vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 8 χρήστες
Alexander20, ZoeM, Βασίλης1966, dkostas, Tazz, Jorge, manoslykos, Doubt

Twitter

Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 18:22 »
Σημερα βγήκε και το πρώτο trailer.


[youtube]zSq9iqal2cA[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος dimag093

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Run Silent , Run Deep
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 18:56 »
Με αφορμή σχόλιο χρήστη στο εν λόγω βίντεο , ελπίζω να προβληθεί το ντοκιμαντέρ προτού απαγορευθεί το άτμισμα , όπως λυσσαλέα δρομολογείται  :(

Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 04:04 »
να απαγορευτει το ατμισμα? αυτο ειναι καποιου ειδους πλακα! σχεδον 5 μερες ατμιζω και το λεω με απολυτη αισθηση συνειδησης... το ατμισμα ειναι ενα παιχνιδακι μπροστα στο καπνισμα. ειναι σαν να δινεις στον οργανισμο σου να παιξει με ενα μπαλακι του τεννις. ΑΝΤΙΘΕΤΑ το καπνισμα ειναι σαν να δινεις στον οργανισμο σου να παιζει με μια μπαλα ποδοσφαιρου που πανω της εχει εκατομμυρια αγκαθια τα οποια σε τρυπανε σιγα σιγα και σε δηλητηριαζουν.. Ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος και μπορω να σας πω οτι το η.τ. δεν ειναι εντελως ακινδυνο η αθωο. Αλλα σε σχεση με το κ.τ. ειναι σαν ενα αερακι που σε χτυπαει... Παιδια να εχετε απλα στοχο να φτασετε στην μηδαμινη νικοτινη και μην ακουτε κανεναν.  Σκεφτειτε οτι πριν απο 5 μερες ημουν ακομα δυσπιστος για το αν μπορει ενα η.τ. να αντικαταστησει το κ.τ....  Εδω και 5 μερες ειμαι εκπληκτος.... Και ακομα νομιζω δεν ειδα τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 04:27 »
Πάν μέτρον άριστον!
Κάτι ηξεραν οι αρχαίοι.
Ενα ποτήρι κόκκινο κρασί καθημερινά κάνει απίστευτα καλό στην καρδιά.
Ενα μπουκάλι κρασί καθημερινά θα σου δημιουργήσει σίγουρα προβλήματα παρά θα σου κάνει καλό.,
Ετσι ειναι και με το η.τ. Αμα κάνεις 4-5 ml την ημερα δεν τρεχει και τιποτα.Αμα κανεις 15 θα εχεις θεμα.Ενα τσιγάρο κανονικό την ημερα δεν ειναι μεγάλη υπόθεση. 2ή 3 πακέτα όμως εχεις υπογράψει καταδίκη.
Ετσι ειναι.Ξεκινησαμε με μπαταριες των 500 mah και φτασαμε να ατμιζουμε 70 80 και 100 watt ...Οσο καλύτερο και να ειναι το η.τ έ δέν μπορεί να αντικαταστησει σε τιποτα τον αέρα τον κοπανιστό.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 11, 2016, 10:33 »
Παγκοσμια πρεμιερα σημερα στη Νεα Ζηλανδια για το ντοκυμαντερ "A billion lives". :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 11, 2016, 11:07 »
Πάν μέτρον άριστον!
Κάτι ηξεραν οι αρχαίοι.
Ενα ποτήρι κόκκινο κρασί καθημερινά κάνει απίστευτα καλό στην καρδιά.
Ενα μπουκάλι κρασί καθημερινά θα σου δημιουργήσει σίγουρα προβλήματα παρά θα σου κάνει καλό.,
Ετσι ειναι και με το η.τ. Αμα κάνεις 4-5 ml την ημερα δεν τρεχει και τιποτα.Αμα κανεις 15 θα εχεις θεμα.Ενα τσιγάρο κανονικό την ημερα δεν ειναι μεγάλη υπόθεση. 2ή 3 πακέτα όμως εχεις υπογράψει καταδίκη.
Ετσι ειναι.Ξεκινησαμε με μπαταριες των 500 mah και φτασαμε να ατμιζουμε 70 80 και 100 watt ...Οσο καλύτερο και να ειναι το η.τ έ δέν μπορεί να αντικαταστησει σε τιποτα τον αέρα τον κοπανιστό.

Τι είπες τώρα ρε φίλε και δεν το είχα δει τόσο καιρό?
Ένα τσιγάρο την ημέρα δεν είναι μεγάλη υπόθεση??? Πόσους ξέρεις που άρχισαν και έμειναν στο ένα τσιγάρο την ημέρα σε σχέση με αυτούς που μετά από λίγο καιρό πέρασαν πάνω από 1 πακέτο?
Οι μελέτες δείχνουν σημαντικά αυξημένη πιθανότητα ισχαιμικού επεισοδίου και καρκίνου του πνεύμονα ακόμα και σε αυτούς που καπνίζουν 1-4 τσιγάρα ημερησίως.
Τα 70/80/100W που λες, είναι παντελώς άσχετα αν δεν τα συνδέσεις με την αντίσταση την οποία θερμαίνουν. Άνετα σου στήνω αντίσταση που με 10W θα σε πεθάνει, ας μη γενικεύουμε.
θα συμφωνήσω φυσικά με το γεγονός ότι σε όλα θέλει μέτρο αλλά κυρίως θα συμφωνήσω ότι αν θέλεις να μην έχεις καμία συνέπεια στην υγεία σου, μην βάζεις μέσα σου καπνό / ατμό κτλ.
Το να συμπεριφερόμαστε υπό το πρίσμα της λογικής ότι εγώ θέλω να ατμίζω χωρίς καμία μα καμία επίπτωση στην υγεία μου, εγώ το βρίσκω τουλάχιστον αστείο.


Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 11, 2016, 12:46 »
Καπνιζα 7 στριφτα την ημερα και σε οποιον γιατρο το ελεγα μου λεγε "εσυ δεν καπνιζεις κοροιδευεις".
Επισης ξερω πολλους που καπνιζαν 2 πακετα και δεν πεθαναν απο καρκινο του πνευμονα αλλα απο αλλες αιτιες και ξερω ανθρωπους που ειχαν καρκινο και χωρις ουτε ενα τσιγαρο.
Αν εσυ θεωρεις φυσιολογικο τα ντουμανια των 200 βατ κανε τετοια.Αν παλι μπορεις να με "στειλεις"  με μια αντισταση των 10 βατ καντο.Δεν προκειται να δωσω συνεχεια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 12:59 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:13 »
Τι είπες τώρα ρε φίλε και δεν το είχα δει τόσο καιρό?
Ένα τσιγάρο την ημέρα δεν είναι μεγάλη υπόθεση??? Πόσους ξέρεις που άρχισαν και έμειναν στο ένα τσιγάρο την ημέρα σε σχέση με αυτούς που μετά από λίγο καιρό πέρασαν πάνω από 1 πακέτο?
Οι μελέτες δείχνουν σημαντικά αυξημένη πιθανότητα ισχαιμικού επεισοδίου και καρκίνου του πνεύμονα ακόμα και σε αυτούς που καπνίζουν 1-4 τσιγάρα ημερησίως.
Τα 70/80/100W που λες, είναι παντελώς άσχετα αν δεν τα συνδέσεις με την αντίσταση την οποία θερμαίνουν. Άνετα σου στήνω αντίσταση που με 10W θα σε πεθάνει, ας μη γενικεύουμε.
θα συμφωνήσω φυσικά με το γεγονός ότι σε όλα θέλει μέτρο αλλά κυρίως θα συμφωνήσω ότι αν θέλεις να μην έχεις καμία συνέπεια στην υγεία σου, μην βάζεις μέσα σου καπνό / ατμό κτλ.
Το να συμπεριφερόμαστε υπό το πρίσμα της λογικής ότι εγώ θέλω να ατμίζω χωρίς καμία μα καμία επίπτωση στην υγεία μου, εγώ το βρίσκω τουλάχιστον αστείο.
Netpoet η αλήθεια ειναι οτι δεν υπάρχει ουτε μια έρευνα που να αποδεικνύει οτι το κάπνισμα μέχρι 5 τσιγάρα συνδέεται με τον καρκίνο του πνεύμονα. Δεν το παιζω σε καμία περίπτωση υπερασπιστής του κτ ( μακριά απο μας), αλλά στην εκδήλωση της νοσου παιζει ρολο και το ποσοστό της έκθεσης στον παραγοντα κινδύνου.  Δεν ειναι απλα άσπρο/μαυρο (ατμιζω/δεν ατμιζω ή καπνίζω/δεν καπνιζω)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:27 »
Στα πολύ γρήγορα http://tobaccocontrol.bmj.com/content/14/5/315.full
Δεν συμφωνώ με το λίγο ή το περισσότερο σε αποδεδειγμένα επικίνδυνες ουσίες, να κάνω λίγα ναρκωτικα πχ?
Κατά τα άλλα και εγώ τη γνώμη μου λέω, δεν υποχρεώνω κανένα να συμφωνήσει ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 13:33 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:39 »
Διαβάζοντας στα γρήγορα το άρθρο δείξαν ότι οσον αφορά τον κίνδυνο για καρκίνο του πνεύμονα φαίνεται οτι ισχύει μόνο για τις γυναίκες αυτό. Δηλαδή ότι στους άντρες το κάπνισμα 1-4 τσιγάρα την ημέρα δεν συνδέεται με εμφάνιση καρκίνου του πνεύμονα.
Επίσης, η παραπάνω μελέτη είναι προοπτική με έναν έλεγχο του υπο μελέτη πληθυσμού στα μέσα του 70 και άλλον έναν το 2002. Μέσα σε 20-30 χρόνια η συνήθεια του καπνίσματος για αρκετούς δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν ίδια. Το πρόβλημα με τέτοιου είδους μελέτες είναι ότι στο ενδιάμεσο αυτός που ξεκίνησε με 1-4 τσιγάρα το 70 να το γύρισε στα 15-20 τη δεκαετία του 1980, μετά στα 1-4 και πάει λέγοντας. Εννοείται πως έχει να κάνει το ποσοστό της έκθεσης στον κάθε παράγοντα, ακόμα και στα ναρκωτικά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:45 »
Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε, αν κάποιοι θεωρούν ότι με λίγα τσιγάρα, λίγα ναρκωτικά, λίγα δεν ξέρω τι δεν τρέχει τίποτα, είναι δικαίωμα τους.
Απλά βάλε τον εαυτό σου στη θέση ενός γονιού, και πες μου ειλικρινά αν θα έλεγες στα παιδιά σου ότι είναι οκ να κάνουν λίγα ναρκωτικά αφού θα έχουν περιορισμένη έκθεση στον κίνδυνο.
Έχουμε βγει και offtopic μάλλον...

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 11, 2016, 13:57 »
Μα δεν είναι θέμα συμφωνίας. Και οι κάποιοι που λες είναι ερευνητές σαν αυτούς που συνέταξαν το παραπάνω paper που παράθεσες, Είναι θέμα δεδομένων και επιστημονικών αποδείξεων που έχουν καταγραφεί από τους ερευνητές αυτούς και αξιολογηθεί από τους reviewers του καθε περιοδικού που δημοσιεύει το κάθε άρθρο. Ευτυχώς, τυχαίνει να είμαι γονιός και αντίστοιχα δεν θα μπορούσα να πώ στο παιδί μου σε 15-20 χρόνια ότι τι ατμίζεις στα 6 τι στα 250 watt ένα και το αυτό.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το παίζω υπερασπιστής του κτ ούτε καμίας άλλης επιβλαβούς ουσίας, αλλά αν 1 στο εκατομμύριο υπάρχει κάτι βλαβερό στο ητ θα ήταν καλύτερα να έχω εκτεθεί όσο το δυνατόν λιγότερο και ατμίζοντας στα 100 watt καθημερινά και ακατάπαυστα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 11, 2016, 14:25 »
Thenetpoet  κάνεις  και ναρκωτικά....

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 11, 2016, 14:29 »
Εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα 10 ή τα 200 είναι καλά, είπα ότι και τα δύο αν δεν φτιάξεις σωστά την αντίσταση σου μπορούν να σου δώσουν κάκιστο και βλαβερό αποτέλεσμα.
Μίλησε ο φίλος malamadre για "λίγα τσιγάρα" ότι δεν τρέχει και τίποτα και πως οι γιατροί τον καθησύχασαν ότι μπορεί να συνεχίσει όποιος κάνει 4-5 μόνο!! Αφού δεν του είπαν ότι είναι οκ να τα κάνει και σε χώρους με παιδιά, πάλι καλά.
Μιλάμε για μία συνήθεια που για παράδειγμα στην Αγγλία που έχει ισχυρή αντικαπνιστική συνείδηση σκοτώνει 100.000 ανθρώπους ετησίως, ενώ τα "παράνομα" ναρκωτικά περί τους 1.600.
Θα ήθελα να γράψω και για τα "αφορισμένα" 50-100-200-nnn-W γιατί εκεί θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές λαθεμένες αντιλήψεις, αλλά αυτό για άλλο θέμα :)





Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Thenetpoet  κάνεις  και ναρκωτικά....

 :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Το ντοκυμαντερ του Η.Τ. - A Billion Lives
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 11, 2016, 15:05 »
στα πλάισια της ιατρικής χρήσης....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110575 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159795 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515307 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146456 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303244 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530751 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11051 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet