vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

244 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, Tem, anetost, Jorge, Milarepa, Tazz

Twitter

Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 00:38 »
Μου εχει κανει εντυπωση οτι σε θεματα ατμοποιητων που εχουν στοχο τη γευση βλεπω αρκετους που γραφουν οτι κανουν σκετη βαση.

Ποιος ο λογος να ατμιζει καποιος με εναν τετοιο ατμοποιητη αφου κατα κορον κανει σκετη βαση?

Θελω να μπω στο μυαλο ενος τετοιου ατμιστη.  :)

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 01:00 »
Απλά γιατι ΚΑΙ οι βάσεις έχουν γεύση...

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 01:03 »
To γεγονός πως κάνουν κατά κύριο λόγο σκέτη βάση δε σημαίνει πως συχνά πυκνά δε σκάνε μύτη και τα έτοιμα υγρά, ή κάποια diy με γεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 01:09 »
Για τον λόγο ότι σε έναν τέτοιο ατμοποιητη,ακόμα και η σκέτη βάση αποκτάει χαρακτήρα.
Στην αρχή, για να πω την αληθεια,είχα και εγώ την ιδία απορία με εσενα σε βαθμό κραξιματος.
Πλέον ,ειδικά το πρωί ,δεν μπορώ να ατμισω κάτι άλλο,και όσο και να σου φαίνεται περίεργο βάση με βάση έχουν τεραστία διάφορα σε γεύση.Απλά για να την καταλάβει κάποιος θα πρέπει να έχει στην κατοχή του έναν από τους ατμοποιητης που ανέφερες.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 02:10 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Ntinlanden. Δεν βλέπω κι εγώ τον λόγο για κάτι τέτοιο. Ίσως σαν ένα διάλειμμα από αρώματα; ίσως μία παύση για ανασυγκρότηση όσφρησης; μέχρι εκεί.

 
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα ατμιστικής εμπειρίας ή εξοικειωμένης όσφρησης, γνώσης ή εξειδικευμένων ρόλων. Νομίζω επίσης πως δεν μιλάμε για σπάνιους οίνους, μιλάμε για βάση, όσο επώνυμη  κι αν είναι, λαμβάνω κάτι άοσμο σε καλή ποιότητα ή κάτι από φρέσκο γκαζόν αν μιλάμε για της “σειράς”. 


27 χρόνια καπνιστής κι έχω κάψει μέχρι κι εφημερίδα..., όμως σαν νέος ατμιστής σκέτη βάση δεν θα έκανα πόσο μάλλον σαν έμπειρος, ίσως μόνο για συγκεκριμένο λόγο αλλά όχι για απόλαυση.

 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 03:20 »
Ποτε μην λετε ποτε.
Ειστε ακομα καινουργιοι και καποια στιγμη οταν ερθει ο κορεσμος απο τα ιδια και τα ιδια υγρα με διαφορετικα ονοματα τοτε η σκετη βαση που ειναι σαν την coca cola που παει με ολα θα ειναι μονοδρομος.
Στο κτ δεν υπηρχαν γευσεις 8) .....μετα απο καποιο αριθμο τσιγαρων ακομα και οι τρακες ηταν ιδιες με την μαρκα μας  ;D :))

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 04:32 »
Λίγο οφτόπικ.
Όταν ξεκίνησα ητ άτμιζα αποκλειστικά "τριμπεκοειδή". Τα σιχάθηκα. Πλέον μου έρχεται να ξεράσω μόλις μυρίσω πυραζίνη. Μετά έπεσα με τα μούτρα στα ΝΕΤ. Βαρέθηκα να αλλάζω βαμβάκια κι αντιστάσεις. Τα φρούτα τα βαριέμαι γρήγορα. Τα γλυκά με αναγουλιάζουν. Μόνο η βάση με ευχαριστεί σταθερά. Πλέον τη θεωρώ το απόλυτο καπνικό και ευτυχώς δεν τη βαριέμαι.

Όντόπικ δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω γιατί και λόγω του ότι ατμίζω βάση, δεν πρόκειται να αγοράσω ατμοποιητή για γεύση. Έχω δυο πολύ καλούς κλώνους. Στον ένα βάζω βάση φλορέξ για όλη μέρα και στον άλλο βάση νικοτ για στιγμές χτυπήματος

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 08:17 »
Το να ατμιζει καποιος σκετη βαση το κατανοω γιατι και εγω το κανω, οχι  μονιμα ομως, οταν εχω κορεσμο. Επισης μονιμα στο σπιτι εχω εναν subtank με σκετη βαση και το βραδακι γυρνοντας απο τη δουλεια θα ατμισω περισσοτερο απο αυτον γιατι ολη ημερα θα εχω ψιλομπουχτισει απο το καπνικο και γλυκο που κουβαλαω μαζι.
Οσο για τη γευση της βασης τι να πω, δεν καταλαβαινω καποια γευση, μια βαμβακιλα μου ερχετε.
Ισως να φταιει και η βαση μου (atmos lab 50-50)
Θα βαλω καποια στιγμη και σε κανεναν αλλο ατμοποιητη να δω αν θα εχει διαφορα.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 08:23 »
Κάποια στιγμή, δοκίμασε και άλλη μάρκα βάσης. Για παράδειγμα t-juice, pink mule, totally wicked.

Αποσυνδεδεμένος LeonGR

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 08:32 »
Εγω μετά απο 3 και ίσως και περισσότερα χρόνια που κάνω σκέτη βάση λέω ότι και γεύση έχει αλλά και τεράστια διαφορά από τον ένα ατμοποιητή στον άλλο. Τόσο σε γεύση όσο και σε χτύπημα ντουμάνι κλπ.
Το να λέει κάποιος οτι δεν υπάρχει λόγος ή διαφορά για έναν ατμοποιητή γεύσης για χρήση με σκέτη βάση δε μπορώ να το καταλάβω...
Ίσως το δικαιολογώ εν μέρη στο μπούχτισμα μετά από κάποιο υγρό που δεν τον αφήνει να καταλάβει την όποια γεύση έχει η σκέτη βάση και να αναλογιστεί ότι και σε αυτήν παίζουν μεγάλες διαφορές τόσο από βάση σε βάση όσο και από έναν ατμοποιητή σε έναν άλλο.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου


Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 08:44 »
Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι πολλοι από αυτού του είδους ατμοποιητες προσφέρουν επιπλεον και ενα βελούδινο και απολαυστικό ατμισμα ανεξάρτητα αν κανείς σκέτη βάση η όχι.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 09:37 »
Tο πρωί θα πιω καφέ, το μεσημέρι θα πιω 1 κρασί, το απόγευμα θα πιω μια σοκολάτα και το βράδυ ένα ουίσκυ. Αν συνόδευα τα παραπάνω με γεύσεις υγρών ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν θα απολάμβανα ούτε το ποτό ούτε το ηλ. τσιγάρο. Η μόνη γεύση που συνδυάζεται με όλα (για μένα) είναι η μη-γεύση, δηλαδή η βάση. Και κάνω μόνο βάση εκτός από ελάχιστες στιγμές της εβδομάδας που κάνω μερικές τζούρες από 1-2 αρώματα.
Στο θέμα τώρα: Οι διαφορές είναι μικρές πχ από Kayfun σε Ναυτίλο. Υπάρχουν αλλά δεν είναι τόσο αισθητές. Και γι αυτό στο θέμα γεύση και "βελούδινο άτμισμα" σταμάτησα στον Kayfun Lite Plus και δεν έψαξα κάτι περισσότερο γιατί θεωρώ και εγώ πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να ψάχνεις ατμοποιητή που να απογειώνει τη γεύση όταν κάνεις σκέτη βάση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 10:21 »
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ σκέτη βάση (κυρίως VG χωρίς αραίωση) τακτικά στη διάρκεια της ημέρας γιατί κάνω αρκετά ml και δεν θέλω να μπουκώσω από τις γεύσεις.
Μου αρέσει όμως και σαν γεύση η σκέτη, άσχετα με το θέμα του κορεσμού, μερικές φορές μπορεί να περάσω μία περίοδο πχ 1 εβδομάδας που να κάνω σχεδόν αποκλειστικά μόνο βάση, δεν ξέρω τον λόγο, ίσως υποσυνείδητα θέλω αλλαγή.
Έψαξα αρκετά να βρω VG που να μην αφήνουν αυτή τη γεύση χορταρίλας αλλά να είναι ουδέτερες. Φυσικά επειδή τις κάνω χωρίς αραίωση έχουν και κάποια γλύκα στην γεύση τους.
Για γεύση τις ατμίζω είτε σε kl+ είτε στον phenomenon, για σύννεφα τις στάζω στους μεγάλους μου drippers και ευχαριστιέμαι.
Νομίζω όμως ότι έχει μεγάλη σημασία ο ατμοποιητής και το πως θα στηθεί όταν κάνεις σκέτη βάση και ειδικά VG χωρίς αραίωση, γιατί πρέπει να ατμοποιεί σωστά και να μην δίνει αυτή την υγρή τζούρα που σε πνίγει (το λεγόμενο βυτζοπνίξιμο δηλαδή).

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 12:41 »
Ποτε μην λετε ποτε.
Ειστε ακομα καινουργιοι και καποια στιγμη οταν ερθει ο κορεσμος απο τα ιδια και τα ιδια υγρα με διαφορετικα ονοματα τοτε η σκετη βαση που ειναι σαν την coca cola που παει με ολα θα ειναι μονοδρομος.
Στο κτ δεν υπηρχαν γευσεις 8) .....μετα απο καποιο αριθμο τσιγαρων ακομα και οι τρακες ηταν ιδιες με την μαρκα μας  ;D :))


Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

 
@SEB, καλημέρα.
Ναι βέβαια, ποτέ μην λες ποτέ, έχεις απόλυτο δίκιο, γι' αυτό είπα κι εγώ το “ίσως”. Και προσωπικά είναι διπλή η χαρά μου γιατί το άτμισμα το απόλαυσα από την πρώτη μέρα (ακόμα κι αν έκανα σκέτη βάση) αλλά και γιατί διαβάζω κατατοπιστικές απαντήσεις από αξιόλογα μέλη όπως εσύ.

 
Διαβάζω προσεχτικά και τις παραπάνω απαντήσεις των φίλων και σίγουρα για να επιλέγουν σκέτη βάση, ακόμα και για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα, αυτό κάτι λέει σίγουρα. Απλώς βρε παιδιά ας διευκρινίσουμε κάτι:

 
α. Η σκέτη βάση έχει άρωμα; (έχω την εντύπωση πως όταν πω ποιοτική βάση αυτόματα εννοώ άοσμη βάση).

 
β. Όσοι φίλοι επιλέγουν άτμιση σκέτης βάσης το κάνουν για απόλαυση ή για κάτι άλλο;

 
γ. Κορεσμός από γεύσεις, αρώματα και λοιπά, δεν σημαίνει πως η φυσιολογική κατάληξη θα είναι να φτάσω ν' ατμίζω σκέτη βάση. 

 

 
(λίγο εκτός θέματος: όπως κι αν έχει, προσωπικά, πάντα προσπαθώ να σημειώνω σε κάθε μου ανάρτηση πως είμαι νέος ατμιστής, για να μην παρεξηγούμαι άδικα. Ό,τι πω είναι ατμιστικές απόψεις ελάχιστων εβδομάδων, κι εμένα θα με ενοχλούσε αν έβλεπα άπειρες συμβουλές).

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 12:54 »
Εκανα τεσσερα χροναι σκετη βαση και ημουν μια χαρα.
Λιγοτερα καταλοιπα στις αντιστασεις που σημαινει μεγαλυτερο χρονο ζωης-λειτουργιας.
Απουσια αρωματων για τον λογο οτι πιστευω οσο λιγοτερα "χημικα" μεσα σε ενα υγρο τοσο το καλυτερο για εμας.
Την οικονομικη πλευρα δεν θα την θιξω γιατι γνωριζουμε ολοι.
Λιγοτερους μπελαδες με diy και ταμπελες το τι υγρο ειναι το καθε ενα ,με ωριμανσεις κτλ κτλ.
Με λιγα λογια προσωπικα πιστευω οτι οσο πιο απλη η χρηση του ΗΤ τοσο πιο ευκολη η μεταβαση και παραμονη σε αυτο
ΥΓ. το γ@#ώτο της υποθεσης ειναι οτι ενω βρισκομαι στον εβδομο χρονο με χρηση αποκλειστικα ητ ερχονται στιγμες που θελω καποιο υγρο με αρωμα  :wall: :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271180 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos