vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, john67, Harris, Jorge, giorgos1999, Doubt

Twitter

Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 12:01 »
Τα έχουμε πει ξανά αλλά θα τα θυμίσω:

Βασικά διαφωνώ μαζί σου περισσότερο στο θέμα "ακρίβεια" αν και το θέμα "ταχύτητας" δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις.
Είναι φως φανάρι ότι δεν ισχύει, εφόσον οι περισσότερες συνταγές αναφέρονται σε ποσοστά ml και όχι σε βάρος (gr).

Και εξηγούμε περιληπτικά:

Όλες οι συσκευασίες των υγρών βάσεων - αρωμάτων αναγράφουν το περιεχόμενό τους σε ml (δηλαδή σε μονάδα όγκου), άρα για να κάνεις ακριβή μέτρηση θα πρέπει να μετρήσεις τα ποσοστά της συνταγής σε μονάδα μέτρησης όγκου.
Οι περισσότερες συνταγές αν όχι όλες, αναφέρονται σε ml.
Αρα το θέμα "ταχύτητας" αν μετρήσεις σε gr πάει περίπατο, γιατί θα πρέπει να κάνεις μετατροπές και υπολογισμούς εφόσον βέβαια ξέρεις το ειδικό βάρος κάθε υγρού που σίγουρα διαφέρει ανάλογα με την σύστασή του.
Βέβαια αν δεν λάβεις υπόψη σου το ακριβές ειδικό βάρος του κάθε υγρού αλλά στο περίπου τότε δεν υπάρχει  ακρίβειας στη συνταγή σου.
Το πρόβλημα βέβαια εντοπίζεται στο ότι οι εταιρείες δεν δίνουν το ειδικό βάρος του κάθε αρώματος που παρασκευάζουν γιατί απλά δεν χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο μέτρησης ούτε κατά την παρασκευή των υγρών τους αλλά ούτε και κατά την συσκευασία τους. Όλα γίνονται ογκομετρικά.
Αλλά και να βρεις το ειδικό βάρος του κάθε υγρού πράγμα κομματάκι δύσκολο, θέλεις χρόνο για να κάνεις την μετατροπή και να βρείς π.χ. πόσα gr είναι τα 7,6 ml ένός αρώματος που έχεις σε ένα μπουκαλάκι.
Εξαιρούνται οι μηδενικές βάσεις του κιλού VG και PG που πωλούνται στα φαρμακεία από δύο συγκεκριμένες φαρμακοβιομηχανίες.
Τα παραπάνω είναι προσωπικές μου διαπιστώσεις μιας και ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο με DIY για πάνω από 1 χρόνο και αφού χρησιμοποίησα και τους δύο τρόπους μέτρησης κατέληξα να μετράω σε ml.

Δεν υπάρχει βέβαια κανένας λόγος αντιπαράθεσης και τα ανωτέρω τα γράφω αιτιολογημένα βάσει δικών μου εμπειριών, γεγονότων και συμπερασμάτων. :D

Διαχωρισμός από εδώ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 12:24 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 12:20 »
 :eleos:  με το λόμπι των ml  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 12:54 »
Να βγάλω το συμπέρασμα ότι ανήκεις στο λόμπι των gr, γι αυτό και η αντίδραση; :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 13:48 »
Δόξα το internet, έχει βρωμίσει ο τόπος από e-liquid calculators και όλα έχουν αυτόματη μετατροπή των ml σε gr.
Δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα υπολογισμό.
Το ειδικό βάρος είναι πρακτικά ένα για τα αρώματα σε pg, η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να έχει λόγω της προσθήκης αρώματος στην pg είναι σίγουρα αμελητέα, εκτός κι αν είσαι χημικός μηχανικός και φτιάχνεις φάρμακα.
Η ταχύτητα έγκειται στο γεγονός ότι δεν χρειάζεται να μετράω όσο τραβάω από το μπουκάλι. Ρίχνω απ΄ ευθείας μέσα στο δοχείο ανάδευσης το κάθε υλικό έως ότου μου δείξει το βάρος που θέλω. Μηδενίζω τη ζυγαριά και πάω στο επόμενο συστατικό.
Ούτε 3-5-7 σύριγγες / σωλήνες (ένα για κάθε συστατικό) ούτε πλύσιμο μετά..
Κατά τα άλλα ότι βολεύει τον καθένα μας κάνουμε, κακό δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 14:36 »
Να βγάλω το συμπέρασμα ότι ανήκεις στο λόμπι των gr, γι αυτό και η αντίδραση; :tongue_smilie:


Η "αντίδραση" ήταν αστειάκι. Σοβαρά όμως βλέπω μια τάση κάθε φορά που αναφέρεται η μέθοδος της ζυγαριάς να υπάρχουν κατακριτικά σχόλια πάντα από κάτω κάτι που δεν καταλαβαίνω ποτέ γιατί γίνεται. Γενικότερα βαρέθηκα να εξηγώ γιατί το DIY με το βάρος μπορεί να βολεύει κάποιους περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 18:20 »
Και το δικό μου αστειάκι ήταν. :D

Αυτή η τάση που λες είναι η γνώμη του καθένα μας.

Προσωπικά όπως έχω γράψει και παραπάνω, αυτό με βολεύει και αυτό κάνω, αφού δοκίμασα και τις δύο μεθόδους μέτρησης.

Από και πέρα ο καθένας έχει την άποψή του για το εν λόγω θέμα και αναλόγως πράττει.

Εξάλλου γι αυτό είναι το φόρουμ για να καταγράφει ο καθένας την άποψή του.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 19:00 »
Ποτέ δεν κατάλαβα κάποιες διαμάχες μεταξύ ml & gr. Από τη στιγμή που κάποιος βολεύεται με τον τρόπο του, αυτος ειναι ο καλύτερος για αυτον, και τέλος.
Για την καθημερινη αναδευση στην ωρίμανση: Δλδ τι κάνετε; Πάτε καθε μερα και τα κουνατε; τα βάζετε πάλι με μαγνητάκι; Εγω τα φραπεδιαζω απαλα 2-3 φορες το μήνα, μπορει και καμία.
Αν θελουν καθε μερα ανάδευση, λετε να χρειαστούμε καμια δεκαριά ανεμιστηράκια με χρονοδιακόπτη δλδ;;;   :)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 18:55 »
Δόξα το internet, έχει βρωμίσει ο τόπος από e-liquid calculators και όλα έχουν αυτόματη μετατροπή των ml σε gr.
Δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα υπολογισμό.
Το ειδικό βάρος είναι πρακτικά ένα για τα αρώματα σε pg, η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να έχει λόγω της προσθήκης αρώματος στην pg είναι σίγουρα αμελητέα, εκτός κι αν είσαι χημικός μηχανικός και φτιάχνεις φάρμακα.
Η ταχύτητα έγκειται στο γεγονός ότι δεν χρειάζεται να μετράω όσο τραβάω από το μπουκάλι. Ρίχνω απ΄ ευθείας μέσα στο δοχείο ανάδευσης το κάθε υλικό έως ότου μου δείξει το βάρος που θέλω. Μηδενίζω τη ζυγαριά και πάω στο επόμενο συστατικό.
Ούτε 3-5-7 σύριγγες / σωλήνες (ένα για κάθε συστατικό) ούτε πλύσιμο μετά..
Κατά τα άλλα ότι βολεύει τον καθένα μας κάνουμε, κακό δεν είναι.

Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα μετρήσεις 2ml άρωμα ή τουλάχιστον να δω εγώ πως θα μετρήσω 2 ml στα υγρά που φτιάχνω χωρίς σύριγγα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 19:00 »
Αν περιμένεις να τον δεις να μετράει ml σε ζυγαριά, θα περιμένεις πολύ  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 21:41 »
Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα μετρήσεις 2ml άρωμα ή τουλάχιστον να δω εγώ πως θα μετρήσω 2 ml στα υγρά που φτιάχνω χωρίς σύριγγα.
θα βάλεις τα υλικά σου εδώ και αυτόματα τα ml θα τα δεις και σε gr :)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 23:32 »
θα βάλεις τα υλικά σου εδώ και αυτόματα τα ml θα τα δεις και σε gr :)
Άλλο είπα εγώ.
Είπα: Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα μετρήσεις 2ml άρωμα ή τουλάχιστον να δω εγώ πως θα μετρήσω 2 ml στα υγρά που φτιάχνω χωρίς σύριγγα.
Αλλά μάλλον σε μπέρδεψα.

Ξανά διατυπώνω λοιπόν.

Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα ζυγίσεις 2ml άρωμα ή τουλάχιστον να δω εγώ πως θα ζυγίσω 2 ml στα υγρά που φτιάχνω χωρίς σύριγγα.
ή ακόμα καλύτερα...
Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα ζυγίσεις 2γρ άρωμα ή τουλάχιστον να δω εγώ πως θα ζυγίσω 2 γρ στα υγρά που φτιάχνω χωρίς σύριγγα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 00:38 »


Τα ml δεν ζυγίζονται και τα gr δεν χρειάζονται σύριγγα. Όταν χρησιμοποιείς ζυγαριά, ρίχνεις τα υλικά κατευθείαν στο μπουκάλι που φτιάχνεις το τελικό υγρό, ζυγίζοντας. Ρίχνεις σιγά σιγά μέχρι να φτάσουν το επιθυμητό βάρος.


2 ml αρώματος είναι περίπου 2 gr.


Η σύριγγα που κολλάει?


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 00:47 »
Εσύ μπορείς να ζυγίσεις 2γρ στη ζυγαριά;
Γιατί εγώ δεν μπορώ με τη καμία.
Αν το κάνεις με σταγόνες τότε το αρχικό του μήνυμα περί ταχύτητας πάει φούντο.
Η σύριγγα χρειάζεται για να μετρήσεις μικροποσότητες, και αυτές είναι τα ml που τα ml τα κάνεις convert σε γρ που για να τα βάλεις σε μπουκαλάκι χρειάζεσαι ένα τρόπο εισαγωγής. :heat:

Ενημερωτικά υπάρχουν ζυγαριές για ml.
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_ok-oks-100-1133591.html
Ειδικά χαρακτηριστικά:
    Μονάδες μέτρησης: g, lb, oz, ml

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 00:53 »
εγώ πάντως δεν θα ξαναπώ τίποτα για gr.
Μετρήστε με σύριγγες, σωλήνες και ότι θέλετε σε ml.
Αναμασάμε τις ίδιες ερωτήσεις και απαντήσεις και μάλιστα σε λάθος θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβεια στα DIY: Όγκος ή μάζα?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 00:57 »
Εγώ ρώτησα κάτι πολύ απλό…
Πως θα ζυγίσεις 2ml = 2γρ πιο γρήγορα απ’ ότι να το μετρήσεις με σύριγγα.
Αν έχεις τόσο σταθερό χέρι και μάλιστα σε γρήγορο βαθμό τότε πάω πάσο.
Εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να ρίξω ποτέ 1γρ πάνω σε ζυγαριά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43160 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12312 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli