα απο την αλλη η πληρης διακοπη και του ατμισματος φυσικα ειναι ακομα πιο επωφελης για την υγεια μου.  :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 18, 2018, 19:53 »
Συμφωνώ, προφανώς ως μη ιατρός, όμως δεν γίνεται και να παρουσιάζεται η διακοπή ατμίσματος ως η μόνη λύση.

Δηλαδή άλλο το "Παρουσιάζεις το τάδε πρόβλημα και μπορούμε να το βοηθήσουμε με τον τάδε τρόπο, και αν κόψεις και το άτμισμα θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο" και άλλο το "-Γιατρέ έχω βήχ... -Κόψε το άτμισμα"

Ευχαριστώ, το ήξερα και από μόνος μου αυτό. Όπως και οτι πρέπει να αδυνατίσω, να τρώω καλύτερα, να κοιμάμαι με σταθερό πρόγραμμα και ένα σωρό άλλα. Όταν πήγα στο γιατρό με διάστρεμμα από γυρισμένο αστράγαλο, πρώτα μου έβαλε νάρθηκα και μετά μου είπε να αδυνατίσω γιατί όσο έχω παραπάνω κιλά τόσο πιο πιθανό είναι να το ξαναπάθω.

Από την άλλη και να περιμένουμε από τους γιατρούς να μας ρωτήσουν για Watt και ποσοστά νικοτίνης, είναι λίγο παράλογο από την στιγμή που οι παράμετροι είναι άπειρες και δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες έρευνες για τίποτα ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 755
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 18, 2018, 21:17 »
Παιδες δεν πηγα στο γιατρο για να τον ρωτησω τη συμβουλη/γνωμη/βοηθεια του για την δικοπη του ατμισματος. Πηγα γιατι ειχα τσιμπησει πνευμονια (ασχετο με το ατμισμα). Το ατμισμα αναφερθηκε οταν μου εκανε ερωτησεις για να σχηματισει το ιστορικο μου.

Παντως ως επιστημονες που ασκουν λειτουργημα, το θεωρω ως την ελαχιστη υποχρεωση τους να ριναι τουλαχιστον στοιχειωδως ενημεροι, μιας και το ατμισμα δεν αφορα πλεον μονο μια χουφτα ατομα οπως παλια

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Ιατροι - Ατμισμα- Αντιμετωπιση
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 18, 2018, 22:14 »
 Στην Ελλαδα η συντριπτικη πλειοψηφια των πνευμονολογων (για να μην πω ολοι, γιατι θα ηταν υπερβολη) ειναι κατα του ατμισματος.

Η λογικη τους ειναι η πληρης διακοπη του τσιγαρου με τις γνωστες εγκεκριμενες ιατρικες μεθοδους (χαπια, τσιροτα), γιαυτο αλλωστε εχουν και τα ιατρεια διακοπης καπνισματος.
Το ατμισμα το βλεπουν σαν κατι αγνωστο και υποπτο, και αυτο θα παρει πολυ καιρο για να αλλαξει.
Εξαλλου ειναι μια υποκαταστατη μεθοδος, η οποια ιατρικα ουτε συνταγογραφειται, ουτε ανηκει στις εγκεκριμενες.
Το ειρωνικο ειναι οτι η ιδια η παγκοσμια ατμιστικη κοινοτητα ΔΕΝ θελει να ενταχθει στις επισημες ιατρικες μεθοδους διακοπης του τσιγαρου, γιατι τοτε θα ενεπιπτε στην κατηγορια των φαρμακων με τους γνωστους ελεγχους και τα κοστη.
Τωρα, αν πας σε ενα γιατρο και του πεις "εχω ζαλαδες η ξηροστομια η βηχα, μηπως ειναι απο το η,τ"? και αφου αυτος δεν εντοπισει καποια αλλη ιατρικη αιτια για τα συμπτωματα, λογικο ειναι να σου πει "κοφτο".
Δηλαδη τι να σου πει, "μηπως να μειωνες pg, να κατεβαζες βατ και να χαμηλωνες νικοτινη?"
Θα παρει πολλα χρονια ακομα για να αποκτησουν τετοιου ειδους και βαθους γνωσεις οι γιατροι για το ατμισμα, εκτος εαν ειναι οι ιδιοι ατμιστες..


Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 19, 2018, 01:45 »
Το ατμισμα εχει μπει για τα καλα στην ζωη μας δεν ειναι οπως παλια.... Δεν υπαρχει λοιπον για μενα δικαολογια... Εισαι πνευμονολογος- παθολογος για παραδειγμα? .... πρεπει να ψαξεις & να ενημερωθεις , τοσες ερευνες εχουν γινει... εδω εχουμε αποψη εμεις που δεν ειμαστε γιατροι για την γλυκερινη η για τα πολλα watt πχ  , ειναι αδιανοητο να μην εχει ο γιατρος....μια συμβουλη και μονο να σου δωσει ως γιατρος θα ειναι χρησιμη...
Και μιλαμε παντα για ενα συγκεκριμενο προβλημα οχι γενικα και αοριστως αν βλαπτει η οχι το η.τ ...


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 19, 2018, 01:51 »
O γιατρός πρέπει να σου πει για τα πολλά watt? Εντάξει συγκεντρώσου λίγο.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 19, 2018, 02:05 »
Ισως λοιπον οχι για τα watt?  Οχι τοτε... (Προσωπικα δεν βλεπω το λογο αλλα πες οτι ειμαι παραξενος)  Τα υπολοιπα ?Μην πιανομαστε απο μια λεξη ....

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 19, 2018, 02:31 »
Δεν είναι υποχρεωμένος ο κάθε γιατρός να ενημερώνεται για την κάθε βλακεία με την οποία διαλέγει ο καθένας να ταλαιπωρεί τον οργανισμό του.

Όπως δεν περιμένα από τον γιατρό να με ρωτήσει πόσα κυβικά ήταν η μηχανή μου και τι μάρκα κράνος φόραγα όταν τσακίστηκα και πήγα να με συναρμολογήσουν, έτσι δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση από τους γιατρούς να ξέρουν πόσα watt είναι πολλά και τι αναλογία pg/vg έχουμε στα υγρά μας.

Δεν είναι αυτή η δουλειά του γιατρού. Ειδικά για κάτι που εξελίσσεται τόσο γρήγορα και δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες έρευνες για τις επιπτώσεις του.

Προφανώς και δεν πιάστηκα από την λέξη, παράδειγμα ήταν.

Αποσυνδεδεμένος verdeangelo

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 19, 2018, 02:41 »
Πολύ καλά τα λες αλλά κατά την γνώμη μου,να ξέρουν (ή να ψάξουν να μάθουν) τα βασικά του Η.Τ μιας και αφορά το αντικείμενο τους π.χ σαν πνευμονολόγους ή καρδιολόγους.
Δηλαδή ποιές παρενέργειες έχει η υπερβολική κατανάλωση νικοτίνης,ποιές πιθανές παρενέργειες μπορεί να προκαλεί η προγλυκερόλη ή η γλυκερίνη.
Δεν λέω για τα watts,τα ohm ή τα αρώματα (σιγά μην έχω τέτοια απαίτηση με έναν σκασμό από δαύτα που κυκλοφορούν) αλλά τουλάχιστον αυτό (όσον αφορά ενήλικους ανθρώπους):
0.5-1 mg Nicotine / kg of body weight
https://biology.stackexchange.com/questions/5361/is-nicotine-toxic-to-humans
έπρεπε να το ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 19, 2018, 02:45 »
[member=14501]modivin[/member]
Ωραια , με αυτη την λογικη και μιας και ανεφερες παραδειγμα.... δεν πρεπει να εχουν και γνωμη  ουτε για τα αναβολικα-στεροειδη (εκει και αν εχουν γνωμη.....) , ουτε να γνωριζουν τι ουσιες εχει το τσιγαρο ....

Χαιρω πολυ οτι το καλυτερο ειναι να μην καπνιζεις ουτε να ατμιζεις ....δεν παω στον γιατρο να μου πει το αυτονοητο... θα ημουν ηλιθιος αν το εκανα... Παω για να μου πει αν το προβλημα που εχω σχετιζεται με μια συγκεκριμενη ουσια ...μιας και δεν μπορω να κανω διαφορετικα .... Τοσο απλα ...
Τελος ...αν πας και σκασεις ενα 50ευρo να δεις πως εχει γνωμη μεχρι και ο ορθοπεδικος για την νικοτινη  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 19, 2018, 07:20 »
Νομίζω ότι όλοι έχετε εν μέρει δίκιο. Τί εννοώ; Άσχετες ειδικότητες με το αναπνευστικό (πχ χειρουργοί) μπορούν να σου πουν κάτι μόνο αν είναι οι ίδιοι ατμιστές ή υπάρχουν ατμιστές στο περιβάλλον τους. Ειδικότητες όμως που σχετίζονται (πχ πνευμονολόγοι, καρδιολόγοι, παθολόγοι) πρέπει να έχουν ένα ελάχιστο επίπεδο ενημέρωσης και των 2 απόψεων ώστε να έχουν και κάποια σχετικά τεκμηριωμένη άποψη. Δυστυχώς όπως ειπώθηκε οι παράμετροι είναι τόσες πολλές και η έρευνα τόσο μικρή που υπεύθυνη άποψη δεν είναι δυνατό να πάρετε. Αν όμως πάει κάποιος στον πνευμονολόγο με δύσπνοια, πέρα από οτιδήποτε άλλο δεν είναι λογικό να του συστήσει έστω προσωρινά να σταματήσει να βάζει στα πνευμόνια του οτιδήποτε εκτός από αέρα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135756 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34932 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 98 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 913 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos