vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

264 επισκέπτες, 12 χρήστες
dkostas, zalaros, enyalios21, Doubt, kurtz, Koggiot, Tsimio, Tem, jim356, Jorge, Parolos, Milarepa

Twitter

Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #165 στις: Μαΐου 04, 2016, 11:35 »
Καλημέρα στην παρέα! Έκανα κι εγώ κάποιες επεμβάσεις στην 3.01 με το NFE. Συγκεκριμένα πέρασα τα παρακάτω patches:
  • 2 clicks για πρόσβαση στο μενού, 3 clicks για πρόσβαση στις μνήμες TCR, 4 clicks για κλείδωμα - ξεκλείδωμα, περιστροφή οθόνης με πατημένο το fire και το +.
  • Volts μπαταρίας, θερμοκρασία πλακέτας, αποθηκευμένα και πραγματικά Ω αντίστασης, output voltage κατά το άτμισμα στην τρίτη γραμμή.
  • Volts μπαταρίας, θερμοκρασία πλακέτας, logo κατά τη διάρκεια της φόρτισης.
  • Logo στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα πριν σβήσει η οθόνη (έφτιαξα ένα με το σήμα της Joyetech, αλλάζει εύκολα με το NFE).
  • Διαγραφή START mode και της ένδειξης 316 δίπλα από το SS.
  • Σβήσιμο αποθηκευμένης αντίστασης με πατημένο το - και το + (νομίζω δουλεύει μόνο όταν υπάρχει ωμική διαφορά > 0.2Ω).
  • 15 δευτερόλεπτα timeout για το σβήσιμο της οθόνης (από 30 που ήταν πριν νομίζω), 15 δευτερόλεπτα timeout για την έξοδο από το μενού (από 10 που ήταν).
Επίσης έκανα κάποιες μικροαλλαγές και έφτιαξα ξανά όλη τη γραμματοσειρά με το χέρι. Για μένα είναι πολύ πιο όμορφο και ευδιάκριτο έτσι, και προσωπικά δε νομίζω ότι θα χρειαστεί να ξανακάνω update ποτέ, εκτός κι αν φτιάξουν επιτέλους το πρόβλημα με τον εντοπισμό της νέας αντίστασης... Το έχω ανεβάσει εδώ σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το περάσει στο VTC Mini του.

Τσεκαρισμένο στο δικό μου VTC Mini με HW version 1.00. Για άλλα versions δεν ξέρω, σίγουρα όμως δεν κάνει για Cuboid! Είναι σε encrypted μορφή, οπότε μπορείτε να το περάσετε και με το προγραμματάκι της Joyetech, αλλά αν το περάσετε με το NFE δε θα χρειαστεί καν να ξανακάνετε τις ρυθμίσεις, τις διαβάζει πριν το φλασάρισμα και τις ξαναπερνάει αυτόματα. Εκτός αυτού θα μπορέσετε εύκολα να αλλάξετε και το logo με κάποιο δικό σας (μην δοκιμάσετε να το αλλάξετε με το πρόγραμμα της Joyetech γιατί είναι πειραγμένη 3.01 και κατά 99,9% δεν θα δουλέψει). :)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 23:05 από giorgos_206 »

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #166 στις: Μαΐου 10, 2016, 14:41 »
Σύμφωνα με νεότερα απο την Ρώσική κοινότητα, καταφέραν να βάλουν και 
ρολόι στο VTC, από ότι λένε όμως δεν λειτουργεί με τα 1.03 .
Νεότερα το βράδυ που θα το έχουν οι Γερμανοί οπότε και θα βγάλουν νέα έκδοση 
και του NFirmware.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #167 στις: Μαΐου 10, 2016, 14:43 »

Το θέμα με το ρολόι είναι ότι κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρία θα πρέπει να το ρυθμίζεις εκ νέου γί αυτό δεν μπορεί να τρέχει στη 1.03 γιατί δεν δίνει την δυνατότητα να κάνει αποθήκευση.

 
Πάντως κάθε φορά που θα αλλάζω μπαταρία να ρυθμίζω και την ώρα δεν το κόβω ελπίζω να βρουν τη χρυσή τομή.

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #168 στις: Μαΐου 10, 2016, 14:49 »
Κοίτα με αυτά τα κολπάκια σε λίγο η μπαταριά δεν θα φτάνει ούτε για ένα tank :) 
Εγώ θέλω και φωτάκι όπως του ΚΙΤ αχαχαχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #169 στις: Μαΐου 13, 2016, 11:43 »
Παράθεση
If you did not have time to change the battery and "stopped the clock", the firmware does not rise.
Αν καταλαβαίνω καλά από τη μετάφραση της Google, επειδή πρόκειται για firmware του eGrip II πάνω στο VTC και επειδή το eGrip II δεν έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει με αφαιρούμενη μπαταρία, σε περίπτωση που η μπαταρία αφαιρεθεί για πάνω από 1 λεπτό δεν θέλει ρύθμιση απλά το ρολόι αλλά reflash όλο το firmware από την αρχή. Και επειδή απ' ο,τι λένε μετά το flash το PC δεν αναγνωρίζει σωστά το VTC, το reflash γίνεται μόνο από LDROM mode (αφαίρεση μπαταρίας και πατημένο το +).
Είναι λίγο ταλαιπωρία δυστυχώς, και αν ισχύει αυτό που γράφει κάποιος παρακάτω ότι στα 10 λεπτά του κέρδισε άλλα 4, μάλλον δεν αξίζει τον κόπο:
Παράθεση
And watch rush wildly. 10 minutes ago I set, already at 4 minutes fled. And before that, it seemed that the other way around behind.
Τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά αν η Joyetech έκανε τον κόπο να βγάλει κάποιο επίσημο firmware.

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #170 στις: Μαΐου 13, 2016, 12:27 »
Δεν γίνεται να μπεί ρολόι σωστό στο vtc η το cuboid..
Δεν έχουν rtc (Real Time Clock) κύκλωμα οπότε στην καλύτερη κάθε φορά που θα αλλάζουμε μπαταρία-ες θα θέλει ξανά ρύθμιση η ώρα..

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #171 στις: Μαΐου 13, 2016, 17:55 »
RTC μάλλον έχει, γιατί απ' ο,τι είχα διαβάσει στο Reddit είχαν καταλήξει ότι το MCU του VTC Mini είναι το M452 της Nuvoton (βάσει αυτής της υπόθεσης έφτιαξαν και το eVic SDK) και το συγκεκριμένο MCU έχει RTC: http://www.nuvoton.com/hq/products/microcontrollers/arm-cortex-m4-mcus/m452-usb-series/?__locale=en

Αυτό που μάλλον δεν έχει, πιθανότατα για οικονομία χώρου, είναι backup power source για το RTC. Οπότε η επαναρύθμιση της ώρας θα είναι απαραίτητη με κάθε αλλαγή μπαταρίας...

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #172 στις: Οκτωβρίου 24, 2016, 17:02 »
Φίλε Γιώργο το αρχείο στο οποίο αναφέρεσαι δεν υπαρχει πια, αν θέλεις βάλτο ξανά για να μπορέσουμε να το κατεβάσουμε.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τροποποιήσεις/Επεμβάσεις στα VTC Mini & Cuboid
« Απάντηση #173 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 00:12 »
Έχεις δίκιο, δεν ξέρω τι παίχτηκε... Το ανέβασα ξανά εδώ.

(ένα άλλο patch που έχω περάσει έκτοτε είναι η δυνατότητα αυξομείωσης της θερμοκρασίας ανά 1 βαθμό αντί 5 που ήταν στο stock firmware)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2016, 10:51 από giorgos_206 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135784 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084224 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 103 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos