vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, Tem, Jorge, giorgos1999, camber

Twitter

Zero Mini by SXK

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Zero Mini by SXK
« στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 21:06 »
                                                              Zero Mini by SXK




Συμβιωνω με το εν λογω mod εδω και περιπου δυο μηνες και πιστευω ηρθε η ωρα να σας κανω μια συντομη (ελπιζω ;D) παρουσιαση.
Το Zero Mini ειναι ενα πρωτοτυπο mod κατασκευασμενο απο την SXK και βασισμενο σχεδιαστικα στο Zero Modz των Carlos Creations.
Οι διαστασεις του ειναι 85 x 40 x 24mm και το βαρος του 175gr.

Απο κατασκευαστικης πλευρας, το C frame ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι και το καπακι της μπαταριας (μαλλον) απο βαμμενο ορειχαλκο.
Το καλυμμα της πλακετας και η προθηκη της μπαταριας ειναι απο καποιο συνθετικο υλικο που δινει την αισθηση ξυλου (λεμε τωρα).
Οι επαφες της μπαταριας και ο πολος ειναι απο ορειχαλκο.

Το κονεκτορας 510 ειναι αυτορυθμιζομενος με ελατηριο και απο τους πιο γερους που εχω συναντησει μιας και ειναι τμημα του ατσαλινου σκελετου κι οχι ενθετος.
Τα σπειρωματα στοιβαρα, δεν εχουν παθει τιποτα μετα απο 2 μηνες (παρα τις αρκετες πτωσεις) και το βαθος του πολου παραπανω απο ικανοποιητικο.
Μαλιστα ειναι το μοναδικο mod απο αυτα που ειχα μεχρι στιγμης στο οποιο μπορει να βιδωθει μεχρι τερμα ο Freakshow Mini.
Οσοι τον εχετε γνωριζετε ποσο εκνευριστικα μακρυς ειναι ο πολος του. >:(



Η μπαταρια μπαινει-βγαινει χωρις βιδακια ή μαγνητες, απλα χρειαζεται μια μικρη κλιση κατα την τοποθετηση και επειτα σφηνωνει αναμεσα στις επαφες.
Οταν η μπαταρια εχει μπει στη θεση της, μπορει και περιστρεφεται ανετα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν χανει την επαφη της.
Η τοποθετηση της μπαταριας ειναι ενα απο τα λιγα αρνητικα που εχω βρει σε αυτο το mod
μιας και κατα την αφαιρεση της μπορει να τραυματιστει το προστατευτικο της περιβλημα.

Το καλυμμα της μπαταριας ειναι αρκετα σκληρο και δυσκαμπτο, σε αντιθεση με του Zero Modz που ηταν πιο "ευπλαστο".
Αυτο ειναι θετικο, μιας και οταν βρεθει το σημειο που θα μπαινοβγαινει ανετα, χωρις να κουνιεται και να αφηνει κενα, μετα δε γινεται να το χασει.
Το δευτερο αρνητικο του mod ειναι το φινιρισμα του καλυμματος αυτου, το οποιο, παρα το εξαιρετικο του χρωμα και βαψιμο
που μετα απο δυο μηνες δεν εχει εμφανισει ουτε μια γραντζουνιτσα (παρα τις πολλες πτωσεις, οπως προειπα), ειναι γυαλιστερο.
Αυτο σημαινει πως με το παραμικρο εμφανιζονται δακτυλιες. Προσωπικα δε με ενοχλει καθολου,
αλλα καποιος που εχει ψυχαναγκασμους να ειναι ολα καθαρα, πρεπει να κοιταξει αλλου για mod. ;D

Τα κουμπια, που βρισκονται ολα στην μπροστινη πλευρα του mod, ειναι κι αυτα απο ανοξειδωτο ατσαλι και ειναι τοποθετημενα σε "προθηκες" του C frame.
Αυτο τους παρεχει την απαραιτητη σταθεροτητα και την παντελη ελλειψη κροταλισματος, παρολο που υπαρχει επαφη ατσαλι με ατσαλι.
Η αισθηση ειναι εξαιρετικη, tactile, οπως λενε στο χωριο μου (κλικαριστη, νιωθεις αμεσα ποτε πατηθηκε και ποτε το εχεις αφησει)
και η δυναμη που χρειαζονται για να πατηθουν ειναι σε μετρια επιπεδα.



Παμε τωρα στην πλακετα.
Η πλακετα που χρησιμοποιει το Zero Mini ειναι και αυτη κατασκευη της ιδιας της SXK.
Εχει τη δυνατοτητα να παρεχει απο 1W εως 60W (στο manual που περικλειεται στη συσκευασια αναφερει και εκδοση μεχρι 80W, αλλα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα),
δουλευει με αντιστασεις απο 0.08Ω εως 3Ω και διαθετει ελεγχο θερμοκρασιας. Η θερμοκρασια ρυθμιζεται αναμεσα στους 100oC και 300oC.
Η μεγιστη ταση εξοδου ειναι 8.4V και το μεγιστο ρευμα εξοδου 20Α.

Υπαρχουν 3 modes λειτουργιας, Titanium TC, Nickel TC και VW mode.
Τα δυο mode ελεγχου θερμοκρασιας διαθετουν προεπιλεγμενες τιμες TCR για τα αντιστοιχα συρματα, αλλα υπαρχει η δυνατοτητα χειροκινητης ρυθμισης του.
Ετσι, εκτος απο τα δυο προεπιλεγμενα συρματα, εχουμε δυνατοτητα να δουλεψουμε κι αλλα συρματα με ελεγχο θερμοκρασιας, αρκει να γνωριζουμε το TCR τους.

Η μετρηση της αντιστασης ειναι σωστη, χωρις διακυμανσεις μετα απο διαδοχικες μετρησεις κι αυτο οφειλεται εν μερει στον πολυ σταθερο πολο που ανεφερα προηγουμενως.
Η πλακετα διαθετει ολες τις απαραιτητες προστασιες (αναποδη μπαταρια, βραχυκυκλωμα, αυξημενη θερμοκρασια πλακετας, χαμηλη ταση μπαταριας).
Yπαρχει η δυνατοτητα περιστροφης της οθονης, απενεργοποιησης της καθως και κλειδωμα των πληκτρων.
Ο "κοφτης" της μπαταριας οταν εχει αδειασει ειναι στα 3.15 - 3.2V. Η θυρα φορτισης USB δουλευει οπως θα επρεπε να δουλευει, χωρις προβληματα.

Ακολουθει μια φωτογραφια του Zero Mini με τον Squape Rs.



Το mod ερχεται σε μια minimal συσκευασια που περιεχει το mod (προφανως ;D), ενα καλωδιο usb για τη φορτιση και βιβλιο οδηγιων στα Αγγλικα και τα Κινεζικα.
H τιμη του κυμαινεται στα 40$ με 50$ και ειναι διαθεσιμο σε 5 χρωματα, μαυρο, ασημι, χρυσο, χαλκινο και στο μπλε που σας παρουσιασα παραπανω.
Επιπλεον, μπορειτε να βρειτε ανταλλακτικα καλυμματα μπαταριας σε ολα τα χρωματα.
Τελος, κυκλοφορει και μια εκδοση με την ιδια πλακετα, αλλα με τετραγωνη οθονη, τυπου SX350.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα. Παλι πολλα βγηκαν, το ξερω, αλλα εχω βαλει και φωτογραφιες για τους βιαστικους. :))

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 21:36 »
Αγαπάμε SXK και ιδιαίτερα τους 510 της. Βγαίνει μόνο με την παλιού τύπου DNA οθόνη ή έχει και με την μεγάλη; Το TCR της είναι ακόμα από 10 ή μήπως το έκαναν από πιο κάτω για να δουλεύει και τα SS που θέλουν 8-9; Αν βγει 80άρι μάλλον θα το τιμήσω.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 21:56 »
Νομίζω ότι πλέον η SXK έχει γίνει κορυφή στα πολύ όμορφα ZERO και οι πλακέτες της επίσης από τις καλύτερες. Έχω την εντύπωση ότι είναι μια ήρεμη δύναμη η οποία ανέρχεται σιγά-σιγά αλλά σταθερά και με ποιότητα.
Για το μοντάκι τι να πω αφού διαθέτω ήδη 2 από τα πρώτα της μοντέλα τα οποία ακόμα δουλεύουν άψογα.
Πανέμορφο λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:28 »
Το mod πραγματικά είναι πανέμορφο. Η SXK έχει κάνει κι εδώ εξαιρετική δουλειά και αποδεικνύει για μια ακόμα φορά ότι πρόκειται για μια απ' τις πιο σοβαρές κινεζικες εταιρείες.
Έκανε πολύ καλά που ξέφυγε απτην την απλή κλωνοποιηση και ξεκίνησε το σχεδιασμό και δικών της προϊόντων.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πήρε ένα απτα ομορφότερα mod (κατά τη γνώμη μου πάντα), το Zero Modz, και το έκανε ακόμα καλύτερο.
Μικρυνε το μέγεθος, μείωσε το βάρος, αφαίρεσε τις κοφτες γωνίες που δε βολευαν στο κράτημα, βελτιωσε το κάλυμμα της μπαταρίας,
αναβάθμισε τον ρυθμιζόμενο κονεκτορα με κατσαβίδι σε αυτορυθμιζομενο με ελατήριο και αφαίρεσε τη χρήση βίδας για τη σταθεροποιηση της μπαταρίας.
Τι άλλο να ζητήσεις;



@Mindtrapper
Οθόνη τύπου DNA έχει μόνο τη μικρή που βλέπεις στις φώτο.
Υπάρχει και με τετράγωνη οθόνη τύπου SX350.
Το TCR ρυθμίζεται από το 10 μέχρι το 100, όπως και στην πρώτη τους πλακέτα.

Αποσυνδεδεμένος DownUnder

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 22:58 »
ωραιο

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:23 »
Υπέροχη παρουσίαση (εγώ ήθελα κι άλλο μπλα μπλα).

 
Βλέπω μία πολύ όμορφη φάτσα και με υπέροχα κουμπιά (καλά, για το κλικαριστό τής υπόθεσης θα ήθελα να το δω). Ο κονέκτορας είναι ενιαίο τμήμα τού  ατσάλινου σκελετού; Ποιο πιο σταθερός δηλαδή, (απ' το ίδιο υλικό δεν είναι κι οι ανταλλάξιμοι;). Το βάθος τού πόλου πρέπει να συναγωνίζεται με τους λύκους (Asmodus), κι εκεί το βάθος είναι αμέτρητο (υπέροχη αίσθηση, κι ας είναι μισή ώρα βίδωμα). Το ίδιο και στην είσοδο της μπαταρίας (πρώτα ο θετικός πόλος με κλίση προς τα κάτω και κατόπιν κούμπωμα για το υπόλοιπο σώμα της μπαταρίας στις επαφές του μοντακίου), αν τελικά περιγράφω την ίδια τοποθέτηση, δεν το βρίσκω αρνητικό, απλώς όχι τόσο συνηθισμένο στο χέρι.

 
Από αυτονομία πώς είναι στον έλεγχο θερμοκρασίας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:46 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 13:12 »
Λίγο δύσκολο να σου απαντήσω για την αυτονομία, μιας και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Την μπαταρία που χρησιμοποιείς, τα watt/celsius στα οποία ατμιζεις, τη διάρκεια της τζουρας, τον ατμοποιητη κλπ.
Εκτός αυτού, δεν ατμιζω με έλεγχο θερμοκρασίας. :))

Εμένα πάντως, στα 13-14w, μια Samsung 25R (2500mah) 1+ έτους με βγάζει να ατμισω γύρω στα 4-5ml πριν αδειάσει.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 23:37 »
Ναι, έχεις δίκιο, εάν θέλω να μετρήσω κάτι πρέπει να μετρήσω και σωστά. Έπρεπε να είμαι συγκεκριμένος, δηλ. σύγκριση με μοντάκι ίδιας κατηγορίας και με τον ίδιο χρήστη, χωρίς άλλες αλλαγές (μπαταρίες ή ατμοποιητές κ.λπ.).

 
Όντως, σε σχέση με το παραπάνω παράδειγμα, εγώ μπορεί π.χ. να δω σ' ένα 8ωρο εντυπωσιακές διαφορές σε 2 μοντάκια (ίδιας λειτουργίας πάντα), αλλά σε χρήση με τα 4, 5ml, τα έχω στις πρώτες 3 ώρες, όταν η ένδειξη μπαταρίας δεν έχει φτάσει ούτε στη μέση.  8)

Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 03, 2016, 00:04 »
43 δολλαρια απο φασττεκ αξιζει η αγορα του παιδια?πολυ ομορφο το ατιμο!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 03, 2016, 02:42 »
Μια χαρά είναι το mod για τα 40€ που ζητάει. 
Άριστη ποιότητα κατασκευής από ανοξείδωτο ατσάλι, στιβαρό με ωραίο φινίρισμα και κουκλί από εμφάνιση. 
Μετράει σωστά τις αντιστάσεις, καλή διαχείριση μπαταρίας και σωστά ρεύματα. 
Σε έλεγχο θερμοκρασίας δε λέει και πολλά, ότι και τα υπόλοιπα της κατηγορίας του. 

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 03, 2016, 17:48 »
Δεν άντεξα,ένα μαύρο με την τετράγωνη οθόνη με φώναζε!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 03, 2016, 18:27 »
Εννοείς αυτό ??? Το έχω στην κατοχή μου γύρω στις 10 ημέρες και περιττό να πώ ότι το μοντάκι είναι και κάτι παραπάνω από ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα και φυσικά Ομορφία. Και με λιγα λόγια το μοντάκι αξίζει τα λεφτά του και SXK (εγγύηση).Έκανες πολύ καλά και ειδικά αφού σε φώναζε :D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 03, 2016, 19:03 »
Aυτό 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 03, 2016, 19:21 »
ok Κατάλαβα το ανέφερες ήδη για την τετράγωνη οθόνη. Ίδια πλακέτα όμως οπότε δεν θα απογοητευτείς από την απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zero Mini by SXK
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 03, 2016, 19:30 »
Εγώ βασικά πάνω από 20 watt δε πάω σχεδόν ποτέ και με tc δε νομίζω να ασχοληθώ οπότε τη στοιχειώδη απόδοση θέλω και την έχει.Αν και καλό είναι που υπάρχει και το tc γιατί ποτέ δε ξέρεις.Εγώ γιατί είναι γερό και ωραίο το τσίμπησα  :thumpup: (και γιατί τα zero μου έχουνε μπει στο μάτι εδώ και κανα χρόνο)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos