vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, giorgos1999, Jorge

Twitter

Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα

Το Kabuki tank είναι ένας ατμοποιητής αμερικάνικης κατασκευής από τον Zen (House of Hybrids), γνωστό modder από τους ατμοποιητές Zenesis και το mod ZNA. Εδώ που τα λέμε δεν είναι ακριβώς ατμοποιητής ολοκληρωμένος, μιας και ο κατασκευαστής δεν έχει φτιάξει δικές του αντιστάσεις για το μοντέλο του αλλά χρησιμοποιεί τις αντιστάσεις (κεφαλές) από τον Aspire Nautilus. Είναι δηλαδή ένα άλλο κοστούμι για τις κεφαλές του Ναυτίλου.

Χαρακτηριστικά:
Χωρητικότητα: 3ml
Ύψος: 37 mm (χωρίς το επιστόμιο)
Διάμετρος: 22mm
Tank: Γυάλινο Fused quartz
Υλικό 316L stainless steel
Ρυθμιζόμενη είσοδος αέρα
Παίρνει επιστόμια συμβατά με 510

Ως φαν του Ναυτίλου για την αθόρυβη και απροβλημάτιστη λειτουργία του, έψαχνα για κάτι ανάλογο, γιατί μετά μετά από τόσους μήνες συμβίωσης τον είχα βαρεθεί. Βασικά από την αρχή το μόνο που δε μου άρεσε στον Ναυτίλο ήταν το σχήμα του. Σαν καντήλι μοιάζει :)) Κανένα άλλο παράπονο.
Μόλις λοιπόν είδα τον Kabuki σε κλώνο, είπα να μη χάσω την ευκαιρία να τον δοκιμάσω. Ο αυθεντικός είναι πανάκριβος, κοντά στα 90 ευρώ! Ο κλώνος, κοντά στα 10! Αν και αναφέρομαι στον κλώνο, δεν άνοιξα το θέμα στους κλώνους γιατί εκεί βάζουμε μόνο επισκευάσιμους ως τώρα. Περίπτωση κιόλας να βγάλει κάποιος κλώνο ενός ατμοποιητή "της σειράς" για τσιγαρίσιες τζούρες που παίρνει έτοιμες αντιστάσεις! Αλλά με τέτοια τιμή, ήταν επόμενο.



Και λέγοντας "με τέτοια τιμή" θέλω να πω ότι υπάρχουν, αν όχι στην ίδια τιμή, ακόμα και φτηνότεροι ποιοτικοί επισκευάσιμοι ατμοποιητές από modders που αποτελούνται από ένα κάρο λυόμενα κομμάτια (deck, βιδάκια, καμπάνες και άλλα τέτοια που βρίσκουμε στους επισκευάσιμους). Ο συγκεκριμένος είναι μια απλή κατασκευή με μόνο 3 κομμάτια (βάση, γυάλινο τανκ και καπάκι). Άντε 5 να βάλουμε και το επιστόμιο. και τη βιδούλα της ρύθμισης αέρα, πάνω στην οποία βιδώνονται οι αντιστάσεις του Ναυτίλου. Σόρι: 7, γιατί είναι και τα δύο όρινγκ. ::)  

Στη συσκευασία έχει επίσης και μια πλαστική βάση (το πρώτο κομμάτι στην πρώτη φωτογραφία της κορφής) η οποία δεν ξέρω σε τι χρησιμεύει, μιας και δεν είναι ατμοποιητής που θα στήσουμε αντίσταση πάνω του. Έτοιμες κεφαλές παίρνει! Επίσης υπάρχει ένα μικρό κλειδάκι άλεν για τη ρύθμιση του αέρα, δυο ανταλλακτικά βιδάκια της ρύθμισης του αέρα σε περίπτωση που χαθούν και δύο ανταλλακτικά όρινγκ.

Για να βάλουμε την κεφαλή, ξεβιδώνουμε τη βάση όπως στον Ναυτίλο και επίσης γεμίζουμε από κάτω όπως στον Ναυτίλο. Η διαδικασία φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο όπως μας τη δείχνει ο ίδιος ο κατασκευαστής.



Α! Και μια πληροφορία που θα ξεχνούσα: Για τους κατόχους των νεότερων Provari, υπάρχει και έκδοση με το φαρδύ σπείρωμα στον κονέκτορα που βιδώνει μόνο πάνω στα Provari. Εγώ δεν έχω Provari, οπότε πήρα την έκδοση με το σπείρωμα 510.

Εντυπώσεις:
Πρέπει να πω ότι είναι μέρα με τη νύχτα από άποψης design σε σχέση με τον Ναυτίλο. Παρακάτω τους βλέπουμε δίπλα δίπλα. Πρώτα ο Ναυτίλος και δίπλα ο Kabuki. Τους έβαλα και το ίδιο ακριβώς επιστόμιο για να φαίνεται και η διαφορά στο ύψος.



Επίσης, όπως ανέφερα και στο θέμα του Eleaf iStick Pico, ταιριάζει τέλεια πάνω του:


Η ρύθμιση του αέρα είναι πιο μπελαλίδικη από του Ναυτίλου. Ο Ναυτίλος έχει 4 τρύπες διαφορετικού διαμετρήματος και διαλέγεις αυτή που σου αρέσει. Η μικρή με πιο σφιχτή τζούρα, η μεγάλη πιο αεράτη κτλ.

Στο Kabuki όμως η τρύπα εισαγωγής αέρα είναι μόνο μία, αρκετά μεγαλύτερη από την πιο μεγάλη του Ναυτίλου, και ρυθμίζεται με το βιδάκι, με κεφαλή άλεν, που είναι στα αριστερά της, σε διπλανή τρύπα. Αυτό για να πω την αλήθεια δε με ενόχλησε καθόλου. Κι όταν λέω καθόλου, το εννοώ, γιατί και στον Ναυτίλο είχα βρει τη ρύθμιση της αρεσκείας μου για την εισαγωγή του αέρα και δεν ασχολήθηκα ξανά παρά μόνον αν ξέφευγε από τη θέση της. Εδώ, στον Kabuki, έχει και ένα συν: από τη στιγμή που ρυθμίστηκε, δεν κουνιέται ρούπι από εκεί χωρίς το κλειδάκι.

Πώς ατμίζει; Θα 'λεγα το ίδιο καλά όπως ο Ναυτίλος, ίσως και ένα κλικ καλύτερα γιατί έχεις περισσότερες επιλογές στη ρύθμιση του αέρα με τη ρύθμιση της βίδας. Ίσως να είναι και ένα κλικ πιο θορυβώδης ο Kabuki. Πολύ μικρή η διαφορά όμως. Αυτό εξαρτάται από το πόσο ανοιχτή είναι η εισαγωγή του αέρα. Παρά τη μεγαλύτερη εισαγωγή του αέρα δεν νομίζω ότι κάνει για πνευμονικές. Ακόμα κι αν αφαιρέσετε τελείως το βιδάκι, θα έχετε μια πολύ αεράτη τσιγαρίσια τζούρα. Για πνευμονική όμως θα σας φανεί λίγο ζόρικη.

Προβλήματα: Μόνο ένα, και μου τη σπάει  :( . Αν ξέρει κάποιος τη λύση, ας μου την πει: Δεν κατάφερα ούτε μια φορά να τον γεμίσω χωρίς να γεμίσω υγρά στο τραπέζι. Με το που αρχίζω να ξεβιδώνω τη βάση (αναποδογυρισμένο, με τη βάση στο πάνω μέρος), αρχίζει αμέσως να δακρύζει από κάτω στο καπάκι. Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι το όρινγκ της βάσης είναι πιο σφιχτό και όπως ξεβιδώνει η βάση και απομακρύνεται από το κομμάτι που τη συγκρατεί, παρασέρνει μαζί της και το τζάμι γιατί μάλλον το κάτω όρινγκ δεν είναι τόσο σφιχτό. Έβαλα υγρό στο πάνω όρινγκ για να γλιστράει αλλά δεν είδα διαφορά. Πάλι είχα διαρροές τη στιγμή του γεμίσματος. Προσπάθησα να συγκρατήσω καπάκι και τζάμι μαζί, αλλά πάλι τα ίδια. Άλλες φορές πάλι η διαρροή φαίνεται να είναι στην είσοδο του επιστομίου. Μπορεί όπως βγαίνει η αντίσταση μαζί με τη βάση, να στάζει στο τούνελ του αέρα και καταλήγει στην έξοδο του επιστομίου. Δεν ξέρω... :dontknow: Ίσως ο αυθεντικός να μην έχει αυτό το προβληματάκι.
Από τη στιγμή βέβαια που γεμίσετε και σκουπίσετε το τανκ, δεν πρόκειται να ξαναδείτε ίχνος διαρροής. Είναι το ίδιο θεόστεγνος όσο και ο Ναυτίλος.
Το άλλο δεν το αναφέρω ως ελάττωμα, γιατί το ήξερα πριν τον αγοράσω: Δε χωράει τα 5,5, ml που χωράει ο Ναυτίλος. Το αναφέρω όμως στα αρνητικά, εφόσον γίνεται σύγκριση.  

Θετικά: Ντιζάιν, ποιότητα κατασκευής, άτμισμα.
Αρνητικά: Μικρότερη χωρητικότητα υγρού από τον Ναυτίλο, μικρο-διαρροές κατά το γέμισμα (και μόνο).




« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 04:29 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 27, 2016, 06:50 »
Λευτέρη  :thumpup: για την παρουσίαση και τις φωτογραφίες! Τον χρησιμοποιώ ενα τρίμηνο περίπου και έχω εγκαταλείψει τον γνήσιο. Έχει ένα θέμα με το γυάλινο τάνκ το οποίο σπάει εύκολα αλλά κοστίζει περίπου 1.5€ οπότε...
Ξέχασες να αναφέρεις το πιο σπαστικό θέμα του ναυτίλου (για εμένα), δηλαδή πως για να τον ανοιξεις για πλήρωση υγρού θέλεις πενσα :))

Υ.γ. Το θέμα με τις μικρό διαρροές υπάρχει αλλά δεν είναι σοβαρό. Εκεί που βρίσκεται το ο-ρινκ παρασύρει αναγκαστικά υγρό κατά το βιδωμα-ξεβιδωμα. Ή διαφορά στην εφαρμογή που αναφερεις ανάμεσα σε πάνω και κάτω ο-ρινκ στο δικό μου διαπιστωσα πως οφείλεται σε στραβό γυάλινο τανκ. Το επιβεβαιωσα αφού έσπασε και κατόπιν το ένα από τα δύο ανταλλακτικά τανκ ήταν ελαττωματικό και δεν χωραγε στην βάση. Το δεύτερο ήταν οκ. Κινεζοκλώνοι  :laugh1:

Τα χάλια σου έχεις στο βίντεο :lotpot:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 07:12 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 27, 2016, 06:59 »
Αναρωτιέμαι  , αν είναι το μονέλο που είναι πακεταρισμένο σε κυλινδρική μπεζ χάρτινη συσκευασία και είναι λιγο (15.12$  )ακριβότερο και πουλιέται και περισσότερο, η , ενας από τους λοιπούς ss που απεικονίζονται στο site του γνωστού e-shop .
Γιατί αρκετοί ισχυρίζονται ότι ο  συκεκριμένος,εχει την καλύτερη ποιότητα κατασκευής( Αν και ολοι φαίνονται ουσιαστικά ιδιοι)και ισως να μην παρουσιάζει ,κατά την πλήρωση με υγρό,  διαροή.

Αποσυνδεδεμένος earchon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 27, 2016, 09:27 »
Τον έχω κι εγώ τον Kabuki και συγκεκριμένα αυτόν. Εγώ παιδιά δεν έχω το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος με το γέμισμα. Βασικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όλα καλά  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 27, 2016, 09:43 »
Βάζεις 1.6 ομ ,η, 1.8 ομ ? Στα πόσα βατ ατμίζεις?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 27, 2016, 09:51 »
Ελλάδα υπαρχει σε κανενα καταστημα?

Αποσυνδεδεμένος earchon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 27, 2016, 09:52 »
1,8 και είμαι μεταξύ 11 και 13w

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 27, 2016, 10:19 »
Και γω τον έψαχνα σε Ελληνικά καταστήματα αλλά δεν τον έχω βρεί.  :(  Υπάρχει πουθενά?
Μπράβο για την παρουσίαση!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 27, 2016, 11:05 »
εχω καιρο αυτοhttps://www.fasttech.com/p/3870800 λειτουργει πολύ καλυτερα από ναυτιλο..σε αποδοση γευσης και ρυθμισης αερα..για την αναπληρωση  υγρου πρεπει
να κρατειται και το τανκ αν και με τη χρηση σιγα-σιγα στρωνει αλλιως πολύ εξυπηρετικο είναι το παρακατω εργαλειοhttp://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=1571

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 27, 2016, 11:26 »
Κι εγώ κάτοχος του κλώνου από fasttech και μέχρι στιγμής (πάνω από 10 γεμίσματα, και 3 πλυσίματα) δεν είχα την παραμικρή διαρροή.
Κρατάω πάντα και το γυάλινο tank την ώρα που ξεβιδώνω, και δεν έχει στάξει ούτε μισό δάκρυ.

Η γεύση είναι θεϊκή, η ευκολία ιστορική και το design για παραδειγματισμό
(ποτέ μα ποτέ δεν χώνεψα το design του Ναυτίλου, το καντήλι που λέει ο Atmos είναι επιεικής χαρακτηρισμός)

Ο μέχρι τώρα αγαπημένος μου εργοστασιακός by far ήταν ο Triton Mini (έχω πέντε...)
Ο Kabuki έχει πλασαριστεί στην ακριβώς ίδια θέση και μόλις παραλάβω και τον μαύρο θα επαναξετάσω την πρωτιά.

Ιδανικός για σετ με μικρά μοντς, όπως το Pico, το Tesla Nano, το Mini Volt κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 27, 2016, 12:05 »
Σχετικά εκτός θέματος. Ο Ναυτίλος-καντήλι ούτε εμένα μου άρεσε. Και από άποψη εμφάνισης, αλλά κι από άποψη ασφαλείας (μη σπάσει). Αντικατέστησα το γυάλινο τανκ με το ατσάλινο «φαναράκι» κι όλα μια χαρά. Τέλος του εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 27, 2016, 14:51 »
@e-spy  Βλέπω 2 μοντέλα μαύρους, με SS316 και SS304 αλλά και 4ml vs 3ml. Τι παίζει εκεί? Οι διαστάσεις είναι ίδιες (ή σχεδόν?)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 16:25 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 27, 2016, 15:41 »
Αναρωτιέμαι  , αν είναι το μονέλο που είναι πακεταρισμένο σε κυλινδρική μπεζ χάρτινη συσκευασία και είναι λιγο (15.12$  )ακριβότερο και πουλιέται και περισσότερο, η , ενας από τους λοιπούς ss που απεικονίζονται στο site του γνωστού e-shopΓιατί αρκετοί ισχυρίζονται ότι ο  συκεκριμένος,εχει την καλύτερη ποιότητα κατασκευής( Αν και ολοι φαίνονται ουσιαστικά ιδιοι)και ισως να μην παρουσιάζει ,κατά την πλήρωση με υγρό,  διαροή.

Τώρα μου το λες; :tongue_smilie:
Άρα πήρα τον λάθος που είναι στο τετράγωνο μαύρο κουτάκι. Εικόνα συσκευασίας παρακάτω με λυμένο τον ατμοποιητή και δίπλα όλα τα περιεχόμενα της συσκευασίας. Το κουτάκι γράφει απ' έξω "Steam Tribe".
Προτιμήστε λοιπόν αυτόν με την κυλινδρική χάρτινη συσκευασία που λέει ο spykall.
Τον πήρα και σε μαύρο. Καλός είναι αλλά δεν ξετρελάθηκα. Ο SS όμως είναι πανέμορφος και ταιριάζει παντού.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 27, 2016, 16:27 »
Tα έμαθα ,μετα την πρωτη δηλωση σου, ότι τον σέταρες στον pico :hmmm:
Βεβαια , η φωτογραφία του ατσαλινου(όχι του μαυρου ) kabuki  στο  μεταμεσονύκτιο ριβιου που μας εκανες , είναι από το αναμενο καλό μοντέλο?
Eψαξα το θέμα , κατι μου θύμιζε(provari) , ειδα όλα τα reviews, διάβασα τι λένε οσοι τον αγόρασαν , ρωτησα και καταλήγουμε σε αυτόν¨
https://www.fasttech.com/products/0/10018705/3870800-kabuki-styled-bcc-bottom-coil-clearomizer
Eλπίζω να τον παραλάβω σύντομα και να μην κανει διαρροή :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 16:35 από spykal1 »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 27, 2016, 16:32 »
Φίλε Yeti,

α) Σε μαύρο (χωρίς χρωματιστές βούλες) υπάρχουν 3 μοντέλα: 
3ml / 304 ss + glass / 1.8ohm = $9.86
4ml / 316 ss + glass / 1.6ohm = $11.43
4ml / 316 ss + glass / χωρίς κεφαλή = $10.75

β) Το μοντέλο των 3ml έχει διάμετρο 22mm, ενώ εκείνα των 4ml έχουν διάμετρο 22.5mm 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084075 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34860 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos