vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Jorge, Germanlilm

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 21:19 »



Άλλη μια premium σειρά υγρών αναπλήρωσης μας έρχεται από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και μας προσφέρει 5 γεύσεις στο μενού της εμπνευσμένες από τον Τσάρλι τον Παραμυθά!


Η ιστορία:  " We all know there are some individuals who can tell an interesting story, that's Charlie, an amazing and unique teller of tales. He plays with words as a child plays with a cardboard box exploring every meaning, definition, interpretation and imagination. Although, as he travels through his vernacular spectacular some may become lost in the unbelievable realm in where his mind resides. The only thing we can do to help you understand how Charlie's Chalk Dust was discovered is to transcribe the events that unfolded. A moment in time taken from the writings of Charlie and his interpersonal enlightenment, leading to an accidental discovery. To be continued..."
Εισαγωγή: Έχω στην κατοχή μου ολόκληρη τη σειρά (5 υγρά) των υγρών αναπλήρωσης σε συσκευασίες των 15 ml και περιεκτικότητες νικοτίνης 3 mg/ml. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε Cloud One με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,35 mm, 3 mm διάμετρο στο 1 ohm και 14 watt και σε Aqua FX με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,51 mm, 4 mm διάμετρο στα 0,4 ohm και στα 30 watt. Στο τέλος θα προσθέσω και μία βαθμολογία η οποία θα βασίζεται στην ατμιστική εμπειρία που μου χάρισε το κάθε υγρό.


Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε γυάλινα μαύρα σκουρόχρωμα μπουκαλάκια (δεν είναι δυνατή η παρατήρηση του εσωτερικού) των 15, 30 και 120 ml με child proof καπάκι και σταγονόμετρο. Αναγραφόμενα στη συσκευασία βρίσκει κανείς την περιεκτικότητα της νικοτίνης, την σύσταση σε VG%/PG%  και κάποιου είδους σήμανση αναφορικά με τον ηλικιακό περιορισμό χρήσης (18+) και με τους κινδύνους που ενέχει για τον ανθρώπινο οργανισμό η πρόσληψη νικοτίνης.
Περιεκτικότητες σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 1.5, 3, 6, 12 και 18 mg νικοτίνης.
Σύσταση: Η σύσταση διαφέρει για το κάθε υγρό και για αυτόν τον λόγο θα αναγράφεται μεμονωμένα στην παρουσίαση του κάθε υγρού.
Τιμή: Η τιμή τους είναι  11,95$ για τα 15 ml, 21,95$ για τα 30 ml και 84,99$ για τα 120 ml από Αμερική από όπου και τα προμηθεύτηκα.


Site: http://charlieschalkdust.com/


Ακολουθεί φωτογραφία στην οποία περιέχεται μία σύντομη περιγραφή του υγρού αναπλήρωσης από τον παρασκευαστή.





Ας ξεκινήσω να παίρνω τα υγρά ένα ένα...


Slamberry (60%VG/ 40%PG)
Η περιγραφή του πρώτου υγρού αλλά και του μασκότ της εν λόγω εταιρίας έχει ως εξής: "Farm fresh strawberry homemade ice cream. ". Το υγρό επίσης είναι νικητής ενός διαγωνισμού που πραγματοποιήθηκε στο Χιούστον των Η.Π.Α., όπως αναφέρει και η εταιρία (Slam Berry won "Best in Show" at Vape Summit - Houston, TX). Ενθουσιασμένος λοιπόν από όλα όσα έχω διαβάσει, ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου, στήνω τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Η αίσθηση που κυριαρχεί , όπως είναι αναμενόμενο, είναι αυτή της φράουλας. Συνεχίζοντας το άτμισμα οι γεύσεις απλώνονται με έναν πολύ ωραίο τρόπο που με συναρπάζει. Στην εισπνοή κυριαρχεί το στοιχείο της φράουλας, η οποία εμφανίζεται ώριμη και ελαφρώς γλυκιά. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, στο άρωμα της φράουλας προστίθεται η κρέμα παγωτού και ο συνδυασμός τους προσομοιάζει απίστευτα σε παγωτό φράουλα. Μάλιστα μου θύμισε αυτό που σέρβιραν τα Fregio κάποτε και το ονόμαζαν Fraoula Sorbet (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων). Στην εκπνοή, ο τόνος της φράουλας υποβαθμίζεται λίγο και αναδεικνύεται η κρεμώδης βανίλια του παγωτού. Το υγρό είναι πολύ ισορροπημένο και ενώ ακουστικά νομίζει κανείς πως πρόκειται για ένα πολύ γλυκό υγρό, δεν είναι έτσι. Υπάρχει ισορροπία ανάμεσα σε γλυκό- ξινό (της φράουλας) έτσι που το αποτέλεσμα να χαρακτηρίζεται ουδέτερο προς το γλυκό. Πρόκειται επίσης για μία πολύ επιτυχημένη προσομοίωση του παγωτού φράουλας σε τέτοιο βαθμό που πράγματι έχεις την αίσθηση ότι έχεις φάει παγωτό. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους ακόμη και σε αυτούς που αποφεύγουν τα γλυκά υγρά.
Βαθμολογία: 88/100


Peanut butter & Jesus (60%VG/ 40%PG)
Ο σεφ περιγράφει το υγρό ως εξής: "A spiritual experience of peanut butter and jelly in eliquid form." Διαβάζοντας την περιγραφή γέμισα από χαρά αλλά και περιέργεια μιας και αρκετό καιρό αναζητώ ένα υγρό που να προσομοποιάζει σωστά το φυστικοβούτυρο και αναρωτήθηκα μήπως αυτό είναι το υγρό μου. Στήνω λοιπόν γρήγορα τον ατμοποιητή, γεμίζω με υγρό και παίρνω μερικές δοκιμαστικές τζούρες όπου και γεύομαι το πολυπόθητο φυστικοβούτυρο. Συνεχίζοντας και επιστρατεύοντας και τον Aqua τα αρώματα αποκαλύπτονται. Στην εισπνοή γίνεται αντιληπτό το άρωμα της φράουλας και του σταφυλιού τα οποία είναι αρκετά ήπια. Περισσότερο νομίζω πως προσομοιάζουν σε μαρμελάδα που αποτελείται από φράουλα περισσότερο αλλά και σταφύλι. Κατά τη διάρκεια της τζούρας προστίθεται το άρωμα του φυστικόβουτυρου αλλά και κάποιες υποψίες ψημένου ψωμιού και το αποτέλεσμα που προκύπτει από τον συνδυασμό είναι κάτι εξαιρετικά γευστικό. Τέλος, στην εκπνοή αναδεικνύεται το πλούσιο άρωμα του φυστικοβούτυρου. Το φυστικοβούτυρο εδώ είναι ο πρωταγωνιστής και δεν παρουσιάζεται γλυκό αλλά πιο "τραχύ" και πλησιάζει το φυσικό άρωμα του φυστικοβούτυρου σε ανησυχητικό βαθμό! Εάν ο σεφ ήθελε να μας κάνει να νιώσουμε πως τρώμε ένα γευστικό σάντουιτς με φυστικοβούτυρο τότε το έχει καταφέρει. Πρόκειται για ένα πολύ ευχάριστο υγρό και ένα από τα αγαπημένα μου με φυστικοβούτυρο.
Βαθμολογία: 85/100


Head Bangin' Boogie (70%VG/ 30%PG)
Εδώ η περιγραφή έχει ως εξής: "Α tropical blueberry popsicle that will make you want to head bang and boogie." Απ' ότι φαίνεται εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα καθαρά φρουτώδες υγρό κάτι που επιβεβαιώνεται από τις πρώτες τζούρες που μου χαρίζουν μία ευχάριστη αίσθηση τροπικών φρούτων. Συνεχίζοντας, ο διαχωρισμός των αρωμάτων γίνεται αρκετά πιο εύκολος. Στην εισπνοή επικρατεί το άρωμα του Blueberry στην ελαφρώς όξινη μορφή του ενώ κατά τη διάρκεια της τζούρας κάνουν την εμφάνισή τους και άλλα φρούτα, πιθανότατα όλα berries χωρίς όμως να μπορώ να τα ξεχωρίσω, παρά μόνον ίσως το Raspberry, και δημιουργούν ένα ευχάριστο συνονθύλευμα φρουτωδών γεύσεων. Στην εκπνοή, το blueberry υποχωρεί και αναδεικνύεται η μίξη των berries. Το υγρό παρουσιάζεται με ελαφρώς όξινο χαρακτήρα και ανα φάσεις κάνει την εμφάνιση του παρασκηνιακά και ένα άρωμα παρόμοιο του λεμονιού οπότε πιθανολογώ πως έχει χρησιμοποιηθεί λεμόνι ή Lime, απλά και μόνο για να δώσει χαρακτήρα στο υγρό  παρά για να προστεθεί στα υπόλοιπα φρούτα. Συνολικά η εικόνα του υγρού δεν μου φέρνει σε γρανίτα που αναφέρει στην περιγραφή αλλά σίγουρα είναι αισθητή η παρουσία του Blueberry.  Πρόκειται για ένα αρκετά ευχάριστο και ευκολοάτμιστο φουτώδες υγρό το οποίο ξεχωρίζει από άλλα του είδους καθώς επιλέγει να αναδείξει πολύ κεχωριστά φρουτώδη αρώματα.
Βαθμολογία: 82/100


Dream cream (60%VG/ 40%PG)
Η εταιρία παρασκευής περιγράφει το παρών υγρό ως εξής: " Rich vanilla cream with hints of fudge and notes of cinnamon. Dream Cream is... dreamy. " Άρα εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα κλασσικό υγρό Vanilla custard. Στήνω λοιπόν τον ατμοποιητή, γεμίζω με υγρό και ξεκινάω να ατμίζω. Η πρώτη αίσθηση είναι φυσικά αυτή της κρεμώδους βανίλιας. Συνεχίζω να ατμίζω προσπαθώντας να διακρίνω και τα υπόλοιπα αρώματα αλλά κάτι τέτοιο δεν καθίσταται δυνατόν. Καθ'ολη τη διάρκεια του ατμίσματος εμφανίζεται μια πλούσια κρεμώδης βανίλια της οποίας η ένταση κυμαίνεται ανάλογα στην εισπνοή και την εκπνοή. Κάποια στιγμή κατάφερα να διακρίνω και κάποιους τόνους σοκολάτας αλλά ήταν πολύ αχνοί και πολύ δύσκολα κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Όσο για την κανέλα δεν μπόρεσα να εντοπίσω τα ίχνη της. Γενικά πρόκειται για ένα πολύ ωραίο υγρό κρεμώδους βανίλιας, η οποία είναι ιδιαίτερα απολαυστική στο άτμισμα.
Βαθμολογία: 77/100


Trueberry sugar and knife (70%VG/ 30%PG)
Το τελευταίο υγρό της σειράς περιγράφεται ως εξής: "Pineapple upside down pancake with a blackberry maple drizzle. You can really taste the bold flavor notes in this high VG ejuice." Ξεκινάω λοιπόν να ατμίζω και η πρώτη σίσθηση που γίνεται αντιληπτή είναι ενός γλυκού φρουτώδους απροσδιόριστου συνδυασμού. Συνεχίζω λοιπόν με εξερευνητική διάθεση και αφού έχω επιστρατεύσει και τον Aqua και τα αρώματα γίνονται πιο ευδιάκριτα μεταξύ τους. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς την παρουσία του βατόμουρου και του σφένδαμου. Κατά τη διάρκεια της τζούρας στον παραπάνω συνδυασμό προστίθεται και ο ανανάς ο οποίος όμως εμφανίζεται με πολύ μικρή ένταση και περνάει γρήγορα στο παρασκήνιο ενώ παράλληλα τονίζεται το άρωμα του βατόμουρου. Το βατόμουρο εμφανίζεται ζουμερό και φρουτώδες και η προσομοποίωση είναι πολύ κοντά στην πραγμαιτκότητα. Κατά την εκπνοή, ο παραπάνω συνδυασμός γεύσεων υποχωρεί αρκετά σε ένταση και αναδεικνύεται το άρωμα του pancake, το οποίο είναι και αυτό που χαρίζει τη γλυκιά νότα στο υγρό. Αξιοσημείωτη είναι η ισορροπία στο συγκεκριμένο υγρό ανάμεσα σε ξινό (φρούτα)- γλυκό (pancake) κάτι που το κατατάσσει  στα ουδέτερα υγρά. Προτείνεται ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του βατόμουρου και γενικά των φρουτωδών αρωμάτων.
Βαθμολογία: 81/100


Επίλογος
Η παραγωγή ατμού βρίσκεται σε φυσιολογικά για τη σύσταση των υγρών επίπεδα, ενώ το χτύπημα είναι λιγάκι πιο ισχυρό απ' ότι θα περίμενε κανείς. Οπότε καλό θα ήταν όποιος θα θελήσει να δοκιμάσει, να προτιμήσει περιεκτικότητα σε νικοτίνη ένα σκαλί πιο κάτω απ' ότι κάνει συνήθως. Αξιοσημείωτο είναι επίσης πως συγκριτικά με άλλα υγρά της ίδιας κατηγορίας αφήνουν πολύ λιγότερα κατάλοιπα στην αντίσταση. Γενικότερα, πρόκειται για μία ακόμη αξιόλογη εταιρία παραγωγής υγρών αναπλήρωσης η οποία έρχεται και αυτή να μεγαλώσει τη γκάμα των υγρών που είναι διαθέσιμη στο ατμιστικό κοινό.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 14:07 »
Έχω δοκιμάσει το pb&Jesus και δεν θα μπορούσες να κάνεις καλύτερη περιγραφή!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 15:16 »
Ευχαριστούμε για τα reviews. Ευτυχώς που είστε και σεις και βλέπουμε τι παίζει και έξω. :D

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 08, 2016, 00:16 »
Δοκίμασα σήμερα το Drama Swirl της ανωτέρω εταιρείας, με αρκετή επιφύλαξη γιατί είμαι γενικά των καπνικών υγρών και σε οποιαδήποτε άλλη γεύση  είτε είναι φρούτα, είτε είναι γλυκά, δεν έχω βρει παρά 1-2 υγρά που μπορώ να τα ατμίσω.
Σύμφωνα με την περιγραφή της εταιρείας πρόκειται για ένα υγρό 70/30 με γεύση απαλής τάρτας βερίκοκο με μια ιδέα κανέλα.
Μου αρέσει το βερίκοκο, αλλά σιχαίνομαι την κανέλα αν η παρουσία της είναι έστω και ελάχιστα παραπάνω από διακριτική.



Αφού πρόκειται για high vg, το έσταξα στον velocity στημένο με ένα staple coil στο 0.15Ω πάνω στο μηχανικό.
Η γεύση που μου έδωσε ήταν καθαρά μαρμελάδα βερίκοκο, συμπληρωμένη με την αίσθηση της φρεκοψημένης απαλής ζύμης.
Κανέλα δεν κατάλαβα σαν διακριτή γεύση, γεγονός που δεν με χάλασε καθόλου μα καθόλου :)
Αν και φοβήθηκα ότι θα ήταν πολύ γλυκό υγρό, απεναντίας είχε τόση γλύκα όσο μια καλή μαρμελάδα που η ζάχαρη συμπληρώνει τη γεύση του φρούτου αντί να την καλύπτει. Στην εκπνοή είναι πιο αισθητή η ψημένη ζυμη της τάρτας και η επίγευση ξεκάθαρη μαρμελάδα βερίκοκο.
Ντουμάνια εξαιρετικά, χτύπημα στο 6άρι που δοκίμασα αρκετά μέτριο, αν και στα φρουτο-γλυκά υγρά το 6άρι ποτέ δεν μου έδωσε χτύπημα όπως στα καπνικά.
Αφού πέρασε επιτυχώς το τεστ, το έβαλα στον phenomenon lite+ με το κοντό τανκάκι, με αντίσταση microcoil 0.6Ω πάλι σε μηχανικό.
Πολύ καλό και εκεί το αποτέλεσμα, με το βαμβάκι βέβαια αφρατεμένο κατάλληλα για να έχει σωστή τροφοδοσία λόγω high vg σύστασης. Το γευστικό προφίλ παρέμεινε το ίδιο χωρίς να διακρίνω κάποια αλλαγή.
Γενικά φαίνεται να είναι ένα ευχάριστο υγρό, δεν έχει βουτυρίλες και ζάχαρες όπως πολλά Αμερικάνικα υγρά, αλλά επικεντρώνεται στην τάρτα με μαρμελάδα βερύκοκο με πολύ καλό αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου.
Θα το ήθελα ίσως λίγο πιο έντονο στο βερίκοκο, αλλά θα το δω στην πορεία γιατί η δοκιμή έγινε στο τέλος της ημέρας και ο ουρανίσκος είναι κάπως πιο αναίσθητος από το ολοήμερο άτμισμα.
Φαίνεται πάντως ότι πρόκειται για ολοήμερο υγρό, εκτός των στιγμών μετά τον καφέ και το φαγητό που το καπνικό δεν το αλλάζω με τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2017, 14:31 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 10, 2016, 11:14 »
Μετά από μερικές ημέρες παρέα με το υγρό, κατέληξα ότι την καλύτερη γεύση μου την δίνει σε dripper και συγκεκριμένα στον le papillion βρήκα την χρυσή τομή γεύσης / ντουμανιού / οικονομίας στην κατανάλωση.
Σύμφωνα με τα δικά μου κριτήριοα, η γεύση του αναδεικνύεται καλύτερα με αντίσταση 0.32mm kanthal, 2.5mm διάμετρο microcoil, 1.1Ω, γύρω στα 25W.
Φυσικά δεν πάει πίσω και σε μεγάλο dripper με staple coil στα 0.15Ω αλλά εκεί η κατανάλωση υγρού είναι εξωπραγματική. :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2016, 11:20 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 09:34 »
Το honey badger το εχει δοκιμασει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 13, 2017, 13:30 »
Δοκίμασα το CCD3. Η πιο ωραία αλμυρή καραμέλα που εχω δοκιμάσει!. Θυμίζει λίγο το Devlin της Halo αλλά πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου.! 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 14, 2017, 19:08 »
Δοκίμασα σήμερα στα γρήγορα το campfire. "Χαρουμενο" υγρό, αλλά πολλά βήματα πίσω από το έτοιμο. Πιο σίγουρος θα είμαι όταν δοκιμάσω το Mr και Mrs Meringue..


 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά αναπλήρωσης Charlie's Chalk Dust
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 14, 2017, 09:47 »
Δημιουργήθηκε νήμα για τα Charlie's Chalk Dust Shake n Vape
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2017, 10:20 από gipsy »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084087 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos