vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 10 χρήστες
JohnDag, akis91, radios, Sergios, ZoeM, manoslykos, Koggiot, Tsimio, pelegrin07, athmichalop

Twitter

Rose V2 Stumpy Clone: Ένα σέρτικο ριβγιου για τον καλυτεροτερότερο ατμοποιητή

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Το όνομα αυτού; Rose v2 Stumpy clone  :cigar:


Περι τίνος πρόκειται;

Είναι ένας επισκευάσιμος ατμοποιητής, με κεραμικό, ρύθμιση ροής υγρού, ρύθμιση αέρα, ρυθμιζόμενο πόλο, δεξαμενή κατακράτησης υγρών, φουλ SS και πλαστικό τανκ, διπλή αεροτομή και ABS. (Καλά, ίσως τα δυο τελευταία φίτσουρ να μην τα έχει…)

Το ριβγιού αυτό, αφορα τον κλώνο, οπότε ο αυθεντικός που τον έχουν ευλογήσει Αγγλίδες παρθένες ίσως να έχει καλύτερο machining και σίγουρα πολύ καλύτερη γεύση. Γεύση απο άλλο πλανήτη. Τον πλανήτη “τσίμπι”. Με μόνο καμιά 150αριά ευρώ παραπάνω μπορείτε να το διαπιστώσετε μόνοι σας άλλωστε.  8)

Ας αρχίσουμε απο το σημαντικότερο. Την συσκευασία φυσικά! Γιατί όπως είναι γνωστό, όσο καλύτερη και ακριβότερη συσκευασία έχει ένα προϊόν τόσο πιο χρηστικό είναι. Και τι συσκευασία έχουμε εδώ ε; Χαρτινός κυλινδρος που ανοίγει!!! Και έχει μέσα και φελιζόλ για να προστατεύει τον ατμοποιητή!!!! Ίσως - πάυση για έμφαση- είναι ο πρώτος ατμοποιητής που παρουσιάζω εγώ που έχει κυλινδρική και όχι τετράγωνη συσκευασία. Μοναδικ-Μανιφικ!!! Δυστηχώς την πέταξα και δεν έχω φωτό.  :nope:

Εαρ: Για ποιούς απευθύνεται; Για όλους. Μάνα,γυναίκα,νέος,γέρος,sub-ohm-clapton τα πάντα όλα. Όχι. Βασικά είναι ένα ατμοποιητής αποκλειστικα για MTL τζούρες. Το μέγιστο της τρυπας του αέρα είναι 2μμ. Τόσο ακριβως είναι όλες οι τρύπες καθώς και μια στένωση στο επιστόμιο. Όσο κλείνεις τον αέρα υπάρχει μια μικρή αύξηση του θορύβου άλλα γενικά είναι ήρεμο το ρόδο και όχι μουσική σφυρίχτρα. Προσωπικά το δουλεύω στο φουλ ανοιχτό αν και της τελείως σφιχτής τζούρας προερχόμενος από στριφτό και μετα την κατηραμένη Σοφία (v1).

Φλούιντ: Ο έλεγχος ροής υγρού γίνεται εξωτερικά και περνάει και το μπουσάρδιον κριτήριο: Τυφλός, νυχτα, σε κλαμπ μπορεί να ρυθμισει ακριβώς τα υγρά. Στην καμπάνα υπάρχει ένα χάραγμα. Δεν φαινεται; Κλειστά. Όσο ανεβαίνει, τόσο ανοίγει ο έλεγχος υγρών.

Πως δουλεύει φτούνο το σύστημα κατά την χρήση; Κατα την ταπεινή μου άποψη τέλεια. Αν βάλεις την σωστή πυκνότητα βαμβακιού έχεις ένα ακριβές συστημα ελεγχου ροής. Αν δεν βάλεις σωστή ποσότητα, υπάρχει τουλάχιστον μία ακραία θέση που και πάλι δουλευει το στησιμό σου. Λίγο βαμβάκι; Σχεδον τελείως κλειστό. Πολύ βαμβάκι; Τελείως ανοιχτό. Τώρα λόγο της πίεσης υποπίεσης, ίσως απο τελείως γεμάτο σε τελείως άδειο, να χρειαστεί μία φορά ρύθμιση η ροή του υγρού.

Φλείβορ: To υποκειμενικό βασίλειο της γεύσης. Προφανώς το στήσιμο έχει μεγάλη σημασία άλλα προσωπικά νομίζω ότι πατάει κάτω οτιδήποτε κυκλοφορεί εκει έξω. Κεραμικό + μικρός χώρος ατμοποιησης + στένωση στην καμπάνα + σωστό airflow και fluid control και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι να συγκριθεί. Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και μπορεί να είμαι απλά ένας μ@##κας που λέει μ@#&κίες. Περσονάλυ προτιμώ τον Rose απο: Kayfun mini V3 και Σοφία V1 που έχω στην κατοχή μου. Ειδικά οι οπαδοί του κεραμικού έχουν χρέος να τον δοκιμάσουν νομίζω.

Ομπσερβάσιονς:

  • Τα σπειρώματα είναι βούτυρο. Τα βάζεις και σε φρυγανιά με μέλι. Με πολυ εντυπωσιακό τρόπο, το τανκ βιδώνει στην βάση μαζί με την καμπάνα, χωρίς να χρειάζεται να την κρατάμε.
  • Μην τον γεμίσετε ερμητικά: Θέλει λίγο αέρα το τάνκ για να τροφοδοτεί + ότι αν το παρακάνετε υπάρχει κίνδυνος διαροής. Μια ίδεα κάτω απο το χείλος της καμπάνας ις αμπάουτ ράιτ.
  • Το στήσιμο είναι ένα κλίκ πιο δύσκολο απο τον ΚΦ και πολλά κλικ ευκολότερο απο την σοφία. Προσωπικά, περνάω το βαμβάκι απο την αντίσταση, διχοτομώ τις άκρες και μετά βάζω τα ποδαράκια στις τρύπες. Μέτρησα με μια καρφίτσα το βάθος στις τρύπες για να ξέρω το μήκος από τα ποδαράκια που θέλω. Εφαρμόζω, βιδώνω, κόβω και τακτοποιώ τον βάμβακα μου.
  • Παίζει καταπληκτικά και με έλεγχο θερμοκρασίας.
  • Η δεξαμενή κατακράτησης υγρών προσφέρει προστασία και κατά των διαρροών άλλα και κατα του γουργουρίσματος, μπουρμουλήθρας, υγρής τζούρας. Νο φλούιντ ιν μαι αιρφλοού λέμε!
  • Το επιστόμιο είναι λεπτό (0,6 εκ vs 0,9 της σοφίας αν μετράω καλά) και δεν αλλάζει. Προσωπικά το βρήκα τέλειο.
  • Αν κάποιος θελήσει να τον αγοράσει να σημειώσει τα εξής: Η βάση χρειάζεται (!!!) για να ανοίγει,κλείνει σφιχτά η βάση με την δεξαμενή κατακράτησης υγρών. Επίσης βολεύει και σαν στάντ.
  • Μόνο η έκδοση stumpy αξίζει, καθώς έχει την ίδια σχεδόν χωρητικότητα υγρού με την κανονική σε πολύ μικρότερο όγκο.
  • Γεμίζει πανεύκολα και κατευθείαν από το μπουκάλι.


Νέγκατιφς: Πραγματικά δυσκολεύομαι να βρω. Το σημαντικότερο ίσως είναι οι 4 εγκοπές για το βαμβάκι. θα ήθελα 2 μεγαλύτερες παράλληλα με την αντίσταση για λίγο πιο απλό στήσιμο, άλλα ίσως να μην τροφοδοτούσε τόσο σταθερά και με όλα τα στησίματα/πυκνότητες βαμβακιού. Έτσι όπως είναι τώρα με τα 4 μακρόστενα slots παρατηρώ μεγάλη ανοχή στην ποσότητα βαμβακιού.

Όταν το υγρό κοντευει να τελειώσει (περίπου 1/2 - 1/4 του μλ) πρέπει να τον γέρνεις για να δεις την στάθμη του ή καλύτερα να τον ξαναγεμίσεις.

Ακόμα θα ήθελα το τανκ να έχει γυαλί και όχι πλαστικό (με κάποιες σχεδιαστικές αλλαγές για να γίνει εφικτό).


Αλλ ιν αλλ: Ένας καταπληκτικός ατμοποιητής, που αν και είχε κατασκευαστεί για silica wick ήταν πολύ μπροστά απο την εποχή του και παίζει καταπληκτικά και με βαμβάκι και τεμπ κοντρόλ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει μεγαλύτερη αποδοχή από την ατμιστική κοινότητα. Τρεχάτε να τον αγοράσετε να γίνει η κονόμα και να βρείτε την ατμιστική υγειά σας ή περάστε απο τα καταστήματα να τον δείτε - δεν ξέρω την ακριβή μαρκετιστική ορολογία σορριν-.


Υγ: Αν κάποιος ευγενής φίλος/φίλη απο Αθήνα σκοπεύει να πάρει κάτι από κίνα θα του ήμουν βαθύτατα υπόχρεος αν μπορούσε να βάλει στην παραγγελία του ένα σετ κεραμικών και να βρούμε με ΠΜ τα περαιτέρω. https://www.fasttech.com/products/0/10010864/1928001-replacement-ceramic-coil-cups-for-rose-v2-rta-2  


Φιλικά,







« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 00:19 από sertikos »

spyros1

Λίγο πιο μεγαλύτερες φώτο εαν υπήρχαν θα το εκτιμούσα.
Συγνώμη, αλλά υπάρχουν και κάποιοι μεγαλωμένοι εδώ που δεν καλοβλέπουν...(κάποιες λεπτομέριες ενοώ) :D
Πάντος καλός φαίνετε... θα δούμε :)
Να πω και κάτι κακό; ίσως λίγο μεγάλος;

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
1. Δώσε link από που τον πήρες.
2. Είμαι έτοιμος να παραγγείλω, ένα πράμα μένει:
Access στο deck έχεις χωρίς να αδειάσεις το υγρό;

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Προσπάθησα να βελτιώσω τις φωτό. Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα. Ακόμα πρόσθεσα μια συγκριτική με τους υπόλοιπους ατμοποιητές που έχω.  ;)

Όσο για τις ερωτήσεις του φίλου FML:
Εννοείται που έχεις deck access. Απλά γυρνάς ανάποδα και ξεδιβώνεις το τανκ μαζί με την καμπάνα και το αφήνεις όρθιο ή στο στάντ. Ούτε χαρτοπετσέτα δεν χρειάζεται. Αν κουνήσεις την καμινάδα αρκετά όσο είναι ανάποδα και ξεβιδωμένο ίσως να βρεθείς με μισή σταγόνα στο σημείο ένωσης τανκ-καμινάδας. Το θεωρώ λογικό και δεν με ενοχλεί.  :thumpup:

Τον πήρα απο ebay, άλλα ειλικρινά δεν μπορώ να προτείνω τον πωλητή, καθώς νομίζω ότι τσίμπησε το ένα απο τα δυο κεραμικά για την πάρτυ του+ ότι έκανε 3 βδομάδες να έρθει απο αγγλία.  :thumpdown:

Να επαναλάβω διακριτικά: Αν κάποιος φίλος απο αθήνα τον αγοράσει, να βάλει και κάνα έξτρα κεραμικό για τον σερτικό ριβγιουέρ.  :sfyrigma:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 01:41 από sertikos »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
1. https://www.fasttech.com/p/2877000
2. Ναι κανονικά. Αφού ξεβιδώνεις την βάση για να τον γεμίσεις, σημαίνει και πως έχεις πρόσβαση στο ντεκ χωρίς να τον αδειάσεις.

Φίλε sertikos αν μπορείς βγάλε φωτογραφίες την βάση όπως τον έχεις στημένο. Εγώ ακόμη δεν κατάφερα καλή τροφοδοσία με βαμβάκι.  

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
To zalaros:
Φίλε, ψιλοντρέπομαι να δείξω το στησιμό μου... Δεν είμαι και κάνας μάστερ κόιλερ ναούμ  :laugh1:
Αν καταφέρνεις να στήσεις οποιονδήποτε άλλο ατμοποιητή και να έχεις καλή τροφοδοσία θα καταφέρεις να στήσεις και αυτόν.
Φτιάξε την αντίσταση που θές (σπείρες, υλικό).
Ετοίμασε τα ποδαράκια της να είναι απο κάτω, σε ευθεία και σε σωστό μήκος (0,5-0,6 εκ. περίπου)
Δοκίμασε να βάλεις 30 μμ πυρήνα
Πέρνα το βαμβάκι - μακρύ scotish roll-. (ούτε σφιχτό, ούτε χαλαρό, just right)
Δίπλωσε τις άκρες του βαμβακιού απο πάνω για να την κρατάς και κρατώντας απο το βαμβάκι βαλτην μέσα.
Κόψε το roll που εξέχει απο την αντίσταση στην μέση και περνα τα 2 κομμάτια στα slots. Κόψε τις άκρες που εξέχουν και με μια καρφίτσα τακτοποήσε τα βαμβάκια για να καλύπτουν όλη την επιφάνεια (καθ'υψος) του σλοτ χωρίς να εξέχουν όμως προς τα έξω (μην είναι πιο έξω απο τα σπειρώματα και τα μασάει η καμπάνα).
ή δες κάποιο βίντεο ίσως αν είσαι οπτικός τύπος.

Το  iPant
Όχι, όχι και πάλι όχι! Ευτήχως δεν θέλει NRN και π@π@ριές.  :thumpup: Μαζί με τον έλεγχο υγρού που κλείνει και τελείως για μεταφορά αυτό ήταν απο τούς κυριότερους λόγους που τον επέλεξα. Έτσι μπορείς να τον δουλεύεις και με έλεγχο θερμοκρασίας.  

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
3mm διάμετρο είναι το μόνο που δεν δοκίμασα... :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Πάντα την έκανα μικρότερη την διάμετρο και έτσι το βαμβάκι στα κανάλια ήταν λίγο και αναγκαστικά το δίπλωνα από πάνω (όπως βλέπω σε όλα σχεδόν τα βιντεάκια) με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτεί σωστά. 

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
30μμ διάμετρο είναι το μόνο που δοκίμασα, ακριβώς γιατί είχα την ίδια ανησυχία με το βαμβάκι. :laugh1: Αν το κάνω καλά και κόψω το scotish roll στην μέση βγαίνει ακριβώς η σωστή ποσότητα. Αν όχι βάζω μια μικρή σφήνα-τσοντα βαμβακιού στο κενό από κει που είναι λειψό. Το σημαντικό ίσως είναι να μην πατηκώσεις/ταλαιπωρήσεις το βαμβάκι εκει που ακουμπα την αντίσταση. Προσωπικά βρήκα αδύνατο να βάλω το βαμβάκι αφού βάλω και βιδώσω την αντίσταση γιατί μου πατικωνόταν ή χάλαγαν οι σπέιρες εκτός και αν είχα πολύ χοντρό σύρμα και contact coil.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Σκεφτόμουν τι λάθος μπορεί να γίνει και να μην τροφοδοτεί καλά. Η πρώτη πιθανότητα που σκέφτηκα είναι να είναι πολύ σφιχτό το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση ή να έχει σφίξει και να μην γεμίζει όλη την αντίσταση.

Το δευτερο είναι να στουμπώσει κανείς τα slots τροφοδοσίας. Το βαμβάκι εκεί πρέπει να είναι υπαρκτό, άλλα αρκετά αφράτο ακόμα και όταν διαβραχει για να υπάρχει ροή στο υγρό. 

Τα άλλα πράγματα που μπορεί να πάνε λάθος στο στήσιμο:
Να ακουμπήσει η αντίσταση στο υπερυψωμένο σωληνάκι του αέρα.
Να μην πιάσει καλά το σύρμα στις βίδες.

Με όλα τα στησίματα πάντως μου έπαιξε....
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2016, 13:08 από sertikos »

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Συγχαρητήρια για την παρουσίαση! 

Ειχα στο wish list την απλη v2 εκδοση και παρ'όλες τις καλές κριτικες δεν τον ειχα δοκιμασει λογω μεγεθους. Τωρα με την επομενη παραγγελια θα βαλω ενα Stumpy!

Τα κεραμικα κάθε πότε θελουν αλλαγη;


Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρητικά κάθε ποτέ. Πρακτικά έχοντας σπάσει εκατομμύρια κεραμικά στην Σοφία, σκιάζεται το φυλοκάρδι μου κάθε φορά που το κρατάω στα χέρια μου.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Καλησπέρα. Δώστε ρε παιδιά ένα λίνκ από FT ποιον κλώνο πήρατε, γιατί έχουν μπλέξει τα κινέζια τα ατσάλια και δεν βγάζω άκρη. :confused1:
Έχουν και 12 δολλάρια διαφορά μεταξύ τους. Να τα δώσω για τον 316 ή τσάμπα θα πάνε ?

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Κατα πάσα πιθανότητα εγώ έχω αυτόν που αναφέρει ο φίλος zalaros με λινκ παραπάνω και είμαι σούπερ ικανοποιημένος.

Όποια έκδοση και αν πάρεις προτιμησε οπωσδήποτε τον stumpy και πάρε και την βάση.  8)

(Απέφυγε τον 3 γιατί έχει σημαντικές σχεδιαστικές αλλαγές, κατά την άποψη μου όχι προς το καλύτερο)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
μπήκε παραγγελια αυτός: https://www.fasttech.com/products/2877000
και με την έκπτωση με 12 ντόλαρς 
πασχαλινό δωράκι στον εαυτό μου μαζί με το zero mini sxk :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος tzanampeths

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33788 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534334 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478439 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy