vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #975 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 18:15 »
Υπόψην όταν αγοράζεις o-rings από μαγαζιά που δεν είναι καταστήματα η.τ. να κοιτάς να είναι σιλικονένια ή food grade. Δεν είναι όλα τα orings κατάλληλα για χρήση σε ατμοποιητές λόγω σύστασης.  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaspiretriton

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #976 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 20:31 »
Τα συγκεκριμένα ειναι υδραυλικών στεγανοποιησεων δηλαδη αυτα που βάζουμε σε βανάκια σωληνάκια που ερχονται σε επαφη με πόσιμο νερο! Επόμενος σιγουρα ειναι κατάλληλα! Για καύσιμα χρησιμοποιούνται μεταλλικές φλατζες και για αέρια ευλεκτα υλικά ενα ειδικό υλικό σαν χαρτονι!

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 20:42 »
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο αλλά δεν γνωρίζω αν είναι εξίσου κατάλληλα εφόσον θερμανθούν πολύ όπως γίνεται μέσα στον ατμοποιητή. Δεν θέλω να είμαι αρνητικός, μην παρεξηγηθούμε κιόλας. Απλά κάνω το δικηγόρο του διαβόλου για να προσέχει ο κόσμος.  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaspiretriton

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 21:04 »
Ενταξει ετσι ειναι πρεπει να προσέχουμε τι υλικά χρησιμοποιούμε, την επόμενη φορα θα το ψαξω καλυτερα! Ακομα ομως απο το χειροτερο υλικό να εχουν φτιαχτεί αυτα που εβαλα ειναι πολυ καλυτερο απο τα υγρά που έτρεχαν απο τον ατμοποιητη τα οποια άθελα μου ερχόταν σε επαφη με το προσωπο μου το δερμα μου το στομα μου και με νικοτίνη 18αρα! 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 21:56 »
Νιαγάρας δηλαδή ο Kayfun 5  :))

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 22:03 »
Σαχάρα θα έλεγα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaspiretriton

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 22:35 »
Το θεμα ειναι πως το φαινόμενο παρατηρητέ και στους γνήσιους εαν υποθέσουμε πως οι κλωνοι εχουν ατέλειες κτλ! Ολοι οι Ατμοποιητες εχουν καποιες αδυναμίες που εξαρτάται απο την φιλοσοφία του σχεδιασμου! Νομιζω πως οφείλεται και στο στήσιμο καθώς η φιλοσοφία του ειναι με υποτιθέμενο ενα τελειο στήσιμο να μην πηγαίνει καθολου υγρο πανω στα δυο o ring της βάσης ουτε ειναι σχεδιασμένα αυτα τα δυο o rings να κρατάνε υγρά αλλα μονο να κρατούν την υποπιεση του ατμοποιητη και με την υποπιεση της εισαγωγης οταν ρουφάμε. Τα υγρά πρεπει να κινούνται  στα λουκια που ειναι το βαμβάκι! Εχω υποψίες οτι το βαμβάκι δεν ειναι αυτο που του αρεσει και μαλλον το φυτίλι θα του ταίριαζε καλυτερα! Ισως να αρχίσω τα πειράματα. Για να μην παρεξηγηθώ με τα κουσούρια του παραμένει ενας απίστευτος ατμοποιητης που την γεύση του, τον σχεδιασμό του, την ποιότητα του και το ονομα του θα τον ζήλευαν πολλοι Ατμοποιητες πολυ ακριβότεροι 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2017, 22:48 από dimitrisaspiretriton »

Αποσυνδεδεμένος teomin

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 17:43 »
μηπως κανενας καλος ανθρωπος που κανει high vg υγρα θα μπορουσε να postaρει καμια φωτο απο το στησιμο του, γιατι 5 μηνες τωρα προσπαθω να κανω ενα καλο στησιμο με 26awg kanthal και υγρο 70% vg και παντα παιρνω υποτονικη ''στεγνη'' τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #983 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 19:41 »
Σαχάρα θα έλεγα εγώ.
Το σχόλιο περί Νιαγαρα έγινε ως αστείο, αφού ο dimitrisaspiretriton μονο οτι λουστηκε απο τις διαρροές δεν μας είπε. Τον έχω μήνες τώρα και δεν έχει κάνει ούτε κιχ.


@teomin, για high vg υγρά βάζω ελαφρώς λιγότερο βαμβάκι, αφράτο όσο γίνεται, ώστε απλώς να πατάει στις τρύπες τροφοδοσίας και οχι να τις μπλοκάρει, ούτε στο ελάχιστο. Άνοιγμα τα υγρά 3 στροφές και όλα δουλεύουν ρολόι.



Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #984 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 20:07 »
Οκ διαβάζω διάφορα  για διαρροές και αναρωτιέμαι μετά από λίτρα υγρού που έχω ατμίσει με αυτόν τον ατμό πως μπορεί να κάνει διαρροές. Φυσικά οι περισσότεροι  βγάζουμε στην απ έξω τα στησιματά μας και τυχόν λάθη και τα ρίχνουμε στον ατμοποιητή. Μερικοί κιόλας από το πρώτο αποτυχημένο στήσιμο.  

Πρόσφατα τον έστησα και  με άλιεν. Αντέχει τα πάντα και αποδίδει έχω την εντύπωση καλύτερα με χοντρά σύρματα με καλύτερο το clapton.

O ατμοποιητής δουλεύει απρόσκοπα εδώ και 7 μήνες χωρίς να έχει αλλαχτεί ούτε ένα oring, χωρίς καμία γρατζουνιά και χωρίς να έχει δραπετεύσει ούτε μια σταγόνα από διαρροή. Ίσως εγ'ω να μην αντιλαμβάνομαι τι πάει να πεί κακό στήσιμο.  
Πιο πιθανό είναι να  συμβεί υποτροφοδοσία σε ένα "κακό" στήσιμο παρά να προκαλέσει διαρροές. Νταξ δεν μιλάμε για γέμισμα με ανοιχτες τις εισαγωγές ή για για κάτι που δεν είναι στην θέση του επειδή τον πασπατέψαμε για το διδακτορικό μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2017, 20:12 από savo »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaspiretriton

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #985 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 22:09 »
 Κανενας εδω μεσα δεν νομιζω να εχει μετοχές σε αλλα εργοστάσια ατμοποιητων ωστε να δημοσίευσει για διαρροές η να πει ψεματα! Μπορει να εκανα και κατι λαθος στο στήσιμο αλλα εχω κανει παρα πολλα στησίματα! Οπως και να εχει το προβλημα μου λύθηκε και εδω και τρεις ημερες ουτε σταγόνα! Επισης μια αλλη ερωτηση! Μετα την τζούρα εχετε παρατηρήσει να βγαζει λιγο ατμό απο την εισαγωγή η και αυτο μονο σε εμενα συμβαινει; 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2017, 23:09 από dimitrisaspiretriton »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #986 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 23:31 »
Βασικά ούτε εγώ σχέση με τον svoemesto και δεν αναφέρθηκα σε εσένα.
Παρακολουθώ και τα δύο νήματα αλλά αυτό εδώ  μας ενδιαφέρει γιατί οι περιπτώσεις δυσλειτουργιάς από την μάνα του είναι απειροελάχιστες. Πολλοί σίγησαν γιατί μάλλον τα βρήκαν με τον ατμό εν τέλη. 
Και τελικά πιο ήταν το πρόβλημα έτσι για τα  πρακτικά?

Αποσυνδεδεμένος dimitrisaspiretriton

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #987 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 00:50 »
Το εχω γράψει και λιγα ποστ πριν! Εχω αλλαξει τα o rings οχι με τα εργοστασιακά αλλα με aftermarket λιγο πιο χοντρά και απο τοτε δεν εχω καμια διαρροή! Οταν εννοούσα πως εχει διαρροή δεν έτρεχαν και καταραχτες απλα τουλαχιστον 2 φορες την ημέρα και ξαφνικα γέμιζαν τα χερια μου υγρο και οταν κοιτουσα στην εισαγωγή ειχε μια σταγόνα!

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #988 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 01:07 »
Savo μοιράσου κανά στήσιμο μαζί μας (όχι απαραίτητα με photo... σύρμα/σπύρες/πυρήνας/πόσα W/πόση nic το υγρό/ΑΦΜ δε θέλω).  :-[

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #989 στις: Φεβρουαρίου 22, 2017, 01:56 »
Βασικά ούτε εγώ σχέση με τον svoemesto και δεν αναφέρθηκα σε εσένα.
Παρακολουθώ και τα δύο νήματα αλλά αυτό εδώ  μας ενδιαφέρει γιατί οι περιπτώσεις δυσλειτουργιάς από την μάνα του είναι απειροελάχιστες. Πολλοί σίγησαν γιατί μάλλον τα βρήκαν με τον ατμό εν τέλη.  
Και τελικά πιο ήταν το πρόβλημα έτσι για τα  πρακτικά?
Ή τον έβαλαν στο ράφι και προχώρησαν παρακάτω...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110594 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159803 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146464 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303246 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530752 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801611 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11052 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40989 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet