vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

142 επισκέπτες, 9 χρήστες
aki95fro95, I.P, lagoudakis, lounik, Jorge, zalaros, Sergios, kon95, giorgos1999

Twitter

Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1080 στις: Δεκεμβρίου 04, 2016, 11:05 »
Πολύ ωραίος ατμοποιητης , αλλά ρε παιδιά μου έχει βγάλει τα χέρια για άνοιγμα κλείσιμο της καμπάνας. Άμα αλλάξω το oring στο τανκ εκεί που ακουμπάει η καμπάνα λέτε να στρώσει? Ο κλώνος είναι απο f.t.

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1081 στις: Δεκεμβρίου 04, 2016, 11:12 »
Δοκίμασε να αλλάξεις το οring και να βάλεις του μεταλλικου τανκ που είχε η συσκευασία. Έτσι μου δουλεύει εμένα άψογα...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2016, 11:19 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1082 στις: Δεκεμβρίου 04, 2016, 11:39 »
Επιπλέον, μπορείς να "λαδωνεις" με λίγο υγρό το μικρό o-ring του τανκ, εκεί που περνά το πάνω μέρος της καμπάνας και να βιδωνεις-ξεβιδωνεις την καμπάνα με τον ατμοποιητη ανάποδα για να το ξαναβρεχεις σε κάθε γέμισμα. 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1083 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 14:10 »
Μολις δοκιμάζω κλώνο από FT, αρκετά καλοφιαγμένος, καλό γυάλισμα χωρίς σημάδια, τα σπειρώματα είναι λίγο "κοφτερά" αλλά λειτουργούν πολύ καλά. Εντύπωση μου έκανε ότι ήρθε αρκετά καθαρός σε σχέση πάντα με άλλους. Η συσκευασία, αν και δεν έχει σημασία, απλά τραγική, ένα απλό κουτάκι για κάποιον no-name ατμοποιητή μιά χρήσης.
Ο ατμοποιητής έρχεται μονταρισμένος με το ανοξείδωτο tank, ενώ το πλαστικό υπάρχει στα παρελκόμενα της συσκευασίας.
Μετα το απαραίτητο μπανιάρισμα ξεκινάω να μοντάρω τα κομμάτια και λέω να βάλω το πλαστικό τάνκ. ΠΡΟΒΛΗΜΑ! το μεταλλικό κομμάτι του τάνκ δεν βιδώνει με τιποτα στο πλαστικό τάνκ, ενώ ξεκινάει σωστά το σπείρωμα και ενώ είμαι σίγουρος ότι το έχω βάλει ίσια, μετά από 2-3 στροφές σφίγγει και δεν πάει παρακάτω. Προφανώς το σπείρωμα στο πλαστικό τανκ δεν είναι κατασκευασμένο μέχρι κάτω ή είναι κομμένο πολύ ρηχά. Αν και το ζόρισα αρκετά δεν φαίνεται να προχωράει. Ευτυχώς στη παραγγελία είχα βάλει ένα έξτρα τάνκ, που εκεί όλα μπήκαν σωστά.
Το drip-tip μπαίνει αρκετά σφιχτά και μετά το μοντάρισμα η περιστροφή της καμπάνας γίνεται πολύ όμορφα χωρίς πολύ ζόρι (σε αυτό μου έκατσε καλό κομμάτι).
Από πλευρά γευσης-στησίματος δεν θα πώ πολλά, ο ατμοποιητής έχει συμπεριφορά πολύ κοντά σε KFL+ με κοντή καμπάνα.
Η αέρας του μου αρέσει, είναι πολύ κοντά σε αυτό που έχω συνηθίσει, αν και λόγω της μικρής τρύπας αερισμού δεν βλέπω να έχει πολύ μεγάλη σημασία το άνοιγμα-κλείσιμο του αέρα ειδικά από τη μέση και μετά, πρακτικά η διατομή της τρύπας καθορίζει το άνω όριο της ροής του αέρα και όχι ο ρυθμιστής. Θα έλεγα ότι η τρύπα αερισμού θα έπρεπε να είναι 1-2 δεκατάκια πιο μεγάλη, ώστε να λειτουργεί καλύτερα η ρύθμιση (δεν ξέρω πόση είναι η διατομή ούτε πόση είναι του γνήσιου)
Το δαχτυλίδι ρύθμισης κινείται σχετικά εύκολα με αποτέλεσμα να χάνει τη θέση του αν τον πιάσεις κατα λάθος, θα ήθελα πολύ πιο σφιχτή ρύθμιση (φαντάζομαι ένα λίγο πιο χοντρό oring λύνει το θέμα).
Η μεγάλη ευκολία του ατμοποιητή είναι βασικά το γέμισμα του τάνκ, αν και θα ήθελα λίγο πιο μεγάλες τρύπες. Μεγάλο προσόν η δυνατότητα κλεισίματος και ρυθμισης της ροής του υγρού.
Πιστεύω ότι θα πάμε καλά....

ΥΓ: Η επιλογή χρήσης βιδών τύπου άλλεν στο deck, ομολογώ ότι δεν μου άρεσε, καταλαβαίνω ότι οι άλλεν μπορούν να φορτίσουν περισσότερο σε σχέση με τις απλές (στην ίδια διατομή) όμως επειδή ο συγκεκριμένος ατμοποιητής μάλλον δεν θα στηθεί με πολύ χοντρά σύρματα, δεν βλέπω τον λόγο χρησιμοποίησης τους. Εμένα τουλάχιστον με δυσκολεύουν στο στήσιμο.

Τελευταία παρατήρηση.... θεωρώ ότι η τιμή του κλώνου, λαμβάνοντας υπόψη το αριθμό και την πολυπλοκότητα των εξαρτημάτων, είναι σχετικά μεγάλη. Άλλοι ατμοποιητές ανάλογης πολυπλοκότητας (κατασκευαστικά) παίζουν στα 13$-15$ ενώ στα 20$+ παίζουν οι "δύσκολοι", πχ δεν έχει καμμία σχέση το κοστος παραγωγής ενός kayfun V5 με αυτό του cloud.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2016, 15:30 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1084 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 14:14 »
Βγάλε το λαστιχάκι που ακουμπάει το τανκ πάνω του και θα βιδώσει. Διαρροές δε θα έχεις...

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1085 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 18:32 »
Εγώ ρε παιδιά έχω θέμα κάθε φορά που κάνω αναπλήρωση . Κλείνω τέρμα τα υγρα-καμπανα και τον αέρα, ανοίγω από πάνω να κεντράρουν οι τρύπες, γεμίζω , σφίγγω από πάνω, και μόλις ανοίγω 2 στροφές την καμπάνα, πάντα έχω δάκρυα από τις τρύπες του αέρα Μόλις τον σκουπίσω μετά δεν ξανατρέχει και όλα δουλεύουν οκ, μέχρι την επόμενη αναπλήρωση. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Πάντως τόσα προβλήματα που έχω με αυτόν τον κλώνο, δεν είχα με κανέναν απο τους υπόλοιπους που έχω, και δεν είναι και λίγοι Με όλους τα βρήκα από το πρώτο στήσιμο σχεδόν, αλλά αυτός εδώ με έχει ταλαιπωρήσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1086 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 18:41 »
Μαλλον γεμίζει μέχρι "ασφυξίας" οπότε ξεβιδώνοντας την καμπάνα, πιέζεται το υγρό και βρίσκει διαφυγή μέσω του εσωτερικού στις τρύπες.
Καλό θα είναι να αφήνεις λίγο, άδειο το τάνκ, 1-2 χιλιοστά είναι αρκετά, και όταν ανοίγεις την καμπάνα την πρώτη φορά κράτα τον ατμοποιητή ανάποδα, με drip tip προς τα κάτω καθώς ανοίγεις.
Μια άλλη λύση είναι να αφήσεις το καπάκι ανοιχτό (οι τρύπες ευθυγραμμισμένες) και σχετικά γρήγορα να ανοίξεις καμπάνα και να κλείσεις καπάκι, με το τρόπο αυτό ο περισσευούμενος αέρας θα βγεί από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος mstranger

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1087 στις: Δεκεμβρίου 07, 2016, 18:51 »
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Από τέρμα γεμισμένο τανκ αποκλείετε να είναι , γιατί πάντα γεμίζω μέχρι την μέση Θα δοκιμάσω να ανοίξω την καμπάνα με γυρισμένο τον ατμοποιητη ανάποδα. Είναι και αυτό το θέμα που η καμπάνα για να γυρίσει θέλει πένσα , και φαντάσου ότι όλα τα λιπαίνω αφού τον στήσω

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1088 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 19:18 »
Μετα από 4 ημέρες χρήσης, έχω να πώ ότι ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός. 
Ωραίος MTL αέρας, όπως πρέπει (βεβαια το AFC δεν λειτουργεί απολύτως σωστά), πολύ καλή γεύση, υπό προυποθέσεις καλύτερος από KFL, ευκολία στο γέμισμα, και καμμία διαρροή ή υγρασία. Είναι απλός, εύκολος, ότι πρέπει για να τον παίρνεις μαζί σου, χωρίς να ανησυχείς για διαρροές και τέτοια.
Εχω την εντύπωση ότι προτιμάει λεπτά σχετικά σύρματα 0.28-0.30 και το καλύτερο αποτέλεσμα το έχω με 2 χιλιοστά πυρήνα και όχι μεγαλύτερο (σαν να πνίγεται με τα 2.5-3 χιλιοστα), με αρκετές σπείρες ώστε να γίνεται πιο αρωματικός.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1089 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 19:25 »
Και εμενα μου εχει καθησει καλυτερα το 0.28 αλλα με 2.5 μιας και οσες δοκιμες εκανα με 2mm εχω την εντυπωση οτι δεν ταιριαζει στο ντεκ του cloud.

Πανω απο 6 στροφες στο συρμα δεν το εχω κανει μιας και δεν ξερω κατα ποσο μετα το βαμβακι που φευγει απο το coil θα ενοχλησει την καμπανα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1090 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 22:24 »
Με coiler εχω χρησιμοποιήσει και 10 σπείρες αλλά είναι υπερβολή, συνήθως κάνω 7 ή 8 ανάλογα τον πυρήνα, με 2 χιλιοστά και 0.28 κάνω 7 κολλητές όπως βγαίνουν από το coiler (δεν τις πατάω να ενώσουν), με 2.5 χιλιοστά και 0.32 συρμα κάνω 8. Δουλεύει και με 1 ή 2 λιγώτερες αλλά χάνει λίγο στο άρωμα. Και στις δύο περιπτώσεις το coil δεν έχει μεγάλο μήκος, αφού είναι κοντά οι σπείρες, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1091 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 22:33 »
Μια γενική ερώτηση από έναν ψηλο-άσχετο ακόμη στο αντικείμενο αλλά διαβάζοντας αυτό που γράφεις slammer μου ήρθε: Οι σπείρες δεν είναι υποχρεωτικό ή να είναι "ανοιχτές" ή απόλυτα και αλάνθαστα κολλημένες??

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1092 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 23:10 »
Δεν βλέπω κάτι που να υποχρεώνει τις σπείρες να είναι είτε έτσι είτε αλλιώς....
Εγω τουλάχιστον χρησιμοποιώ το σύρμα όπως βγαίνει από το coiler (δεν τις πιέζω μετά, ούτε τις πυρώνω για να κολήσουν, ισα-ισα που κάνω 1-2 ελαφρά περάσματα με τη μυτη του κατσαβιδιού ωστε να εξασφαλίσω ότι δεν είναι κολλημένες), πέρνω το καλύτερο αποτέλεσμα έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1093 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 23:12 »
Τέλεια. Δηλαδή εννοείς ότι βάζεις το κατσαβίδι ανάμεσα τους για να "ανοίξουν" ελάχιστα?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Κλώνοι του Cloud One by Cloud Mods
« Απάντηση #1094 στις: Δεκεμβρίου 09, 2016, 23:29 »
Δεν το βάζω μέσα στις σπείρες γιατί θα χαλάσουν, κάνω ένα ελαφρύ "χάιδεμα" αφου δεσω στις βίδες, ώστε αν κάπου είναι κολλημένες να ξεχωρίσουν, όσο μπορώ αποφεύγω το dry burn.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271032 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164972 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli