vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Vaporesso Target Tank

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Vaporesso Target Tank
« στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 16:57 »
Σημερα μου ηρθε ο Vaporesso Target Tank απο διαγωνισμο εδω στο forum.


Ο ατμοποιητης σταλθηκε απο την www.heavengifts.com απο την Κίνα με DHL και σε 2 ημερες  :o  ηρθε! (8/12 αποστολη, 10/12 παραλαβη  :thumpup: )




Θα ξεκινησω με το κουτι. Απλο κουτακι, αλλα προσεγμενο. Σου δινει την αισθηση οτι μεσα εχει κατι αξιας, οχι καποιον κλωνο. Ειναι προστατευμενο με 2 αυτοκολλητα της εταιριας
τα οποια εχουν ενα V απο ατμιζει επανω.
















---------------------------------------------------------------------------------------------








Μεσα στο κουτι θα βρουμε οτι γραφει και απο πισω.


  • Το τανκ με την Ni200 ηδη εγκατεστημενη
  • Μια cCELL με kanthal 0.9Ω
  • Ενα εξτρα πυρεξ τζαμι
  • Ενα drip tip (απο πισω γραφει εξτρα, αλλα δεν εχει, ενα ειναι μεσα) το οποιο ειναι πλαστικο.
  • 2 O-rings (εμενα ειχε 3)
  • Και τις οδηγιες











---------------------------------------------------------------------------------------------








Στην επομενη φωτογραφια βλεπουμε τον ατμοποιητη, ο οποιος εχει αναγλυφο το VAPORESSO και οχι τυπωμενο, οπως σε πολλους αλλους ατμοποιητες. Διπλα, ειναι η αντισταση Ni200
η οποια αν δειτε, μοιαζει αρκετα με τις αντιστασεις για Triton, Atlantis 2, κλπ.















---------------------------------------------------------------------------------------------








Μια συγκριση του υψους σε σχεση με, απο αριστερα:
Triton, Bellus, Target Tank, Subtank mini, TFV4 mini















---------------------------------------------------------------------------------------------








Ο ατμοποιητης λυμενος. Δεν εχει κατι το καινουριο. Ενας κλασικος ατμοποιητης. Αυτο δεν ειναι κακο, ισα ισα. Κατι που δουλευει σιγουρα, γιατι να το αλλαξουμε αλλωστε; Η εταιρια αυτο
που παρουσιαζει σαν καινοτομο εινα οι κεφαλες, οχι το τανκ!


















---------------------------------------------------------------------------------------------








Εδω βλεπουμε το εσωτερικο των κεφαλων. Αυτο το ασπρο που βλεπετε στο κεντρο ειναι το κεραμικο. Πραγματικα, μην το φοβαστε. Επειδη η γιαγια μου ηταν κεραμιστρια, εχω αρκετη
εμπειρια με τον πηλο. Για να ψησει, τα εβαζε σε ειδικο φουρνο, στους 1050 με 1200C. Οποτε οι θερμοκρασιες που ζηταμε εμεις, πατωντας το κουμπι και ζεσταινοντας την αντισταση
ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες. Πολυ ομως! Ο πηλος για να λιωσει, πρεπει να πιασει θερμοκρασιες πανω απο 1300C και για πολυ ωρα.
Η κατασκευη των κεφαλων ειναι ως εξης:


Στο εξωτερικο περιβλημα εχει βαμβακι, το οποιο αγκαλιαζει τον κεραμικο κυλινδρο που βλεπουμε στην φωτογραφια. Το βαμβακι ειναι εκει για να βρεχει τον κεραμικο κυλινδρο και για να μην εχουμε διαρροες. Μεσα στον κεραμικο κυλινδρο, ειναι η αντισταση. Οποτε αυτο που ζεστενεται ειναι το κεραμικο. Η αντισταση δεν εχει επαφη με το βαμβακι. Οποτε, θεωρητικα, δεν εχουμε και dry hits.


Το eVIC, διαβαζει την αντισταση ακριβως στα 0.9Ω!















---------------------------------------------------------------------------------------------








Εδω ειναι οι 2 κεφαλες πλάι πλάι. Η πορτοκαλι ειναι η Kanthal και η μπλε ειναι η Ni200. H kanthal ειναι απο 20W εως 35W.















---------------------------------------------------------------------------------------------








Εδω, διπλα σε μια κεφαλη 0.4Ω απο τον Triton. Σχεδον ιδιες. Ελαχιστα πιο ψηλη η cCELL αλλα αν παρατηρησετε, τα σπειρωματα ειναι ιδια. Επισης, η βαση ειναι λιγο πιο ψηλη στην cCELL.


Ενημερωση* Οι κεφαλη cCELL χωραει κανονικα σε Triton.















---------------------------------------------------------------------------------------------








Και τελος, εδω ειναι πανω στο eVIC VTC mini (δυστυχως δεν μου στειλανε και το Target mod  :tongue_smilie: ) Ειναι λιγο καπως γιατι μου στειλανε το ασπρο, αλλα δεν εχω παραπονο.
Το κερδισα, δεν το αγορασα! Βιδωνει πολυ καλα και στεκετε μια χαρα. Κανενα προβλημα το σπειρωμα του πολου 510.















---------------------------------------------------------------------------------------------





Μεχρι τωρα η εμεπειρια καλη. Το τανκ, καλο σε ποιοτητα κατασκευης. Το βαψιμο ισως ομως να μην ειναι και τοσο. Το βλεπω να ξεβλουδιζει ευκολα, μιας και η μπογια ειναι ματ, πραγμα
που κανει πιο ευαισθητη την βαφη.
Επισης, ειναι αρκετα αερατο. Οτι πρεπει για πνευμονικες. Δεν ειναι τοσο αερατο οσο ο TFV4 ή ο Triton αλλα σιγουρα δεν κουραζει στις πνευμονικες. Για τσιγαρισιες θα ελεγα δεν κανει.
Εκτος και αν σας αρεσουν οι πολυ αερατες τσιγαρισιες. Για να γινει αυτο βεβαια, πρεπει να κλεισουν οι εισαγωγες αερα στο ελαχιστο (να χωραει καρφιτσα).

Το πλαστικο drip tip για μενα απαραδεκτο. Σε μερικους ισως να αρεσει, αλλα εμενα προσωπικα καθολου! Αλλα μικρο το κακο. Τοσα drip tip εχουμε ολοι εξ αλλου!

Η κεφαλες, πολυ καλες (οι Kanthal)! Βεβαια, στα 20W δεν βγαζει σχεδον τιποτα και στα 40W αρχιζεις να νιωθεις οτι ζοριζεται. Εγω το εχω στα 28W και με ικανοποιει πληρως!
Πολυ ωραια γευση, μπολικος ατμος, καθολου καμμενο, καθολου μπουρμπουληθρες, καθολου διαρροες. Ουτε καν βρεξιμο δεν θελουν. Βιδωνεις, αφηνεις 1-2 λετπα και ξεκινας! Και αυτο με 100% VG (10% αραιωση με WFI). Το μονο ισως, οση ωρα γραφω την παρουσιαση, εχει καταπιει τα 2/3 του τανκ. Αλλα ειναι 1ο τανκ, οποτε ισως να στρωσει στο 2ο 3ο τανκ.

Για τα λεφτα που ζηταει η heaven gifts, τα οποια ειναι 35€, πιστευω οτι ειναι μια τιμια αγορα. Αν σκεφτει κανεις και οτι, θωρητικα, οι κεφαλες κρατανε αρκετα παραπανω.
Οι κεφαλες απο την αλλη, οι 5 εχουν 17€. 3,4€ η μια. Αν κρατανε το διπλασιο απ οτι οι συμβατικες κεφαλες, τοτε θα ελεγα οτι ειναι αρκετα συμφερουσες. Αυτο ομως θα το μαθουμε σε λιγο καιρο με την χρηση.




Το τανκ ειναι διαθεσιμο εδω:


http://www.heavengifts.com/Vaporesso-TARGET-2-Ceramic-cCELL-Tank-3.5ml.html




και οι αντιστασεις εδω:


http://www.heavengifts.com/Vaporesso-Ceramic-cCELL-Replacement-Coil.html












Οποτε στα θετικα εχουμε:


+ Κλασικη κατασκευη τανκ
+ Νεες κεφαλες, οι οποιες ειναι αρκετα καλυτερες απο τις απλες
+ Καλη συσκευασια
+ Ανταλλακτικα για οτιδηποτε μπορει να χαλασει
+ Εξτρα κεφαλη Ni200
+ Καλη τροφοδοσια αερα
+ Καλη τροφοδοσια αντιστασης
+ Καθολου διαρροες
+ Καλη γευση
+ Μπολικος ατμος
+ Ολα τα σπειρωματα ειναι καλα
+ Οι κεφαλες κανουν σιγουρα σε Triton




Στα αρνητικα εχουμε:


- Η βαφη του τανκ
- Η καταναλωση
- Το πλαστικο drip tip




Οτι αλλο προκυψει, θα το προσθεσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2015, 00:12 από Shadowjump »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:37 »
Στη φωτο με τις 2 κεφαλές έχεις γράψει ανάποδα τα χρώματα. Διόρθωσε  :D

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 21:48 »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι ηλίθιο και δυστυχώς θα το ρωτήσω στα σοβαρά.
Έχει καμία σχέση η Vaporesso με τη Nespresso; Εκτός από τη γραματοσειρά μοιάζει και το λογότυπο

(Παφ) - Εεεε. Μη βαράτε

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 22:09 »
ευτυχως βρεθηκε ο
Shadowjump
και εκανε την παρουσιαση γιατι απο μενα φωτο γιοκ :-[       

ειμαι και εγω κατοχος του ατμοποιητη και η γνωμη μου ειναι ακριβως η ιδια
το δουλευω με την 0.9ohm και εχω να πω οτι δεν το περιμενα να βγαλει τοσο γευση
υγρο 50-50 watt πανω απο 20 και δεν προβληματιστικε καθολου κανενα υχνος υποτροφοδοσιας ποτε καμενο ποτε στεγνο και στις απανωτες πνευμονικες παει ...τρενο
ααα κατι που δεν αναφερθηκε ποτε υγρασια στο κατω μερος του drip tip
η αντισταση δεν δειχνει να......κουραζετε με το περασμα των ημερων,15ml εως τωρα και λες και ειναι καινουργια
μεχρι τωρα πολυ καλη επιλογη για καποιον που του αρεσουν οι πνευμονικες
μαλλον οι κεραμικες αντιστασεις δειχνουν το μελλον αλλα ας μην βιαστουμε να το πουμε αυτο...θα τα πουμε στο μελλον να δουμε ποσο κρατανε και ο φοβος μου το κεραμικο αν κρατησει την συνοχητου




Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 00:15 »
Οπως τα λες aenaos. Αυτο με την υγρασια βεβαια δεν το ξερω, γιατι εβγαλα την κεφαλη και την εβαλα σε εναν Triton και πλεον την κανω εκει  :tongue_smilie:


Επισης, η Ni200 δεν μου αρεσε και τοσο. Βεβαια μπορει να φταιει το VTC, οποτε οταν ερθει το realeaux θα της κανω αλλη μια δοκιμη.


Α!! Παρατηρησα, οταν βαλεις την κεφαλη σε Τριτον, μαλλον επειδη ειναι λιγο πιο ψηλη, την συμπιεζει. Γιατι οταν πηγα να την βαλω πισω στον Target, ειχε διαρροη απο την πανω μερια της κεφαλης.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 02:06 »
Λοιπον. Μολις τελειωσα το 4ο τανκ (~14ml). Η γευση και ο ατμος πραγματικα σαν να ειναι πρωτη μερα. Συνεχιζω ακαθεκτος!

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 23:03 »
καλα αυτη η αντισταση δε λεει να χαλασει ...μιλαω για την 0.9ohm kanthal
ουτε δειγμα κουρασης ουτε τιποτα μετα απο 30-35 μλ
εμενα μου εχει φυγει το τσερβελο με τις πνευμονικες........... :baby: πως τα καταφερνετε? μπραβο

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 01:35 »
Και review από τον Busardo...



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Χτες το βράδυ είδα το review του Busardo και σήμερα το δοκίμασα στο easyvape στο Χαλάνδρι. Και μάλιστα πλάι-πλάι με έναν KF4 ενός φίλου που είχε μέσα το ίδιο υγρό. Το cCell (kanthal, 0,9) εξαιρετικό σε γεύση, παραγωγή ατμού, χτύπημα. Όπως και ο kayfun άλλωστε. Είναι το cCell αντίστοιχο του kayfun; Είναι διαφορετικό αλλά εξαιρετικό κι αυτό - όπως ακριβώς τα είπε ο Busardo. Σημαντικό πλεονέκτημα της αντίστασης αυτής πάντως είναι πως είναι συμβατή με διάφορους ατμοποιητές που πολλοί ήδη έχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2015, 22:50 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 04:48 »
Ε, βεβαια πιστευω η cCELL ειναι για πνευμονικες. Οχι για τσιγαρισιες. Εγω την βρισκω αρκετα αερατη για τσιγαρισια.

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 08:31 »
Δεν τον εχω δει απο κοντα , αλα ειμαι σιγουρος οτι δινει υπεροχη και ακορεστη γευση....
Παιδια για να τον δοκιμασει καποιος , μονο στο μαγαζι στο χαλανδρι , υπαρχει καπου αλλου...?
Εχω ναφτιλο μινι , λετε να βιδωνει η κεραμικη κεφαλη , πανω στη βαση του ναφτιλακου...?

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 08:43 »
βαζει υποψηφιοτητα για αγορα παντως.. και κυριως για τις κεραμικες κεφαλες, αν ταιριαξουν και με τον μελλο μου οι κεφαλες του ( βλεπωντας την kanthal θεωρω οτι ταιριαζει) θα ειναι ακομα καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 13:18 »
Δεν τον εχω δει απο κοντα , αλα ειμαι σιγουρος οτι δινει υπεροχη και ακορεστη γευση....
Παιδια για να τον δοκιμασει καποιος , μονο στο μαγαζι στο χαλανδρι , υπαρχει καπου αλλου...?
Εχω ναφτιλο μινι , λετε να βιδωνει η κεραμικη κεφαλη , πανω στη βαση του ναφτιλακου...?
Atlantis & Triton από όσο ξέρω είναι συμβατοί. Πιο οικονομική λύση ο atlantis

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 18:36 »
Εγω θα ελεγα Triton για να γεμιζεις απο πανω. Πιο βολικο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος redfantomas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • υγεια κ@υλα κι επανασταση!!!
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 21:02 »
μεγαλη ευχερια το ανω γεμισμα . και η οικονομικη διαφορα μεταξυ των 2 ειναι πολυ μικρη, παντως προς το παρων κεφαλες δν εχω δει διαθεσιμες στα καταστηματα που τον πουλανε

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Target Tank
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 21, 2015, 09:12 »
Παιδια κανενα καταστημα αθηνα για δικιμη του συγκεκριμενου ...
Σιγουρα θα ειναι αερατη η τζουρα..εκτος και αν κλεισεις οπες..κλπ.
Δεν ξερω αν ειναι σωστο , μιας και ο ατμοποιητης ειναι καθαρα για πνευμονικες τζουρες , και αρκετα ντουμανια και καταναλωση...υποθετω .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475534 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 882 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1464 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520000 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap