vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, tibolaso, grag, giorgos1999, I.P, Buliwyf, Harris

Twitter

Gem II by Mark Bugs

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Gem II by Mark Bugs
« στις: Απριλίου 17, 2016, 15:15 »
Χαρακτηριστικά ατμοποιητή :

Υλικό

316L SS
Πόλος από ασήμι.

Χωρητικότητα

Glass tank - 4ml

Ύψος

Hybrid configuration (without the tip): 36.9mm
510 configuration (without the tip): 38.9mm

Διάμετρος

21mm
22mm (μόνο με το 510 configuration βάζοντας το 22mm ring)

Tip

Ύψος: 19.15 mm (including the stand)
Διάμετρος: 9 mm

Μαζί με τον GEM έρχονται:

- 3 glass tanks
- hybrid base (with the silver plated small pin)
- 510 base (with the silver plated larger pin)
- 21 mm ring (for 510 base)
- 22 mm ring (for 510 base)
- one deck
- one dry burn threaded ring
- spare orings and screws




Συναρμολόγηση ατμοποιητή¨


Συμπεράσματα :

Θετικά
Απίστευτη γεύση
Εύκολο γέμισμα από πάνω
Μεγάλη χωρητικότητα για το πολύ μικρό μέγεθος του
Ρυθμιζόμενο airflow από τσιγαρίσια μέχρι ελαφρία πνευμονική
Εξαιρετικό liquid flow δεν πήρα ποτέ καμμένο
Πολύ καλός για TC λόγω πόλου
Για μένα εξαιρετική τιμή για αυτο που προσφέρει σε ποιότητα αλλά και συσκευασία συγκριτικά με άλλους που κυκλοφορούν έκει έξω. 135 ευρώ

Αρνητικά
Μικρό deck , σε περιορίζει σε διαμετρο coil αλλά και τη σύρμα να χρησιμοποιήσεις
Πρέπει να χρησιμοποιήσεις το δικό του εξάρτημα-βαση για να τον στήσεις (βλ. παρακάτω)

Στήσιμο :



Εδώ βλέπουμε το deck μαζί με το ring για burn test. Kanthal 27 awg 2 mm διάμετρος drago cotton (θέλει πολύ λίγο βαμβάκι) και μετά απόλαυση.

Video από τον Qurax  με αναλυτική παρουσίαση του προιόντος :



Επίσης ένα συγκριτικό μεγέθους με του καθημερινούς άτμοποιητές :

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 15:24 από drakmor »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 17, 2016, 18:10 »
Ωραία παρουσίαση φίλε drakmor πολύ καλη  και αναλυτική, τόσο στο γραφτό αλλά και με το βίντεο με των Ινδο, μπορεί να μην κατάλαβα τίποτα απο οτι έλεγε αλλά είδα όσα έπρεπε να δω ... Μπορω να πω οτι μου άρεσε οπτικά  και   σχεδιαστικά   στων GEM 2 βλέπω παραλαγές απο 3ων  έως και 4 ρων μπορω να πω ατμό ...το πανω μέρος αναπλήρωσης μου θύμισε Cloud με μια μικρή παραλαγή στο πανω καπάκι η δε καμπάνα φέρνει σε ολίγων τηλεμαχο στο κάτω μερος και προς την εξοδο φέρνει  ελαφρώς φαινόμενο και το πανω μέρος του ντεκ κατα 99.9% ίδιο και απαραλλαχτο το ντεκ απο SQape rs  το δαχτυλιδι  ρύθμιση αέρα θυμίζει κάπως subtank mini και nautilo  χωρίς να με χαλάει κανένα στοιχείο απο όλα αυτά που αναφέρω  ξέροντας φυσικά  οτι παντα και  όλοι όλο και κάτι αντιγράφουν. χωρίς να των έχω δοκίμασει  πιστεύω να είναι η γεύση του αντάξια τις τιμής του,  στο ποσο αερατος είναι απο αυτά που είδα στο βίντεο γίνεται απο πολύ σφιχτός  έως σφιχτό πνευμονικής τζούρας....
Παρατηρώντας το βίντεο παρατήρησα των Ινδο κατα την αναπλήρωση υγρού να μην γεμίζει το τανκ έως πανω και να των γυρνάει ανάποδα σε στυλ Lemo2  ...Ερώτηση σε αυτό το κομάτι επειδή είναι και το ουσιαστικότερο   αν και υποψιαζομαι  την απάντηση αν η αναπλήρωση γίνει έως πανω και δεν γυρίσουμε ανάποδα των ατμό και απλα κλείσουμε το πανω καπάκι διαρροή θα υπάρξει?   Αυτό είναι και το βασικότερο η ομαλή αναπλήρωση και   τροφοδοσία μαζί με την καλη αγωγιμότητα του 510 πόλου κάτι που απουσιάζει απο των SQape  και όχι το στενό χώρος του ντεκ που σε δεσμεύει  για μονη αντίσταση και περιορίζεται σε μικρο αριθμο  σπειρών γιατί κατασκευαστικά και μονο δεν προορίζεται για σύννεφα και τρέλα στησιματα αλλά για νόρμαλ ατμισμα   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 17, 2016, 18:14 »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Συμφωνώ με όλα όσα είπες όντως έχει δανειστεί όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που είπες το εσωτερικό της καμπάνας μου θυμίζει λίγο φαινόμενο. Όσο για το θέμα του γέμισματος θέλει όπως και δίποτε να αφήσεις χώρο για τον αέρα. Όταν γεμίζεις κλείνεις τον αέρα γεμίζεις από πάνω κλείνεις το καπάκι μετά.  Τούμπα και ανοίγεις τον αέρα. Ο κατασκευαστης προτείνει και να φυσιξεις λίγο από την υποδοχή του αέρα όσο είναι ανάποδα για να φύγει το εξτρα υγρό από το deck. Με αυτόν τον τρόπο δεν είχα ούτε μια διαρροή.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 17, 2016, 18:21 »
Φίλε μου ευχαριστώ για την διαβεβαιώσει τις απάντησης αν και είχα παρατηρήσει  των φόβο και την αμηχανία του Ινδου έως να ανοίξει την ρύθμιση του αέρα για τυχών κάποιας έστω  μικρής διαρροής ..

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 17, 2016, 18:38 »
Ναι αν δεν το κάνεις σωστά θα έχεις διαρροή είναι ένα από τα μείον του που απλά με τα σωστά βήματα δεν το συναντάς ποτέ

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:51 »
Μπράβο φίλε drakmor. :thumpup:


Να φανταστείς πως μόλις χθες μιλάγαμε για τον Gem με τα φιλαράκια και να σήμερα η παρουσίαση σου! Οπότε ετοιμάσου για μπαράζ ερωτήσεων.
Λοιπόν, ο hurricane με το τανκάκι της φωτογραφίας πόσο πιο κοντός είναι σε σχέση με το πως έρχεται από την μαμά του;

Αυτό το (καίριο για μένα) ερώτημα προς το παρόν. Οι υπόλοιπες 658 ερωτήσεις αύριο... ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2016, 11:43 από cpbaroque »

Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:08 »
Καλησπέρα και από εμένα ωραία παρουσίαση και τώρα ερωτήσεις ☺από έξω τον πήρες ;  και εάν έχεις δοκιμάσει τον v1 σαν σύγκριση γεύσης τι λέει ; η τρύπα κάτω από την αντίσταση έχει αλλάξει μέγεθος ; αυτά προς το παρόν χιχι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος aelarag1

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 18, 2016, 06:37 »
Παιδια εδω ειναι ο gem 1 για οποιον θελει να δοκιμασει τον κλωνο ειναι απροβληματιστος ο συγκεκριμενος και δεν ειδα να εχει καμια διαφορα  απο τον gem 2.Εχει και τον 510 κονεκτορα κανονικα μην μπερδευεστε απο τις φωτο.Τον ειχα τον gem 1 τον συγκεκριμενο κλωνο.

https://www.fasttech.com/products/0/10017701/3628800-gem-styled-rta-rebuildable-tank-atomizer
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2016, 06:43 από aelarag1 »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 18, 2016, 10:35 »
@cpbaroque φίλε μου πολύ σωστά αυτοί είναι οι ατμό και ναι των steamtuners είναι αυτό που φοράει ο hurricane . Γίνεται πολύ πιο κοντός από το μαμα καμία σχέση θα βάλω και φωτογραφία το απόγευμα αν θες με το μαμά σετ δίπλα στο steamtuners για να καταλάβεις αλλά ναι γίνεται πολύ πιο μικρός

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 18, 2016, 10:38 »
@gustozo79 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι από το εξωτερικό τον αγόρασα
Συγκεκριμένα από το site του κατασκευαστή. Τον v1 δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά γενικά οι μόνες αλλαγές που έχουν είναι ότι ο 2 έχει μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα και υγρού τίποτα άλλο. Σε θέμα γεύσης πιστεύω ότι θα είναι στα ίδια επίπεδα.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 18, 2016, 10:45 »
Απο γεύση σε σχέση με hurricane πως είναι?2,5mm coil χωράει στο deck?Ωραίος ατμοποιητής πάντως  και σαν εμφάνιση και σαν αναλογία χωρητικότητας-μεγέθους.

Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 18, 2016, 10:46 »
@gustozo79 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ναι από το εξωτερικό τον αγόρασα
Συγκεκριμένα από το site του κατασκευαστή. Τον v1 δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά γενικά οι μόνες αλλαγές που έχουν είναι ότι ο 2 έχει μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα και υγρού τίποτα άλλο. Σε θέμα γεύσης πιστεύω ότι θα είναι στα ίδια επίπεδα.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Καλημέρα η σφιχτή του είναι πολύ αεράτη , τσιγαρισιες μπορείς να κάνεις ;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 18, 2016, 10:49 »
Απο γεύση σε σχέση με hurricane πως είναι?2,5mm coil χωράει στο deck?Ωραίος ατμοποιητής πάντως  και σαν εμφάνιση και σαν αναλογία χωρητικότητας-μεγέθους.
2.4  mm από ότι φαίνεται στο βίντεο του Κόραξ

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 18, 2016, 11:40 »
Ενώ στο βίντεο λέει για 2.4 μπορείς με λεπτό σύρμα να κάνεις και 2.5 το δοκίμασα και έπαιξε μια χαρά.
'Οσο για τη γεύση του είναι κορυφαία με  πλούσιο βελούδινο άτμο στυλ φαινο αλλά με την ανάλυση των γεύσεων που δίνει ο hurricane είναι κάτι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο πολύ διαφορετικό και ωραίο ;D
H σφιχτή του είναι σαν του zest σε μια τρύπα. Αρκετά ικανοποιητική μπορώ να πώ.

Απ: Gem II by Mark Bugs
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 18, 2016, 11:46 »
Σε ευχαριστώ πολύ θα προσπαθήσω να τον αποκτήσω κάτοχος είδη του v1 σε κλώνο πρέπει να τον πάρω. Καλοατμιστος αρχηγέ

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34886 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 78 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9423 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos