vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Provari Radius

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Provari Radius
« στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 10:34 »
Με τα provari είχα μακρά και καλή "συνεργασία" (..καθότι άψογο σε αυτά που "υποσχόταν") και ο μόνος λόγος που την διέκοψα, ήταν η ευχρησία και το μέγεθος των "κουτιών".
 
 ..αυτό όμως ανήκει στο παρελθόν ..καθώς η provape αποφάσισε να "μου" κάνει την χάρη και να βγάλει ένα πανέμορφο "κουτάκι" ...το οποίο επιτέλους είναι στα χέρια μου!!
 
 Τα χαρακτηριστικά του είναι ήδη γνωστά, αλλά καλό είναι να τα βάλω και εδώ.
 
 ..έχουμε και λέμε λοιπόν:
 
Τεχνικά χαρακτηριστικά:
 
 
  • Υλικά: Ανοξείδωτο ατσάλι και υψηλής ποιότητας πολυκαρβονικό (..σε διάφορα χρώματα)
  • Μεταβλητή ισχύς από 3 ως 40 watt (σε βήμα των 0,2)
  • Minimum resistance: 0,3 Ω (με περιορισμό 9,5Α)
  • Μπαταρία: 1 x 18650 (περιλαμβάνεται στην συσκευασία)
  • Δυνατότητα για αλλαγή μπαταρίας χωρίς χρήση εργαλείων.
  • Αυτορυθμιζόμενος κεντρικός πόλος.
  • Διάφορες προστασίες (υπερθέρμανση, ανάποδη μπαταρία, υπερβολικά αμπέρ κλπ)
  • Δυνατότητα αποθήκευσης διαφορετικών ρυθμίσεων (5 θέσεις)
  • Δυνατότητα αναβάθμισης μέσω pc
  • 1 χρόνος εγγύηση
  • Διαστάσεις (σε εκατοστά): 8,64 x 4,32 x 2,54  (Y x Π x B)
................

..ώρα για τις πρώτες εντυπώσεις..

..ε, λοιπόν το διάβαζα στα site του εξωτερικού (..και ενώ ήθελα να ισχύει), ειλικρινά δεν το περίμενα (..τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό)!!

Και όμως!! ..έχω πάθει πλάκα!!

..αυτό το μαραφέτι ατμίζει βελούδινα (..ειλικρινά ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει)!!!

..έβαζα και ενάλλασα τον ίδιο ατμοποιητή (είτε τον v4, είτε τον SQuape), μία στο radius και μία στο reuleaux dna200 και η αίσθηση ότι η ζυγαριά έγερνε υπέρ του πρώτου ..επιβεβαιωνόταν!!

Για εμένα, αξίζει τα λεφτά του ..και με το παραπάνω.

{..τώρα έχω μπεί στο δίλημα ..αν θα κρατήσω το reuleaux ...η αν θα το δώσω για να πάρω άλλο ένα radius!! (..για να μην βγάζω και την μπαταρία βρε παιδί μου!!!)}.

Υ.Γ. ..μόνο του μειονέκτημα (;; ..είναι άραγε) , η έλειψη δυνατότητας ελέγχου θερμοκρασίας {..but who cares ...not me!!}.


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 10:41 »
Καλοάτμιστο.
Εγώ πάντως στη θέση σου θα τα κράταγα και τα 2. Το ένα είναι η αιχμή στην τεχνολογία πλακετών και το άλλο είναι μια σταθερή αξία και πλέον με δυνατότητα αναβάθμισης.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:08 »
Από αισθητικής άποψης(της δικής μου) πάντως, το δεξί στη φωτό, είναι μακράν ανώτερο.
Για τα ρεύματα δεν έχω αμφιβολία, ούτε για το ένα, ούτε για το άλλο.
Για το "πακέτο" τώρα, άστο, και το ένα και το άλλο. Όταν έρθει η ανάπτυξη τα ξαναβλέπουμε το θέμα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 13:30 »
Καλοάτμιστο και μακάρι η αντοχή του στο χρόνο να βγάλει ασπροπρόσωπους τους προγόνους του!

Όσον αφορά τη φωτό, ή το Wismec είναι μικρό, ή το PRadius πιο μεγάλο από ότι φανταζόμουν!

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 13:48 »
@ Σε ευχαριστώ Τρύφωνα.

..πιστεύω έτσι να φαίνονται καλύτερα οι διαστάσεις τους
{..και το Wismec, όντως είναι μικρό για αυτό που είναι}






Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 13:51 »
Τώρα θα ανάψω φωτιές το ξέρω, αλλά θα συνεχίσω...
Ναι συμφωνώ ότι είναι ένα από τα πιο όμορφα (κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο) της αγοράς. Ναι η αισθητική, το φινίρισμα, η εργονομία και η αίσθηση που αφήνει είναι κορυφαία. Ναι τα ρεύματα που δίνει είναι όσο πιο σταθερά και ακριβή γίνεται. Ναι η εταιρεία έχει αποδείξει την αντοχή των προϊόντων της στο χρόνο.
Αλλά... τόσα χρήματα;! Για μια συσκευή που στο κάτω κάτω σου δίνει μόνο 40W χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας; Με λιγότερα χρήματα παίρνεις dna200 συσκευή με το ίδιο σταθερά ρεύματα και ακρίβεια, έλεγχο θερμοκρασίας (που και αυτός δουλεύει όσο καλύτερα μπορεί μια συσκεή να δουλέψει) και παρόμοιας αισθητικής και ποιότητας (απόδειξη το rouleaux που έχεις).
Προσωπικά πιστεύω πως είναι η ιδανική συσκεή για κάποιον που δεν του αρέσει καθόλου το άτμισμα με έλεγχο θερμοκρασίας και έχει καταλήξει σταθερά σε VW. Εκεί ναι, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο. Για τους υπόλοιπους όμως και για τα χαρακτηριστικά της συσκευής... είναι πολλά τα λεφτά Άρη!

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 13:55 »
Πάρα πολύ ωραίο και χαίρομαι με αυτά που ακούω ως προς την λειτουργία του από άνθρωπο του φόρουμ.
Κρατήθηκα και δεν ενεδωσα στο Wismec αναμένοντας το προβατάκι αν και με τρώει η τσέπη μου. ..

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 14:00 »
Tasman, δεν ανάβεις φωτιές αλλά το θέμα που θίγεις συζητήθηκε τόσο μα τόσο πολύ στη προ-Επισκόπηση...πάλι;

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 14:16 »
Δεν το είχα πάρει χαμπάρι... πάω να δω.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 14:45 »
Μήπως να μου τα έστελνες για καμιά βδομαδούλα να τραβήξω δικές μου φωτο? :tongue_smilie:
Πέρα απ' την πλάκα πάντως, αν προσέξεις στην πρώτη φωτό, με τις γραμμές της φρουτιέρας από πίσω για μέτρο, το radius φαίνεται πιο κοντό κι επειδή δεν το έχω δει από κοντά με μπέρδεψε. Με το άλλο έχω τραβήξει και 5-6 τζούρες και είναι πράγματι μικρό ή να το πω αλλιώς, κρύβει εύκολα τον όγκο του :yes:

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:03 »
Καλοατμιστα φιλε!! Και τα δυο...

Και εγω είμαι της αποψης ότι αφου τα εχεις, τα κρατάς και καλύπτεις ολες τις πτυχές του χομπι μας!!

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:20 »
η ρυθμιση του ρευματος ειναι και σε volts ή μονο σε watts;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:45 »
Καλοάτμιστα! Κράτα και τα δύο να τα χαίρεσαι και να σου δίνει το ένα ότι δεν μπορεί το άλλο.
 :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:51 »
η ρυθμιση του ρευματος ειναι και σε volts ή μονο σε watts;

Μάκη, λίγο που το έψαξα τώρα, δεν βρήκα να έχει ρύθμιση volt.

Πάντως είναι πολύ ποιό όμορφο, από ότι η φωτογραφία το αποτυπώνει (..αδικείται).
..το grip του δε, η φορητότητα και το βάρος ...σε πολύ αρεστά (..κατ'εμέ) επίπεδα.

..αναμένω από Δευτέρα που θα φθάσει στα χέρια και άλλων συνατμιστών (..Χρήστο για ποιόν χτυπάει το καμπανάκι),  αλλά και από άλλους που τυχών το πάρουν νωρίτερα ..γνώμες και απόψεις..

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Provari Radius
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 15:52 »
Σκέψεις...

Διαβάζω, και πλέον γνωρίζω (παίζεται αυτό όπως θα δούμε παρακάτω) πως το Wismec (που έχω) δίνει συνεχές ρεύμα. Και πράγματι, σε σχέση με ό,τι άλλο είχα ατμίσει, είναι μίλια ψηλότερα.

Διαβάζω και εδώ από τον φίλο και συνατμιστή Varaderum πως το Radius έχει βελούδινο άτμισμα (που προφανώς, τον πιστεύω),
και δίνει και αυτό συνεχές ρεύμα.

Βρε παιδιά, τι παίζει τελικά;

Σκέψη για πειραματισμό: Σε στήσιμο με χοντρό σύρμα, οι διαφορές στην αίσθηση μεταξύ των δύο μήπως αμβλύνονται σε σχέση με στήσιμο με λεπτό;
Το λεπτό σύρμα αρπάζει και σβήνει πιο γρήγορα, οπότε τυχόν αστάθεια στο ρεύμα, θα την δείξει πιο έντονα απ' ότι στο χοντρό που έχει μεγαλύτερη θερμική αδράνεια (δεν γνωρίζω αν λέγεται έτσι). Σωστά ως εδώ;

Οπότε, η σκέψη μου πάει κάπου αλλού.
Μήπως παίζουν και άλλες παράμετροι στο ρεύμα που φτάνει στην αντίσταση μας, και είναι εκείνες που καθορίζουν την ...βελουδινότητα; !!!

Οπως παλιά με τα στερεοφωνικά συστήματα που κοιτάγαμε μονάχα "αρμονική παραμόρφωση" στους ενισχυτές, μαγνητοκασσετόφωνα κλπ,
για να ανακαλύψουμε πως τελικά, σημαντικότερος παράγοντας ήταν ένας άλλος τύπος παραμόρφωσης (ΤΙΜ) που, ας μην επεκταθώ, καταλάβαμε όλοι τι θέλω να πω.
Α, και αποδείχθηκε πως η αρμονική τελικά μπορεί να λέγεται παραμόρφωση τού ήχου, αλλά ..γλυκιά παραμόρφωση! (μηχανήματα με λυχνίες). Κάτι σαν τη γυναίκα που καλλωπίζεται διακριτικά.

Γιατί φίλοι μου, σκέφτομαι και το άλλο: Αν η αιτία για την τραχύτητα στη γεύση είναι τα παλμικά ρεύματα, πόσο κοστίζει ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής να μπει παράλληλα με την αντίσταση μας, κάνοντας το εντελώς σταθερό; (απλοϊκά το λέω, η ηλεκτρονική έχει τη λύση για όλα όταν θέλει).

Η κάτι σκόπιμα κρύβεται για ακόμα μια φορά;

Ο πρώτος προβληματισμός ήρθε από τον φίλο στο θέμα με το Wismec, που ανάφερε πως είχε καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα σε σχέση με μηχανικό mod, που το ρεύμα του δεν υπόκειται σε καμία επεξεργασία.

Αρα;

Ακόμα μια: Λένε/γράφουν πως το τάδε mod έχει σταθερό ρεύμα.
Πώς γίνεται η μέτρηση; Γίνεται σε όλο το φάσμα τής ισχύος του; Σε όλο το φάσμα των τιμών αντιστάσεων που δέχεται;
Η βρίσκουν π.χ. ότι στα 5W και 1.2Ω δίνει σταθερό, αλλά από τα 7W και πάνω, ή κάτω τού Ω, ο παλμογράφος αρχίζει να χορεύει καρσιλαμά;

Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε το Radius είναι πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε...

Αυτά τα ολίγα! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2015, 16:07 από gkon961 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237024 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136030 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084816 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy