vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 9 χρήστες
laniel, dkostas, Mantis039, Milarepa, camber, npaolo, Sergios, giorgos1999, Lazy Dog

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα συμφωνήσω με το συλλογισμό σου εκτός από το παρακάτω κομμάτι:

Το ηλεκτρονικό, έχει "επικινδυνότητα" 5, άρα λογικά
άλλους θα τους σκοτώνει στα ..400, άλλους στα 700, άλλους ποτέ..


Αυτό γιατί για να μπορέσεις να πεις ότι το άτμισμα μπορεί να σκοτώσει, πρέπει να έχεις ικανό δείγμα από ατμιστές που δεν έχουν καπνίσει ποτέ τους και είναι μακροχρόνιοι ατμιστές ώστε να μπορέσεις να εξάγεις ασφαλές συμπέρασμα. Ακόμα και για να μιλήσεις για ακραία νούμερα όπως 400 και 700, τα οποία παραπέμπουν σε πρόσωπα της μυθολογίας.

Και όλοι γνωρίζουμε ότι αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει τέτοιο ικανό δείγμα. Ίσως να υπάρξει στις επόμενες δεκαετίες αν και εφόσον το άτμισμα αφεθεί να αναπτυχθεί σύμφωνα με τη δυναμική του. Δεν είναι απίθανο σε 10-15 χρόνια να μην μας φαίνεται περίεργο το να ακούμε ότι κάποιος ξεκινά το άτμισμα χωρίς να έχει υπάρξει καπνιστής. Μπορεί να μας φαίνεται ως κίνηση χωρίς νόημα, αλλά πόσο περισσότερο νόημα είχε όταν ξεκινήσαμε το κάπνισμα?

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Μου τέθηκε προχτές στο νοσοκομείο το ερώτημα, που έχω τη μητέρα μου, από επισκέπτη εκεί για το γιο του.
Με ρώτησε: "να ξεκινήσει κάποιος το ηλεκτρονικό επειδή κάπνιζε, ναι, το καταλαβαίνω. Αλλά να ξεκινήσει κάποιος νέος το ηλεκτρονικό, γιατί; για ποιο λόγο; "

Και απάντησα πως ο πιο σοβαρός λόγος είναι αυτός: Για να ΜΗΝ ξεκινήσει ποτέ το κανονικό..

Και εδώ, πεδίο συζήτησης που 'καίει' θαρρώ, μιας και πριν καιρό είχα δηλώσει (ίσως και εδώ) πως,
αντί να το απαγορεύουν, θα έπρεπε να το ενθαρρύνουν, να το κάνουν lifestyle ένα πράμα,
έτσι ώστε όποιος πλέον καπνίζει

να θεωρείται 'σπασικλάκι', 'περίεργος', αντικοινωνικός και γενικά οποιονδήποτε αρνητικό χαρακτηρισμό δίνουν οι νέοι μεταξύ τους..

το ίδιο δηλαδή με εκείνο που, όταν στη γενιά μου κάποιος δεν κάπνιζε άκουγε διάφορα..

Επειδή πολλοί, το ξεκινήσαν για να "ανήκουν στους μεγάλους".. (μεγάλους τι; :D )

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εδώ και δεκαετίες το άτμισμα αποθαρρύνεται στους νέους. Στην Ελλάδα δεν έχει πιάσει τόσο διότι έχουμε έντονη τάση για κάπνισμα και το κράτος ποτέ δεν εφάρμσε με συνέπεια τις ίδιες του τις αποφάσεις. Πάντως ακόμα κι εδώ βλέπω πως οι νέοι μάλον δεν καπνίζουν στο ποσοστό που κάπνιζαν στη δική μου γενιά. Σε αρκετές χώρες του εξωτερικού όμως έχει συμβεί ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Το κάπνισμα έχασε το γόητρό του.

Καταλαβαίνω πως υπάρχει ηθικό πρόβλημα να προβληθεί το άτμισμα σε άκαπνους. Οι θεσμοί, το Κράτος, δεν μπορούν να το κάνουν. Αλλά η ίδια η αγορά κινείται στο να το κάνει lifestyle (ίσως περισσότερο από όσο θα ήθελα). Αρκεί να μην πολεμηθεί από το Κράτος, και μπορεί να αντικαταστήσει το τσιγάρο στα νέα παιδιά που θα κάπνιζαν. Ομολογώ πως δεν θα ήθελα να προμοταριστεί τόσο ώστε να φτάσουν να ατμίζουν οι περισσότεροι. Είναι τεχνητή ανάγκη σε έναν μη καπνιστή, όχι πραγματική. Οπότε είναι κρίμα να τραβήξει κι αυτούς που κανονικά δεν θα το έψαχναν. Αλλά αν απλά υπάρχει, χωρίς κυνηγητό και τρομοκρατία, μπορεί να τραβήξει αυτούς που θα τραβούσε το κάπνισμα και να αποφύγουν τις συνέπειες του τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Εγώ πάντως καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία από τα εφηβάκια μαθητές μου. Σαν περίεργα εφηβάκια (θέλουν να μαθαίνουν), σαν γκατζετάκηδες (κουκλιά είναι μοντάκια & ατμο) , τρελαίνονται, δείχνουν έντονο ενδιαφέρον να δοκιμάσουν φρούτα, κρέμες, σοροπιαστά & σοκολατοειδή, ατμιστικά.
Εχουν και κάτι ωραίες συσκευασίες τα άτιμα με κάτι λαχταριστές φωτογραφίες απόξω. Ασε δικέ μου που οι περιγραφές που αναγράφουν...μαμάνε. Και κάνουν και ένα ντουμάνιιιιιι. Τζάμι σου λέω. ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Αν και η συζήτηση έχει ξαναγίνει, το κρίσιμο ερώτημα είναι αν τα εφηβάκια αυτά ήταν έτσι κι αλλιώς υποψήφιοι καπνιστές.

Το πιθανότερο ναι, αφού θέλουν να φανούν.

Προσωπική άποψη μιας απλής  φανατικής ατμίστριας - μάνας εφήβου.

Ωστόσο στο κυλικείο και από τις μαρτυρίες της κόρης και στην τάξη ατμίζουν αρκετά αγόρια (κυρίως). Και το σχετικό σχόλιο - ατάκα από καθηγητές: "τι ακριβώς θέλεις να κόψεις, τα caprice?".

(Η κόρη μου, 18 ετών δεν έχει πλησιάσει ούτε τσιγάρο ούτε ατμό. Φτου-φτου-φτου σκόρδα κλπ).

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Και το σχετικό σχόλιο - ατάκα από καθηγητές: "τι ακριβώς θέλεις να κόψεις, τα caprice?"

Θεϊκό :))

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Ξεχνάμε μάλλον οτι στα 13-16 μας κάπνιζε η μισή τάξη.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Αλλο αυτό. Τώρα μιλάμε γι αυτούς! :respect:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Σχετικά θέματα, για να μην ξεφεύγουμε:
1
2 (φρέσκο)


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Ξεχνάμε μάλλον οτι στα 13-16 μας κάπνιζε η μισή τάξη.
...στη δικη σου εποχη... 8)
στη δικη μου, καπνιζε ολη. :))

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
. Πάντως ακόμα κι εδώ βλέπω πως οι νέοι μάλον δεν καπνίζουν στο ποσοστό που κάπνιζαν στη δική μου γενιά. Σε αρκετές χώρες του εξωτερικού όμως έχει συμβεί ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Το κάπνισμα έχασε το γόητρό του.


Επειδη την βγάζω μεγάλο διάστημα σε τουριστικές περιοχές, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Οι Έλληνες αγκάλιασαν το άτμισμα και μεσα σε μια δεκαετία από 50% καπνιστων πήγαμε στο 26-27(στην μέση του Ευρωπαικού μ.ο. !) Αντίθετα βλέπω πως οι άλλοι ευρωπαίοι, δεν έχουν την ίδια ροπή προς το η.τ. με εξαίρεση αγγλοσάξονες, που κάποιοι από αυτούς δεν ηταν καν καπνιστές και βαράνε φρουτα με μηδενικές. Τα πιτσιρικια από κεντρική και ανατολική Ευρώπη, καπνίζουν εντυπωσιακά περισσότερο από τα δικά μας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν περιγράφεις ακριβώς το αντίθετο.
Το ποσοστά είκοσι χρόνια πριν ήταν πολύ μεγαλύτερα στην Ελλάδα.
Επίσης, η Ελλάδα σε καμία έρευνα δεν βρίσκεται στην μέση των ποσοστών της ΕΕ. Είναι σταθερή πρώτη ή στην πρώτη τριάδα. Αν δεχτείς άλλες έρευνες, παίζει και να βρίσκεται στο 37%, πολύ πάνω από τον μέσο όρο της ΕΕ. Ο ΠΟΥ μας έχει στο 44.2%! Το τι εννοεί κάθε φορέας κατανάλωση καπνικών και αν περιλαμβάνει και άτμισμα είναι μπέρδεμα. Νομίζω το 2019 θα βγάλει η Eurostat νεότερα και θα δούμε.

Η επαφή σου με παιδιά της Αν. Ευρώπης, πάντως, δεν δείχνει τις παγκόσμιες τάσεις. Εκεί είναι ακόμα γεροί καπνιστές. και οι Κινέζοι ακόμα πιο γεροί. Αλλά οι παγκόσμιες τάσεις δημιουργούνται στον 1ο Κόσμο, από Αγγλοσάξωνες και άλλους "Δυτικούς".

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
 Το 37 δεν υπάρχει πλέον. Στην τελευταια ερευνα που διάβασα το ποσοστο καπνιστο ήταν στο 27%, στον μ.ο. της Ευρωπης που ειναι 26 http://pelop.gr/?page=article&DocID=441777
 Τα Γερμανάκια που βλέπω καπνίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο, το ίδιο και οι λοιποί της κεντρικής Ευρώπης. Δεν αναφέρομαι σε Σερβους,Ρωσσους κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Σχετικά με το 27%, όντως αυτό ισχύει βάσει των δεδομένων για το 2014. Η επόμενη έρευνα είναι προγραμματισμένη για το 2019 και δεν έχει δημοσιοποιηθεί ακόμη. Για περισσότερα στατιστικά, δείτε εδώ (ac.europa.eu)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 136 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476872 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos