vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

bellus RTA

Αποσυνδεδεμένος werwiewas

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
bellus RTA
« στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 10:18 »
πρωτοάκουσα γι' αυτόν στο τελευταίο vblog του Bassilis L
είδα το review του mike vapes

έψαχνα για τανκάτο και έκανα περαιτέρω αναζήτηση στο γοογλι

βρήκα αρκετά, μεταξύ των οποίων αυτό το review: http://theohmpage.com/uncategorized/youde-bellus-simply-brilliant-and-brilliantly-simple/

δίσταζα αρχικά γιατί ήθελα deck με 1 coil και όχι με 2,
το bellus σου δίνει όμως την δυνατότητα για στήσιμο σε 1 (με κάποιο αντάπτορα που βάζεις στο 2 - όπως goblin mini)
τον πήρα τελικά χθες γιατί μου την έδωσε
τον σέταρα το βράδι σε 2.5mm διάμετρο με kanthal a1 0.28mm 5 σπείρες - είχα διαρροές κατά το γέμισμα
τον ξανασέταρα μετά από δύο ώρες σε 2mm διάμετρο με kanthal a1 0.28mm 6 σπείρες - δεν είχα-έχω ακόμα διαρροές

παρθένες εντυπώσεις:
θετικά:
1. ο αέρας δεν έρχεται από κάτω αλλά σκάει πάνω στο coil από το πλάι και δεν κάνει μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσει εκεί
2. το deck βγαίνει εύκολα με το τανκ γεμάτο
3. εύκολο στήσιμο (χωρίς την ανάγκη για βαμβακοκομμωτική (ερλπρινς) ή ζόρι στην τοποθέτηση της αντίστασης)
4. γεύση - ναι
5. ντουμάνι - ναι
6. καλά σπειρώματα

αρνητικά:
1. δεν μου αρέσει η ιδέα του αντάπτορα -μέσα στο θάλαμο- από σιλικόνη (που έχει και ένα μικρό κομμάτο λευκό - κεραμικό;)
στην ανάγκη ας ηταν όλοκληρο μεταλλικό ή κεραμικό
2. σαν να είναι λίγο στραβός ο πύργος (μάλλον το γυάλινο κομμάτι δεν είναι καλά κομμένο στα άκρα; - θα το δω)
μετράω με παχύμετρο 45.5mm - 45.25mm από άκρη σε άκρη σε διάφορα σημεία του άτμο πλην ντριπ-τιπ και κονέντορα


p.s. περιμένω, πλέον για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, το review του Bassilis L!
p.s. να με συμπαθάτε για την έλλειψη φωτό - δεν έχω χρόνο

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 17:48 »
 Με ενδιαφέρει και εμένα ο συγκεκριμένος, τον γυροφέρνω απο την πρωτη στιγμη που τον είχα δει γιατι μου αρέσει ο τροπος που φέρνει τον αέρα πάνω στην αντισταση, ειναι σαν ντριπερ και με δυνατοτητα αρκετου αερα. Για τις διαρροες δοκιμασε να τον γεμισεις απο κατω, πριν βιδωσεις το ντεκ.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 17:58 »
Werwiewas.. το υψος του ειναι 6 εκατοστα με το drip ή μόνο ο ατμοποιητής; Και αν ειναι με το drip πόσο υψος έχει μόνος του;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 19:14 »

Μίμη είναι ακριβώς όσο ο subtank Mini αν σε βοηθάει..



Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 19:43 »
Ανοξειδωτο ατσαλι ειναι ο ατμοποιητης? Τιμουλα?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 19:53 »
Από την φωτο βλέπω ότι ειναι 4,5 εκατοστά, καλούτσικα.
Το ενδιαφέρον ειναι ο αγέρας απο το πλάι, τον έχω στα υπόψιν από καιρό, αλλά ειναι με άλλους τρεις στην πασαρέλα μου και δυσκολεύομαι να αποφασίσω.
Αν μπορείτε, κάντε μια σύγκριση σε γευση με κάποιον άλλο που έχετε σας περικαλώ.
Την ευλογία μου να εχεις νέε μου.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 20:02 »
304 ατσάλι πρέπει να είναι και τιμή περίπου στα 40euro στα ελληνικά καταστήματα.
εδώ έχει κι ένα καλό review [youtube]zkbKL8nn8FY[/youtube]


μια ερώτηση στο φίλο που τον αγόρασε, με μονή αντίσταση και με 1 τρύπα ανοιχτή στον αέρα κάνει για τσιγαρίσιες τζούρες?
είναι τουλάχιστον στα επίπεδα της αεράτης του kfl+ ?


παντού διαβάζω καλές κριτικές και ότι δεν έχει διαρροές αρκεί να τοποθετηθεί σωστά το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος werwiewas

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 21:23 »
@GiorgosRab
ευχαριστώ... το ψάχνω ακόμα (μετά το δεύτερο στήσιμο -από χθες βραδι- και με τρία γεμίσματα, δεν έχω ακόμη διαρροές

@GiorgosDS
δείχνει να έχει μεγάλο εύρος ρύθμισης αέρα (δηλ. ναι κάνει)
απο πολύ μικρή -> πολύ μεγάλη

.... θα μου πεις τώρα: τι πα να πεί "δείχνει";
βλέπεις, σε αυτό τον άτμο (περισσότερο από άλλους), η ροή του αέρα εξαρτάται πολύ από την θέση της αντίστασης,
την συνολική διάμετρο της αντίστασης και το μήκος της.
... διάβαζα κάτι συνεφούλιδες πέρα από τον ατλαντικό και παραπονιόταν για μικρή οπή - λίγο αέρα
μα, με κάτι κλάπτον και θηρίες αντιστάσεις πολύ κοντά στο παράθυρο, στην ουσία μπλοκάριζε την ροή η ίδια η αντίσταση!

πειραματίζομαι ακόμη

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 23:50 »
Τον χρησιμοποιω εδω και δυο εβδομαδες.
Θετικα: στησιμο σε μονη αντισταση οπως το θελω, ευκολο γεμισμα και στησιμο, πολυ καθαρη γευση, ντουμανια απο τα 10 βατ που ατμιζω εγω.
Αρνητικο: η υγροποιηση στις τρυπες εξαγωγης.Απο οτι ειδα σε βιντεο ισως να χρειαζεται να στησω με περισσοτερο βαμβακι.
Γενικοτερα μια πολυ καλη επιλογη για εμενα που προτιμω μονες αντιστασεις
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:19 από rodokanator »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:39 »
Με διπλο πως τα παει; Τον πηρα χθες και τον περιμενω.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 13:02 »

Αρνητικο: η υγροποιηση στις τρυπες εξαγωγης.Απο οτι ειδα σε βιντεο ισως να χρειαζεται να στησω με περισσοτερο βαμβακι.



Αν δεν έχει στηθεί καλά το βαμβάκι θα έχεις διαρροές, η υγροποίηση νομίζω θα υπάρχει, στην τρύπα του αέρα του deck έως το δαχτυλίδι, στο κενό αυτό όλο και κάτι θα μαζεύει, ζέστη μέσα . . . κρύο έξω . . . 

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 17:45 »
Να & η πρωτη Ελληνικη παρουσιαση του by: Renos


Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 18:26 »
Σοβαρά αυτό το παλικάρι πως κάνει παρουσίασής? Καταντάει κουραστικός.

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 18:31 »
Μπαίνει στους υποψήφιους επισκευάσιμους για δοκιμή. Είναι καλαίσθητος ........ μμ






Υ.Γ. μια χαρά βρίσκω τις παρουσιάσεις του Ρένου.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: bellus RTA
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 19:02 »
Ωραιος φαινεται. Μαζεμενες διαστασεις, μεγαλη χωρητικοτητα και μεγαλο ατου το γυαλινο τανκ. Νομιζω πως θα ειναι η επομενη αγορα μου.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33656 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13946 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy