vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 8 χρήστες
filikos4, mbreznik, dimitrisd, swtos, Milarepa, Tazz, sakissalonika, john67

Twitter

Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 09:07 »
Από χθες έχω στα χέρια μου το «κτήνος» που ακούει στο όνομα Wismec Reuleaux RX200. Πρώτες εντυπώσεις, θετικές.

Εν ολίγοις: Εμφανίσιμη συσκευή, στιβαρή κατασκευή. Τα κουμπάκια ψιλοπαίζουν, αλλά δεν κουδουνίζουν. Το κάλυμμα της μπαταρίας είναι σφιχτό και σταθερό και θέλει λίγη προσπάθεια για να βγει. Είναι φυσικά ογκώδης στο πάχος. Το ύψος της είναι σε αποδεκτά πλαίσια. Κάθεται πολύ καλά στο χέρι και γεμίζει τη χούφτα (με την καλή έννοια πάντα  ;) ). Αρκετά βαρύ. Με τις μπαταρίες έχει βάρος 320 γρμ. Με τον ατμοποιητή επάνω της, πάει στα 360-370 γρμ.

Το μενού και η δομή της οθόνης του, είναι ίδια με αυτά του iStick 40. Πανεύκολο στη χρήση του. Το πλήκτρο του iStick 40 που χρησιμεύει για την εναλλαγή σε κατάσταση λειτουργίας, την αντικαθιστά το τριπλό κλικ του πλήκτρου πυροδότησης. Με τετραπλό κλικ κι ενώ βρισκόμαστε σε κατάσταση λειτουργίας θερμοκρασίας (Ni, Ti, SS), μπορούμε να ρυθμίσουμε στα πόσα Watt θέλουμε να δουλεύει. Με απενεργοποιημένη τη συσκευή, αν πατήσουμε 20 φορές το πλήκτρο πυροδότησης, εμφανίζεται η έκδοση του firmware. Τυχόν αναβάθμιση γίνεται πανεύκολα, κατεβάζοντας το λογισμικό από τη σελίδα του κατασκευαστή και τρέχοντάς το, ενώ έχουμε συνδέσει τη συσκευή με το καλώδιο USB.

Η οθόνη του είναι αρκετά φωτεινή. (Μην σας ξεγελάει η φωτογραφία που επισυνάπτω. Η οθόνη του «κτήνους», είναι σαφώς πιο φωτεινή από αυτή του iStick 40. Παιχνίδια του φακού).

Για την αυτονομία του δεν έχω ακόμη σαφή εικόνα. Το δουλεύω εδώ και λίγες ώρες με «παντρεμένες» μπαταρίες Efest 3000 mAh 35A. Έως αυτή τη στιγμή που γράφω, δεν έχει πέσει γραμμή και το έχω σχετικά πιπίλα. Υποψιάζομαι όμως (και θεωρώ, βασίμως) ότι θα τα πάει αρκετά καλά. Τα «γκάζια» του πολύ καλά.

Μερικά σημεία από τις οδηγίες χρήσεως:
- Σε κατάσταση λειτουργίας θερμοκρασίας, συνιστάται ο ατμοποιητής να βρίσκεται σε θερμοκρασία δωματίου. Να είναι δηλαδή κρύος, έτσι ώστε η συσκευή να διαβάσει σωστά την αντίστασή του.
- Εάν η συσκευή ζοριστεί άσχημα και ανεβάσει εσωτερική θερμοκρασία 70 βαθμούς Κελσίου και άνω, εμφανίζει μήνυμα προειδοποίησης και απενεργοποιείται αυτόματα.
- Εάν επιχειρηθεί φόρτιση μέσω USB και οι μπαταρίες παρουσιάζουν ανισομέρεια φορτίου άνω του 0.3V, εμφανίζεται προειδοποιητικό μήνυμα. Συνιστάται τότε, η φόρτιση να γίνει σε εξωτερικό φορτιστή.

Και μια οπτική παρουσίαση (όπως γίνεται αντιληπτό, όχι δική μου  :) ):

[youtube]flMZh3jhRrQ[/youtube]

Στις φωτογραφίες, εμφανίζεται το «κτήνος» με ατμοποιητή eGo One Mega και σε σύγκριση με iStick 40 που έχει επάνω του τον Ναυτίλο.

Ενημέρωση: Έκλεισα 1μιση ημέρα μέχρι να αδειάσουν οι μπαταρίες. Καθαρός ατμιστικός χρόνος, γύρω στο 24ωρο, με εντατική χρήση σε λειτουργία θερμοκρασίας, που γνωρίζουμε πόσο ενεργοβόρα είναι (Ναυτίλος, Ni200, 200W, στα 0.3Ω). Πρακτικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις από μπαταρία στη διάρκεια της ημέρας κι ας ρουφάς κι από τ' αφτιά. Στην καλύτερη περίπτωση, σε λειτουργία σε Watt και κανονική χρήση είναι πιθανόν να φτάνει τις 2-3 ημέρες αυτονομία.

Το πιο σοβαρό μειονέκτημα που το καταλογίζω μέχρι στιγμής, είναι το βάρος του. Δεν είναι για να το κρατάς όλη μέρα στο χέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2015, 09:12 από Pouf »

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 09:36 »
 8) Καλορίζικος φιλε καί ετη πολλά !!!!! :thumpup:

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 19, 2015, 02:07 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος vageniko

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 16:33 »
ένα καταπληκτικό εργαλείο με πανεύκολο μενού και άνετο κράτημα στο χέρι, παρά τον όγκο του. όσο χρειάζεται γκαζιάρικο, οι δε πάνω από 20 ώρες αυτονομία του με τις 3χίλιαρες μπαταρίες στα 40 βατ μου κάθεται μια χαρά. :) 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2015, 22:37 από vageniko »

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 01:38 »
δεν εχω καταλάβει τελικα. τις μπαταριες τις εχει σε σειρα και κανει στεπ η τις εχει παραλληλα?!

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 11:12 »
Σε σειρά είναι.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 13:29 »
Zarkooooo....σήμερα ξεκίνησε ο σάκος :thumpup:
Μας έμειναν 11 μέρες μέχρι την πρωτοχρονιά, βάλε μπαταρίες στο φορτιστή :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:04 »
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω φίλε Ribot.  :))

Όντως και μένα σήμερα γράφει στο tracking του Singapore Post:
"Despatched to overseas (Country code: GR)".

Μέχρι αυτό να αλλάξει σε: "Arrived to overseas", έχουμε δρόμο ακόμη.  ;D

Και από αυτό μέχρι να στο φέρει ο ταχυδρόμος, πάλι υπάρχει μεγααααάλος δρόμος.  :))

Αν καίγεσαι πολύ να το πάρεις στα χέρια σου νωρίτερα, μπορείς να πας και να το πάρεις μόνος σου από το κέντρο διαλογής με το tracking number, πριν πάει καν στο τοπικό σου ταχυδρομείο, φαντάζομαι ότι το ξέρεις αυτό, έτσι δεν είναι;  ;)



Φίλε Pouf, για να μας λυθεί η απορία: έαν έχεις ένα βολτομετράκι ή ένα πολύμετρο, βγάλε τη μία μπαταρία από το RX200, βάλτην σε ένα άλλο μοντάκι, τράβα καμιά 20-30 τζούρες, για να κατέβει περίπου 0,1V, μετά ξαναβάλτην στο RX200 και βάλτο να φορτίσει τις μπαταρίες του μέσω της USB, μέχρι το τέρμα. Μετά τις βγάζεις όλες, και τις μετράς με το βολτομετράκι, για να δούμε εάν κατέληξαν να έχουν όλες την ίδια φόρτιση.

Εάν ναι, τότε έχει όντως balanced charging, και θα είμαστε όλοι μας πολύ χαρούμενοι.  :)

Εάν όχι, και η μπαταρία που έβγαλες και τράβηξες τις τζούρες είναι σε κατά 0,1V χαμηλότερη φόρτιση από τις άλλες δύο, τότε δεν έχει balanced charging...  :(

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:13 »
Με 1Α στη USB οι τρεις μπαταρίες για να φορτιστούν θα θέλουν πάνω από 10 ώρες.
Προσωπικά θα τις φορτίζω αποκλειστικά στον Nitecore D4 που έχω, για να έχω και όσο γίνεται το κεφάλι μου ήσυχο.
Ποτέ δεν εμπιστεύομαι τις usb θύρες στα mods, ούτε τη ποιότητα ρευμάτων που δίνουν.
Ειδικά σε αυτό το mod θεωρώ πως ένας καλός φορτιστής είναι απαραίτητος.
To ίδιο προτείνει και η εταιρεία στη σελίδα του προιόντος άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:20 »
Μακάρι να το ευχαριστηθείς Pouf  και να μας ενημερώνεις για τυχόν εξελίξεις στο μέλλον!!!

τουταπα τουταπα του ταπατοκ


Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:29 »




Φίλε Pouf, για να μας λυθεί η απορία: έαν έχεις ένα βολτομετράκι ή ένα πολύμετρο, βγάλε τη μία μπαταρία από το RX200, βάλτην σε ένα άλλο μοντάκι, τράβα καμιά 20-30 τζούρες, για να κατέβει περίπου 0,1V, μετά ξαναβάλτην στο RX200 και βάλτο να φορτίσει τις μπαταρίες του μέσω της USB, μέχρι το τέρμα. Μετά τις βγάζεις όλες, και τις μετράς με το βολτομετράκι, για να δούμε εάν κατέληξαν να έχουν όλες την ίδια φόρτιση.

Εάν ναι, τότε έχει όντως balanced charging, και θα είμαστε όλοι μας πολύ χαρούμενοι.  :)

Εάν όχι, και η μπαταρία που έβγαλες και τράβηξες τις τζούρες είναι σε κατά 0,1V χαμηλότερη φόρτιση από τις άλλες δύο, τότε δεν έχει balanced charging...  :(


αν οι δυο ειναι τερμα θα παει και την αλλη τερμα. για να τεσταρεις το μπαλανς δεν πρεπει να το πας τερμα. βαζει τις τρεις μπαταριες με διαφορετικες τασεις και τις φορτιζεις 1 ωρα και μετα μετρας αν ακομα εχεις διαφορετικες τασεις. κανονικα δεν πρεπει να εχεις.


με το usb θα θες την τριπλασια ωρα αποτι με φορτιστη παντως. με τα 500mah θα φορτιζουν και οι τρεις ταυτοχρονα μεσα στο μοντ και θα μοιραζετε το ρευμα.


αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πεσεις σε τοσο ομοιες μπαταριες που μετα απο 6μηνες δεν θα σου βγαζει unbalanced την μια. και βεβαια το μοντ μετραει αποτι καταλαβα μονο την ταση. οχι την πτωση τασης κατα την τζουρα οποτε ναι μεν θα προλαβει την καταστροφη της μιας αλλα αν παιζεις πολυ ψηλα το high drain νομιζω ειναι λιιιιγο επικινδυνο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:30 »
Αν καίγεσαι πολύ να το πάρεις στα χέρια σου νωρίτερα...

Σκασίλα μου Zarko, για χαβαλέ το είπα, όποτε θέλει ας έρθει. Άλλωστε δεν πρόκειται να το βγάλω απ' το σπίτι, οπότε τρίτη επιλογή θα είναι. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:32 »
Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας παιδιά, αλλά και τον εξοπλισμό που διαθέτει. Άλλο πράγμα να έχεις π.χ. το RX200 σαν μοναδικό μοντάκι, και άλλο όταν έχεις καμιά δεκαριά μοντάκια που μπορούν να το αντικαταστήσουν, οπότε έχεις την πολυτέλεια να το βάλεις να φορτίζει μέσω της USB όλο το βράδι.

Εγώ πάντως αν είχα το Reuleaux με την DNA200 που αποδεδειγμένα έχει balanced charging μέσω της USB, τους φορτιστές που έχω τώρα απλά θα τους ξεχνούσα εντελώς, και θα φόρτιζα το μοντάκι αποκλειστικά μέσω της USB, κι ας έκανε 10, 12 ή 15 ώρες...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:44 »

Φίλε Pouf, για να μας λυθεί η απορία: έαν έχεις ένα βολτομετράκι ή ένα πολύμετρο, βγάλε τη μία μπαταρία από το RX200, βάλτην σε ένα άλλο μοντάκι, τράβα καμιά 20-30 τζούρες, για να κατέβει περίπου 0,1V, μετά ξαναβάλτην στο RX200 και βάλτο να φορτίσει τις μπαταρίες του μέσω της USB, μέχρι το τέρμα. Μετά τις βγάζεις όλες, και τις μετράς με το βολτομετράκι, για να δούμε εάν κατέληξαν να έχουν όλες την ίδια φόρτιση.

Εάν ναι, τότε έχει όντως balanced charging, και θα είμαστε όλοι μας πολύ χαρούμενοι.  :)

Εάν όχι, και η μπαταρία που έβγαλες και τράβηξες τις τζούρες είναι σε κατά 0,1V χαμηλότερη φόρτιση από τις άλλες δύο, τότε δεν έχει balanced charging...  :(

Δυστυχώς, δεν έχω.

Με 1Α στη USB οι τρεις μπαταρίες για να φορτιστούν θα θέλουν πάνω από 10 ώρες.
Προσωπικά θα τις φορτίζω αποκλειστικά στον Nitecore D4 που έχω, για να έχω και όσο γίνεται το κεφάλι μου ήσυχο.
Ποτέ δεν εμπιστεύομαι τις usb θύρες στα mods, ούτε τη ποιότητα ρευμάτων που δίνουν.
Ειδικά σε αυτό το mod θεωρώ πως ένας καλός φορτιστής είναι απαραίτητος.
To ίδιο προτείνει και η εταιρεία στη σελίδα του προιόντος άλλωστε.

Έχω αγοράσει 6 μπαταρίες και έναν φορτιστή ΧΤΑR. Έτσι, πάντα έχω έτοιμες μπαταρίες. Φόρτιση μέσω USB, μόνο σε περίπτωση ανάγκης.

Εμένα τώρα, άλλο είναι που με ψιλοτρώει. Οι άδειες μπαταρίες (Efest 3000mAh 35A) χρειάζονται μόνο 3 ώρες για να φορτίσουν πλήρως. Είναι λογικό αυτό; Οι μπαταρίες είναι αυθεντικές.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:46 »
Εξαρτάται με πόσα Amper γίνεται η φόρτιση.
Αν δίνει ο φορτιστής 1Α σε κάθε μία τότε είναι λογικός ο χρόνος φόρτισης.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wismec Reuleaux RX200 (Joyetech)
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 14:48 »
λογικα ο φορτιστης δινει 500mah αλλα και οι μπαταριες δεν ειναι 3000 (αν ειναι 2600...) και επισης δεν ειναι αδειες. τα 3,6v που τις βαζουμε να φορτισουν δεν ειναι σε χωρητικοτητα μηδεν. απλα δεν κανουν για μοντ.


http://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf2/ACA4000/ACA4000CE240.pdf


κατω δεξια μπορεις να δεις περιπου αυτο που λεω.


σπαμ οφ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2300 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520060 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap