vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε

Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:03 »
fkatsa
Ριξε μια ματια στις προσφορες του GUS. Aξιοπιστα και ομορφα μοντακια.
Εγω εχω το τηλεσκοπικο Warrior
Νitecore ι4 και Lg μπαταριες.


http://www.gearbest.com/batteries/pp_242227.html
http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_105267.html
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=15&products_id=187

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:16 »
Κσι παντα θυμόμαστε να το κλειδώνουμε. Γιατί δεν θα λέμε   :sign_oa: αλλά ψητά. ... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:30 »

Θυμαμαι οτι πιο παλια υπηρχαν κοντρες αναμεσα στους μηχανικαδες και του VVαδες...... ;D
Μανα μου εποχες......!!!!!!!!!!


Η ασφαλεια των μηχανικων , ηταν το ελατηριο που υπηρχε καποτε στα μοντακια.
Σημερα και για χαρη των απωλειων , τα ελατηρια χαθηκαν (εκτος του μοντ που κατασκευαζει ο Craven).
Ασφαλεια πλεον εχουμε απο τις μπαταριες.
Σημερα εχουμε τις μπαταριες να εχουν αναλαβει αυτο τον τομεα .
Και πιο πριν υπηρχαν τετοιου ειδους μπαταριες , αλλα δεν ηταν και τοσο ξεκαθαρα τα πραγματα. 
Πολυ καλο φυσικα το οτι υπαρχει αυτη η εξελιξη στις μπαταριες.  Δικο μας οφελος ειναι.


Ο σεβασμος στις παραμετροποιησεις ολου του συνολου (φορτιστης,μπαταρια,Ωμικη τιμη αντιστασης,μοντακι,ατμοποιητης), ειναι και το κλειδι για ασφαλες , ανετο , απολαυστικο αποτελεσμα.


Δεν υπαρχει κανενας κινδυνος αν τηρείς τα δεδομενα τα οποια θα σου προσφέρουν τα παραπανω.


Το οτι απλα βαζω μπαταρια , ατμοποιητη και ατμιζω , δεν θα πρεπει να το λεμε/γραφουμε με ελαφρότητα.
Απο το να μαθω να στηνω τον ατμ/τη μου ετσι ωστε να εχω  αρεστη αποδοση , μεχρι την ανεση να απολαμβάνω αυτο που κανω/έφτιαξα ,  προδιαθέτει καποια εξοικείωση με το πως θα πρεπει να φτιαξω την αντισταση μου και με ποια μπαταρια θα δουλεψω αυτη την αντισταση.


Οι υπερβολες παντα ειναι υπερβολες και θεωρω οτι γινονται για εντυπωσιασμό και οχι για ουσια. 
Δεν ειναι απαραίτητα κακο αυτο και δε σημαινει οτι το κανει καποιος για να τον δουν οι αλλοι.
Πολλες φορες το κανω και 'γω , οπως νομιζω οι περισσοτεροι ατμιστες ανα τον κοσμο και το κανω για 'μενα. 
Εγω με βλεπω μονο..... :tongue_smilie: 8)
Αλλα απο ενα τετοιο αποτελεσμα , δεν γινεται να υπαρξει απολαυση και ασφαλεια , ΟΤΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΝΤΑΚΙ................. :-[


Καλο αποτελεσμα δεν ειναι μοναχα το μεγαλο ντουμανι.
Καλο αποτελεσμα προσωπικα θεωρω την αβιαστη παραγωγη ατμου , τη γεματη γευση τζουρα , τον απαλο ατμο , τη χαμηλη θερμοκρασια του μοντ (καμια σχεση με τη θερμοκρασια ατμου) , τη θερμοκρασια του ατμου απο την ατμοποιηση και οχι απο το ''τηγάνισμα'' του υγρου.
Ολο αυτο προϋποθέτει γνωση του τι κανω και πως.


Και επιδη εχω ηδη γραψει πολλα και σίγουρα μονο οι μαζοχες διαβαζουν τα δικα μου ποστς , με λιγα λογια... :)) ... , ο καθε χρηστης θα πρεπει να μαθει τη συμπεριφορα του ηλεκτρισμου , αναλογα με το αποτελεσμα που θελει να παρει απο ενα μηχανικο μοντακι.


Αυτο δεν ειναι δυσκολο , αλλα θα πρεπει να ασχοληθει καποιος ωστε να καταλαβει τι κανει και πως.


Κανεις μας δεν ηξερε , αλλα μαθαμε.
Και τα μωρα μαθαινουν........εμεις εχουμε περισσοτερο μυαλο....... ;D .  Ετσι δεν ειναι ;

Αποσυνδεδεμένος morfin

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 24, 2018, 18:25 »
Όσον αφορά την ασφάλεια τη δική μου κυρίως και μετά του εξοπλισμού μου
αν πάρω ένα μηχανικό mod και κουμπώσω πάνω τους ατμο μου που θεωριτικά
ξέρω πως να στήνω μιας και μέχρι στιγμής με το ηλεκτρονικό μου πάνε μια χαρά
και χρησιμοποιώντας καλές μπαταρίες τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω?
Τι θα πρέπει να προσέξω?

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 24, 2018, 18:34 »
Όσο καλά και να ξέρεις να στηνεις τους ατμοποιητές σου πρώτα τους τεσταρεις σε ηλεκτρονικό μοντ.
Πολλά μπορεί να γίνουν και έχεις πρόβλημα.
Μετά παίζει ρόλο το στήσιμο για να μην τρως καμμενο και να μην κουράζεις την μπαταρία

Αποσυνδεδεμένος morfin

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 24, 2018, 18:38 »
Ναι αυτό από το διάβασμα που έχω ρίξει το κατάλαβα  :tongue_smilie: :))
Αν το τεστάρω λοιπόν στο ηλεκτρονικό και οι μπαταρίες 
μου είναι καλές και σωστά τοποθετημένες τι άλλο μπορεί να 
πάει στραβά?
Εννοείται ότι προσέχουμε για υπερθέρμανση και δε κάνουμε συνεχόμενες
τζούρες...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 11:02 »
Αν η αντίστασή σου ΔΕΝ είναι 0,00001 Ωμ
και αν ΔΕΝ κάνεις chain vaping
και αν ΔΕΝ έχεις ρίξει μέσα και τα κλειδιά σου ώστε να βραχυκυκλώσουν τα πάντα
και αν η μπαταρία αντέχει το φορτίο που ζητάς (βάσει της αντίστασης)
τότε, όχι, ΔΕΝ κινδυνεύεις από κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 11:59 »
Αν η αντίσταση μου είναι 0,3 έχω ελέγξει οτι όλα λειτουργούν σωστα με κάποιες τζουρες σε ηλεκτρονικό το chain vaping τι πειράζει ?

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 12:06 »
Εσένα τίποτε.  :D
Απλά ίσως υπερθερμάνεις την μπαταρία.
Αν και πλέον οι σύγχρονες μπαταρίες δεν έχουν πρόβλημα.
Αν ζεσταθεί πολύ θα το καταλάβεις αμέσως, οπότε κόβεις ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 12:06 »
Το chain vaping ζεσταίνει πολύ τη μονή μπαταρία, σε μηχανικό με δύο μπαταρίες είναι καλύτερα τα πράγματα φυσικά. Χαμηλές ωμικότητες (αν και δεν μιλάμε για υπερβολή το 0.3 σε μια vtc5 ) θέλουν πάντα μια προσοχή από μέρους μας. Το να ζεσταίνεται υπερβολικά μια μπαταρία, το λιγότερο κακό που μπορείς να της κάνεις είναι το να μειώσεις τη διάρκεια της "ζωής" της. Το μεγαλύτερο δεν θα κάνει κακό μόνο στη μπαταρία.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 13:17 »
Ε νομίζω μια στοιχειώδη λογική την  έχω  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος dxcr

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 13:46 »
Τα μηχανικα mods ειναι απολυτα ασφαλη οταν χρησιμοποιουμε μπαταριες με αρκετα αμπερ discharge πχ πανω απο 15.Με τζουρες μεχρι 6 δευτερολεπτων και αντιστασεις ανω του 0,6 ειμαστε μια χαρα .Απο εκει και περα αν καποιος κανει chain vaping με αντισταση 0,2ohm με μπαταρια των 10amp discharge τοτε μεγιστοποιει το ρισκο να συμβει οτιδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος morfin

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 13:55 »
Ξεκαθαρίζουν λίγο τα πράγματα. Γιατί από αυτά που άκουγα 
πίστευα ότι θα κάνω καμιά πατάτα και θα σκάσει το Mod στη 
μούρη μου ή θα βάλω φωτιά στο σπίτι μου  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 13:57 »
Να θυμίσω πως όταν βγήκαν τα πρώτα μηχανικά οι μπαταρίες μας δεν είχαν σχέση με τις σημερινές.
Τα δε σύρματα ...
Το πιο χοντρό θεωρούσαμε το 0,25μμ !
Στήναμε silica με σύρματα 0,15 μπορεί και λιγότερο.
Αντιστάσεις 2 Ωμ και πάνω.
Οπότε ίσως σήμερα τα μηχανικά να μην έχουν πλέον θέση στο καθημερινό άτμισμα.
Νοσταλγία ναι, χρηστικότητα αμφίβολη.

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 25, 2018, 13:58 »
 Palasd

με μια αντίσταση στα 0,3Ω και την τάση της μπαταρίας σου έστω στα 3,9 V καταλαβαίνεις ότι θα ζητήσεις 50W έτσι; Όχι και ότι καλύτερο για μηχανικό με μονή μπαταρία, θα την ξελιγώσεις και δε θα σου αντέξει για πολύ με αυτού τους είδους τις παραμέτρους, χώρια η υπερθέρμανση που θα φας (χωρίς πραγματικά κανένα λόγο). Θα σου συνιστούσα μια αντίσταση γύρω στο 1Ω για να σαι ασφαλής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59614 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 450 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy