vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 3 χρήστες
tasos1976, Jorge, bujinkan

Twitter

Hurricane v1.3 by E-Phoenix

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« στις: Φεβρουαρίου 01, 2016, 17:00 »
Εδώ και αρκετό διάστημα άκουγα και διάβαζα για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, αλλά δεν αποφάσιζα να προβώ στην αγορά του, καθότι πρίν (.."συνήθως") πάρω κάτι.. θέλω (και) να το δοκιμάσω.

..η ευκαιρία δόθηκε σε μία επίσκεψή μου για υγρά αναπλήρωσης στο κατάστημα vapers boutique (..του γνωστού και ως κατασκευαστή των Λερναίων Υδρών ..Γιάννη Αρτόπουλο) ..και ναι.. τον κράταγε στα χέρια του.

Σε παρακαλώ του λέω ..δώσε μου να δώ, τι κάνει και "αυτός"...

..ε λοιπόν ...κατευθείαν του τον παράγγειλα (..καθότι τα πρώτα κομμάτια είχαν φύγει "σφαίρα") ...αν και ήθελα ..και  παραλίγο... να του τον βουτήξω από τα χέρια!!

Εδώ και περίπου έναν μήνα που τον χρησιμοποιώ και τον δοκιμάζω με όλα τα υγρά μου {..και σε άμεση αντιπαράθεση με τους Kayfun v4, taifun gt2, taifun gsl, SQuape r(s) κλπ που είχα - έχω (...καθότι κάποιους τους πούλησα αμέσως μετά)} ..έγινε πλέον ο βασικός μου ατμοποιητής (..και μάλιστα μου άρεσε τόσο, που πήρα και δεύτερο ..και πάω και για τον τρίτο).

Τα στοιχεία του από την σελίδα του κατασκευαστή είναι γνωστά στους "γνώστες" (..316 ατσάλι, επιχρυσωμένοι πόλοι και κεντρικό pin, πολλοί συνδιασμοί και δυνατότητες παροχής αέρα, "εύκολο" deck  κλπ), αλλά τα βάζω και εδώ και για κάποιον που δεν τα γνωρίζει:

 Hurricane 1.3 by E-phoenix

Specifications
- 316L Stainless Steel
- Capacity 3.5 ml
- 22 mm at the base
- 47.5 mm in height without the drip-tip
- Adjustable Connector 24K gold ring plate
- Adjustable air flow  (10 δυνατότητες ρύθμισης ..από 1 X 0.5mm έως 1 X 2.5mm και από 2 Χ 0.5mm έως 2 Χ  2.5mm)
- Made in Switzerland

Enhancements to Hurricane V1.3 (..σε σχέση με τον v1.2)
 - Stronger PMMA Tank
 - Enhancement Airflow ring with two bolt bearings (so it can't spin too far when screwing off the tank)
 - New Engravings on the top of the chimney
 - Two most sensitive O-rings included

 Ο ατμοποιητής έρχετε σε ένα μικρό συρταρωτό κουτάκι, με μόνα εξτρά ..δύο επιπλέον οριγκάκια (..κατά την γνώμη μου ..πολύ "λιτά" πράγματα, για έναν τόσο καλό και ακριβό ατμοποιητή).

Επίσης έρχετε και χωρίς κανένα πιστοποιητικό αυθεντικότητας (serial number) ..κάτι που επίσης είναι κατακριτέο.

..πάραυτα, είναι ένας πάρα πολύ καλός ατμοποιητής (..από τους κορυφαίους αυτήν την στιγμή θα έλεγα) ..που σε "αποζημιώνει" με την γεύση που αποδίδει (..εμένα πάντως με "κέρδισε")!!



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2016, 12:10 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Kyrtos

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 09:21 »
Καλημερα φιλε μου.μπραβο που ξεκινησες νημα για τον Hurricane ..μολις χθες εψαχνα καπου να απευθυνθω και εγραψα σε αλλο νημα.
ειμαι εδω και κατι μερες με το δαχτυλο στην σκανδαλη ...και παιζω αναμεσα σε Hurricane και cloud one.
Τσιγαρισιες κανω μονο...δεν με ενδιαφερουν ανοιχτοι αερες κτλπ..μονο γευση χτυπημα και πυκνος καπνος. με τον Squape rs πχ που εχω τωρα δεν τα εχω βρει και πολυ.και με ανησυχει το γεγονος οτι και ο Hurricane εχει μεγαλη τρυπα αερα κατω απο την αντισταση..
Ποια ειναι η γνωμη σου?(αν εχεις δοκιμασει και cloud one ακομα καλυτερα
και παλι μπραβο που ανοιξες το θεμα

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 10:27 »
@Varaderum απο που τον αγορασες ;


http://www.e-phoenixcig.com/


εδω ενα review απο τον Busardo:



@Kyrtos
επειδη ειμαι και εγω της τσιγαρισιας τζουρας ο cloudone δε νομιζω να σου κανει. Δοκιμασε εναν Phenomenon Zest που μπορεις να βρεις και σχετικα ευκολα.




Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 10:46 »
Οι δυνατότητες ρύθμισης αέρα του hurricane ξεκινάνε από μία τρύπα 0.5 mm ..έως δύο τρυπών των 2.5.

..άρα από θεόσφιχτη έως πάρα πολύ αεράτη!

Είχα στην κατοχή μου για περίπου μία βδομάδα τον cloud one και θεωρώ (..προσωπική και υποκειμενική γνώμη), ότι ο hurricane αποδίδει πολύ καλύτερα και ποιό "ξεκάθαρα", τις γεύσεις.

Στην Ελλάδα τον έχει φέρει η vapers boutique στην Καλλιθέα: http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/product&path=3_45&product_id=483

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 19:58 »
Ε οχι και 200 ευρο για εναν ατμοποιητη που δεν εχει και ανταλακτικα στη συσκευασια ελεος....πια  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 22:06 »
Η E-Phoenix βγάζει και "φθηνότερο" (..ίδιο σχεδόν deck, αλλά με μεγαλύτερης χωρητικότητας και ποιό premium tank)!!

http://www.hardcorevapers.com/Fire-Bird-Classic-Premium-Gold

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:45 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:45 »
Η αλήθεια είναι ότι με βάση τα pm και τις ερωτήσεις που μου έχουν κάνει αρκετοί (..τόσο εδώ μέσα, αλλά κυρίως στο fb) ..περίμενα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο παρόν τόπικ (..καθώς δεν είναι λίγοι οι "κατέχοντες").

..τέλος πάντων ..επειδή έκανα ένα στησιματάκι που δουλεύει αρκετά καλά (..κάνοντας και ποιό smooth το άτμισμα του hurricane), θα το βάλω ...και όποιον ενδιαφέρει.

kanthal A1, 26awg, 7 σπείρες σε 2.5mm τρυπανάκι (..0.88 - 0.9ohm).

Περνάμε το βαμβάκι και το κόβουμε 1 - 1.5 mm έξω από το ντέκ (..πρίν είχαμε υπολογίσει το βαμβάκι να έχει άλλα 3 - 4 mm σε κάθε πλευρά):



..μετά σπρώχνουμε με ένα ίσιο κατσαβιδάκι (..και την βοήθεια μιάς καρφίτσας κάτω από το βαμβάκι ..για να κάνει καμπύλη), το βαμβάκι μέσα στο ντέκ (..στύλ kayfun lite plus), μέχρι να πιάσει το πάτωμα του ντέκ:





..κατόπιν βρέχουμε το βαμβάκι μας:




..τα κομματάκια που περρίσεψαν:



..τα παίρνουμε και τα βάζουμε σαν βεντάλια πάνω στο ηδη υπάρχον βαμβάκι (..και την έξω πλευρά την περνάμε στις οπές του ντέκ):



..τα πατάμε με ένα κατσαβιδάκι (μαλακά), για να κάτσουν και να κολλήσουν στο ήδη από κάτω υπάρχον βαμβάκι:



..μέχρι να γινουν ένα (..τα βρέχουμε και λίγο στην εσωτερική μεριά):




..και τα "τακτοποιούμε - συμμαζεύουμε" λίγο με το κατσαβιδάκι:




..το ίδιο κάνουμε και στην άλλη πλευρά:




..βιδώνουμε το καπάκι:




..και κόβουμε με ένα καλό ψαλιδάκι, σύριζα το βαμβάκι που προεξέχει:





Καλά σας ..ατμίσματα!!

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:01 »
Δεν ξερω αν εχεις phainomenon (αν εχεις)  απο γευση-και μονο-συγκρινετε???

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:11 »
Ναι (..είχα και τον phenomenon momentous και τον lite. Μόνο τον zest δεν είχα, αλλά τον είχα δοκιμάσει και αυτόν από φίλο)

Υ.Γ. ..ξαναλέω ότι το πως αντιλαμβάνεται τις γεύσεις που "παίρνει" από κάθε έναν ατμοποιητή ο καθένας μας ..είναι κάτι το τελείως υποκειμενικό. Οτι αρέσει σε εμένα ..δεν πάει να πει ότι αρέσει και σε όλους και το αντίθετο. Αν κάποιος δεν δοκιμάσει μόνος του ..σωστή άποψη μέσω τρίτων δεν πρόκειται να έχει!!

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:15 »
Σωστα ,αλλα μια ιδεα παιρνει   :D

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:34 »
Αντε πάλι βραδιατικα στησιματα.......Γιώργο thanks και δημοσία.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:40 »
@ panagosg
Θα δώσω μια "εκ λογικής" απάντηση (..όχι στην δικιά σου ερώτηση ..αλλά γενικά).

Αν θεωρούσα (..γι'αυτό λέω ότι είναι υποκειμενικό) ..ότι κάποιος άλλος ατμοποιητής απέδιδε καλύτερα στην παρούσα φάση, δεν θα είχα τρείς hurricane ..αλλά τρείς άλλους (..και μάλιστα φθηνότερους ..και θα "κέρδιζα" και την διαφορά χρημάτων).

..δεν αγοράζω κάτι επειδή είναι και καλά "μούρη"!

Το παίρνω {..και μάλιστα όταν κάτι με καλύπτει...επί τρία (..για τα κυρίως υγρά που παίρνω μαζί μου παντού)}, επειδή τον θεωρώ καλύτερο από κάποιους άλλους (..και είχα - έχω την δυνατότητα και τους δοκιμάζω όλους ..εκτός ντρίπερ που δεν είναι χρηστικοί για εμένα).

..αν λοιπόν (..ακόμα και αύριο), δοκιμάσω - θεωρήσω κάτι άλλο καλύτερο ..θα κάνω και πάλι "αντικατάσταση" (..όπως ήδη έχω κάνει (..αποτυπωμένο και σε προηγούμενα post μου εδώ μέσα).

@ petrosa
..να είσαι καλά φίλε μου. Οπως σου είπα ..καλά ατμίσματα να έχεις (..και αναμένω εντυπώσεις ..έστω και με πμ).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:46 από Varaderum »

Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:50 »
Όντως ο hurricane είναι εξαιρετικός.Για τα δικά μου γούστα είναι ίσως ότι καλύτερο κυκλοφορεί.Το θέμα με την συσκευασία και το serial numb που έθιξε ο φίλος varaderum είναι κάτι το οποίο μου έκανε και μένα εντύπωση αφού ένας τόσο εξαιρετικός λειτουργικά και ποιοτικά ατμοποιητής ( και με αυτή την τιμή) θα περίμενα να έχει έστω μερικές extra βίδες.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:56 »
Ενδιαφερον στησιμο!


Εχεις δοκιμασει να χωρισεις στη μεση το βαμβακι ετσι οπως βγαινει απο την αντισταση σε 2 μερη πανω και κατω. Το κατω το κατεβαζεις στο deck και το πανω το βαζεις στα αυλακια ;


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hurricane v1.3 by E-Phoenix
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:01 »
Ναι το έκανα και είχα διαρροές

..οι οπές είναι ιδανικές για 2.5 mm βαμβάκι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110676 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159877 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515345 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530809 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801639 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11067 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet