vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τα Υγρά που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσει κάθε ατμιστής

Αποσυνδεδεμένος reservoir_dog

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν εκατοντάδες υγρά που μπορεί κανείς να δοκιμάσει στο εμπόριο από πολλές εταιρείες ελληνικές ή ξένες, στο φόρουμ υπάρχει κατηγοριοποίηση ανά εταιρεία χρήσιμα reviews κοκ
Αυτό όμως που δεν βρήκα και προτείνω είναι ένα thread στο οποίο θα γράφουμε κάποια υγρά τα οποία ένας ατμιστής θα έπρεπε να τα ατμίσει έστω και μια φορά στην ζωή του.
Είναι γνωστό πως τα γούστα στα υγρά αναπλήρωσης διαφέρουν, επίσης το κόστος  σε κάποια premium υγρά είναι μεγάλο, προσωπικά μετά από 5 μήνες στον χώρο έχω δοκιμάσει κάποια αλλά φυσικά όχι όλα.
Όλοι έχουμε κατασταλάξει σε κάποιο ή κάποια υγρά που ατμίζουμε σε καθημερινή βάση αλλά θα θέλαμε να έχουμε και στην "κάβα" μας κάποια υγρά για πιο ξεχωριστές στιγμές.
Προσωπικά θα έδινα την ευκαιρία σε κάποια απ αυτά έστω και σε μπουκαλάκια των 10ml για να έχω μια πιο σφαιρική άποψη γιατί με το να δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί στον δικό τους ατμοποιητή και μοντ δεν οδηγεί σε ασφαλές συμπέρασμα για την αξία ενός υγρού.
Για παράδειγμα το tribeca της halo,  το castle long της five pawns είναι αυτά που έχω ατμίσει και θα έπρεπε κατά την γνώμη μου κάθε ατμιστής να δοκιμάσει έστω και για μια φορά.
Ποια είναι τα άλλα must vape υγρά κατά την γνώμη σας?
(αν υπάρχει ανάλογο θέμα, εννοείται να μεταφερθεί εκεί το παρόν)

============================================================================
Από το Συντονισμό:
Στο παρόν θέμα, καλό είναι να γράφουμε τα υγρά που θεωρούμε ότι επιβάλλεται να έχει δοκιμάσει κάθε ατμιστής, με μία απλή αιτιολόγηση. Ας μην μπούμε σε διάλογο του στυλ "τι λες τώρα, αυτό το υγρό είναι μούφα" κλπ, καθώς έχουμε όλοι ως δεδομένο ότι η γεύση είναι καθαρά υποκειμενική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 14:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Πολύ όμορφο αλλά και δύσκολο θέμα. [/justify]
[justify]Πιστεύω πως, αν και όλοι μας διαφορετικοί σαν ατμιστές, ένας πρώτος μπούσουλας είναι το τι δείχνουν οι αριθμοί, δηλ. ως παράδειγμα οι προτιμήσεις στα διάφορα στατιστικά που βλέπουμε και στο φόρουμ. Επίσης πιστεύω πως βασικό ρόλο έχει κι ο χρόνος που θα ατμίσω ένα σπουδαίο υγρό (δηλ. δεν θα έχει π.χ. το ίδιο βάρος η δική μου γνώμη με αυτή του αγαπητού φίλου Cruiser79), ή ακόμα, σε τι ατμιστική συσκευή θ' απολαύσω ένα υγρό. [/justify]


[justify]Παρ' όλα αυτά, στα μέχρι τώρα ελάχιστα υγρά που εγώ έχω ατμίσει θα πω αυτό που με διαφορά ξεχώρισα ως το απόλυτο καπνικό: f.p. Black flag risen (enriched). Είναι το υγρό που πιστεύω πως αξίζει ν' ατμίσουν όλοι έστω μία φορά. [/justify]

ωραιο  και  χρησιμο  νημα ανοιξες  φιλος :thumpup:

θα  προσθεσω http://www.pauseclopes.com/e-liquides/sandsmods/grumpys-hooch-340.html
:thumpup:
 Flavour ( 10/10 )
Throat hit ( 10/10 )
After Taste ( 10/10 )
αρωματα  : κανελας , ποπκορν,μαλι  της  γριας,καπουτσινο,καραμελαςκλπ  κλπ  υπεροχο

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ωραίο θέμα!  :thumbup_move_3:


Καπνικά must vape υγρά:
Black Horse της Ben Northon (και τα 5 καπνικά υγρά της σειράς αξίζουν δοκιμής)
Black Flag Risen Enriched της Five Pawns
Tribeca της Halo
Outlaw της Dan lucas
Silver Bullet της Wanted
Shooting Star της Wanted

Φρουτένια must vape υγρά:
Bermuda της 13th Floor Elevapors
Enjoy της E-Liquid France

Γλυκά must vape υγρά:
Unicorn Milk της Cutwood
Milf's Milk της Eco Vape
Milk & Honey της Cosmic Fog
Euphoria της Cosmic Fog

"Μικτά" must vape υγρά:
Castle Long της Five Pawns
Dr. Stanley Clark's Snake Oil
Paradisio της Thenancara


Να προσθέσω απλώς πως ΔΕΝ είναι απαραίτητο τα must-vape υγρά
να είναι από αυτά που ονομάζουμε "gourmet" και κατ' επέκταση και ακριβά.  ;)

Να προσθέσω και το Supreme από Eliquid France. Προσοχή μην το φάτε ...

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Gambit απο Five Pawns, μονο και μονο για το ποσο συνθετο ειναι.
J'nie, απολαυστικα δροσιστικο.
Cosmic Fog - Nuts, με την πανεμορφη μυρωδια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πολύ ωραίο το θέμα. Σκέφτηκα αρκετά πριν γράψω εδώ, καθώς προσπαθώ να μεταφέρω όχι την υποκειμενική μου άποψη, αλλά το συνδυασμό ενός υγρού με το τι καταλαβαίνεις από αυτό. Οπότε:
  • Flavourland οποιοδήποτε, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει πραγματική αηδία
  • HoL The Cellar Minotaur, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει μάκα.
  • Black Note Bravura, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει καπνικό και δη ΝΕΤ.
  • FA RY4, ώστε να καταλάβει κάποιος γιατί κοντραριζόταν κάποτε με το Tribeca
  • Halo Tribeca, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει βάθος στη γεύση και απόδοση κατά κύμματα, τουλάχιστον με την παλιά συνταγή :NevraKlama:
  • Umami Sin Cookie, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει "αν βγω τσάρκα με τέτοιο άρωμα, κλειδώστε τις κόρες σας"
  • Umami Frosty Cucu, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει φαντασία και ο απόλυτος συνδυασμός με Corona
  • Odin 104, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει ντουμάνι με γεύση
  • Ripe Vapes Key Lime Cookie, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει Key Lime Cookie
  • Lamda Vapes Gandalf, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει το απόλυτο ταίριασμα με τσιγαρίσιο ατμοποιητή
  • SnG Vapors Bluberry Cheesecake DIY, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει τσηζκέικ χωρίς βούτυρο (ναι ρε φίλε)
  • FA Chestnut, ώστε να καταλάβει κάποιος τι σημαίνει αντικλεπτικό υγρό με κατσαριδοκτόνες ιδιότητες
Αφού τα έχει δοκιμάσει όλα αυτά, επιβάλλεται πλέον να δοκιμάσει (υποθετικό σενάριο καθώς δεν υπάρχει πλέον) Five Pawns Castle Long Reserve MMXIV ώστε να καταλάβει το αίσθημα του να σκάει €37 για 30ml υγρού και να τραβάει τζούρα μη μετανιώνοντας ούτε για ένα λεπτό του €...

Σίγουρα έχω ξεχάσει πολλά, αλλά κατά τη γνώμη μου πρόκειται για αντιπροσωπευτικά υγρά στις κατηγορίες που αναφέρω.

Κανονικά θα έπρεπε να το κλειδώσω το νήμα γιατί από τις προτάσεις που βλέπω μου μπαίνουν ιδέες και πάλι σε έξοδα θα μπω... :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 15:24 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Nα βάλω και εγω το λιθαράκι μου λοιπόν από την μέχρι στιγμής ατμιστική μου εμπειρία και δοκιμές.

Θα επιχειρήσω ένα Top 5.

1. Odin 104.  Mακράν η καλύτερη Μέντα εκεί εξώ πολύ μακρία από κάτι ντεμέκ μέντες (μενθόλες)

2. Symmetry Six. Απόλυτη ισσοροπία και συμετρία όπως ο τίτλος των κατά τ άλλα "ασύμετρων"υλικών. Μην το προσπεράσετε!

3. Black Flag Fallen MMXV.  Άντε γειά που θέλετε και αιτιολόγηση. :tongue_smilie:

4. Εδώ δεν θα βάλω Κάποιο συγκεκριμένο υγρο αλλά μια συγκεκριμένη εταιρεία που αξίζει να δοκιμαστούν όλα τα υγρά της από την ατμιστική κοινότητα και αυτή είναι η Cosmic Fog!!

5. Aουτσάιντερ που όμως καταφέρνει να μπει πεντάδα λόγω της μπανάνας που δεσπόζει, λέω το Chopin από E-liquid France.


Πολλά τα υγρά εκεί έξω και εύκολα μπορεί να παρασυρθούμε από ετικέτες και φανφάρες, αλλά υπάρχουν διαμαντάκια χωρίς πολλά πολλά κουραφέξαλα και αξίζει η διαρκής αναζήτηση αυτών.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Five Pawns Castle Long Reserve. Η απόλυτη γεύση, ακόμα και τώρα που "μάλλωσε" με το διακετύλιο και έχει χάσει λίγη γεύση. Πονάει την τσέπη άσχημα, γι' αυτό μόνο στάξιμο σε μικρό dripper με κεραμικό!
Halo Tribeca. Το δοκιμάζεις και κόλλησες, ενώ παράλληλα βλέπεις το πορτοφόλι σου να αδειάζει αν και με πιο αργούς ρυθμούς απ' ότι με το CLR. Και αυτό έχει "μαλλώσει" με κάτι πάντως με αντίκτυπο στη γεύση.
Lamda 12 monkeys. Η απόλυτη πιπίλα και αντί να αδειάζει το πορτοφόλι σου νοιώθεις πλούσιος. Θα γίνω πίθηκος τόσο πολύ που το ατμίζω. Και η σύζυγος επίσης (ελπίζω να μη διαβάζει..)
Baker White Odin 101. Τοπ ντουμάνια σε επικίνδυνα W με bonus την γεύση. Ακριβό όμως και η κατανάλωση στο θεό σε υψηλά W, σαν Grand Cherokee με κινητήρα Hemi 5.7lt το ρουφάει ο dripper.
Five Pawns Brevity. Όπως και το παραπανω αλλά με ΣΟΚΟΛΑΤΑΑΑΑ.
Manabush Powwow Sauce. Τούμπανο καπνικό, all day vape.
Lamda Gandalf. Ο καπνός πίπας όπως θα έπρεπε να είναι.
Lamda Bellerophontes. Το ότι θα άτμιζα βάφλα παγωτό, ούτε στην πιο διεστραμμένη φαντασίωση μου...
DIY 70/30, 100ml βάση, 15 σταγόνες acetyl pyrazine, 3-4 σταγόνες atmos nocciola. Ατμίζεις καπνικό σχεδόν τσάμπα (Kudos to Ribot).






« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 22:41 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Το μόνο υγρό που έχει 100% επιτυχία σε όσους το έχω δώσει να δοκιμάσουν και εδώ και 1 χρόνο adv μου είναι το vamp vape από t  juice. Καραμέλα βουτύρου με καρύδα και τα μλ κατεβαίνουν νερακι.

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
DIY 70/30, 100ml βάση, 15 σταγόνες acetyl pyrazine, 3-4 σταγόνες atmos nocciola. Ατμίζεις καπνικό σχεδόν τσάμπα (Kudos to Ribot).
Αυτό το DYI μπορείς να το αναγάγεις (τι λέω πάλι ο αθεόφοβος) σε ποσοστά για να το ετοιμάσω σε μια σεβαστή ποσότητα (πχ 1-2 lt)?
Να μην κάθομαι και μετράω σταγόνες!!! :'(

Αποσυνδεδεμένος kold

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάτι καινούργιο από υγρά;
Πάρε μια σύριγγα 1 ml, ταπωσε την μπροστα και σταξε σταγόνες απο πίσω. Μετρα πόσες σταγόνες πήρε για να γεμίσει. Κάνε την αναγωγή και δες ποσα ml θες για να φιαξεις 2-3 λίτρα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αυτό το DYI μπορείς να το αναγάγεις (τι λέω πάλι ο αθεόφοβος) σε ποσοστά για να το ετοιμάσω σε μια σεβαστή ποσότητα (πχ 1-2 lt)?
Να μην κάθομαι και μετράω σταγόνες!!! :'(
Υπολόγισε περίπου 30 σταγόνες για 1ml, οπότε για 1lt βάση θέλεις acetyl pyrazine 5ml & nocciola 0.8-0.9ml.
Προτείνω να βάλεις λιγότερη nocciola, πχ 0.5ml να το αφήσεις να δέσει καμιά βδομάδα και μετά να δοκιμάσεις αν χρειάζεται επιπλέον γιατί είναι πολύ δυνατό άρωμα.


Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Ευχαριστώ καλέ μου ποιητή ;)
Θα το ετοιμάσω στο ΣΚ (καμιά 30-50ml) για δοκιμή και μετά πάμε για ποσότητα.
Όντως η Nocciola είναι αρκετά δυνατή. Άνοιξα το μπουκαλάκι σπίτι και έγινε ιδιαίτερα αισθητή η παρουσία της.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475607 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1471 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164797 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12286 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520087 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap