vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

322 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tazz, Jorge, manoslykos, Alexander20, Doubt

Twitter

GRIFFIN RTA by GeekVape

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
GRIFFIN RTA by GeekVape
« στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 14:26 »

Αρχικά ζητάω συγνώμη πρωκαταβολικά παίδες για τυχόν παραλείψεις, πρώτη μου παρουσίαση είναι, ζητώ την κατανόησή σας
Griffin λοιπον η οπως θα λεγαμε στα Ελληνικα Γρύπας.
Ντουμανάτος ατμοποιητής, δημιούρημα της νεοσύστατης Κινέζικης εταιρίας GEEKVAPE (Established in 2015)
H τιμή του είναι γύρω στα 45 euro στην Ελλάδα και γύρω στα 30 usd στο εξωτερικό


Τον έχω λίγες μόνο μέρες και μπορώ να πω πως είμαι απότυτα ικανοποιημένος από αυτόν. Μπορεί να αποδώσει πολύ καλή γεύση
και πιστεύω πως αξίζει τον μεγάλο ντόρο που δημιουργήθηκε γύρω απο αυτόν! Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν άριστες!


*Υλικό Κατασκευής:Stainless steel, Derlin Drip tip, Pyrex glass
*Διαστάσεις: 48.5mm ύψος (58.5 με το drip tip), 22mm διάμετρος
*Διαθέσιμα Χρώματα: Ασημί(SS), Μαύρο
*Bάρος: 75γρ
*Χωρητικότητα: 3.5ml
(*) Οι μετρήσεις είναι μέσα απ'την σελίδα του κατασκευαστή! Δυστυχώς δεν έχω κάποιο παχύμετρο ή ηλ.ζυγαριά ώστε να επαληθεύσω


Ερχεται μέσα στο παρακάτω πλαστικό κουτάκι με χάρτινο περίβλημα στο οποίο εκτός του ατμοποιητή υπάρχουν ακόμα:
-Ενα ανταλλακτικό τζαμάκι
-Ενας αντάπτορα για 510 drip tip
-Ανταλλακτικά O-rings
-Bιδάκια
-Ενα κλειδί τύπου αλλεν









Ο ατμοποιητής έρχεται με ένα πολύ φαρδύ drip-tip (δεν ειναι 510) όμως αυτό δεν είναι πρόβλημα καθώς στο κουτί
περιλαμβάνεται αντάπτορας για drip-tip τύπου 510. Εχω πάντως την αίσθηση πως με το φαρδύ μαμα drip-tip παίρνω καλύτερη γεύση απ'οτι με τα κλασικά 510 drip-tips.
Μπορούμε να γεμίσουμε με υγρό αναπλήρωσης απο πάνω πολύ εύκολα απευθείας απ'το μπουκάλι χωρίς πλαστικές ή σιδερένιες μυτούλες χάρη στις
τεράστιες τρύπες που υπάρχουν πάνω στον ατμοποιητή για το σκοπό αυτόν.
Ο ατμοποιητής έχει ρύθμιση ελέγχου ροής υγρόυ ώστε να ελέγχουμε την εισροή υγρού προς την αντίσταση μας. Οταν γεμίζουμε από πάνω οι τρύπες πρέπει να είναι
τελείως κλειστές.
Υπάρχει επίσης το κλασικό δαχτυλίδι για τη ρύθμιση του αέρα. Οσο και να το κλείσουμε παραμένει αεράτος οπότε δεν θα τον συνιστούσα σε κάποιον o oποίος
αναζητά ατμοποιητή για τζιγαρίσιες τζούρες.
Η Βάση είναι τύπου Velocity, δύο ποστ δηλαδή απο δύο τρύπες το καθένα. Μπορούμε να στήσουμε μόνο διπλές αντιστάσεις!
 Τεράστιο το deck παιδιά με μεγάλες τρύπες στο κάθε post που μας δίνουν τη δυνατότητα να παίξουμε με πάρα πολλά σύρματα και πολλές
διατομές συρμάτων. Το μεγάλο deck του ατμοποιητή και η ευκολία στησίματος είναι κάτι που τονίζεται ιδιαίτερα και απο την ίδια εταιρία κατασκευής.
Eπίσης υπάρχει και ένα δαχτυλιδάκι που αν θέλουμε τοποθετούμε πάνω στο deck σαν οδηγό για την τοποθέτηση του βαμβακιού.
Διαρροές παιδιά ούτε για αστείο! Οτι και να έκανα δεν έχασε ούτε σταγόνα.
Ο πόλος είναι ρυθμιζόμενος.













Στα  :thumpup:
-Εύκολο γέμισμα
-Εύκολο στήσιμο
-Πολύ καλη γεύση
-Velocity deck
-Δυνατότητα να να παίξουμε με διάφορα σύρματα όλων των διατομών
-Μηδέν διαρροές


Στα  :thumpdown:
-Μικρή χωρητικότητα
-Μεγάλη κατανάλωση (αν και αυτό είναι λογικό για τέτοιου είδους ατμοποιητές)
-Οσο και να σκεφτώ δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο παίδες


Σε ποιους θα τον πρότεινα;
Σε αυτούς που ψάχνουν ντουμανάτο ατμοποιητή που να αποδίδει πολύ καλή γεύση και χομπίστες ατμιστές που αρέσκονται σε στησίματα με clapton, twisted κ.τ.λ


Αν βρώ ή διαπιστώσω κάτι ακόμη στην πορεία θα το αναφέρω....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2016, 03:05 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος MaTsop

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:02 »
Κατοχος κι εγω του Griffin εδω και 1 εβδομαδα, ηθελα να λυσω ενα θεματακι που ειχα και μετα να δοκιμασω κι εγω να κανω ενα ριβιου, αλλα με προλαβες  :D
Καλυτερα γιατι ειμαι και ντροπαλος  :angel:


Κι εγω δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος, με ενα μονο θεματακι


Οταν τον πρωτοπηρα η ρυθμιση του αερα ηταν ΠΑΡΑ πολυ σφιχτη, στην αρχη γυρνουσε σχετικα δυσκολα, ενω μεχρι τη δευτερη μερα ειχε κολλησει και δεν γυρνουσε καθολου  :eyesplash:


Με ενα κατσαβιδι και αρκετη δυναμη το ξεκολλησα και απο τοτε το στριβω καμια 100στη φορες τη μερα για να στρωσει το μαραφετι. Προς το παρον παει καλα, γυρναει η ρυθμιση και δεν εχω θεμα..


Κατι το οποιο δεν ηξερα ειναι οτι το ντεκ ξεκουμπωνει απο τη βαση, οποτε λογικα το δαχτυλιδι θα βγαινει. Ισως να εχει καποιο λαθος στην κατασκευη του, το βραδυ θα τον ξεβιδωσω για να δω


Κατα τ αλλα εξαιρετικος, εχω ηδη δοκιμασει clapton, twisted, ss και κανθαλακι και σε ολα απεδωσε αψογα (στο λιγο χρονικο διαστημα που τον ειχα, αλλα νομιζω οτι μια ολοκληρη μερα απο το καθε συρμα φτανει για να σχηματισει καποιος αποψη)


Τον προτεινω χωρις δισταγμο κι ας ειχα αυτο το θεματακι!  :thumpup:


Υ.Γ. [size=78%]Ενα ακομα αρνητικο που πρεπει να ειπωθει ειναι οτι παιρνει αναγκαστικα διπλη αντισταση! Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει, αλλα σιγουρα υπαρχει κοσμος που θα τον πειραζε![/size]

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:09 »
Εγω δεν ειχα προς το παρον τετοιο θεμα να σου πω την αληθεια...Τον ατμοποιητη τον ελυσα με μεγαλη ευκολια , ολα γυρνουν βιδωνονται-ξεβιδωνονται ευκολα στη δικη μου περιπτωση!
Το οτι δεν παιρνει μονη αντισταση ειναι οντως θεμα για καποιους! Για παραδειγμα στον avocado εχουν και εναν ανταπτορα οπως αυτους της ud που σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις και μονη αντισταση! Αυτος δυστυχως δεν εχει κατι τετοιο...Και ειχα στο μυαλο μου να το γραψω στα αρνητικα αλλα το ξεχασα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:15 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος tkr11

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:36 »
Με την καμιναδα δεν εχετε προβλημα στο ξεβιδωμα?Εμενα μενει συνεχεια πανω στην βαση και κανει κυκλους ολο μαζι.. :laugh1: Και ξεσφιγγει μονο με καταφυξη,πενσα και γαντι μιας χρησης.Αχ ρε κινεζοι  :wall:

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:43 »
Eγω προσωπικα κανενα. Ολα τα κομματια ξεβιδωνονται στον δικο μου ανετα οπως ειπα και ηταν κατι που μου εκανε θετικη εντυπωση! Στον zephyrus v2 για παραδειγμα τις πρωτες μερες ειχαν σπασει τα νευρα μου, δυσκολευομουν αφανταστα να τον λυσω καθε φορα! Με τον griffin δεν ειχα τετοια θεματα

Αποσυνδεδεμένος MaTsop

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:50 »
Το μονο θεμα που ειχα με την καμιναδα ειναι οτι τις πρωτες μερες ξεβιδωνε το πανω κομματι μονο με αποτελεσμα στην αρχη να μην μπορω να το βγαλω εαν εχει υγρο μεσα το τανκ.


Αλλα μετα το προβλημα αυτο λυθηκε απο μονο του




Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 11:10 »
Τον ζαχάρωνα, για να έχω έναν εύκολο για διπλές, να τελειώνω τα υγρά με χαμηλές νικοτίνες που έχω κάβα.  :) Με αυτά που ακούω, πρέπει να τον πάρω. Άϊντες και για ένα mod με διπλή μπαταρία, καθόσον καταλαβαίνω πως στο ταπεινό iPV-D2 που έχω τους τσιγαρίσιους, δεν θα πρέπει να κάθεται αυτό το ενεργοβόρο θεριό. Τι να δώ άραγε?

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 11:22 »
 με 40αρι κανθαλ και συνολικη αντισταση γυρω στα 0,5ωμ δουλευει καλα γυρω στα 30w ?
αν θελει 50w δεν τον παιρνω

για βοηθηστε οι κατοχοι αν εχετε την καλοσυνη


Αποσυνδεδεμένος MaTsop

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 11:33 »
Τα βατ δεν εχουν να κανουν με τον ατμοποιητη αλλα με την αντισταση μονο. Καλα ειναι 30 watt. Γενικα για μονα συρματα να κοιτατε τα βολτ και οχι τα βατ, ειναι ενας μπουσουλας για ολες τις αντιστασεις. 4 volt ειναι το ιδανικο σημειο (sweet spot που λενε και στο χωριο μου) απο την εμπειρια μου.


Για τον αλλο φιλο, εγω μπορω να προτεινω cuboid ή vtc mini για ευκολη λυση, σταθερη αξια το vtc mini ενω το cuboid ειναι πλεον το μεγαλο του αδερφακι.
Απο αλλα mods και με διπλη μπαταρια, θα πρεπει να περιμενεις να με πιασει η ο καφες γιατι αυτη τη στιγμη αδυνατω  ;D

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 11:59 »
Σε σχεση με Crius v3?

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 12:02 »
με 40αρι κανθαλ και συνολικη αντισταση γυρω στα 0,5ωμ δουλευει καλα γυρω στα 30w ?
αν θελει 50w δεν τον παιρνω

για βοηθηστε οι κατοχοι αν εχετε την καλοσυνη


Ιδιο στησιμο(0.54), δουλευω στα 28w χωρις κανενα απολυτως προβλημα

Αποσυνδεδεμένος vex

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • too much pressure
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 13:54 »
με 40αρι κανθαλ και συνολικη αντισταση γυρω στα 0,5ωμ δουλευει καλα γυρω στα 30w ?
αν θελει 50w δεν τον παιρνω

για βοηθηστε οι κατοχοι αν εχετε την καλοσυνη


5 σπειρες σε 3μμ κατσαβιδι με 40μμ κανθαλ 0.4Ω στα 30w πεζει τελεια  ;D [size=78%] στα αρνητικα ειναι οτι και ενενα οτα γεμιζω / αλλαζω αντισταση ξεβιδωνει ολος [/size]

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 13:56 »
Σε σχεση με Crius v3?


Shadow ton crius δεν τον εχω αλλα οταν ειχα κανει μια μικρη ερευνα αγορας καθως ημουν αναμεσα στον crius και griffin διαπιστωσα πως οι αποψεις διίστανται! Οι μισοι ελεγαν πως προτιμουν τον crius σε αποδοση οι αλλοι μισοι τον griffin ενα πραγμα... Παραθετω μερικα reviews στα οποια στην 1η περιπτωση γινεται συγκριση με τον aromamizer απο grimmgreen και στη δευτερη μια μινι συγκριση με τον crius v3 απο mike vapes


[youtube]sLo9q-DG0bc[/youtube]


[youtube]JJU3H_Rx6Zg[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος MaTsop

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 17:54 »
Τον crius τον εχω δοκιμασει για πολυ μικρο χρονικο διαστημα (2-3 ωρες), πολυ καλη γευση, αλλα ηταν στημενο με κανθαλ και στο γκριφονι εχω δοκιμασει τα παντα οποτε εχω μονο για αυτον καθαρη αποψη περι γευσης. Και δεν το θεωρω δικαιο να τα συγκρινω. Αλλα σαν συμπερασμα με αυτη την αδικη συγκριση εχουν παρομοια γευση στο κανθαλ (ισως ενα κλικ ανωτερος ο crius, ισως λογω του μικροτερου ντεκ) και γενικα πολυ καλη αποδοση και οι 2!

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GRIFFIN RTA by GeekVape
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 18:21 »
ΡΕ παιδες κατι που τωρα παρατηρησα...Βλεποντας εικονες του ατμοποιητη διαπιστωσα πως πανω στην καμιναδα εχει απ την μια μερια εναν γρυπα ζωγραφισμενο και απ την αλλη μερια την επιγραφη griffin με μια καλλιτεχνικη γραφη! Στον δικο μου αυτη η επιγραφη δεν υπαρχει, υπαρχει μονο το σημα του γρυπα! Βεβαια τσεκαρα εξ αρχης με το που τον πηρα στα χερια οτι ειναι αυθεντικος απλα το παρατηρησα τωρα και μου εκανε εντυπωση! Σ'εσας πως ειναι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110574 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159795 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515307 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146456 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530750 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet