vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 12 χρήστες
akis91, myiorgos, lounik, thanos1071, dkostas, lagoudakis, djfloor, JohnDag, maprix, vag21, camber, Tazz

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Πάντως, ούτε η Βικιπαίδεια, ούτε οι διάφορες βιομηχανίες παραγωγής ατσαλιού δίνουν περιεκτικότητα σε χρώμιο και νικέλιο πάνω από τις τιμές που ανέφερε ο συνατμιστής πιο πάνω.
Η Βικιπαίδεια μαλιστα, τις δίνει χαμηλότερες!

Ενταξει το Google και η Βικιπαιδεια κερδίσανε αλλά δεν μας είπανε και ποιος ειναι ο κατασκευαστής στις τιμες που αναφέρουνε για σύρματα ατμισματος παντα μιλαμε μην το ξεχναμε αυτο : η Geek vape ,η UD ,O Μιτσος που παει τα παλιοσηδερα για σκραπ Ο Πακισταν boy ? και ο κατασκευαστής είναι  ο χαμένος της υπόθεσης που αναφέρει τις τιμές αυτές για το σύρμα του ?.
Δηλαδή είναι τρελός μάλλον θέλει να το κλείσει το μαγαζί.
Kαι η λογική είναι ότι ελπίζουμε σε καλύτερα  αποτελέσματα  επειδή   χρησιμοποιείται ως food grade?
Πια λογικη ?
Είναι φυσικός νόμος?

 

 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας

And frankly, google is not always your friend...
....κλοπυ paste ;)

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=18490]Smoke Alarm[/member], πραγματικά δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις.
Αν δεν εμπιστεύεσαι την ποιότητα του SS στα σύρματα φτιάξε δικά σου από χρυσό, βαλυριανό ατσάλι ή ότι νομίζεις πως είναι ασφαλέστερο τελοσπάντων.

Έχει αναλυθεί τόσο διεξοδικά το θέμα με βάση τα μέχρι τώρα γνωστά δεδομένα και από τα γιατρό αλλά και με μηνύματα εδώ μέσα, που πλέον η συζήτηση τείνει προς την αμπελοφιλοσοφία.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εγώ να συμφωνήσω. Οκ, δεν εμπιστεύομαστε το σύρμα, την Wikipedia, το Google και όλα αυτά τα σατανικά και κυρίως άγνωστα.

Εσύ, καλέ μου άνθρωπε, smoke alarm, τι προτείνεις;

Ρωτάω γιατί είπες διαφορά, αλλά μου ξέφυγε η πρόταση σου.

Έχεις δίκιο πάντως, στο ότι η τάδε εταιρεία μπορεί να λέει ότι το σύρμα είναι ss316l και τελικά να είναι κάτι άλλο. Υπάρχουν άλλωστε περιστατικά που κάτι τέτοιο βγήκε στον αέρα. Αναφέρω μόνο ως παράδειγμα το video του haze με την kidney puncher ασχέτως αν αυτό αφορούσε kanthal.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Κάποιος ΕΙΔΙΚΟΣ και όχι τυχαίος, αναφέρει και γνωστοποιεί όλες τις ΛΟΓΙΚΕΣ συνέχειες που προκύπτουν από πιθανές συνέπειες βάσει ερευνών, στοιχείων, μα και συγκριτικών μεθόδων.
Το άτμισμα κατά τα λεγόμενα του γιατρού είναι λιγότερο βλαβερό συγκριτικά με το κάπνισμα. Κι αυτό δεν έχει προκύψει από εξονυχιστικές μελέτες πάνω στο άτμισμα εφόσον χρονικά δεν είναι δυνατό να έχει συμβεί κάτι τέτοιο αλλά συγκρίνοντας τα υπάρχοντα δεδομένα.
Tο αναπνευστικό αυτή τη στιγμή είναι το πιο "τυφλό" μας σημείο.
Είδα το βίντεο.
Δε χρειάζεται να είμαι χημικός ή επιστήμονας για να καταλάβω τα αυτονόητα. Οτι δηλαδή οτιδήποτε περαιτέρω κάνω λειτουργεί προσθετικά στις επιβαρύνσεις που ήδη υφίσταμαι και δε μπορώ να αποφύγω.
Η απεγνωσμένη προσπάθεια αναχαίτισης των λογικών συστάσεων του γιατρού, προσωπικά με παραπέμπει είτε σε δομική ανοησία είτε σε δομική αήθεια ένεκα προσωπικού οφελους.
Ολοι είμαστε ελεύθεροι να πράξουμε όπως μας έρθει. Κι εγώ μπορεί να θέλω περισσότερο να σνιφάρω ισοπροπυλική αλκοόλη παρά να την αναλώνω αποκλειστικά για καθάρισμα εξαρτημάτων. Το πως θα βγω όμως να το υποστηρίξω, ο τρόπος που θα το υπερασπιστώ κάνει τη διαφορά και επιβεβαιώνει την θέση που προανέφερα.
And frankly, google is not always your friend...
Μην είσαι τόσο σκληρός. Όταν κάποιος θέλει πολύ να χρησιμοποιήσει κάτι, ψάχνει στο υποσυνείδητο επιχειρήματα που δικαιολογούν τη χρήση, παρά τις επισημάνσεις ότι μπορεί να είναι βλαπτικό.
Το έχουμε δει επανειλημμένως στο κάπνισμα, και εκεί μάλιστα έχουμε και απόλυτη βεβαιότητα για τα προβλήματα και τις επιπτώσεις. Έχω δει πάρα πολλούς καπνιστές με έμφραγμα, οι περισσότεροι το πρώτο πράγμα που έλεγαν ήταν ότι τους έφαγε το άγχος (με το πακέτο τσιγάρων στην τσέπη ταυτόχρονα). Και λόγου άγχους, άναβαν κι ένα τσιγαράκι για να ηρεμήσουν. 

Θα συμφωνήσω αλλά παρηγοριά στον ...ασθενή

Δες τι έχει το SS ατσαλι που χρησιμοποιώ .
Carbon 0.030 max
Manganese 2.00 max
Phosphorus 0.045 max
Sulfur 0.030 max
Silicon 0.75 max
Chromium 18.0-20.0
Nickel 11.0-15.0
Molybdenum 3.0-4.0
Nitrogen* 0.10 max

Γιά πιο Food grade στο SS αναφερόμαστε?



Όλα τα κράματα μετάλλων έχουν και κάποιες άλλες προσμίξεις. Και στον ατμό έχουμε βρει μόλυβδο, χωρίς όμως να υπάρχει μόλυβδος σε κάποιο τμήμα του ατμοποιητή ή του σύρματος. Αυτό τί σχέση έχει όμως με το food grade? Χρώμιο βρίσκεις και στις βιταμίνες στο περίπτερο, και είναι βέβαια τρισθενές. Δεν λέω ότι το χρώμιο είναι καλό να εισπνέεται, αλλά πολύ βλαβερό είναι το εξασθενές μόνο. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
[member=18490]Smoke Alarm[/member]
καλέ μου άνθρωπε...φάνηκες ότι δεν γνωρίζεις τι σημαίνει food grade, ούτε που, πως, πότε, γιατί και από ποιούς ένα υλικό χαρακτηρίζεται ως τέτοιο.
Αν όμως δεν είναι έτσι και γνωρίζεις, τότε είναι καλύτερα να δώσεις τις δικές σου πηγές για την άρνησή σου. Δικαίωμά σου να μην σου κάνει η Βικιπαίδεια ή οι βιομηχανίες παρασκευής ατσαλιού, αλλά αναφορές σε μακαρόνια και κυρ-Μήτσους, δεν συνιστούν πηγές...

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
To πως χαρακτηρίζεται είναι άτοπο για μένα  δεν με απασχολεί.
Σημασία έχει ο κατασκευαστής τι υλικά χρησιμοποιεί για αυτό και πως τα επεξεργάζεται στο τελικό προϊόν.

Είναι τεράστιο θέμα και δεν λύνεται ούτε με το Google ούτε με τις βιβλιογραφίες.
Ούτε με συζητήσεις εδώ.

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα στην συσκευασία τροφίμων πχ χαρτί μπορείς να φτιάξεις από άχυρο από χαρτομάζα ,από ξύλο κλπ αλλά  δεν θα σου αναλύσει πόσο τις εκατό καολίνη έχει το χαρτί
η τι είδους επεξεργασία  λεύκανσης έχει υποστεί άρα δεν γνωρίζεις και τι άλλα
υλικά έχει πάρει το προϊόν καταλαβαίνεις (ακατάλληλα) παρά μόνο εκείνος και δεν ισχύει πάντα.
Ο λόγος είναι προφανώς ότι αν τα δημοσίευε την άλλη μέρα θα υπήρχε ένα εργοστάσιο απέναντι του.
Κάποια τα γνωρίζουμε και κάποια δεν τα  γνωρίζουμε.Το τι εννοείται βάση λογικής δεν μου λέει τίποτα.


Το τελειώνω εδώ  ελπίζω και εσύ .





« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2019, 17:40 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Φτάσαμε και στις λαδόκολλες τώρα, σειρά έχουν τα κωλόχαρτα... :wall:
[member=18490]Smoke Alarm[/member], pleeeease μην το συνεχίζεις! ;D

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Nαι βλέπω και σένα και μου έρχεται μήνυμα με ανέφεραν :))


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όπως είπα, ο καθένας είναι ελεύθερος να χρησιμοποιεί ότι θέλει. Αυτό είναι πολύ προτιμότερο από το να γράφονται ένα σωρό άσχετα, ανακριβή και εξωπραγματικά που τελικά προκαλούν σύγχυση και σε άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
[member=18490]Smoke Alarm[/member]

Ναι, και εγώ θα το τελειώσω εδώ.
Διότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω μια συζήτηση στην οποία ο συνομιλητής μου έρχεται χωρίς καμία πηγή, χωρίς κανένα στοιχείο και καταθέτει ex cathedra τις προσωπικές του απόψεις λες και είναι απαύγασμα ερευνών 7 πανεπιστημίων, ενώ αποφεύγει να απαντήσει έστω και σε μία ερώτηση...

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Μην είσαι τόσο σκληρός. Όταν κάποιος θέλει πολύ να χρησιμοποιήσει κάτι, ψάχνει στο υποσυνείδητο επιχειρήματα που δικαιολογούν τη χρήση, παρά τις επισημάνσεις ότι μπορεί να είναι βλαπτικό.
Το έχουμε δει επανειλημμένως στο κάπνισμα, και εκεί μάλιστα έχουμε και απόλυτη βεβαιότητα για τα προβλήματα και τις επιπτώσεις. Έχω δει πάρα πολλούς καπνιστές με έμφραγμα, οι περισσότεροι το πρώτο πράγμα που έλεγαν ήταν ότι τους έφαγε το άγχος (με το πακέτο τσιγάρων στην τσέπη ταυτόχρονα). Και λόγου άγχους, άναβαν κι ένα τσιγαράκι για να ηρεμήσουν.
Σκληρή κύριε Φαρσαλινέ, γένους θηλυκού ;)
Θα είμαι σκληρή από τη δική μου οπτική επιτρέψτε μου μιας και αδυνατώ να ταυτίσω την ψυχολογία ενός καρδιοπαθούς καπνιστή, ο οποίος χρησιμοποιεί απλά ψυχολογικό επιχείρημα για την αδυναμία του, που μπορεί να τον οδηγεί σε μεγαλύτερο φαύλο κύκλο όντας ηττημένος και από την υγεία του, σε σχέση με τον εξυπνακισμό που προκύπτει από εκτενές googling ή κάποιων χύμα πειραμάτων ως αντίποδα επιχειρηματολογίας πάνω σε κάτι που κάποιος πραγματικός και έμπειρος ερευνητής ΣΥΣΤΗΝΕΙ, δεν ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ!
Ο τρόπος καθώς και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε (και είμαι πολύ εγκρατής στην παρούσα) προσωπικά με εξόργισε και δε βρίσκω καμία δικαιολογία στο να φτάνει κάποιος να είναι ως και προσβλητικός απέναντι στην ουσιαστική γνώση του άλλου μόνο και μόνο επειδή "θέλει πολύ να χρησιμοποιήσει κάτι". Μεταξύ μεσηλικων δε αυτό το σκηνικό, εκτός αν εδώ μιλάμε για σύνδρομα παρατεταμένης εφηβείας οπότε ναι, ας το δω κι εγω λίγο πιο "τρυφερα".
Αλλά μου είναι ως και αδύνατη τέτοια τρυφερότητα όταν κάποιοι ενώ έχουν "βήμα", κάμερες, καταγραφές κλπ προς δημόσια αναπαραγωγή προκειμένου να pass the flame για ένα θέμα σοβαρό κατ εμέ και άκρως χρήσιμο, να κάνουν κατάχρηση και της ευπρέπειας που προυποθέτει ώστε να μη νιώθω προσπαθώντας όντως να ενημερωθώ, ότι υποτιμάται παράλληλα η νοημοσύνη μου.
Ούτε το όλα ίσωμα απέναντι σε γνώσεις που δε δύναμαι να έχω μπορώ να υποστηρίξω, ούτε μετέχοντας σε δημόσιο λόγο (που μου έχει συμβεί)  άπλωσα ποτέ την καφρίλα μου (που έχω περίσσια) από στοιχειώδη τουλάχιστον σεβασμό. Κι ας μην είναι το CNN παρά ένα απλό ιντερνετικό καναλάκι. Το με ποιόν συνομιλείς και το που απευθύνεσαι μετράει.
Ο τρόπος και τα πιθανά κίνητρα μου χτύπησαν εξ αρχής τα καμπανάκια μου και παίρνω τελείως την ευθύνη των πρότερων λεγομένων μου υποστηρίζοντάς τα όπως καλά θα κάνουν να πάρουν σοβαρά και άλλοι τις ευθύνες που τους αναλογούν.
Εδώ καιγόμαστε πανταχόθεν και το πρώτο που είναι απολύτως αναγκαίο (πάντα κατ εμέ) ειναι η στοιχειώδης σοβαρότητα μακριά από "μαγκιές..." (παραλείπω τη λέξη ζευγαράκι που συνήθως ακολουθεί), κακομαθημενιές, το εκάστοτε καλά κρυμμένο όφελος ή το αδόκιμο (πάλι εκρατής) υπερεγώ του καθενός.
Το ζουμί έτσι και αλλιώς είναι αλλού κι ας διαφωνείτε με τη στάση μου, εγώ πάντα περιμένω με αγωνία αποτελέσματα νέων σας ερευνών μιας και είστε ο μόνος που πραγματικά "φωνάζει" ουσιαστικά ό,τι πιο χρήσιμο μπορεί να υπάρξει σε σχέση με το άτμισμα και την επίδρασή του στην υγεία.
Οχι στο παραπανίσιο "άστοχο" απ όπου κι αν προέρχεται :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή έλειψα μια μέρα από το σάιτ, αποφάσισα να μην σχολιάσω το ποστ σου [member=9846]zerom[/member] . Αλλά μιας και το συνεχίζεις, το να βρίζεις κόσμο, πως "είτε είναι ηλίθιος, είτε χρηματίζεται" ανώνυμα στο ίντερνετ, δεν είναι ποτέ προς τιμήν σου.
Το προηγούμενο ποστ σου, ήταν ακριβώς μετά από δικό μου, (στο οποίο απάντησε ο [member=7112]Dr Farsalinos[/member]) και ουσιαστικά απευθυνόταν προς εμένα, που δεν έδωσα κανένα δικαίωμα για τέτοιους χαρακτηρισμούς. Το μόνο που επέδειξε το ποστ σου ήταν καφρίλα, αναφέρθηκες ΚΑΙ εσύ σε πράγματα που δεν γνωρίζεις (πχ ότι το αναπνευστικό είναι το "τυφλό' σημείο σε όσα γνωρίζουμε, ασυναρτησίες περί συγκριτικών μεθόδων και ότι άλλο).

Από όσα γράφεις τώρα, καταλαβαίνω ότι συνεχίζεις μια συζήτηση μεταξύ αυτών, που τοποθετήθηκαν δημόσια εξ αρχής.
Τρεις παρατηρήσεις μόνο: 1) Ο κ Φαρσαλινός έδειξε και με το παραπάνω ότι μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, και τις απόψεις του, και την επιστημονική του ιδιότητα, δεν σε χρειάστηκε κανείς.

2) ΚΑΝΕΙΣ, μα ΚΑΝΕΙΣ, δεν χρησιμοποίησε τέτοιους χαρακτηρισμούς μέχρι σήμερα, από όσους τοποθετήθηκαν δημόσια, εκτός από ανώνυμα troll στο chat της εκπομπής της προηγούμενης βδομάδας.

3) Αφού έχεις και την βαθιά νοημοσύνη που σου επιτρέπει να χαρακτηρίζεις κόσμο ηλίθιο, δες λίγο τη λογική σου, καθώς αυτό που πιστεύεις, είναι ότι όποιος έφερε αντίλογο, είναι για λόγους οικονομικούς.Αυτό είπες ξεκαθαρα σχεδόν. Αυτό ισχύει και για όσους "έξυπνους" μίλησαν για το ίδιο πράγμα στην εκπομπή (για το chat μιλάω).

Δύο - τρεις άνθρωποι μίλησαν επί της ουσίας μέσω εκπομπών. Ο ένας φτιάχνει συνταγές για αρώματα, οι άλλοι είναι ιδιοκτήτες μαγαζιού ατμιστικού, που πουλάνε ΟΛΑ τα είδη συρμάτων και γενικά ατμιστικά είδη. Τι προκάλεσε η συζήτηση, και οι δηλώσεις του κ. Φαρσαλινού; Ανησυχία για το Ni80. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Τι αποτέλεσμα έχει αυτή η ανησυχία; Κόσμος έσπευσε και θα σπεύσει να αγοράσει SS και KA1 ΑΜΕΣΑ. Κέρδος για το μαγαζάτορα. Πιο πολύ ρίσκο είχαν με τις δημόσιες τοποθετήσεις. Το πιο απλό, θα ήταν να ξεκινήσουν να λένε στον πελάτη. Σπεύσε αγόρασε ss! Εδώ το καλό το σύρμα!

Και θα μου πεις, τι θα κάνουν με το Ni80 που ήδη έχουν; Η απάντηση απλή: ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟ! Ξέρεις πόσα χρόνια ο γιατρός, δεν συστήνει dtl σε σχέση με το mtl; Πόσα χρόνια μιλάει για το dry burn με ανησυχία; Έχεις δει να εξαφανίζονται ως πρακτικές; Σε καμία περίπτωση. Αφενός, γιατί πολύ μεγάλο κομμάτι ατμιστών δεν παρακολουθεί καν αυτή τη συζήτηση, αφετέρου γιατί και ακόμα πιο συντριπτικά αποτελέσματα να βγούνε ενάντια στο Ni80, κάποιοι θα συνεχίσουν να το κάνουν, γιατί όπως είπε και ο γιατρός, εξακολουθεί το κάπνισμα να είναι χειρότερο. Το ίδιο με τις πνευμονικές. Μετά από λίγο που καταλάγιασε ο θόρυβος, όλα γύρισαν στην κανονικότητα.

Τώρα για το αν αυτός που φτιάχνει snv, τον ενδιαφέρει το Ni80, γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Αυτοί που dripάρανε με νικελοχρώμιο, τώρα θα ντριπάρουν με ss.

Αν λοιπόν εσύ φωτογράφισες ανώνυμα ανθρώπους, πως ή είναι διανοητικά καθυστερημένοι, ή διασπείρουν ψεύτικες ειδήσεις για οικονομικό συμφέρον (το οποίο είναι συκοφαντία, καθώς τέτοιο δεν υπάρχει), πως θα χαρακτήριζες τον εαυτό σου;

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
1) Δεν διάβασα ούτε ασχολήθηκα με κάποιο ποστ σου. Ούτε σε σύνδεσα επομένως με τίποτα απ όσα έγραψα.
Εγραψα συγκεκριμένα "Ειδα το βίντεο". Το συγκεκριμένο. Και σε αυτό αναφέρθηκα.

2) Δεν υπερασπίζω τον κ.Φαρσαλινό, ίσα-ίσα που διαφωνούμε στην οπτική συμπεριφορών. Υπερασπίζω τη δυσφορία μου ως κοινό. Ως προς το τσατ ΔΕΝ θα σχολιάσω καν. Παρεπιπτόντως το βίντεο το είδα ετεροχρονισμένα. Αλλά το τσατ βλέπω ότι συγχρονίζει έτσι και αλλιώς, δεν είμαι εξοικειωμένη με αυτά εξάλλου.

3) Σχολιάζω ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ξεκάθαρα και δεν υποδεικνύω σε κανένα τι να πουλάει ή τι να ατμίζει. Ενας απλός αντίλογος δεν ενοχλεί ποτέ. Ισα-ίσα βοηθάει περαιτέρω τη στήριξη κάποιων λεγομενων και συμπερασμάτων. Ο τύπος του αντιλογου όμως είτε είναι εντός πλαισίου λογικής και σεβασμού του ίδιου του περιεχομένου που κουβεντιάζεται είτε ξεφεύγει και σε κάποιους σαν εμένα ως και με θίγει.

4) Αλλο ανόητος και άλλο ηλίθιος. Το βαραίνεις διαφορετικά, για τους δικούς σου λόγους προφανώς. Ως προς τα κρυμμένα οφέλη, θα μου επιτρέψεις να τα θέτω σε πλαίσια αμφισβήτησης κινήτρων γιατί δεν είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια και γιατί επιμένω στην αρχική μου αιτίαση ως προς τον ΤΡΟΠΟ που συζητήθηκαν κάποια πράγματα. Δεν έδειξα κανέναν με το δάχτυλο και το έθεσα ως προβληματισμό, όπως πάντα κάνω και θα κάνω γιατί δεν είναι καθόλου άσχετη πτυχή για πολλά.

5) Το αν οι συγκριτικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται προκειμένου να γίνουν μετρήσεις σε ατμοποιητές και τα υλικά τους και τα υγρά, σου φαίνονται ασυναρτησίες δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Αντιθέτως μπορείς να προσφέρεις εσύ γνώση περί πνευμόνων και αναπνευστικού σε σχέση με το άτμισμα εφόσον θεωρείς άστοχο να το αποκαλώ τυφλό σημείο, γιατί απ όσο ξέρω, καρδιολογικής και κυκλοφορικής φύσεως διαπιστώσεις έχουν γίνει ως τώρα κυρίως. Το τι μπορεί να προκύψει σε βάθος χ-ψ χρόνου στο αναπνευστικό δεν έχει ακόμα διαπιστωθεί. Αν εσύ έχεις κάτι στα χέρια σου, μοιράσου το μαζί μας. Εγώ από την άλλη ξέρω πχ ότι έχω αλλεργικου υποβαθρου ασθμα και κατά καιρούς μου κάνει κρίσεις και θα ήθελα πάρα πολύ έστω και για αυτό ακόμα, να ανακαλύψω αν τις εξάρσεις τις προκαλεί ή βοηθάει το άτμισμα. Και τι απ όλους τους παράγοντες που μπορούν να αποτελούν προσωπικό τρόπο ατμισματος για τον καθένα γιατί βλέπεις εδώ είναι όντως πολυπαραγοντικό το ζήτημα.

Τέλος το γιατρό, τον παρακολουθώ καιρό, ούτε βγήκα να την πω σε οποιονδήποτε που θέλει να κάνει dry burn ούτε αν γουστάρει πνευμονικές.
Αντιθέτως, είχα υποστηρίξει σε άλλο (νομίζω) νήμα λίγο παλιότερα ότι όσο πιο πολλά όπλα έχουμε στη φαρέτρα μας, τόσο πιο πολύ μπορούμε εμπεριστατωμένα (ίσως) να έχουμε κι έναν ως και επιστημονικά υποστηριγμένο αντίλογο στα τέρατα που λέγονται ή εφαρμόζονται για το άτμισμα. ΕΝΑ από αυτά είναι και ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος ατμίσματος!

Είμαι μέλος αυτού του φόρουμ από το 2012. Κατά καιρούς παρακολουθώ πολλά όπως και την εξέλιξη πολλών πραγματων που έχουν διαφοροποιηθεί πολύ με τα χρόνια. Τα περί ανωνυμίας, να με συγχωρείς, τα ακούω βερεσέ, ειδικά όταν δεν στοχοποιώ συγκεκριμένα άτομα ούτε κατονομάζω παρά θέτω αμφισβητήσεις. Και όσοι χρειάζεται να με ξέρουν, με ξέρουν ήδη. Δεν είμαι και τόσο ανώνυμη όσο νομίζεις. Ειδικά σε αυτό το φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
[member=20597]tzavardin[/member], χωρίς καμία διάθεση υπεράσπισης της [member=9846]zerom[/member], θεωρώ ότι όποιος εκφέρει δημόσιο λόγο, ακόμα και σε ένα μικρό κανάλι του YouTube, οφείλει να είναι ανοιχτός σε κάθε είδους κριτική πάνω στα λεγόμενά του.
Επίσης, είναι δικαίωμα του καθενός να βγάζει τα συμπεράσματά του για τις προθέσεις, την ορθότητα των επιχειρημάτων και την ποίοτητα του χαρακτήρα των εκάστοτε συνομιλητών, με βάση τα προσωπικά του κριτήρια αξιολόγησης.

Όσον αφορά το υπόλοιπο σκεπτικό σου, χωρίς να θέλω να επεκταθώ, θεωρώ ότι διακατέχεται από μια τάση υπεραπλούστευσης, τόσο ως προς την εξαγωγή συμπερασμάτων για το τι μέλλει γενέσθαι αν εισακουστούν από την πλειοψηφία οι παραινέσεις του γιατρού, όσο και ως προς τον εντοπισμό τυχόν σκοπιμοτήτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:37 από apva »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33760 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534300 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136026 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9858 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy