vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 6 χρήστες
aragiannis, manoslykos, tibolaso, camber, Alexander20, Lazy Dog

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Abuelos

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 19:24 »
Μετά από αναζήτηση, δεν βρήκα ένα νήμα σχετικά με τα συγκεκριμένα υγρά. Σε περίπτωση που υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ας μεταφερθεί από τους συντονιστές.





Πρόσφατα λοιπόν έπεσε το μάτι μου στα ελληνικά υγρά αναπλήρωσης Abuelos, τα οποία τα βρήκα στη Zerobacco, χωρίς να μπορώ να βρω περαιτέρω πληροφορίες για την επιχείρηση. Έρχονται σε πλαστικά μπουκάλια χωρητικότητας 30 και 50 ml, με διαφαθμίσεις νικοτίνης 0, 9, 18mg και διατίθενται σε πολύ προσιτές τιμές. Παρήγγειλα λοιπόν δύο για δοκιμή, το Vanilla Sabroso και το Bon Bon.
Οι δοκιμές έγιναν σε Tilemahos V2 Plus, στο 1Ω με 0,40 σύρμα και βαμβάκι Nakamichi.


Vanilla Sabroso

PG/VG: 50/50


Περιγραφή: Μια γευστική κρέμα βανίλιας, έρχεται για να ικανοποιήσει όλους τους λάτρεις των γλυκών γεύσεων


Πρόκειται για μία κρέμα βανίλιας με συμπαθητική γεύση, χωρίς δυνατή επίγευση. Το χτύπημα για 9αρι είναι συνηθισμένο και παραγωγή ατμού ικανοποιητική. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα πιο έντονη και στρογγυλεμένη την κρέμα βανίλιας, όπως έχω προσωπικά συνηθίσει σε αντίστοιχα vanilla custard υγρά. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα ok υγρό για όλη την ημέρα, δεν κουράζει αλλά θα το ήθελα σαν αποτέλεσμα πιο έντονο. 6.5/10


Bon Bon

PG/VG: 50/50

Περιγραφή: Ένας μοναδικός συνδυασμός καραμέλας, με σοκολάτα και βανίλια

Αρκετά ενδιαφέρουσα η περιγραφή, που δημιουργεί πολλές προσδοκίες. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι και αυτή πολύ ενδιαφέρουσα και γέμισα τον ατμοποιητή πραγματικά με ενδιαφέρον. Στο δια ταύτα, κυριαρχεί η καραμέλα, με την σοκολάτα - βανίλια να εμφανίζονται στο background. Όπως και στο vanilla sabroso, έτσι και εδώ πρόκειται για ένα σχετικά «ασθενές» αποτέλεσμα, με την γεύση να βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα και με την επίγευση σε ακόμη χαμηλότερα. Για κάποιους ίσως να είναι ένα εξαιρετικό υγρό για όλη την ημέρα, καθώς δεν κουράζει, εμένα όμως με απογοήτευσε το άτονο αποτέλεσμα. 5/10


Συμπέρασμα: Από τα δύο συγκεκριμένα υγρά που έχω δοκιμάσει, μιλάμε για ωραίες ιδέες, οι οποίες όμως θέλουν ακόμη δουλειά. Το αποτέλεσμα δεν είναι σε καμία περίπτωση κακό, απλά πιστεύω ότι μπορούν να βελτιωθούν και να γίνουν πολύ πιο απολαυστικά. Το μεγάλο συν αυτών των υγρών είναι η πραγματικά χαμηλή τους τιμή (0,24Ε ανά ml) ενώ με λίγη βελτίωση μπορούν να γίνουν πραγματικά πολύ απολαυστικά.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 19:28 »
Ωραια απλη απεριτη περιγραφη..Να πω την αληθεια διαβαζοντας το bon bon λιγωσα αλλα και ενθουσιαστηκα ταυτοχρονα :laugh1: :laugh1: και σε προσιτη τιμη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 19:38 »
Σε καμία περίπτωση δεν λιγώνουν, γιατί δεν είναι φτιαγμένα κατά τα πρότυπα πολλών αμερικάνικων εταιρειών. Όπως είπα και παραπάνω, υπάρχει χώρος για βελτιώσης, αλλά μια δοκιμή αξίζει  ;)

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 21:14 »
Αν και ειμαι αποκλειστικα λατρης των καπνικων , οφειλω να ομολογησω οτι το Vanilla Sabroso το ευχαριστηθηκα .


πολυ ωραια βανιλια χωρις να λιγωνει . για τα δικα μου υποκειμενικα γουστα εχει σωστη ενταση αρωματων
Ωραια παρουσιαση  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Denpolypataw

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 08:23 »
cho oyu,εχεις να προτεινεις καποια καλη καπνικη;; :D

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 08:45 »
Το Del Rio και το Humo Tipo εχω ατμισει και συνεχιζω να ατμιζω απο την σειρα της Abuelos και ειναι εξαιρετικα και τα δυο


τα συνιστώ και τα δυο ανεπιφυλακτα

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 09:29 »
Που τα βρισκουμε τα εν λογω υγρα?

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 09:47 »
Θα τα βρεις στην  zerobacο και μονο!

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 23:03 »
Το λοιπόν...


Κατεβαίνοντας σήμερα τσάρκα από Atmistique για να πάρω τις αγαπημένες μου βάσεις (Pink Mule), μετά έφυγα "σφαίρα" στη Γερανίου στην Ομόνοια στον Μάνη (Manis Chemicals) για να πάρω γυάλινα μπουκαλάκια...
Φεύγοντας, λέω μέσα μου: "Ρε 'συ, ο Zerobacco στην Κάνιγγος είναι δίπλα ακριβώς... Δεν πετάγομαι μια τσάρκα κι από εκεί να δω τα αρωματάκια τα Capella που συζητούσαμε στο φόρουμ στο νήμα με τα υγρά βανίλια; Ε ας πάω ΚΑΙ από εκεί μία τσάρκα!"


Με τα πολλά, το εν λόγω νήμα, δεν έτυχε να το κλικάρω να δω τι και πώς περί των Abuelos ("παππούδες" στα ισπανικά δηλ.), παρα μόνο έβλεπα το σήμα του νήματος στην Αρχική μας σελίδα.


Μπαίνοντας μέσα στη Zerobacco λοιπό, τσουπ! Να τα Abuelos! Γιααααα να δοκιμάσω λέω μία...
Με τα πολλά και για να μην κουράζω, είναι μία νέα ελληνική προσπάθεια (Zerobacco) στον χώρο των υγρών και μπορώ να πω πως μόνο θετικές εντυπώσεις μου άφησαν και είναι πολλά υποσχόμενα υγρά. Στα αρνητικά όμως, δεν πρέπει να παραλείψω να πω πως θα ήταν καλύτερα αν υπήρχαν περισσότερες επιλογές στην νικοτίνη (έχει μόνο 0, 9, 18)...
Εγώ π.χ. που κάνω 12άρα, αναγκαστικά με καλύπτει το 18άρι (γιατί με το 9άρι, θα είμαι ΠΙΠΙΛΑ όλη την ώρα και δεν γουστάρω)...


Στο δια ταύτα... Έφυγα από εκεί με ένα 50μελο Humo Tipo (Ούμο Τίπο -το H δεν προφέρεται στα ισπανικά-)!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 09:48 »

Μπράβο στην Zerobacco για τα υγρά αναπλήρωσης, ξεχωριστές γεύσεις και πάνω από όλα σωστές τιμές. :thumpup:
Αν και είμαι φαν μόνο των καπνικών δεν μπορώ να μην ξεχωρίσω το Humo Tipo, απίστευτα εθιστικό.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 15:19 »

η τιμή αυτόν τον υγρών δεν μου άφηνε περιθώρια και έπρεπε να τα δοκιμάσω αμέσως έτσι αγόρασα τα sample packs


έστησα τον τηλέμαχο (κλώνο) με ss 316l ud 0.32mm σε 2mm άξονα 5 σπείρες 0.57ohm


humo tipo
επέλεξα αυτό το υγρό πρώτα επειδή η περιγραφή ήταν αυτό ακριβώς που ψάχνω από ένα καπνικό υγρό
απαλή γεύση καπνού και ξηρούς καρπούς (γενικά τα καπνικά τα αποφεύγω αφού δεν μπορώ να τα ατμισω πολύ ώρα και με κουράζουν γρήγορα αλλα όταν
βλέπω απαλή γεύση καπνού τότε εννοείτε ότι θα το τιμήσω)


η μυρωδιά ταιριάζει με την περιγραφή
καλή γεύση και καλο χτύπημα για 9mg/ml υγρό
όντως είναι η γεύση που περιγράφει με πιο εντονους τους ξηρούς καρπούς και απαλή γεύση αρωματικού καπνού αλλα μου αφήνει μια επίγευση σαν από κάτι χημικό
πρέπει να είναι η επίγευση από τους ξηρούς καρπούς που έχει μια περίεργη πικράδα που σε κάποιες τζούρες μου αρέσει και σε κάποιες όχι
μετά από 1-2 ml άρχισε να το συνηθίζει ο ουρανίσκος μου και να μην με χαλάει
(δεν φταίει το υγρό κάτι παίζει με εμενα και δυσκολεύομαι να βρω έτοιμο υγρό που να μου κάτσει από την αρχή)


αυτούς που τους αρέσουν οι ξηροί καρποί θα βρούν ένα αρκετά καλο υγρό σε πολύ καλή τιμή

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 17:34 »
Del Rio.


Βαρύ καπνικό,χωρίς καμία υποψία γλυκάδας , σχεδόν πικρό. Μου θύμισε καπνό πίπας, όχι αρωματικούς . Την έχω συναντήσει αυτή την γεύση και σε άλλα αρώματα αλλά την έβρισκα υπερβολική , εδώ είναι σε πολύ καλή ισορροπία. 


Vanilla Sabroso


Κλασσική βανίλια με υποψία σαχαρούχου γάλακτος. Γαλατίλα μπουχτιστική δε βγάζει και σε όποιον αρέσει το είδος το προτείνω. Πιο πολύπλοκο από το colonel custard που κάνω από βανίλιες.


2 δοκίμασα και τα 2 μου άρεσαν μέχρι στιγμής .  :thumpup:


Μπουκαλάκι το del rio ( τα άλλα είναι sample pack) πολύ ωραίο , φιμέ, πλαστικό και με τη μύτη που γεμίζει τον kayfun με 2 γεμίσματα.  :))
Είναι child proof,σφραγισμένο σε ζελατίνα και έμαθα στο μέλλον θα έρχονται και σε κουτάκια χάρτινα?

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 17:49 »
Δηλαδη τα 100 ml κοστιζουν 24 ευρω. Αφου φτιαχνωναι εδώ , θα μπορουσαν να είναι φθηνοτερα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 18:03 »
Eσύ μη χάσεις και δεν τρολάρεις πάλι. Οτιδήποτε δεν είναι σε τιμές ΦΤ, πετάγεσαι και το θάβεις.
Δηλαδή, υπάρχουν πολλά έτοιμα υγρά στην αγορά με 24 ευρώ τα 100μλ???
Α... ξέχασα... ο Αμερικάνος στην πατρίδα του, ο Βρετανός στη δικιά του, ο Γάλλος στη δικιά του, πουλάνε φτηνότερα τα δικά τους έτοιμα.... Μόνο 2 και 3 φορές πάνω από τα 24 ευρώ.


Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Abuelos
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 18:10 »
Μηπως ο Yaeliq  πουλαει  11$ το μπουκαλι των 100 ml?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530721 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet