vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, petr@n, grag, tibolaso, Jorge, Milarepa

Twitter

eGo AIO by Joyetech

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #495 στις: Ιουλίου 24, 2016, 12:07 »
Όλες οι αντιστάσεις του Cubis ταιριάζουν και παίζουν μια χαρά.
Και η 1,5Ω και η 1Ω και η 0,5Ω. Το ΑΙΟ ρυθμίζει μόνο του τα watt που θα δώσει στην κάθε μία και παίζουν όλες κανονικά.
Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η αυτονομία καθώς θα χρησιμοποιεί λιγότερα watt.
Η γεύση που θα πάρεις από την καθεμία είναι εντελώς υποκειμενικό θέμα.
Εγώ για παράδειγμα έχω γράψει πολλές φορές πως η 0,6Ω είναι ότι καλύτερο (από θέμα γεύσης) για το ΑΙΟ.
Ενώ στον Cubis δεν ισχύει αυτό.
Το καλύτερο είναι να τις δοκιμάσεις και να αποφασίσεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #496 στις: Ιουλίου 24, 2016, 14:49 »
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις, Ας δοκιμάσω την 1.0 Ohm και βλέπω.... από βδομάδα θα την αγοράσω, μαζί και με μία γεύση πράσινου-κόκκινου μήλου που σε ναργιλέ τουλάχιστον είναι υπέροχη... !!
Κάτι άλλο, σήμερα το πρωί, μετά από μερικές τζούρες η γεύση άλλαξε εντελώς, και το χτύπημα πιο λίγο και ο ατμός και γενικά όταν τραβούσα ο ατμοποιητής ακουγόταν πιο σιγά, μετά από καμιά ώρα που το άφησα να κρυώσει και μετά από μερικές τζούρες χωρίς να πατάω το κουμπί σαν να συνήλθε.... Γιατί το κάνει αυτό ;; είναι λογικό... ;; Πάντως όταν το πήρα το ΑΙΟ στην αντίσταση έριξα καμιά 10αριά σταγόνες και άφησα μετά και γεμάτο το tank κανά 20 λεπτο να τραβήξει.... δεν έκανα δηλαδή καμιά μ@##κία.... ξερω γω...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #497 στις: Ιουλίου 24, 2016, 14:55 »
Περιμένεις να γίνεται η τροφοδοσία σώστα, και να έχεις πάντα ικανοποιητικά αποθέματα ρεύματος στην μπαταρία για να μπορεί να στείλει το σωστό ρεύμα.

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #498 στις: Ιουλίου 24, 2016, 15:08 »
Τι ακριβός εννοείς γιατί δεν σε κατάλαβα... Να περιμένω από τζούρα σε τζούρα μερικά λεπτά ή δευτερόλεπτα (π.χ. εγώ κάνω maximum 2-3 τζούρες μέσα στο λεπτό) ή μήπως εννοείς όταν το βγάζω από τη φόρτιση να περιμένω λίγο πριν τη χρήση ;; Ενημερωτικά πάντως, κάτω από 60% δεν έχει πέσει μέχρι τώρα, δηλαδή όταν πατάω το κουμπί, το λαμπάκι αφού σβήσει ανάβει μετά παρατεταμένα για καμιά 5 δευτερόλεπτα, έτσι λέει το manual, δηλαδή ότι πρέπει να κάνει εάν είναι 60%-100% η μπαταρία

Note: Για αυτό που έγραψα πιο πάνω για τις κουκκίδες και το airflow, βρήκα τελικά την απάντηση με μία δοκιμή (κάτι που έπρεπε να αναφέρει και ίδια η εταιρία), δοκιμάστε το και εσείς γιατί έκανα λάθος που νόμιζα ότι όταν είναι αντικριστά οι κουκκίδες είναι πάλι στο minimum το airflow. Λοιπόν, χωρίς πατημένο το κουμπί άρχισα να τραβάω τζούρα (όπως κάνεις την πνευμονική και ότι τσιγαρίσια, αλλιώς μπορεί να μην το καταλάβετε) και ταυτόχρονα γυρνούσα το δαχτυλίδι του airflow και παρατήρησα ότι όταν το γυρνάς πέρα από τις 90 ο που είναι το minimum μετά αρχίζει και ξανανοίγει, δηλαδή είτε είναι μαζί είτε είναι αντικριστά οι κουκκίδες (180 ο)  είναι στο τέρμα ανοιχτός ο αέρας, με λίγα λόγια έπρεπε στο σταθερό δαχτυλίδι που είναι πάνω να έχει δύο κουκκίδες. Έτσι όπως είναι τώρα ο κόσμος νομίζει (μαζί και εγώ) ότι όσο το γυρνάς παραμένει στο minimum ο αέρας...  Κάντε μια δοκιμή άμα θέλετε και πείτε μου αν έχω δίκιο (που για μένα τουλάχιστον έχω δίκιο, γιατί το νοιώθω στην τζούρα ότι έχει πιο πολύ αέρα).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2016, 19:09 από bep1995 »

Αποσυνδεδεμένος rouli726

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #499 στις: Ιουλίου 24, 2016, 20:57 »
Καλησπερα.
Ειναι φυσιολογικο να συσσωρευονται σταγονιδια στο επιστομιο και απο κατω;
Γιατι απο προχθες που ειχα το προβλημα το εχει κανει κανα δυο φορες παλι. Ρουφαω δλδ κ δεν κανει τιποτε σαν να μην δινει ρευμα ενω ειναι φουλ φορτισμενο. Κ παταω fire κ δν κανει μπουρμπουληθρες.
Κανω τα βηματα που ειπαμε κ δουλευει κανονικα βεβαια αλλα γιατι μια βδομαδα στην αρχη δεν το εκανε;
Επλυνα τα driptipακια μας,γτ το κανει και στα δυο ΑΙΟ,κ το δικο μου που εχω πλεον το διαφανες χωρις σπιραλ(απο το μαυρο αιο) βλεπω μετα απο καθε τζουρα να μενει σαν υδρατμος.

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #500 στις: Ιουλίου 24, 2016, 21:03 »
Για τα σταγονίδια που λες, είναι λογικό, για αυτό και είναι σπιράλ το επιστόμιο, για να μην σου έρχεται υγρό στο στόμα. Για το άλλο δεν ξέρω να σου απαντήσω...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #501 στις: Ιουλίου 24, 2016, 21:42 »
Είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλα τα drip tips του κόσμου.
Απλά στα περισσότερα δεν φαίνεται λόγω χρώματος. Στα διαφανή κάνει μπαμ.

Όταν παράγεται ο ατμός και ρουφάς τη τζούρα σου, δεν πάει όλος ο ατμός στο στόμα.
Μια μικροποσότητα μένει, και μετά από λίγο υγροποιείται κι έτσι σχηματίζονται τα "σταγονίδια".

Για να το διαπιστώσεις, καθάρισε το drip tip, και όταν κάνεις την κάθε τζούρα σου
όταν αφήνεις το fire button συνέχισε να τραβάς αέρα για 0,5 ή 1 δευτερόλεπτο
και θα δεις ότι δεν θα μένει τίποτα διότι θα απορροφάς όλον τον ατμό.
Φυσικά αυτό δεν είναι για συνέχεια, θα σε κουράσει. Είναι απλά για να διαπιστώσεις αυτό που σου λέω.

Άντε, επιστήμονα θα σε κάνουμε...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος rouli726

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #502 στις: Ιουλίου 24, 2016, 21:48 »
εχω την εντυπωση πως μπορει να φταιει που ακομη απο την επηρροη του τσιγαρου κανω μικρες και αποτομες τζουρες, δεν εχω συνηθισει στις πιο μακροσυρτες μαλλον ακομη.
θα την βρω τη χρυση τομη, πού θα παει  :tongue_smilie:

ευχαριστω και παλι!
υ.γ.προβλεπω απο τοσες ερωτησεις που μου απαντατε στο τελος θα χρωσταω καμμια τουρτα στον καθενα :))

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #503 στις: Ιουλίου 24, 2016, 21:54 »
Καλά εντάξει!  Πήρα D22 για φίλο,  όλα τα λεφτά ! Ειδικά ο φωτισμός ... Μπαρμπαρελα που λέει και η γυναίκα του ! 
Σοβαρά τώρα, ποιο διακριτικό και στιλάτο  σταρτερ δεν έχω δει ! Έρωτας! 

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #504 στις: Ιουλίου 25, 2016, 02:20 »
Καλησπέρα, όπως έγραψα και πιο πάνω έχω ένα θέμα με την γεύση με το ΑΙΟ μου. Δεν ξέρω αν είναι καμένη η γεύση ή όχι, αλλά σίγουρα ανά διαστήματα αλλάζει παντελώς και σίγουρα δεν είναι ευχάριστη. Είναι η δεύτερη αντίσταση που έβαλα (την πρώτη την πέταξα από την πρώτη μέρα κιόλας γιατί μου έφερνε αναγούλα, τελείως απαίσια, μπορεί να έφταιγα και εγώ γιατί παρόλο που την έβρεξα με υγρό άρχισα το άτμισμα μετά από κανά 5λεπτο) την δεύτερη την έβρεξα τόσο που από κάτω άρχισε να στάζει και αφού την έβαλα στην συσκευή και γεμάτο το τανκ την άφησα για κανά 20λεπτο που πιστεύω ότι είναι υπέρ αρκετό. Δεν αλλάζει τόσο όσο με την πρώτη αντίσταση η γεύση, αλλά και πάλι είναι πολύ χάλια, το θέμα είναι ότι μετά από κάποια ώρα και μερικές τζούφιες τζούρες (χωρίς δηλ. να πατάω το κουμπί) συνέρχεται, αλλά μπορεί να χαλάσει μετά από 20 π.χ. τζούρες και πάλι. Είναι λογικό ;; Από την στιγμή που επανέρχεται μπορεί και να μην έχει καεί η αντίσταση ή μπορεί να έχει καεί λίγο ας πούμε και που και που να φτιάχνει... ;; Εγώ το πήρα αυτό για καλύτερο αλλά με έχει σπάσει τα νεύρα, ώρες ώρες σκέφτομαι καλύτερα να είχα παραμείνει στο απλό το ego-ce4, τουλάχιστον εκείνο και σαν πιπίλα που το άτμιζα ήταν σταθερή η γέυση του, ή ακόμα να έπαιρνα το Eleaf iStick Basic που το κοιτούσα και αυτό.... Υπάρχει κάτι να σωθεί παιδιά η κατάσταση, μήπως με την 1 Ohm θα υπάρξει βελτίωση ή μπα ;; Ευχαριστώ !!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #505 στις: Ιουλίου 25, 2016, 07:58 »
Καλημέρα φίλε μου. 
Όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχει βιδωθει πολύ σφιχτά το καπάκι και δεν κάνει καλή τροφοδοσία. Θα το επιβεβαιώσεις αν το ξεβιδωσεις σιγά σιγά, όταν δεις ότι χαλάει η γεύση, και εμφανιστούν μικρές φυσαλίδες απτό κάτω μέρος. 
Το καπάκι θέλει πολύ ελαφρύ βιδωμα, ίσα να πιάσει και να μην ξεβιδωνει. 

Αποσυνδεδεμένος bep1995

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #506 στις: Ιουλίου 25, 2016, 12:07 »
Ευχαριστώ φίλε, αν και δεν νομίζω να το έχω σφίξει πολύ, αφού το λες είπα να το βιδώσω πιο χαλαρά, μόλις πλησιάζει στο τέρμα το αφήνω. Διάβαζα από την αρχή της σελίδες αυτού του thread και κάποιος είχε πει όταν σου έρχεται καμένη γεύση να φυσάς 2-3 φορές (ενώ εγώ έκανα τζούφιες τζούρες, αντί να φυσάω, καλό κακό δεν ξέρω, αλλά αυτό έκανα...) και σαν να δούλεψε το φύσημα, έρχονται μερικές μπουρμπουλιλθρες προς τα πάνω-όχι στο στόμα- αλλά η γεύση νομίζω πως επανέρχεται αμέσως, δεν έκανα πολλές δοκιμές, αλλ αν υπάρξει πάλι πρόβλημα θα επανέλθω.. !!!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
@Nemesis_rds
Τελικά μάλλον το είχα σφίξει αρκετά, τώρα που έβαλα πιο χαλαρά είναι καλύτερα, δεν έχει αλλάξει η γεύση προς το παρόν !! Ευχαριστώ για την υπόδειξη !! Βέβαια θα πάρω να δοκιμάσω και την 1.0 Ohm γιατί η κατανάλωση υγρού (για την μπαταρία δεν με νοιάζει, ούτως ή άλλως την φορτίζω αρκετά συχνά) είναι αρκετά μεγάλη. Κάτι άλλο, άμα το airflow το βάλω στο minimum θα δω διαφορά στην κατανάλωση υγρού ή μπα ή και μήπως καίγεται πιο γρήγορα η κεφαλή με το airflow στο ελάχιστο ;;  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2016, 15:24 από bep1995 »

Αποσυνδεδεμένος rouli726

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #507 στις: Ιουλίου 26, 2016, 01:35 »
καλησπερες  :)
καιρό έχουμε να τα πούμε :))
βρε παιδιά όλα ωραία και καλά και κατανοώ πως σε αυτή την τιμή δεν μπορούμε να έχουμε και υπερβολικές απαιτήσεις, αλλά κάθε μια ώρα να μπλοκάρει και να θέλει τινάγματα και καθάρισμα το drip tip κι από κάτω του, για σταγονίδια?
τα πείραξε η ζέστη?! :confused1: :tongue_smilie:
μήπως τελικά κάναμε βλακεία που δεν δώσαμε κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο?
πφφφ πολύ μπέρδεμα, με βλέπω πάλι να ρίχνω μεταμεσονύχτιο διάβασμα και μελέτη  :'(

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #508 στις: Ιουλίου 26, 2016, 01:51 »
@rouli τα πάντα έχουν μια αρχή , ένα ξεκίνημα. Αν το τρέχεις το πράμα γρήγορα γιατί όχι να μην αναβαθμιστείς από τώρα.

Το αιο και το κάθε άιο κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά και δίνει ένα αποτέλεσμα μέχρι εκεί που φθάνει η σκούφια του. Και [ροσωπικά πιστεύω το κάνει καλά και μπάζει για τα καλά στον ατμό τους νεοεισερχόμενους.

Είχα πει ότι αν υπήρχε το αιο πίσω στο μακρινό 10, τώρα θα ήμουν 6 χρόνια άκαπνος.

Και ναι ίσως να είναι ή ώρα που πρέπει να αναβαθμιστείς. Ξεκίνα διάβασμα σα να μην υπάρχει αύριο.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #509 στις: Ιουλίου 26, 2016, 03:21 »
Εγώ πάλι θα έλεγα οτι πρέπει να μάθεις πρώτα να ατμίζεις, για να πάρεις όλες τις δυνατότητες
που μπορεί να σου δώσει όχι μόνο το ΑΙΟ αλλά κάθε εργαλείο ατμού.
Δες το με αγάπη.... δεν είναι τσιγάρο, δεν θέλει βίαιες κινήσεις (εισπνοές), προσπάθησε να προσαρμόσεις
την χρόνια τσιγαρίσια συνήθη τζούρα σου στα νέα δεδομένα του ατμού. Εχεις ήδη μάθει πολλά κολπάκια
του εργαλείου, χρησιμοποίησέ τα, χωρίς να αγχώνεσαι, μην αγκομαχάς, στην αρχή είσαι, σιγά - σιγά θα το καταλάβεις,
θα γ'ινεις ένα μαζί του και προπάντων μην βιάζεις τα πράγματα. Ολα θέλουν τον χρόνο τους.
Το ΑΙΟ μπορεί να σου δώσει πολλά. Και ικανοποίηση στο θέμα πρόσληψης νικοτίνης και γεύσης και ατμού.
Πάρτο πιο χαλαρά, ρύθμισε την αναπνοή σου και τράβα απαλές τζούρες. Δεν γίνεται να μην το απολάυσεις. Στο δίνει μόνο του....στο πιάτο...
Αυτή την στιγμή έχω το τρίτο ΑΙΟ στα χέρια μου (τα 2 άλλα τα δώρησα εκεί που τα είχαν ανάγκη και είμαι χαρούμενος που είναι τώρα μήνες μακριά απο το τσιγάρο).
Είναι πολύ καλό εργαλείο.... πολύ καλύτερο απο την τιμή του.
(Τις 2 τελευταίες τζούρες πριν κοιμηθώ πάντα τιςκάνω απο κεί) :)
Στους περισσότερους ατμοποιητές 2-3 φορές πρέπει να τους μαζεύεις τα υπολείμματα υγροποίησης. Είναι σύνηθες φαινόμενο.
Τις περισσότερες φορές τα προβλήματα τα δημιουργούν μη καλές αντιστάσεις (συμβαίνει σε πάρα πολλές εργοστασιακές, μερικές να έχουν αστοχήσει) και όχι οι ατμοποιητές ή τα μοντ. Φόρα του πάντα την 0.6 και άντε και την 1.0 ωμ. Παίξε με το air flow κατά διαστήματα να τσεκάρεις
που σε πάει η τζούρα.
Ναι ζεσταίνεται γρήγορα σε απανωτές τζούρες γιατί η αντίσταση είναι πάρα πολύ κοντά στο επιστόμιο. Είπαμε δεν είναι για πιπίλα.
Με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα αυτό εντίνεται. Δεν το παθαίνει μόνο το ΑΙΟ. Και άλλοι άτμο. 
Θέλει λίγο ρέγουλα...
....Μάθε το .... να σε μάθει....να ανεβείτε το βουνό.....
Εδώ με το ταίρι σου που είσαι χρόνια μαζί και κάθε μέρα βλέπεις και κάτι καινούριο  :))

και μετά πας προς Savo μεριά και ντουμανιάζεις......χαχαχαχαχαχαχα


 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135740 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084193 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 94 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9454 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos