vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, I.P, Jorge, dvelev, tsiv, tibolaso, Buliwyf

Twitter

Tsunami RDA by GeekVape

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Tsunami RDA by GeekVape
« στις: Απριλίου 14, 2016, 18:17 »
Μιας και δεν υπάρχει καμία παρουσίαση του (βαρβάτου)  :)) Tsunami RDA της GeekVape και σαν κάτοχος του εδώ και 3 ημέρες αποφάσισα να σας κάνω μια μικρή παρουσίαση. Συγχωρέστε με αν υπάρχουν ελλείψεις μιας και δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση ούτε έχω ανοίξει ποτέ νέο νήμα. Οι φωτογραφίες έχουν την καλύτερη δυνατή ανάλυση για τον μέτριο εώς κακό εξοπλισμό μου. :-[ Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Tsunami ή αλλιώς Τσουνάμι!  :fight_fryingpan:

Το Tsunami έφτασε στην Κρήτη πριν 3 ημέρες (πρέπει να το είδατε και στις ειδήσεις)  :idiot1: , οπότε δεν έχω κάνει ακόμα πολλές δοκιμές πάνω του, αλλά έχω μια αρκετά καλή εικόνα.



Διατίθεται σε ασημί (ανοξέιδωτο ατσάλι/stainless steel) και σε μαύρο χρώμα. Μέσα στο κουτάκι του υπάρχουν μπόλικα o-rings, ένα δεύτερο set βίδες, το alen που θα χρειαστούμε για τις βίδες, 2 αρκετά φαρδιά drip tip (wide bore) τα οποία εφαρμόζουν στο Tsunami βιδωτά, όπως επίσης και ένα αντάπτορα για 510 drip tip, αλλά και ένα ανοξείδωτο drip tip τύπου 510.




Όσον αφορά το μέγεθος του deck (τύπου velocity) τα λόγια είναι περιττά. Οι τρύπες στα post χωράνε ότι μπορεί κανείς να φανταστεί.



Στις φωτογραφίες που βλέπετε είναι στημένος σε πυρήνα 3mm. Τον έχω στήσει και σε 3.5mm, πάλι με clapton και μου δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να στηθεί άνετα με clapton μέχρι και σε 4mm πυρήνα!


Το στήσιμο στο απίστευτα μεγάλο deck είναι γελοίο. Οι βίδες είναι πολύ καλής ποιότητας και το βίδωμα/ξεβίδωμα είναι παιχνιδάκι.




Τον έχω δοκιμάσει στα 0.2Ω με σύρμα SS316L σε έλεγχο θερμοκρασίας και σε διάφορα στησίματα με ποικίλα σύρματα clapton σε τιμές αντιστάσεων από 0.25Ω εώς και 0.4Ω.
Έχει δυνατότητα στησίματος και με μονή αντίσταση, καθώς διαθέτει 3 τρύπες εισαγωγής αέρα στο καπάκι (top cap) κι έτσι μπορούμε να κλείσουμε αν θελήσουμε εντελώς τον αέρα στην μία πλευρά του deck (δεν είναι εφικτό να σας το δείξω σε φωτογραφία).

Ορίστε και πως φαίνεται πάνω στο Cuboid της Joyetech.



Από γεύση στα πολλά watt τα πάει ανέλπιστα καλά έχω χάσει τη μπάλα! :delicious2: Στα χαμηλά δεν τον έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειται γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι φτιαγμένος για κάτι τέτοιο αλλά ούτε κι εγώ!  :laugh1:


Αυτή ήταν η ταπεινή μου παρουσίαση. Σας παρακαλώ αν έχω παραλείψει κάτι να μου το πείτε και θα το προσθέσω.


ΥΓ. Δυστυχώς για κάποιο περίεργο λόγο (εξωγηίνοι παράγοντες :disgust2: ) οι φωτογραφίες πάνω στο cuboid είναι τραγικά μικρές. Θα σηκώσω άλλες αργότερα.




« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 10:09 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 14, 2016, 18:49 »
Ωραία παρουσίαση Μανόλη! :thumpup:


Και ωραίος ο Tsunami. Θα κάνει και ωραίες τσιγαρίσεις, είμαι σίγουρος... ;D


Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 14, 2016, 19:09 »
Και ωραίος ο Tsunami. Θα κάνει και ωραίες τσιγαρίσεις, είμαι σίγουρος... ;D

:laugh1:   :lotpot:

Σας ευχαριστώ κύριε  :)) Κωνσταντίνε. Χωρίς εσάς το νήμα θα έμενε για ακόμα περισσότερη ώρα με σπασμένους συνδέσμους στη θέση των φωτογραφιών. :eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 14, 2016, 21:13 »
Ωραιος ο ψηλος :thumpup: 
Τον παρηγγειλα και γω πριν πααααρα πολλες μερες και ακομη τον περιμενω :wall: 
Δεν τα παει και πολυ καλα η geekvape με τις διαθεσιμοτητες των προιοντων της...
Κατα τα αλλα ομως βγαζει παρα πολυ καλα προιοντα και συγκεκριμενα για τον tsunami ακουγονται διθυραμβικα σχολια! Ιδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 14, 2016, 21:22 »
Ωραία παρουσίαση φίλε . Μπορείς να κάνεις καμιά σύγκριση με άλλους dripper .με ενδιαφέρει πιο πολύ σε σχέση με τον velocity από αποψη αέρα . Αν τον έχεις πες μου μια γνώμη

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 14, 2016, 22:07 »
Απόστολε δυστυχώς από τον velocity έχω πάρει μονάχα μια δυο τζούρες σε ένα κατάστημα η.τ. τον οποίο τυχαία είχε εκεί ένας πελάτης... Πήρα μια δυο τζούρες και με στήσιμο δικό του οπότε δεν έχω καμία άποψη.  :confused1: 
Πάντως έχε υπόψιν ότι για τον tsunami ακούγονται τα καλύτερα σχόλια. Μιλάω πάντα για το χώρο των αεράτων dripper.  ;) 

Μιας και το θέσαμε αυτό έχω να αναφέρω ότι ο tsunami, όπως άλλωστε λέει και το όνομα, αποδίδει καλύτερα σε πολλά μποφόρ (και βατ  :)) ).
Το μεσημέρι ενώ έγραφα το νήμα ντρίπαρα και στον tsunami ταυτόχρονα και ντουμάνιασα όλο το σπίτι.  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 14, 2016, 22:31 »
Μπραβο!! Που τον βρηκες;

Επισης, ποσο αερατος ειναι; Πολυ πολυ; Το βαμβακι μπαινει καλα μεσα; Στα ποσα watt εισαι και σε αυτα που εισαι, καθε ποσες τζουρες γεμιζεις;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 14, 2016, 22:52 »
Αγαπητέ κύριε Μανώλη,
Ως διεθνούς φήμης καταξιωμένος ριβγιούερ σας λέγω ότι το πρώτο σας ριβγιού είναι σε πολύ καλό δρόμο,
και αν συνεχίσετε έτσι σε ολίγον διάστημα θα έχετε ξεπεράσει σε αναγνωρισημότητα διάφορα μεγαθήρια του χώρου.
Μπουσάρδοι, Γκριμκρίνηδες, Μάικ (όχι ο Φασολάκης, ο άλλος ο Βέιπς) και Ντριπτιπερς ωχριούν μπροστά σας:NoWay:

Από εμένα προσωπικά αλλά και όλη την επιτροπή του εξ-Φάκτορ έχετε το ΟΚ για τον επόμενο γύρο!  :thumpup:  :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 15, 2016, 19:30 »
Μπραβο!! Που τον βρηκες;

Επισης, ποσο αερατος ειναι; Πολυ πολυ; Το βαμβακι μπαινει καλα μεσα; Στα ποσα watt εισαι και σε αυτα που εισαι, καθε ποσες τζουρες γεμιζεις;

Τον είχα παραγγείλει από fasttech αλλά πριν καμιά βδομάδα περίπου έτυχε και σήκωσε συμφορουμιστής αγγελία που τον πούλαγε καινούριο στο κουτί του και με τη ζελατίνα. Πάλι καλά έτυχε και ήμουν online την ώρα που σήκωσε την αγγελία και τον πρόλαβα :respect:. 1-2 λεπτά μετά ρώτησε κάποιος άλλος!  8)  Που τον βρήκε ο κύριος δεν γνωρίζω, πάντως είναι γνήσιος.  ;D

Τι θα πει πόσο αεράτος είναι?  :hmmm: Λες και δεν φαντάζεσαι ήδη. ;) Λιγουλάκι μωρέ, ίσα που τα νιώθεις τα μποφόρ.  ::)   :laugh1:  

Όσον αφορά το βαμβάκι θέλει πιθανόν λίγη προσοχή να μην βάλεις πάρα πολύ και το στουμπώσεις και να έχεις κακή τροφοδοσία, αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο να αποφύγεις. Πιθανόν να το πάθεις αν τον στήσεις με πολύ χοντρό πυρήνα κι αυτό επειδή θα έχεις βάλει (προφανώς) πάρα πολύ βαμβάκι.  Μου συνέβη μία φορά μονάχα αυτό αλλά δεν δοκίμασα να το ψαλιδίσω λίγο στις άκρες (λογικά θα έλυνε το πρόβλημα), αλλά άλλαξα βαμβάκι και το έκοψα λίγο πιο λεπτό και όχι τόσο στρουμπουλό (σε σχέση με πριν) στις άκρες. Η αλήθεια είναι ότι τα κανάλια του αέρα εμποδίζουν μιας και κανείς μπορεί να φανταζόταν ότι χωράει βαμβάκι με τη σέσουλα αλλά μέχρι εκεί. Δεν το λες πρόβλημα.

Έχω αλλάξει ένα κάρο στησίματα και τον έχω δουλέψει από τα 35 ως τα 80 watt. Συνήθως κάθε μφφφ περίπου μφφφφ νομίζω μφφφφφ 8-10 τζούρες γεμίζω. Θα προσπαθήσω να μετράω τις τζούρες μου.
Μια φορά πάντως τον άδεισα στις 4 τζούρες (το θυμάμαι χαρακτηριστικά) αλλά ήταν πολύ μεγάλες τζούρες.  :laugh1: :fight_fryingpan:

Τώρα τον έχω στήσει με clapton στις 8 σπείρες και με 2.5mm πυρήνα στα 0.30Ω, και το άτμισμα είναι τρομερό. Θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα να δω μήπως είναι ιδέα μου αλλά σα να παρατήρησα ότι με το περισσότερο σύρμα αποδίδει καλύτερα.  :WhatHeMeans:

EDIT: Με το παρόν στήσιμο και 60-80W γεμίζω κάθε 8 τζούρες κάθε φορά. Άντε να σου ρθει και σένα ρε shadowjump να σηκώσεις κανένα βιντεάκι.  :cigar: 
Μετά από 4 γεμίσματα μπορώ να πω ότι το τοπίο είναι ομιχλώδες.  :peace1:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2016, 03:45 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 16, 2016, 21:21 »
Ελληνικο review απ τον Βasilisl 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 17, 2016, 22:23 »
Μερικά φωτογραφιάκια ακόμα από τον κύριο Τσουνάμι.  :respect_hat:

ΥΓ. Θα παρακαλούσα να μην δοκιμαστεί τέτοια "καφρίλα" από κανέναν! Γιατί τα ρεύματα που χρειάζονται είναι πολλά και δεν συνιστώνται. :hmmm:
Όπως βλέπετε πάντως ο κύριος χωράει ότι μπορεί να φανταστείς ο καθένας.  ;D
Επίσης θα παρακαλούσα να αποφευχθούν χαρακτηρισμοί οποιουδήποτε είδους για το πρόσωπό μου!  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2016, 03:02 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 18, 2016, 12:30 »
Αυτο ειναι στησιμο! Στα ποσα watt εισαι με αυτο;

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 18, 2016, 14:57 »
Το συγκεκριμένο στήσιμο το κράτησα μόλις 1-2 ώρες πάνω στον Tsunami γιατί θέλει τουλάχιστον 70-80w για να ζεσταθεί σε νορμάλ χρόνο.  :laugh1: Δεν του έδωσα περισσότερο ρεύμα γιατί είχα ήδη ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια στα volt. Και λογικά δεν εννόω τα 4-4.2v!  :fight_hammered2:  :laugh1: Αν θες λεπτομέρειες να σου πω σε πμ μην διαβάζουν πιο άσχετοι και τα κάνουν πράξη. ;)

EDIT: Μόλις ανακάλυψα το τέλειο στήσιμο για τα γούστα μου. Σύρμα 3x28ga twisted 2,5mm πυρήνας με 5 σπείρες.   :bravo_encouragements: 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2016, 16:00 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 19, 2016, 00:43 »
Φτάσαμε λοιπόν στο σημείο σε αυτό το φόρουμ να φοβόμαστε να πούμε στα πόσα watt/volt ατμίζουμε.
Η αφρόκρεμα των "σκεπτόμενων", "υπεύθυνων", "φοβάμαι τα οξείδια των μετάλλων", "το 316 είνα καλύτερο από το 304" και άλλων πολλών Ελλήνων ατμιστών του kayfun deck πανηγυρίζει εκεί κάπου στα κρυφά.




Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Βγάλε 3 σπείρες από κάθε coil αν ο ατμός είναι υπερβολικά ζεστός σε αυτά τα watt για τα γούστα σου. Οι 10 σπείρες είναι μάλλον υπερβολή και ειδικά για clapton coil. 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Tsunami RDA by GeekVape
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 19, 2016, 01:44 »
Προσωπικά δουλεύω μόνο kanthal. Έχω δοκιμάσει ss αλλά δεν μου κάνει καμία αίσθηση.  ???
Κατά κϋριο λόγο χρησιμοποιώ Clapton εδώ και... λίγο καιρό για κάποιους, αρκετό για εμένα, συγκριτικά με το ελάχιστο καιρό που είμαι στον ατμό. Και το έχω διαπιστώσει κατ ιδίαν ότι πράγματι τόσο χοντρά σύρματα (βλέπε κοτετσόσυρμα  :fight_fryingpan: ) θέλουν πολλά παραπάνω βολτ για να ζεσταθούν.
Οι δέκα είναι υπερβολή απλά ήθελα να κάνω το τέστ και στο Tsunami!  :angel:
Όπως ανέφερα παραπάνω, το στήσιμο έμεινε πάνω του για μερικά γεμϊσματα. Να σου πω την αλήθεια δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστός ο ατμός ακόμα κι εκεϊ. Θα ανέβαζα κι άλλο τα βατ αλλά ήταν πολλά τα volt ήδη και δεν ήθελα να το τεντώσω.  :o

Ευχαριστώ πάντως όπως και να χει.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110781 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159969 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515423 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801685 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet