vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?

Αποσυνδεδεμένος kostas11

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #75 στις: Μαΐου 27, 2016, 09:30 »
Αν δεν ήμουνα συντονιστής εδώ και δεν είχα την υποχρέωση να παρακολουθώ όλα τα ποστ, αυτό θα ήταν το πρώτο νήμα του φόρουμ που δεν θα παρακολουθούσα.

Όταν κάνετε μια ομελέτα ή μια μακαρονάδα...
1) ζυγίζετε τα μακαρόνια με ζυγαριά κουζίνας;
2) ογκομετρείτε την κρέμα γάλακτος ή τον σαλτσοπελτέ;
3) βάζετε το αλάτι που θα βάλετε σε ατομική ζυγαριά;
4) περνάτε το σκόρδο από φασματογράφο μάζας;

Όταν ζητάτε την απόλυτη ακρίβεια...
1) έχετε σκεφτεί ότι τα "συστηματικά σφάλματα" ζυγαριών και ογκομετρικών σωλήνων ξεπερνούν κατά πολύ τις (αμελητέες) διαφορές για τις οποίες διαφωνείτε;
2) έχετε σκεφτεί ότι με τον όρο "απόλυτη ακρίβεια" πρέπει να λαμβάνετε υπόψη τη μεταβολή της πυκνότητας με τη θερμοκρασία ή τον κορεσμό γεύσης; (ακόμα κι αν πείτε "έστω υπερβολή" [η ευαισθησία της γεύσης] έχετε αποκλίνει στο πολλαπλάσιο).
3) έχετε λάβει υπόψη (στις μακαρονάδες δεν το ξεχνάμε) ότι κάποια στιγμή θα θελήσετε το κάτι παραπάνω σε ένα άρωμα; (για μια στιγμή μονάχα)
4) την αλλαγή λόγω έκθεσης στο ηλιακό φως; την συγκέντρωση του όζοντος πάνω από τα κεφάλια μας; το φαινόμενο θερμοκηπίου; το αν ζείτε σε αστική περιοχή, οπότε το υγρό επηρεάζεται από την αιθαλομίχλη;

Γιατί το (επί 4,5 χρόνια) μόνιμο diy μου, η σοκολάτα, με ικανοποιεί πάντα, ανεξάρτητα από τη βάση, από την ανάμιξη διαφορετικών βάσεων, από τη διαφορετική μάρκα της σοκολάτας, άρα και το διαφορετικό ποσοστό αραίωσης (μη μιλήσω για το ιξώδες...  ;D)

Μια τζούρα πάμε να πάρουμε, να ξεχάσουμε την καθημερινότητά μας.
Κι αν δεν μας βγει, ούτε αποτυχημένοι είμαστε, ούτε θα μικρύνει η... μπαταρία μας.

Α! κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό το νήμα πρέπει να πάει στον (φανταστικό) πίνακα "πώς να ψαρώνεις έναν νουμπά ατμιστή".
Διότι, μόνο "προχω" δεν το θεωρώ...

Αυτά και ΜΟΝΟ αυτά από μένα. Δεν υπάρχουν ακόμα κομπιουτεράκια με 11 δεκαδικά ψηφία, οπότε έγραψα όσα ήταν να γράψω  :yes:


Συμφωνω απολυτα μαζι σου........
Αλλωστε αν καποιος νεος ατμιστης διαβασει καποια σχολια με υπερ-αναλυσεις πηγε κατευθειαν περιπτερο!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #76 στις: Μαΐου 27, 2016, 09:36 »
Κάτι σαν να λέμε, αν ένας νέος οδηγός διαβάσει για dragster, θα πάει να αγοράσει ποδήλατο? :dontknow:
Στα σοβαρά τώρα, ξαναρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό που οδηγεί στην άποψη σας.
Επειδή εγώ για παράδειγμα θέλω να μετράω με ζυγαριά και να υπολογίζω σε δέκατα του γραμμαρίου:
1) γιατί δεν θα πρέπει να συζητώ για αυτό ?
2) γιατί αν συζητάω για αυτό το κάνω για ψάρωμα νέων ατμιστών περισσότερο από τις συζητήσεις για θέματα επισκευάσιμων ατμοποιητών με διάφορα στησίματα στα σύρματα, εξωτικά μετάξια και κινέζικα βαμβάκια για φιτίλια?
Μην παρεξηγήσετε αυτό που γράφω, σέβομαι την άποψη σας, αλλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτό το λέτε ψάρωμα και άχρηστο νήμα ενώ τα άλλα δεν είναι.




« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2016, 09:46 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #77 στις: Μαΐου 27, 2016, 10:58 »
Καλημέρα :bye:
Δεν είμαι κατά της μέτρησης με ζυγαριά.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έτσι και αλλάξει κάτι στην επόμενη παρτίδα αρωμάτων, όλες οι συνταγές θα θέλουν αλλαγή επίσης, οπότε μην έχουμε και πολύ άγχος με τις δοσολογίες.

Αποσυνδεδεμένος STERH

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #78 στις: Μαΐου 27, 2016, 14:05 »
Κατι να προσθεσω και εγω. Βλεπουμε μαι συνταγη καπου και τρελλενομαστε, βουρ να την φτιαξουμε.
Ωραια ξεκιναμε, λεει ο "μαγειρας" 3% φραουλα ταδε, πανικος εμεις ,ολα καλα αν την εχουμε αλλοιως ψαχνουμε δικτυα ,Κινα ,συνοικιακα μαγαζια στο Νεπαλ να την βρουμε να την φερουμε να φτιξουμε την πολυποθητη συνταγη.
ΟΜΩΣ μηπως ο "μαγειρας" εβαλε αυτην γιατι δεν ειχε αλλη???? Μετα ,αυτο το ρημαδι 3% πως το εβγαλε ?? μετραγε σε ml,? με το ματι? με ζυγαρια? με σταγονομετρο? με πιππετες? ειχε υπολογισει 30 σταγονες στο ml η 20? εβαζε σταγονες και τις μετετρεψε σε ποσοστο η το αναποδο?
Ψαξτε μερικες συνταγες σε sites και συγκρινετε σταγονες με ml. Αλλα ο ενας αλλα ο αλλος. 
Κανενας δεν ποσταρει συνταγη με αυτες τις λεπτομερειες που ειναι η διαφορα μεταξυ ,ααααααα τι ωραια η κατευθειαν νεροχυτη.
Οι συνταγες δεν ειναι τυφλοσουρτης, αλλα  ξεκινημα για παιχνιδι και δοκιμες σε λιγα ml μεχρι να τις φερουμε στα γουστα μας. αλλωστε ειναι χομπυ και ευκαρια για δημιουργια και οχι ενα ακομα αγχος πανω μας.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #79 στις: Μαΐου 27, 2016, 14:27 »
Εκτός του ότι διαφωνώ, δεν είναι και το θέμα του thread  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #80 στις: Μαΐου 27, 2016, 21:42 »
Καλημέρα :bye:
Δεν είμαι κατά της μέτρησης με ζυγαριά.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έτσι και αλλάξει κάτι στην επόμενη παρτίδα αρωμάτων, όλες οι συνταγές θα θέλουν αλλαγή επίσης, οπότε μην έχουμε και πολύ άγχος με τις δοσολογίες.
Αγαπητέ μου, συμφωνούμε, δεν είναι θέμα άγχους τουλάχιστον στο 99% των περιπτώσεων, είναι απλά θέμα ευκολίας όπως την κρίνουμε εμείς οι ζυγοί :)
To υπόλοιπο 1% απαιτεί ακρίβεια αν είσαι πολύ ψείρας (χωρίς να κρίνουμε αν χρειάζεται να είσαι ή όχι) και αν φτιάχνεις 10 παραλλαγές της ίδιας συνταγής από 4-5ml η κάθε μία. Εκει θεωρούμε ότι η απαιτούμενη ακρίβεια έρχεται μόνο με ζυγαριά, σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία αφού τα χούγια του καθενός είναι προσωπικά.





Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #81 στις: Μαΐου 27, 2016, 21:50 »
Ελπίζω να μη διαβάζουν οι κατασκευαστές και μας πουλάνε υγρά στο περίπου...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #82 στις: Μαΐου 27, 2016, 22:14 »
Εγώ ελπίζω να μας διαβάζουν και να λαμβάνουν τα δέοντα, τουλάχιστον για τα δημοφιλή.
Ποιητή, δεν πιστεύω στα ζώδια  :laugh1:
Αν το υγρό που φτιάχνω είναι ακριβώς όπως το προηγούμενο, ψάχνω να βρω τι έφταιξε*  ;D
Σαν λάτρης της φαντασίας, σκέφτομαι τι θα μπορούσα να του κάνω ώστε...

Το δικό μου σκεπτικό:
φαντάσου, φτιάξε, άτμισε, φαντάσου το νέο.
Αλλαγές έρχονται...
* Εντάξει, ένας κλώνος του Κάστρου παραείχε φυστίκι σήμερα, αν και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες ΜΟΥ. Εκτός από τον χρόνο ωρίμανσης. Δεν θυμάμαι αν το πρώην  ;D περίμενε μέρες ή ατμίσθηκε πάραυτα. Το νυν περίμενε κανα μήνα... Είναι κι αυτό...




Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #83 στις: Μαΐου 27, 2016, 22:17 »
Τα υγρά στο περίπου θα είναι αφού τα φτιάξουν με ζυγαριά, για να καταλάβω; Σε αντίθεση με τον τρόπο που τα φτιάχνουν ήδη ας πούμε; :))

Spectrum άλλο ο τρόπος που βάζεις τα υγρά μέσα στο δοχείο και άλλο αν έχεις διάθεση να πειραματιστείς ή απλά αν γουστάρεις να τα φτιάχνεις στο περίπου και να ξαφνιάζεις τον εαυτό σου με καινούργιες γεύσεις κάθε φορά. Δεν έχει σχέση με όγκο vs βάρος αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #84 στις: Αυγούστου 24, 2016, 20:47 »
οποτε παιδια για να καταλαβω αν πχ σου λεει 0.9μλ ειναι και αλλιος 0.9γραμμαρια θα βγει το ιδιο αποτελεσμα??? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #85 στις: Αυγούστου 24, 2016, 20:52 »
Όχι.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #86 στις: Αυγούστου 25, 2016, 02:19 »
Στο περίπου. ;D

Αποσυνδεδεμένος Sfigos

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape it like u stole it!
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 25, 2016, 14:35 »
Καλημέρα!

Να πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη χωρίς βέβαια να έχω ασχοληθεί με υγρά αναπλήρωσης αρκετό καιρό...
Αποδεκτοί τρόποι(για μένα) είναι και οι δύο με ορισμένες βέβαια προϋποθέσεις 

Μιλιλίτρα(ml)
1)Αν μετρούμε σε ml θα πρέπει πάντα να φτιάχνουμε τα υγρά μας σε σταθερή θερμοκρασία(πχ 20C) αφού ο όγκος μεταβάλλεται βάσει θερμοκρασίας...

Γραμμάρια(gr)

1)Αν μετρούμε σε gr θα πρέπει να έχουμε πρώτα βρει το ειδικό βάρος του υγρού πάλι σε σταθερή θερμοκρασία με ογκομετρικό σωλήνα.
Κατόπιν θα μπορούμε να κάνουμε την αντιστοιχία από ml σε γραμμάρια με σημείο αναφοράς το νερό στους 4 C(1lt=1kg).
Π.χ.10 ml με βάρος 9.8 gr <=> 9.8/10=0.98.
Άρα για να έχουμε 15 ml πρέπει να ρίξουμε 14.7 gr.
Προσοχή!ακουμπήστε το ογκομετρικό πάνω στην ζυγαριά ακριβείας και μετά μηδενίστε την/καλυμπράρετε (ask me how i know... :wall:)
Η θερμοκρασία δεν θα μας απασχολεί πλέον από την στιγμή που έχουμε βρει το ειδικό βάρος και θα μετρούμε μόνο σε γραμμάρια.
2)Το βάρος δεν αλλάζει εκτός κι αν βρεθούμε σε άλλη μεριά του πλανήτη λόγω βαρύτητας της γης.
3)Το ειδικό βάρος δεν αλλάζει εκτός και αν ο κατασκευαστής του αρώματος/βάσης αλλάξει την συνταγή(θέλω να πιστεύω πως δεν μετράνε με σταγόνες ;D

Ελπίζω να μην κούρασα και να φανούν σε  κάποιον χρήσιμα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 26, 2016, 10:30 »
Σωστό είναι αυτό που μπορείτε να επαναλάβετε, καμια έτοιμη συνταγή δεν μου βγήκε καλή με την πρώτη φορά γιατί κανένας δεν έλεγε τρόπο παρασκευής, μέτρησης σε ποιο ατμοποιητη με τι αντίσταση σε ποιο μοντ και με τι σεταπ. Καμία από τις συνταγές μου η τις αλλαγές σε συνταγές αλλων δεν πήρε λιγότερο από δίμηνο μέχρι να ολοκληρωθεί και καμιά απο αυτές δε βγήκε σε άλλον που τις έδωσα εκτός και αν είχαμε κάτσει παρέα να τις φτιάξουμε και του ειχα δωσει τα λινκ απο τον εξοπλισμο που χρησιμοποιώ καθως και όλα τα υπόλοιπα με τις διαφορές για τους ατμοποιητες και τα μοντ (αλλο ενα εξαμηνο ανα συνταγη σε δοκιμες). Προσωπικά χρησιμοποιω ογκομετρικους ως τώρα άλλα θα κάνω μια προσπάθεια με ζυγαριά γιατί έχει όντως αρκετή ακαταστασια μετα για καθάρισμα. Κλείνοντας για μένα έχει αξία μόνο εφοσον μπορει να επαναληφθεί και αυτό ειναι δύσκολο και δεν εχει να κάνει μόνο με τον όγκο η το ζυγισμα.

Sent from my SM-T561 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 26, 2016, 18:00 »
Όπως έχω ξαναπεί, η ζυγαριά κερδίζει κατά κράτος σε επαναληψιμότητα. Ειδικά αν χρησιμοποιείς το ίδιο μοντέλο συνέχεια. Το υγρό θα είναι consistent, ανεξάρτητα από τι μπουκαλάκι ρίχνεις ή αν υπολογίζεις όλα τα αρώματα σαν 1ml=1gr. Αρκεί να το υπολογίζεις πάντα έτσι (είναι τόσο κοντά στο 1 το Μ.Β. που δεν έχει διαφορά την ουσία). Η PG και VG έχουν πάντα σταθερό βάρος ή άντε με γελοίες αποκλίσεις αν αλλάξεις μάρκα και η νικοτίνη το ίδιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110604 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530755 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801615 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet