vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 5 χρήστες
mathimatikos1966, lagoudakis, tibolaso, treloneritis, manoslykos

Twitter

OVALE elips

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #705 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 13:32 »
Τελικως το προβλημα το ειχε η αντισταση του ατμο,γιαυτο και ειχε κολλησει επανω της το φυτιλακι  :)
Μου τον αλλαξανε στην ovale....επιτελους να φυγει η καρβουνια απο την μυτη μου  :)) χειροτερα και απο το ufs του kir fani  :wall: ηταν

Αποσυνδεδεμένος Jeronimo

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #706 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 17:19 »
γεια σας παιδια... τωρα ειναι σχεδον η 3η μερα με το elips... σημερα στο πρωτο ατμισμα της ημερας παρεα με τον πρωηνο καφε μου φανηκε οτι αντι για το συνιθησμενο αρομα που ατμιζα, ηταν σαν να εβαζα στο στο στομα μου καμενη πριζα τριφασικου ρευματος... ειναι φισιολογικο αυτο??? θελω να πω, μπορει μεσα σε 3 μερες να τα παιξει ο ατμο?? και το κακο δεν ειναι οτι το καταλαβα μονο με τον ενα, αλλα και με τους δυο.... αρχιζω και απογοητευομαι.... :( please help....

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #707 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 17:31 »
Ναι, ειναι φυσιολογικο, αν δεν ατμιζεις σωστα και αν υπαρχει θεμα τροφοδοσιας.

Αμα διαβασεις τις τελευταιες 10 σελιδες, θα σου λυθουν οι αποριες και θα βρεις λυσεις σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Jeronimo

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #708 στις: Δεκεμβρίου 24, 2011, 17:55 »
πιστευω οτι ατμιζα σωστα... προσεχα σε γενικες γραμες να μην τραβαω αποτομα τις "τζουρες" και ουτε σιναχομενα... οσο για την τροφοδοσια αν δεν αδιασει η μπαταρια, η εστω καταλαβω οτι δεν τραβαει κανονικα το μηχανιμα, το εβαζα γιοα φορτιση και σινεχιζα με το αλλο.... Μεχρι και σημερα η τροφοδοσια να εχει γινει 2 φορες.... με τον τροπο που ανεφερα... μηπως να τον βαλω για πρωτη φορα πληντιριο????? ??? ??? ???

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #709 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 00:42 »
Δυστυχώς, από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με το Elips (1.5 μήνας) είναι ότι δεν προτείνεται για μεγάλη και συστηματική χρήση. Η μπαταρία του είναι ένα μεγάλο πρόβλημα αφού πρέπει να το φορτίζεις κάθε τρεις ώρες αλλά και ο ατμοποιητής δεν  πάει πίσω. Ύστερα από χρήση τεσσάρων ημερών αρχίζει και βγάζει καμένη γεύση και θέλει καθάρισμα στην καλύτερη των περιπτώσεων. Επίσης το φιτίλι είναι πολύ λίγο και χρειάζεται αντικατάσταση πολύ συχνά.   

Αποσυνδεδεμένος bill888

  • **
  • 336
  • Φύλο: Άντρας
  • μωλον λαβε
OVALE elips
« Απάντηση #710 στις: Δεκεμβρίου 28, 2011, 23:21 »
Παιδιά εγω το έχω 40 μέρες κ όλα καλα!!!απλά το προσέχω!!!φυσιμα κάθε βραδι κ το τανκ Εξω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2011, 00:35 από bill888 »

Αποσυνδεδεμένος kouladi

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #711 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 15:07 »
θα συμφωνησω μαζι σου minas73 και προσθετω οτι δεν ειναι και dual coil ;),μετα απο 3 μηνες χρηση το .....giant μου εχει ειδη κλεισει το ματι :o :o

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #712 στις: Δεκεμβρίου 29, 2011, 17:57 »
Αυτα του τύπου τις συσκευές τις ονομάζω κοινωνικές διότι δεν νιώθεις άσχημα όταν τις χρησιμοποιείς δημόσια εν αντιθέσει με αυτές τις άλλες (ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε) που τις ονομάζω μοναχικές.  Ξερεις είναι ακόμα κάτι σαν ταμπού, δηλαδή σου αρέσει να το κάνεις χωρίς να σε βλέπουν και να γελάνε  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος martelis

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #713 στις: Ιανουαρίου 02, 2012, 15:32 »
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο minas73 ότι δεν προτείνεται για μεγάλη και συστηματική χρήση...Μετά από 40 μέρες συνύπαρξης με το OVALE elips έχω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την ακριβή του αξία..Μάλλον θα πρέπει να πάω σε κάποια μόντα για να μην ξαναπέσω στο κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος sotis2006

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • "καλυτερα ατμιζε παρα καπνιζε"
    • Τρελά Τατουάζ
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #714 στις: Ιανουαρίου 02, 2012, 23:45 »
Σημερα μετα απο 12 ημερες και πανω που θα εγκατελειπα το κ-λ- davidof (μαυρο 10/10) μου καεικαν και τα δυο μου elips
Τα αγορασα 20/12/11 και σημερα ειναι 2/1/12!κριμα,κριμα,κριμα
(διοτι το προτεινα στην αδελφη μου και μου εδωσε τα 120 ευρω)
θελω ενα η.τσιγαρο να καπνιζω-ατμοιζω τζουρα μακρια και συνεχομενη και δυστηχως το elips μαλλον δεν ειναι αυτο που περιμενα σαν νεος ατμοιστης-παλιος καπνιστης!
Βιαστικα να το αγορασω αλλα ηθελα τοσο πολυ να ξεφυγω απο το davidof που δεν το μετανιωνω ας ειναι
Μονο που ειναι Δευτερα και ειναι τα μαγαζια κλειστα και ξανα ξεκινησα το davidof και ας πικριζει το ατιμο!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #715 στις: Ιανουαρίου 02, 2012, 23:54 »
φιλε  sotis2006 αν ξερεις να κανει παραγγελειες απο εξωτερικο δες εναν κλωνο του elip αλλα αγοραζεις 5 κουτια και καστηζουν γυρο στα 190 ευρω και αν θες στειλε email για να τον ρωτησεις για ατμοποιητες του elip  εγω περιμενω τα πακετα μερα παρα μερα. απο ελλαδα κανουν οι ατμοποιητες γυρο στα 16 ευροωαλλα απο το site αυτο αν θυμαμε καλα γυρο στα 5 ευρω (http://www.rainbowheaventec.com/sdp/1474662/4/pd-6042032/9787739-2354840/E-lips_elips_F6_latest_fashion_flat_tank_e-cigaret.html)στα αξεσουαρ δεν τους εχει τους ατμοποιητες του elip απλα ρωτα τον
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #716 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 01:44 »
.....Συνοψιζοντας........
Μετα απο 20 μερες χρησης αρχισαν τα προβληματα στους ατμοποιητες, με αποτελεσμα να αγορασω αλλους δυο,ωστε να μην μεινω τις μερες των γιορτων απο elips....
παρολο που τις πρωτες μερες ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση ,κατι αρχισε να με χαλαει με τις ''αποτυχιες'' των ατμοποιητων τους.
Τελικως-για να μην πολυλογω- και με την βοηθεια του bersekero  :respect:, ο ανθρωπος με κατατοπισε οσο αφορα τις αλλαγες φυτιλιων....καταφερα σημερα να εχω 4 ετοιμοπολεμους  8) ατμοποιητες.
Με λιγο ''σκαλισμα'' εγιναν σαν καινουργιοι.....ελπιζω η επομενη αγορα ατμοποιητων να ειναι κατα Απριλη μερια  :)) :)).....να καβατζωσουμε κανενα ευρω για DIY  ΥΓΡΑ  :hmmm:

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #717 στις: Ιανουαρίου 04, 2012, 22:53 »
Πράγματι, με αλλαγή του φιτιλιού και με λίγο καθάρισμα αυξάνεται ο χρόνος ζωής του ατμοποιητή. Βέβαια όταν καεί το φιτίλι που βρίσκεται μέσα στην αντίσταση τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, απλά τον πετάμε.

Τώρα όσον αφορά τον  κλώνο του elips έχω εκφράσει την άποψη μου στο αντίστοιχο θέμα. Είναι μια πολύ κακή απομίμηση των Κινέζων και όλοι ξέρουμε τι γίνεται όταν ο Κινέζος πάει να αντιγράψει-βελτιώσει ένα προϊόν, απλά δεν υπάρχει (αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να το αλλάξει και δεν το κάνει ακριβώς ίδιο  ???). Εμφανισιακά μπορεί να είναι το ίδιο (πολλές φορές παρατηρούμε ότι τα υλικά είναι υποδεέστερης ποιότητας) αλλά σε ότι αφορά τη γεύση και το χτύπημα ουδεμία σχέση με το original. O ατμοποιητής Gen2 είναι στα 2.7-3.0 Ω, (σχεδόν ανύπαρκτο χτύπημα με υγρό Halo Tribeca 18mg ) μεγάλες τρύπες εισαγωγής αέρα (ουσιαστικά το μείγμα του ατμού περιέχει πάρα πολύ αέρα, σαν να εισπνέεις αεράκι του βουνού, με δροσιά) και οι μπαταρίες δεν είναι passthrough. Αν τώρα δοκιμάσεις να πάρεις μόνο τους ατμοποιητές για το original elips type A τότε πάλι θα διαπιστώσεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Η αντίσταση είναι σωστή 2.1-2.3 Ω αλλά οι τρύπες στο δακτυλίδι (ναι πάλι κτύπησε ο Κινέζος) είναι μεγαλύτερες και το αεράκι δροσερό. Επίσης το κεραμικό μέσα στον ατμοποιητή είναι διαφορετικό με ένα χώρισμα στη μέση (δεν ξέρω αυτό πόσο επηρεάζει την απόδοση). Πάντως είναι γενικά καλύτερος σε γεύση και χτύπημα από το Gen2. :thumpup:

Απ: OVALE elips
« Απάντηση #718 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 19:24 »
Εχθές απο την μία στιγμή στην άλλη ο Α' άτμο (35 ημερών) άρχισε να δίνει κατα-καμμένες τζούρες. Στα τελευταία του θα είναι σκέφτηκα και τον ''άνοιξα'' να δώ τί έχει μέσα... έκανα και dry burning μέχρι να καεί εντελώς... :idiot1:  Τέλος πάντων έβαλα τον Β' ατμοποιητή και....πάλι γεύση καμμένου. Τρελλή απογοήτευση..... Μετα απο 7-8 κατα-καμμένες τζούρες με τον νέο ατμοποιητή λέω ΕΛΕΟΣ... Για να μην τα πολυλογώ....ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ???????? ΥΠΗΡΧΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΡΟΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΥΓΡΟΥ!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!! ΑΦΟΥ Η ΟΠΗ ΥΠΗΡΧΕ!!!! 'Αλλαξα δεξαμενη και όλα ΟΚ!!!!!!!!!!!  ΑΠΛΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΑΝΗ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΡΡΕΕ ΤΟ ΥΓΡΟ!!!!
Αυτό που μου την έσπασε είναι οχι τόσο οτι κατέστρεψα  τον Α' άτμο (που ΠΡΟΦΑΝΩΣ ειχε ψωμί ακόμα και δεν έφταιγε για την μυρωδια του καμμένου), αλλά το ότι έκανα καμια δεκαριά αέρινες καμμένες τζούρες με τον Β' άτμο και λογικά θα του έχω ''μικρύνει''
αρκετά τη ζωή. Απο εδω και πέρα ΘΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΑΝΚ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ 'H ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΥΠΟΨΙΑ ΚΑΜΜΕΝΟΥ!!!!!

υ.γ. το φυτίλι του Α΄άτμο (παρά τις κατα-καμμένες τζούρες που έκανε στα τελευταία λεπτά της ζωής του ήταν σε σχετικά καλή κατάσταση παρόλο που καιγόταν στεγνό πάνω στην αντίσταση-----επιπλέον κάθε βράδυ καθαρίζω άτμο με πολύ καλό ΄και επίμονο φυσημα μέχρι να αδειάσει εντελώς.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVALE elips
« Απάντηση #719 στις: Ιανουαρίου 05, 2012, 19:40 »
Καμια σχεση το τανκ (δεξαμενη). Απλά ειχε εγκλωβιστει φυσαλιδα αερα μεταξυ τανκ και καρφιου.
Ή το φυτιλι με το βαλε/βγαλε του τανκ ειχε βγει λιγο εξω και δεν εκανε καλη τροφοδοσια. Με το που ξαναεβαλες πανω το τανκ (συμπτωματικα το νεο), πατηθηκε κατω το φυτιλι και ξεκινησε παλι η τροφοδοσια.
Αλλά 99% υπηρχε φυσαλιδα αερα που εφραζε τη ροη. Πιθανον η φυσαλιδα κολλησε με υπολειματα απο τα υγρα σε καποιο σημειο κοντα στην τρυπα του τανκ. Το νεο τανκ ηταν πεντακαθαρο και δουλεψε καλυτερα. Τα τανκ τα πλενουμε κατα διαστηματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160047 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110829 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet