vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, dimitrisd, george kotsopoulos, Jorge, grag, Doubt, Milarepa

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

[member=10148]Λοξίας[/member] ήδη έχει βγει η πρώτη μεγάλη έρευνα που δείχνει τις θετικές επιπτώσεις στο καρδειαγγειακό από το άτμισμα σε μόλις 4 εβδομάδες.
http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/whats-new/2019/276-ecig-heart2?fbclid=IwAR2nDVR6npASrGNW_271a9r-Eo3eBoyOX1aZaP-US3tz0FULGKIYZbaojQo

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Στην γενικότητα των δημοσιεύσεων & των ερευνών γύρω από το άτμισμα, ας προσθέσουμε & μία βράβευση για τον Φαρσαλινό. :respect: :respect_hat:
https://www.youtube.com/watch?v=JfxS0CHvO3M&feature=em-uploademail

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
[member=21404]Athanasios[/member]
Ναι την γνωρίζω την έρευνα, καθώς ο Φαρσαλινός μας την γνωστοποίησε αμέσως. Την αναφέρει και στην τελευταία συνέντευξή του.

Το πρόβλημά μας είναι ότι και αυτήν την έρευνα-ορόσημο (όπως την χαρακτηρίζει ο Φαρσαλινός), αλλά και προγενέστερες που έδειχναν και αυτές τα οφέλεη από το άτμισμα, καταχωνιάζονται και δεν αναφέρονται σχεδόν από κάνενα ΜΜΕ.
Ενώ, αντιθέτως, οι διάφορες αεροπ@π@ριές που εκτοξεύει ο κάθε άσχετος, τις κάνουν σημαία τα ΜΜΕ (Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης)...

Η διεθνής βράβευση του Κωνσταντίνου Φαρσαλινου και το ευχαριστώ του προς το φόρουμ και γενικά στους Έλληνες ατμιστες.
https://m.youtube.com/watch?v=JfxS0CHvO3M&feature=youtu.be

Μία μελέτη που συγκρίνει το "εθιστικό προφίλ" του Jull με αυτό των Marlboro.

Link για τη μελέτη.
Link για το άρθρο του Reuters από όπου τη βρήκα.

Μπορεί να μιλάει συγκεκριμένα για το Juul, αλλά εγώ καταλαβαίνω ότι αντίστοιχα λειτουργεί οτιδήποτε με άλατα νικοτίνης και αυτό οφείλεται στο βενζοϊκό οξύ που χρησιμοποιείται στην παρασκευή των αλάτων.


Πάνω σε αυτό,ο Αγραφιώτης είχε εκφράσει την εξής άποψη:Το γεγονός ότι στην Ευρώπη το tpd μας υποχρέωσε σε ανώτερη ποσότητα νικοτίνης 20 mg στα 10μελα δεν οδήγησε τόσους πολλούς εφήβους στο άτμισμα προκειμένου να ''φτιάχνονται'',όπως έγινε στην Αμερική με το JUUL και τελικά προκάλεσε την έναρξη του πολέμου κατά του ατμίσματος.(Πριν τα περιστατικά με τις πνευμονοπάθειες)

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Άρθρο που συνδεει τα περιστατικα των τελευταιων μηνων, με τα μέταλλα που εκλύονται κατά το άτμισμα. Έχει και λινκ της έρευνας. Τι εγινε ρε παιδια? Ειχα μεινει στην βιταμινη ε. Ισως να μην ειχα καταλαβει καλα. Ισως και τωρα να μην εχω καταλαβει καλα. Dont know!!!  Αλήθεια η έρευνα που έλεγε ο Φαρσαλινός έγινε? ???  

https://www.nbcnews.com/health/vaping/toxic-metal-leached-e-cigarette-coil-permanently-scars-woman-s-n1095156            

https://erj.ersjournals.com/content/54/6/1901922          
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2019, 10:37 από giaderty75 »


Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά. Άρθρο που συνδεει τα περιστατικα των τελευταιων μηνων, με τα μέταλλα που εκλύονται κατά το άτμισμα. Έχει και λινκ της έρευνας. Τι εγινε ρε παιδια? Ειχα μεινει στην βιταμινη ε. Ισως να μην ειχα καταλαβει καλα. Ισως και τωρα να μην εχω καταλαβει καλα. Dont know!!!  Αλήθεια η έρευνα που έλεγε ο Φαρσαλινός έγινε? ???  

https://www.nbcnews.com/health/vaping/toxic-metal-leached-e-cigarette-coil-permanently-scars-woman-s-n1095156            

https://erj.ersjournals.com/content/54/6/1901922          

Πολύ σοβαρό και ανησυχητικό.

Αποσυνδεδεμένος tok

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Στο παραπάνω άρθρο απο το ξεκίνημα του κιόλας αναφέρει οτι μιλάει για άτμισμα ΤΗC συγκεκριμένα. (λέει ΤΗC in particular)

Επομένως δε διαφέρει σε κάτι απο όσα ξέρουμε μέχρι τώρα όσον αφορά στην αιτία των προβλημάτων , αλλά εντοπίζει και μια νέα διάσταση που αφορά όμως THC και πάλι


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον όχι.
Το "νέο" πρόβλημα που εντοπίστηκε δεν αφορούσε το ίδιο το υγρό της THC.
Αφορά το μέταλλο της αντίστασης που με την θέρμανσή του, μπορεί να εκχύσει τοξικές μεταλλικές προσμίξεις στο υγρό. Και με την ατμοποίηση του υγρού, να φτάσουν οι τοξικές ουσίες στους πνεύμονες.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Κάτι που συμβαίνει(και ελπίζουμε να γίνει η έρευνα απο τον γιατρό) αλλά μάλλον τα ποσοστά είναι πάρα πολύ μικρά και πιθανόν να μην εγκυμονούν κάποιον κίνδυνο.

Μου κάνει εντύπωση το συντομότατο διάστημα χρήσης ατμού απο την ασθενή πάντως:

The patient — a dog walker by trade — had no such exposure. What she did have was the ZenPen brand vape pen she'd been using for six months prior to getting sick. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Έτσι στα πεταχτά, μπορώ εύκολα να σκεφτω ότι κάποιο συστατικό του υγρού μπορεί να κάνει το μέταλλο της αντίστασης να συμπεριφερεται διαφορετικά, πάντα αναλόγως θερμοκρασίας βέβαια.

Από κινητό


Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Τρυφωνα νομιζω το θεμα ειναι παρα πολυ σοβαρο. Μολις βρεις χρονο ( μας βρηκε και μεσα στις γιορτες παναθεμα το) θα ηθελα μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη. Τα ερωτηματα ειναι πολλα. Εγω για παραδειγμα κανω αποκλειστικα αλατα. Περνανε διαφορα απο το μυαλο

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εμπεριστατωμένη άποψη σίγουρα δεν μπορώ να εκφέρω, ούτε γιατρός είμαι, ούτε έχω κάνει καμία έρευνα πάνω στη συμπεριφορά μετάλλων. Εμπειρικά όμως, μπορώ να σου πω σίγουρα ότι η νικοτίνη αλάτων δεν είναι πολύ φιλική πάνω στο coil μας. Το κατά πόσο αυτή η διάβρωση είναι υπεύθυνη για την έκλυση ουσιών από την αντίσταση, πάλι δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω ούτε να το διαψεύσω. Όπως (όσον αφορά το άρθρο) δεν μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει ή δεν συμβαίνει όταν το υγρό μας περιέχει άλλες ενώσεις (THC εν προκειμένω ή ότιδήποτε άλλο).

Όσο ανεβαίνει το μερίδιο της νικοτίνης αλάτων στην αγορά, τόσο αυξάνει και η πιθανότητα να δούμε μελλοντικά κάποια μελέτη πάνω σε αυτά ακριβώς τα ζητήματα (είδος μετάλλου, θερμοκρασία, περιβάλλον ατμοποίησης).

Αυτό που έχω παρατηρήσει προσωπικά, είναι ότι η αντίσταση "πεθαίνει" πολύ πιο γρήγορα (dripper) όταν σε αυτή χρησιμοποιείται νικοτίνη αλάτων έστω και περιστασιακά. Από την άλλη, σε πιο περιορισμένες συνθήκες (Φαινόμενο σε TC) ή χρήση νικοτίνης αλάτων δεν δείχνει να επηρρεάζει ουσιαστικά την χρονική διάρκεια του coil με το SS τουλάχιστον που δουλεύω εγώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 164 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR