vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 10 χρήστες
tibolaso, dkostas, Tem, Eternal, Alexander20, th3ofilos, Tazz, dimitrisd, Jorge, manoslykos

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Πόλεμος στα η.τ
« στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 19:50 »
Όπως κάθε πόλεμος, έτσι και αυτός που γίνεται στο η.τ απ'τους πολλούς εχθρούς του θα έχει ένα τέλος.
Ποια πιστεύεται ότι θα είναι η κατάληξη?

EDIT: ok, βρήκα αυτό ο θέμα http://vaping.gr/index.php/topic,1342.0.html αλλά έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε και έχουν αλλάξει πολλά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2022, 08:23 από Tem »

Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 19:57 »
Έβαλα το 1ο διότι δεν ξέρω τα μέτρα υγιεινής στο 2ο τι αφορούν ακριβώς. Ναι μεν είναι πολύ καλύτερο το η.τ, αλλά πιστεύω εν καιρώ θα επιβληθούν ίσως κάποιοι περιορισμοί στις συσκευές με πολλά βατ, στις θερμοκρασίες ίσως και φυσικά στα υγρά τα οποία θα πρέπει να περνάνε ελέγχους που ξέρουμε και ίσως άλλους που δεν ξέρουμε ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:06 »
Ενδιαφέρουν πάντως έχουν τα σχέδια της Public Health England (PHE) για το 2016 και γενικότερα η κατάσταση στην Αγγλία.

http://www.prnewswire.com/news-releases/vaping-brand-supports-public-health-england-with-national-initiative-561108001.html
Παράθεση
MANCHESTER, EnglandDecember 9, 2015/PRNewswire/ -Thousands of smokers will receive free electronic cigarettes in time for New Year.
The NHS plans to offer the devices on prescription during 2016, following Public Health England (PHE) reporting that electronic cigarettes are 95 per cent less harmful than tobacco.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:15 από drdninja »

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:10 »
Οι κινήσεις που γίνονται από γνωστές εταιρείες της καπνοβιομηχανίας, εξαγοράζοντας εταιρείες κατασκευής υγρών αναπλήρωσης και ΗΤ, δείχνουν ότι το άτμισμα σε λίγα χρόνια δεν θα είναι όπως το γνωρίζουμε.
Θα βγουν οι μελέτες που θα απενοχοποιήσουν το άτμισμα, αλλά πιστεύω ότι θα είναι διαφορετικός ο τρόπος και οι κολοσσοί-καπνοβιομηχανίες θα επιβάλλουν ΗΤ μιας χρήσης σε πακέτο που θα κοστίζει 3-4 ευρώ στο περίπτερο κατ' αντιστοιχία με το κανονικό τσιγάρο το οποίο μπορεί και να αποσυρθεί.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:15 »
Το πιστευα και το πιστευω οτι το μονο που θα βαλουν "χερι" γιατι εκει μπορουν ειναι τα υγρα.
Σε οτιδηποτε αλλο που αφορα μπαταριες.mods κτλ κτλ ξεχαστε το .

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:26 »
Συμφωνω, αλλα ακομη περισσοτερο στα υγρα εκει που μπορουν να βαλουν χερι ειναι βασικα στη νικοτινη. Γλυκερινες, προπυλενογλυκολες και αρωματα κυκλοφορουν ευρεως και δε μπορουν να βαλουν χερι ουτε εκει.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:26 »
Το δευτερο εβαλα αλλα το τριτο σεναριο δεν απεχει και πολυ.
Νομιζω θα κανουν τα παντα να μπουν γερα στο παιχνιδι και να βαλουν χερι στη πιτα ή να φανε και ολη τη πιτα.
 :(

Edit και Off topic. Καποια στιγμη θα κατσω να ξαναδω το The Insider με τις καπνοβιομηχανιες. Οσοι δεν το εχετε δει αξιζει. Ασχετο ε? Αλλα μου το θυμησατε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:31 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:41 »
Η προσωπική μου αίσθηση είναι πως πλέον ο ρυθμός εξάπλωσης του η.τ. είναι γεωμετρικός και η κεκτημένη ταχύτητα πολύ μεγάλη ήδη.


Οι καπνοβιομηχανίες μέχρι σήμερα μου θυμίζουν την πορεία των δισκογραφικών σχεδόν ταυτόσημα. Επαναπαυμένες στην κυριαρχία τους που θεωρούσαν δεδομένη άργησαν να καταλάβουν τι παίζει και η μπάλα τους προσπέρασε. Προς το παρόν προσπαθούν με σπασμωδικές κινήσεις να φέρουν τα πράγματα εκεί που τα ήξεραν, αλλά είναι αργά πια.


Τα πρωτοσέλιδα τύπου "το ηλεκτρικό τσιγάρο προκαλεί έτσι και έτσι" μου θυμίζουν ακριβώς αυτό:





το οποίο είναι σαν να βλέπεις μια δισκογραφική να κρατάει μούτρα, να κλοτσάει το πόδι και να λέει "μου φάγαν το μπιφτέκι μου" και όπως δεν κατάφερε σχεδόν τίποτα για τις αυτούς και το ίδιο θα κάνει για τις καπνοβιομηχανίες.


Σίγουρα για κάποιο καιρό θα προσπαθήσουν να μας κάνουν την ζωή δύσκολη, αλλά δεν πιστεύω πως μακροπρόθεσμα θα καταφέρουν πολλά. Πόσο μάλλον όταν κανένα κομμάτι του η.τ. δεν είναι εξειδικευμένο. Vg, pg, αρώματα, mods, μπαταρίες, ακόμα και η νικοτίνη είναι προιόντα δανεισμένα από άλλες βιομηχανίες που δεν γίνεται να απαγορευτούν. Ίσως με την νικοτίνη να καταφέρουν κάποιο έλεγχο αλλά και εκεί υπάρχουν λύσεις.


Σε γενικές γραμμές, too little, too late. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μπουν στο παιχνίδι και να φάνε όση από την πίτα μπορούν όπως είπαν και οι από πάνω, αλλά πλέον δεν πιστεύω πως θα καταφέρουν να κρατήσουν την πίτα στα μεγέθη που ήξεραν.

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 20:42 »
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον SEB , στα υγρά αναπλήρωσης στρέφεται ο Πόλεμος στο η.τ. και γιατί είναι ο πιό αδύναμος κρίκος, και ο πιό κατακερματισμένος από άποψη εταιρειών, και εκπροσώπησης. Βλέπω ήδη το πρώτο μεγάλο πλήγμα να γίνεται μέσω υπερβολικής φορολόγισης των υγρών (ίσως και μέσω επιβολής ειδικού φόρου κατανάλωσης όπως και με τον καπνό).Σε δέυτερο στάδιο αφού οι περισσότερες εταιρείες κατασκευής υγρών... κλείσουν  :-\ (υποχρεωτικές αναλύσεις υγρών κλπ).Θα αφήσουν το έδαφος ανοικτό για τις μεγάλες καπνοβιομηχανίες να αλώσουν τον χώρο του η.τ. σκοτώνοντας το προιόν όπως το ξέρουμε ώς σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:05 »

Οι καπνοβιομηχανίες μέχρι σήμερα μου θυμίζουν την πορεία των δισκογραφικών σχεδόν ταυτόσημα. Επαναπαυμένες στην κυριαρχία τους που θεωρούσαν δεδομένη άργησαν να καταλάβουν τι παίζει και η μπάλα τους προσπέρασε. Προς το παρόν προσπαθούν με σπασμωδικές κινήσεις να φέρουν τα πράγματα εκεί που τα ήξεραν, αλλά είναι αργά πια

Στην πολύ ενδιαφέρουσα άποψή σου έχω μόνο να παρατηρήσω πως στα ευνομούμενα κράτη, όταν το κράτος είναι αποφασισμένο να εφαρμόσει το νόμο, απλώς το κάνει. Μη βλέπεις την εδώ μπανανία. Στη Σουηδία για παράδειγμα, δεν μπορείς να κατεβάσεις τραγούδια. Απλώς δεν μπορείς. Δεν το λέω όμως για να διαφωνήσω ή να σε ταπώσω. Πράγματι το η.τ. έχει πάρει το δρόμο του και θεωρώ πως όλα έχουν τελειώσει. Ψήφισα το πρώτο. Ο κόσμος που το χρησιμοποιεί πλέον δεν είναι μετρήσιμος, δεν είναι δακτυλοδεικτούμενος και η βιομηχανία η.τ. έχει τζίρους εκατομμυρίων δολαρίων.


Θεωρώ όμως βέβαιο πως θα αλλάξουν πολλά στο μέλλον, ίσως από την πίεση των καπνοβιομηχανιών, ίσως από τα ίδια τα κράτη. Δεν ξέρω πως, αλλά νιώθω πως η "άναρχη" κατάσταση στην οποία  βρισκόμαστε, σύντομα θα τελειώσει. Θα θεσπιστούν νόμοι για τη φορολόγηση, για τη διαδικασία έκδοσης άδειας λειτουργίας βιομηχανιών η.τ. υγρών κτλ. και θα θεσπιστούν πρότυπα για τις βιομηχανίες. Τώρα ο καθένας φτιάχνει και κάτι. Τα λεφτά που κινούνται είναι πολλά για να μην αλλάξει το καθεστώς

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:19 »
Η μουσική όπως και οι ταινίες είναι αύλα μέσα (ψηφιακά αρχεία) οπότε η πειρατεία είναι σχεδόν... αναπόφευκτη. Παρεπιπτόντως οι Σουηδοί είναι μεγάλοι πειρατές (μέχρι και... κόμμα έχουν ( https://en.wikipedia.org/wiki/Pirate_Party_of_Sweden;D .Εχω γνωστό στην Σουηδία (πανκ ρόκερ) και...  είναι μεγάλος πειρατής O0 .Ας είναι καλά το soulseek χεχεχε....
Το η.τ. από την άλλη είναι προιόν ΥΛΙΚΟ (συσκευές - υγρά) και άρα πολύ πιο ευκολο να ελεγχθεί (ιδίως τα υγρά αναπλήρωσης).

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:23 »
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά το επιχείρημα μου δεν ήταν ότι οι δισκογραφικές έχουν πρόβλημα από την πειρατεία. Όχι μόνο τουλάχιστον.


Δεν ξέρω πως εννοείς ότι στην Σουηδία δεν μπορείς να κατεβάσεις τραγούδια. Και φυσικά μπορείς. Από το iTunes και νόμιμα. Ακόμα και παράνομα μπορείς, αρκεί να ψαχτείς. Τρόποι υπάρχουν. Και στις δύο περιπτώσεις χαμένες είναι οι δισκογραφικές. Το παιχνίδι άλλαξε, οι δισκογραφικές κοιμόντουσαν, κέρδισαν οι πειρατές και η Apple.


Κάτι αντίστοιχο θεωρώ πως θα συμβεί και με το η.τ. Θα καταλήξουμε με τις καπνοβιομηχανίες και κλαίνε ότι τους φάγαν το μπιφτέκι, με τους "νομοταγείς" να προμηθεύονται το εγκεκριμένο η.τ. τους από την όποια τότε "Apple" του η.τ., και τους "πειρατές" να ψωνίζουν drippers από Κίνα και να κάνουν DIY υγρά.


Όσο για τα συμφέροντα των κρατών, εν μέρει συμφωνώ με αυτά που λες αλλά το γεγονός πως 20 χρόνια μετά ακόμα υπάρχει πειρατεία σε μουσική, ταινίες και οτιδήποτε ψηφιακό από την οποία χάνουν χρήματα ένα σωρό εταιρίες και κράτη, μου λέει πολλά για το τι θα επικρατήσει στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:23 »
Η προσωπική μου αίσθηση είναι πως πλέον ο ρυθμός εξάπλωσης του η.τ. είναι γεωμετρικός και η κεκτημένη ταχύτητα πολύ μεγάλη ήδη.


Οι καπνοβιομηχανίες μέχρι σήμερα μου θυμίζουν την πορεία των δισκογραφικών σχεδόν ταυτόσημα. Επαναπαυμένες στην κυριαρχία τους που θεωρούσαν δεδομένη άργησαν να καταλάβουν τι παίζει και η μπάλα τους προσπέρασε. Προς το παρόν προσπαθούν με σπασμωδικές κινήσεις να φέρουν τα πράγματα εκεί που τα ήξεραν, αλλά είναι αργά πια.


Τα πρωτοσέλιδα τύπου "το ηλεκτρικό τσιγάρο προκαλεί έτσι και έτσι" μου θυμίζουν ακριβώς αυτό:


(Image removed from quote.)


το οποίο είναι σαν να βλέπεις μια δισκογραφική να κρατάει μούτρα, να κλοτσάει το πόδι και να λέει "μου φάγαν το μπιφτέκι μου" και όπως δεν κατάφερε σχεδόν τίποτα για τις αυτούς και το ίδιο θα κάνει για τις καπνοβιομηχανίες.


Σίγουρα για κάποιο καιρό θα προσπαθήσουν να μας κάνουν την ζωή δύσκολη, αλλά δεν πιστεύω πως μακροπρόθεσμα θα καταφέρουν πολλά. Πόσο μάλλον όταν κανένα κομμάτι του η.τ. δεν είναι εξειδικευμένο. Vg, pg, αρώματα, mods, μπαταρίες, ακόμα και η νικοτίνη είναι προιόντα δανεισμένα από άλλες βιομηχανίες που δεν γίνεται να απαγορευτούν. Ίσως με την νικοτίνη να καταφέρουν κάποιο έλεγχο αλλά και εκεί υπάρχουν λύσεις.


Σε γενικές γραμμές, too little, too late. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μπουν στο παιχνίδι και να φάνε όση από την πίτα μπορούν όπως είπαν και οι από πάνω, αλλά πλέον δεν πιστεύω πως θα καταφέρουν να κρατήσουν την πίτα στα μεγέθη που ήξεραν.

Πολύ καλός παραλληλισμός πραγματικά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:29 »
Τα υγρά αναπλήρωσης είναι για το ΗΤ ότι οι υπότιτλοι για τις ταινίες....
Σκεφτείτε οτι έχετε τη δυνατότητα να κατεβάζετε ταινίες αλλά δεν υπάρχουν site με Ελληνικούς υπότιτλους....
Κάπως έτσι λοιπόν θεωρώ οτι θα μπορούσαν να βγάλουν το όποιο κέρδος είτε φορολογικά είτε με αυστηρότερους ελέγχους και περίπλοκες αδειοδοτήσεις...!
Μυρίζει χρήμα το ΗΤ και οι εκάστοτε Κυβερνήσεις και βιομηχανίες σίγουρα δεν θα μείνουν αμέτοχες..
Είδομεν..  :)

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:30 »
Ακριβώς επειδή το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω το κτ έχει ήδη χάσει την μάχη και σύντομα θα χάσει και τον πόλεμο.
  Κάθε προσπάθεια ενοχοποίησης του ατμίσματος θα σκοντάφτει πάντα στην σύγκριση με το κτ.
Εκεί όλες μα όλες οι "μελέτες" σφυρίζουν αδιάφορα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110587 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159799 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515309 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303246 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530752 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801608 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11052 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40988 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet