vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

322 επισκέπτες, 10 χρήστες
thanoulis, Doubt, gstamatos, gama, Jorge, Buliwyf, bujinkan, dallaskdp, lagoudakis, tibolaso

Twitter

Le Zephyr clone

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Le Zephyr clone
« στις: Απριλίου 22, 2016, 14:03 »
Παρελαβα χθες τον κλωνο Ζεφυρο.
Ηρθε πολυ καθαρος ,αλλα εγινε ενα πλυσιματακι με corega για λογους υγιεινης.

Τον δουλευω απο χθες ατμιζοντας περι τα 6ml και οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης.

Τα θετικα που του βρισκω ειναι:
-Πολυ ωραιο φινιρισμα για κλωνο
-Πολυ καλη αποδοση και αναλυση γευσης(πλουσια γεματη γευση)
-ΑΘΟΡΥΒΟΣ!
-Eλαφρος σφιχτη τζουρα ιδανικη για τον πυκνο-βελουδινο-υγρο ατμο του(3 μικρες τρυπες)
-Oι βιδες του τσιμπανε πολυ ευκολα το συρμα
-Δεν ζεσταινεται σε σχεση με τον Μagister στις σχεδον απανωτες,υποθετω λογο ULTEM
-Mικρος και κομψοτατος
-Αριστη τροφοδοσια εχει αμεση επαφη βαμβακι-υγρο

Παιδες παλευω για αρνητικα ειλικρινα ας αναφερω με δισταγμο:
-Eλαφρος δυσκολο σεταρισμα λογο καθετης :dontknow:
-Λιγα ml(με περισσοτερα θα ηταν μεγαλυτερος ομως :)) :nope:)
-Δεν ειναι ευκολο να δουμε ποσο υγρο εχουμε στο τανκ(ηρθε με spare tank ομως που το φοραμε να δουμε υπολοιπο ml)
-Αναπληρωση
-Προεκταση 510 με αποτελεσμα να αφηνει ενα μικρο κενο με τα mods(καθεται μανουλα στα υβριδικα)

Για διαρροες τον ειχα αφησει σε πλαγια θεση για περιπου μιση ωρα χωρις διαρροη(θα αναφερω σεταπ)

Πραγματικα αν χαρηκα μια φορα με τον κλωνο cloud εδω η χαρα αυξηθηκε αβιαστα :laugh1:

Δεν το περιμενα να ειχε αυτα που συνηθως εγω ψαχνω στους ατμο και δεν μπορω να γκρινιαξω για την τζουρα του οσω και να το θελω.

Εγινε σεταρισμα σε 2.5mm πυρηνα,kanthal 0.28 στα 1.2.
Cotton Bacon

Δεν ειχα υπομονη να τον στρωσω με βαση,
παρα μονο να περιμενω  καπου στο 2ωρο να κανουν την δουλεια τους τα βαμβακια οταν τον δοκιμασα με το υγρο μου.

Μιας και οταν ακουω για γευση ειμαι λιγο διστακτικος λογο του οτι δεν με πολυ ενδιαφερει αν παιζει καλα ενας ατμο το πρασινο μηλο και γενικα καποια μονοδιαστατη γευση.

Βεβαια γουστα αυτα :))

Τον δοκιμασα με ενα υγρο που εχει αρκετα χαρακτηριστικα με το Castle long και το απεδωσε οπως του επρεπε.

Ακολουθουν φωτο(συγκρατιμενα  ευτυχης)

Φυτιλοαντισταση των 8ml χρησης,
και 2 γενικες και αοριστες!


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2016, 14:09 από teo77 »

Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 22, 2016, 14:40 »
Παράθεση
Παρελαβα χθες τον κλωνο Ζεφυρο.

Από που και πως και πόσο? :D

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 22, 2016, 16:23 »
Με πρόλαβε ο φίλος με την παρουσίαση και πολύ καλά έκανε,γιατί τόσο καιρό..τώρα θα την κάνω μετά θα την κάνω :-[...και όχι τίποτε άλλο,αλλά μαγαρίζαμε και το νήμα του γνήσιου με τον κλώνο μας :D.
Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα τα θετικά που έγραψες...αλλά θα διαφωνήσω με τα αρνητικά του,όπως..
-Αναπλήρωση
-Προέκταση 510 με αποτέλεσμα να αφήνει ένα μικρο κενό με τα mods.
Τώρα δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο και ο κλώνος.
Ο δικός μου http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/8336-le-zephyr-style-rda-rebuildable-dripping-atomizer-silver-316-stainless-steel-22mm-diameter.html?search_query=Le+Zephyr+Style+RDA+Rebuildable+Dripping+Atomizer+-+Silver%2C+316+Stainless+Steel%2C+22mm+Diameter+&results=2#.VxoV6HpBTIU
πάντως ούτε πρόβλημα με τον πόλο έχει σε 3 Μοντ που τον δοκίμασα,αλλά και η αναπλήρωση του γίνεται πανεύκολα και με δυο τρόπους κιόλας.Ο ένας βγάζοντας όλη την καμπάνα και γεμίζοντας απο το πλάι κάτω απο το πιατάκι και ο άλλος βγάζοντας μόνο το επάνω δαχτυλίδι και ρίχνοντας υγρό επάνω στο πιατάκι.
Το δικό μου στήσιμο είναι με ni200 0,32mm 6 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα 0,092ω.
Πολύ smooth άτμισμα με ωραια γεύση και πάρα πολύ ωραίο ντουμάνι για μονή αντίσταση :thumpup:.
Παραθέτω και κάποιες φώτο




Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 22, 2016, 16:49 »
Παρελαβα και γω σημερα τον κλωνο της SXK απο fasttech! 
Kαλη γευση οντως αλλα πολυ σφιχτος για τα δικα μου δεδομενα οσο και να ανοιξω τον αερα! 
Λογικο ομως αν εχεις μαθει σε ατμοποιητες τυπου Griffin με velocity style deck και τα σχετικα...
Για οσους παντως ψαχνουν ατμοποιητη για mouth to lung που να αποδιδει καλη γευση ειναι αριστη επιλογη! 
Αν σας αρεσουν οι πνευμονικες, κοιταξτε καλυτερα κατι αλλο...

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 22, 2016, 16:49 »
Αυτος που εχω εγω ειναι αυτος(https://www.fasttech.com/products/3028/10020826/4513200)
Νομιζω εχουμε διαφορετικες βιδες. 

Ωραιο ο rexakos!Ισχυει οτι το φαγαμε το νημα του γνησιου!

Α για το στησιμο επισης νομιζω στο νημα του αυθεντικου ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ,
εχει αναφερει ενα σεταρισμα που παιζει πολυ ωραια.

Σε μενα οταν εσφιξα 510 ειδα οτι εχει μια ελαφρα προεκταση,το ιδιο ειχα παρατηρησει και στον Μagister και υποθερω οτι λογο υβριδικων μιας και απο μαμα καθεται καλα σε Juμbo Jet και Le Petit.

Για την αναπληρωση εχεις δικιο φυσικα,
αλλα ειπα να το βαλω  ως αρνητικο(με δυσκολια),για τους πιο ιδιοτροπους φιλους ατμιστες σε απαιτησεις :)) :dontknow:

Βεβαια δεν εχω κανενα θεμα,μιας και πραγματικα μου ηταν καπως δυσκολο να τον αξιολογησω ως κλωνο,
τουλαχιστον αυτον που εχω στα χερια μου. ;)

Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 02, 2016, 16:06 »
Μολις εφυγε παραγγελια αυτον πηρα https://www.fasttech.com/products/0/10020826/4513200-le-zephyr-styled-rda-rebuildable-dripping-atomizer
Εχουν καποια διαφορα απο τον sxk εκτος απο το πλαστικο τανκακι?Επισης ποιος αποδιδει καλυτερα σε γευση ο lemagister η αυτος?Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη!!!!

Στάλθηκε από το CW-Hi8-super μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 02, 2016, 18:13 »
Εγω πηρα τον ποιο φτηνο :
https://www.fasttech.com/p/4484700
Ένα εχω να πω. Εχει γινει ο βασικός μου. 
Ειναι η πρώτη φορά που θα πάρω τον ίδιο ατμοποιητή. 
Ισως και τον αυθεντικό.
Επιτέλους ενας στεγανός κυριολεκτικα ατμοποιητής που αποδίδει οπως πρεπει.
Τον γεμίζω με "νταμιζάνα" αφαιρόντας το πάνω δαχτυλίδι. 
Πανεύκολος στα πάντα. 

Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 02, 2016, 19:48 »
Όταν παρήγγειλα τον SXK πρέπει να ήταν ο μοναδικός κλώνος στη fasttech και τώρα βλέπω άλλους εφτά! Έχει ζήτηση φαίνεται.
Θα επιχειρήσω ένα μικρό review όταν παραλάβω.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 02, 2016, 20:03 »
καλησπερα  το πηρα  και εγω  !!!!!!! το υγρο πιο ειναι  ρε φιλε?  !!!!!
Eδω εισαι αρχηγε μου:
http://www.joinclub.gr/e-liquid-15ml-dandy-andy-club

Yπαρχει διαθεσιμο φυσικα και σε αλλα καταστηματα αν τσεκαρεις ;)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 02, 2016, 22:27 »
Καμιά photo με το ημιδιαφανές κάτω
μέρος που φαίνεται το υγρό παίζει;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 03, 2016, 00:34 »
Ναι. Εδώ.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 03, 2016, 00:40 »
Κάτι τέτοιο έψαχνα βασικά.

(ναι μπορούσα να το googlάρω απλά, αλλά πιστεύω αξίζει να υπάρχει και στο topic,
ειδικά κάποιος αν έχει δικιά του -πιο αντιπροσωπευτική- φωτογραφία να ανεβάσει).

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 04, 2016, 21:32 »
Mπορεί να μας πει κάποιος που τον έχει, πόσα ml ακριβώς χωράει στο τανκάκι του.

Τελικά είναι κάτι ανάμεσα σε τανκάτο και ντρίππερ;

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 04, 2016, 21:58 »
Μακη παίρνει  1,5ml+ και είναι αυτό που ειπες... Και τα δύο.
Γιατί γεμίζει και από πάνω σαν ντριπερ,βγάζοντας μόνο το ντριπ τιπ αλλά βάζοντας μέσα λίγο υγρό και γεμίζει και σαν τανκατος βγάζοντας όλη την καμπάνα και γεμίζοντας με μπουκαλάκι. Βέβαια επειδή είναι πανευκολος στο γέμισμα κάνεις τον δεύτερο τρόπο και είσαι κομπλε!

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Le Zephyr clone
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 04, 2016, 22:25 »
και αυτος πρεπει να αξιζει,αν και συνηθως νομζω πως ο πιο ακριβος κλονος ειναι ο πιο καλος,τουλαχιστον στην ft.
https://www.fasttech.com/products/0/10020826/4498800-sxk-le-zephyr-styled-rda-rebuildable-drippinghttp://

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110809 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159989 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515428 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801692 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet