vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

216 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, Alexander20, tibolaso, Eternal, th3ofilos, Tazz, dimitrisd

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Κι εγώ θα συμφωνήσω ως προς το ότι είμαστε τα πειραματόζωα του ατμίσματος (όπως πολλές παλιότερες γενιές ήταν τα πειραματόζωα του καπνίσματος). Μετά από μερικές γενιές θα δούμε πιο σίγουρα αποτελέσματα περί ατμίσματος. 

Συγκρίσεις με το κάπνισμα δεν έχω ανάγκη να διαβάζω (αυτές είναι για όσους θέλουν να ξεφύγουν από το κάπνισμα) ούτε τις χρησιμοποιώ επιχειρηματολογικά (αυτό είναι για νεοφώτιστους στο άτμισμα), γιατί απλώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης (αυτό, ευτυχώς, ήδη επιστημονικώς τεκμηριωμένο).

Αλλά ούτε υπερασπιστής του ατμίσματος μπορώ να είμαι (φανατικός υπερασπιστής ποτέ δεν ήμουν για τίποτα), από την στιγμή που είμαι πειραματόζωο και δεν ξέρω τι θα συμβεί αύριο στον καθένα (που δεν έχει τον ίδιο οργανισμό με μένα). Απλώς, θα περιμένω (αν ζήσω) να δω πιο εμπεριστατωμένα στατιστικά αποτελέσματα. Ελπίζω οι επόμενες γενιές να τα έχουν διαθέσιμα και να μην γίνουν κι αυτές πειραματόζωα ατμίσματος.

Το να συμμετέχω σε ένα φόρουμ και να εμπλουτίζω (όταν μπορώ) την πληροφορία/γνώση που παρέχει στα μέλη του είναι -υποθέτω- από τους βασικούς όρους συμμετοχής μου σ' αυτό. Φυσικά, δεν μπορώ να αποφύγω την υποκειμενικότητα των απόψεών μου (perception is reality, γαρ) και γι' αυτό (όταν το συνειδητοποιώ) συχνά είμαι συγκρατημένος (λιγότερο "ενθουσιώδης"). Προφανώς, όποιος συμμετέχει και θέλει, μπορεί να κρίνει το κάθε τι εδώ μέσα, εντός του πλαισίου των "κανόνων" ενός φόρουμ (που εγώ τους έμαθα στην πορεία) και εντός του πλαισίου της αυτογνωσίας και αυτοεκτίμησής του. Έχω επίγνωση ότι ξέφυγα από μία εξάρτηση (το κάπνισμα) και έπεσα σε μια άλλη (το άτμισμα). Λέω πως κάποια στιγμή θα το κοιτάξω κι αυτό, γιατί η εξάρτηση (γενικώς) έχει να κάνει με βαθύτερα ψυχολογικά αίτια.

Ο καθένας είναι ελεύθερος/υπεύθυνος να αναζητά και να μελετά πράγματα πέρα ακόμα και από τις "αγωνίες" του (στην εποχή του διαδικτύου η άγνοια είναι επιλογή). Αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, λόγω χρόνου, διάθεσης, αδυναμίας γνώσης κατάλληλου τρόπου αναζήτησης κλπ κλπ. Οπότε, ευχαριστώ όλους όσους εδώ μέσα συμβάλλουν στην πληροφόρησή μου με τις αναρτήσεις τους. Να είστε όλοι καλά. Καλή συνέχεια σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify][member=20557]alexoyiorgis[/member], καλησπέρα. Πολύ ωραία τα λέμε και πολύ ωραία θα έρθουμε οι περισσότεροι να συμφωνήσουμε κάθε φορά σε ό,τι θα είναι βολικό για εμάς. Όμως, βρε παιδιά, δεν είναι χρήσιμο να αναζητούμε κάθε φορά νικητή διαδικτυακού διαλόγου, ούτε βέβαια είναι ευγενικό, κάθε φορά η επιχειρηματολογία μας να έχει συμπάθειες ή αντιπάθειες, γιατί έτσι μας βολεύει κάθε φορά, και ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, απλώς βρήκα την αφορμή. [/justify]

[justify]Ο Δρ. Φαρσαλινός, είναι εύκολα προσβάσιμος, και ίσως η πιο αξιόπιστη αυτή τη στιγμή επιστημονική πηγή για έρευνες όπου αφορούν το άτμισμα. Αυτό είναι το ένα, για κάθε ανήσυχο πνεύμα.[/justify]

[justify]Ένα δεύτερο. Δημοσιευμένες επιστημονικές έρευνες έχουν οι πάντες μέσα στο Διαδίκτυο, και όχι μόνο. Από τα γραφεία δημοσίων σχέσεων πολιτικών κομμάτων, μέχρι ιντερνετικές φυλλάδες (όλων των διαβαθμίσεων του κίτρινου), μέχρι βεβαίως και σε δωρεάν υπέροχα μικρά φυλλάδια ριγμένα σε τραπεζάκια ιδιωτικών ιατρείων διακοπής καπνίσματος. Και εδώ βεβαίως ισχύει η επιχειρηματολογία των χρυσών συμφερόντων που αποσκοπούν στο καλό μας (!). [/justify]

[justify]Κι ένα τελευταίο. Μιλάνε, ένας Πόντιος, ένας Άγγλος, ένας Αμερικάνος, ένας Ιταλός, γιατί δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα. Εδώ, μιλάνε ενήλικες όπου πολλοί από αυτούς είναι ή επιδιώκουν να είναι σε χρόνια χρήση εισπνεόμενων, και γιατί το κάπνισμα είναι φτου κακά, γιατί το άτμισμα είναι άλλη μία ανεξερεύνητη εξάρτηση, και ασφαλώς, γιατί δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα. [/justify]

[justify]Γκάμα: κόρη 30, μαμά 55. Ατμίστριες. Ελεύθερες κι ωραίες, και οι δύο. Μπαμπάς 65, υιός 35, ατμιστές. Αιώνιος έφηβος ο ένας, αιώνιος φοιτητής ο άλλος. Μη βάλω και τον παππού με τη γιαγιά γιατί θα ξεφύγω από την επιστημονική μου επισήμανση. Όλοι αυτοί, λοιπόν, μπορούσαν (!) κάλλιστα να επιλέξουν ανάμεσα στο να μείνουν δια βίου καπνιστές, να ενημερωθούν μέσα στο τρέχον σωτήριο έτος 2018 μ.Χ., περί ατμίσματος, περί γενικότερης διακοπής από τα πάντα. Μπορούν επίσης, να μείνουν σε ένα φόρουμ για τα χρόνια πολλά μας, να γίνουν χρόνιοι συζητητές περί αιώνιας μάχης φωτός και σκότους, μπορούν να είναι μπροστά σε μία οθόνη για πάνω από 8 ώρες, ίσως και 16, γιατί όχι; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Από το FB του Φαρσαλινού

For those asking questions about the latest study on metal emissions from e-cigarettes, here is my comment:
The "significant amount" of metals the authors reported they found were measured in ug/kg. In fact they are so low that for some cases (chromium and lead) I calculated that you need to vape more than 100 ml per day in order to exceed the FDA limits for daily intake from inhalational medications. The authors once again confuse themselves and everyone else by using environmental safety limits related to exposure with every single breath, and apply them to vaping. However, humans take more than 17,000 (thousand) breaths per day but only 400-600 puffs per day from an e-cigarette.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκάθαρος σε όλλα, παραμένει βέβαια η ερώτησή μου για το τι παίζει με τα 7 ml ημερησίως του Ni -200. Χρειάζεται ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
[justify]Δημοσιευμένες επιστημονικές έρευνες έχουν οι πάντες μέσα στο Διαδίκτυο, και όχι μόνο. Από τα γραφεία δημοσίων σχέσεων πολιτικών κομμάτων, μέχρι ιντερνετικές φυλλάδες (όλων των διαβαθμίσεων του κίτρινου), μέχρι βεβαίως και σε δωρεάν υπέροχα μικρά φυλλάδια ριγμένα σε τραπεζάκια ιδιωτικών ιατρείων διακοπής καπνίσματος. [/justify]
Μόνο επί του ανωτέρω σημείου, να επισημάνω ότι δεν αναφέρομαι ποτέ σε τέτοιου είδους διαδικτυακή πληροφόρηση, αλλά στην αναζήτηση (έστω και με ερέθισμα αυτού του είδους τις αναρτήσεις) των επιστημονικών πηγών/δημοσιεύσεων (σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά), τις οποίες οι μαζικής κατανάλωσης ιστότοποι εκμεταλλεύονται για να δημιουργήσουν δημοσιεύσιμο υλικό στο διαδίκτυο (και να πάρουν κλικαρίσματα για διαφημιστικά οφέλη). Πάντα, μπορεί να γίνει μια βαθύτερη αναζήτηση ως προς την εγκυρότητα και όχι ως προς την ερμηνεία που θέλουν να δίνουν οι ιστότοποι-"φυλλάδες" (για εντυπωσιασμό).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify][member=20557]alexoyiorgis[/member], δεν θέλω να ξεφύγω παραπάνω από το θέμα, θα κλείσω ως παράπονο πιο πολύ και όχι ως αμφιβολία. Πώς γίνεται να ανησυχώ ως χι χρήστης από τη στιγμή που οι επιλογές μου με διαψεύδουν ξανά και ξανά. Είναι πιο γενναίο και έντιμο, να βάλω κάτω τις επιλογές μου και να σεβαστώ τα όσα έχω καταφέρει μέχρι τώρα. Όλα τα υπόλοιπα πέφτουν στη αρένα του εξυπνακίστικου και ποιος την έχει πιο μεγάλη (την αντίληψη). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
σημειώνω !!!

 In aerosol samples, all metals were more concentrated in the aerosol from users who change the coils more than twice per month


σε απλά Ελληνικά :

μην αλλάζετε αντίσταση συχνά !!  (κατά  [member=2878]tsiv[/member]   :)))

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
[member=2382]joe[/member], αν ήμασταν πιο γενναίοι, θα είχαμε κόψει το κάπνισμα χωρίς το δεκανίκι του ατμίσματος, νομίζω. Με αυτό, ως μέτρο σύγκρισης, δεν κατάφερα και πολλά γυρίζοντας το κάπνισμα σε άτμισμα... my perception, βέβαια.  

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
..... I calculated that you need to vape more than 100 ml per day in order to exceed the FDA limits for daily intake from inhalational medications......
Θυμήθηκα μια άλλη (άσχετη) μελέτη που έλεγε ότι οι light "κοακόλες"  :)) είναι δυνητικά επικίνδυνες και καρκινογόνες όταν όμως καταναλώνει κάποιος πάνω από 60 κουτάκια την ημέρα (και ανάλογα το βάρος του αυξάνει)!!
Όταν το είχα διαβάσει αυτό σκέφτηκα ότι ούτε εγώ (που πίνω >3 λίτρα ειδικά το καλοκαίρι) δεν έχω πρόβλημα. :yes:
Άρα αν κάποιος καταφέρει να ατμίζει 80+ ml (προφανώς μόνο αν ατμίζει και στον ύπνο του :))) τότε μπορεί να έχει θέμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Άρα αν κάποιος καταφέρει να ατμίζει 80+ ml (προφανώς μόνο αν ατμίζει και στον ύπνο του :))) τότε μπορεί να έχει θέμα. ;)
Tοτε θα εχει θεμα σιγουρα και δε θα οφειλεται στο ατμισμα!  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αυτό ακριβώς λέμε: τα πάντα είναι δυνητικά επικίνδυνα όταν χρησιμοποιούνται εκτός ευλόγων συνθηκών χρήσης.

Άμα φας σαραντεφτά κιλά λουκάνικο χωριάτικο (που πωλείται εκτός TPD, ελεύθερα στο σουπερμάρκετ, σκάνδαλοοοοοο), θα πέσεις κόκορος.

Δεν αρκεί μια απλή αναφορά σε νούμερα. Πρέπει αυτά τα νούμερα να έχουν σημασία, με όρια ασφαλείας και ποσότητες στις οποίες συναντήθηκαν αυτά τα νούμερα.

Και ο Δρ. Φαρσαλινός δεν αφήνει αμφιβολία. Άνω των 120ml τη μέρα, έχουμε θέμα. Από εκεί και πέρα, να χαμε να λέγαμε.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ακόμα και γι αυτούς που ανησυχούν για το Ni (νικέλιο) να πούμε πως:
α) ο Δρ. Φαρσαλινός είναι όντως εύκολα προσβάσιμος, ρωτήστε τον για παραπάνω διευκρινήσεις, μην τα περιμένετε όλα στο πιάτο.
β) υπάρχουν κι άλλα σύρματα στην αγορά, όχι μόνο νικέλιο, remember?

Αποσυνδεδεμένος dxcr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Κοιτα να δεις που ο φαρσαλινος ξεπερασε τον Hon lik.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Παρεμπιπτόντως μιλώντας για Νi-200 και τιτάνιο, η κοινή λογική δεν βλάπτει. Σε αυτό, όντως για μένα δεν χρειάζονται παραπάνω έρευνες από τις ήδη υπάρχουσες, που λένε πως αν γίνει dry burn έστω και κατά λάθος, εκλύουν επικίνδυνες ουσίες για τον οργανισμό, για να μην τα πλησιάσω. Για αυτούς που θέλουν TC, (που και για μένα είναι ένα ερώτημα κατά πόσο δουλεύει, ή μπορεί να δουλέψει σωστά, με σταθερό τρόπο) υπάρχει το SS. Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

[member=18601]dxcr[/member] Παίδαρε, εσύ κάνε dry burn σύρμα που χρειάζεται 12 w για να ανάψει, στα 20w, να πάρει χρώμα ανοιχτό κίτρινο να φύγουνε τα κακά πνεύματα, και άστον τον Φαρσαλινό, δεν ξέρει αυτός.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Ρε παιδιά:

-Το άρθρο δεν μιλάει για dry burn, και πόσο μάλλον για dryburn του Ni200 και Ti.. Το άρθρο μιλάει για τις τοξίνες (μέταλλα) που εκλύονται όταν ατμίζουμε σε φυσιολογικά Volt. 

-Επίσης αν κατάλαβα καλά, νικέλιο δεν εκλύει μόνο το Ni200. Όταν λέτε ότι "Εντάξει υπάρχουν και άλλα σύρματα" είναι τελείως άστοχο και άκυρο με το άρθρο..

-Το πρόβλημα με το άρθρο, σύμφωνα με τον κ. Φαρσαλινό πάντα (γιατί μπορεί Αγγλικά να ξέρω αλλά από φυσική-χημεία..δεν), είναι ότι για να θεωρηθούν επικίνδυνες αυτές οι ποσότητες πρέπει να ατμίσουμε πολλά ml.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110587 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159799 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515309 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303246 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530752 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801608 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11052 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet