vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 4 χρήστες
patz, lagoudakis, Milarepa, JohnDag

Twitter

Το επόμενο βήμα ... ;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris.gr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Το επόμενο βήμα ... ;
« στις: Μαΐου 09, 2011, 19:17 »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Ατμίζω από τον Οκτώβριο του 2010.

Ξεκίνησα δοκιμαστικά με NJOY pro για τους γνωστούς λόγους που ξεκινάνε όλοι με αυτό το "τσιγάρο", αλλά δυστυχώς δεν με ικανοποίησε πλήρως (μικρή διάρκεια μπαταρίας, ακριβά καρτομάιζερ κλπ) αν και με έκανε και μείωσα το Κ.Τ. στο μισό.

Το επόμενο βήμα ήταν, όπως ήταν φυσικό, το Ego. Χρησιμοποίησα τους 510 και τους 510lr ατμοποιητές. Πολύ καλή γεύση και καλό χτύπημα στον λαιμό με τα ανάλογα mg (24 συγκεκριμένα). Αλλά δεν υπήρχε σταθερότητα στο αποτέλεσμα ... την μια ήταν πολύ καλό και μετά από λίγο έπρεπε να αναζητήσω το λόγο για τον οποίο δεν με ικανοποιούσε ... και πάλι ο εφιάλτης της αγοράς και κατανάλωσης του Κ.Τ. δεν έφυγε.

Μετά ήρθε το Ego-T. Βρέθηκε ο τρόπος και κατήργησα το Κ.Τ. ΤΕΛΕΙΩΣ. Σταθερή γεύση και χτύπημα. Εδώ και ένα μήνα είμαι ΑΚΑΠΝΟΣ και πολύ ευχαριστημένος. Επεσε και η αρτηριακή μου πίεση στα κανονικά επίπεδα. Πέρνω βέβαια τα χάπια μου αλλά μέχρι τώρα δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν και τέτοιες μετρήσεις (11 η μεγάλη 7 η μικρή) στην ηλικία μου ... 47 και βάλε ... τεσπα.

Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Το κόστος ...

Την εποχή που κάπνιζα ήθελα γύρω στα 250€ το μήνα για κανονικά τσιγάρα (2 πακέτα Camel την ημέρα). Σήμερα χρειάζομαι 3ml-4ml υγρό την ημέρα και έναν ατμοποιητή Ego-T κάθε 6 ή 7 ημέρες. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό χρειάζομαι 80€ το μήνα περίπου. Μείωσα το αρχικό κόστος στο 1/3 ... πολύ καλά θα έλεγα. Όμως μήπως θα μπορούσα να το μειώσω κι άλλο ;

Το να φτιάξω τα δικά μου υγρά δεν το βλέπω σαν επιλογή, αν και το έχω δοκιμάσει κανα δυο φορές με αμφίβολα αποτελέσματα. Οπότε θα ήθελα από όλους εσάς, αν θα μπορούσατε, να μου προτείνετε το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνω για να έχω μείωση στο κόστος αλλά και για να έχω ΣΤΑΘΕΡΗ γεύση και χτύπημα στο λαιμό.

Πιστεύετε ότι πρέπει να πάω σε Bulli Α2 ή σε GG ;


Τα φώτα σας ... παρακαλώ !!!

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 09, 2011, 20:16 »
Όπως γράφεις, το κόστος σου είναι οι ατμοποητές και τα υγρά. Ατμοποιητές, μπορείς να ψάξεις εδώ για πιο φθηνούς, υγρά, δεν έχεις πολλές επιλογές για να μειώσεις το κόστος, παρά φτιάχνοντάς τα.. Εγώ, πάντως, χρησιμοπιώ υγρά χωρίς γεύση...
Το GG είναι για μπαταρία - πώς θα σε βοηθήσει;
O A2, απ'όσο έχω διαβάσει,θέλει ν'ασχοληθείς μαζί του και έχει μεγάλη κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 09, 2011, 20:58 »

Μετά ήρθε το Ego-T. Βρέθηκε ο τρόπος και κατήργησα το Κ.Τ. ΤΕΛΕΙΩΣ. Σταθερή γεύση και χτύπημα. Εδώ και ένα μήνα είμαι ΑΚΑΠΝΟΣ και πολύ ευχαριστημένος. Επεσε και η αρτηριακή μου πίεση στα κανονικά επίπεδα. Πέρνω βέβαια τα χάπια μου αλλά μέχρι τώρα δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν και τέτοιες μετρήσεις (11 η μεγάλη 7 η μικρή) στην ηλικία μου ... 47 και βάλε ... τεσπα.


Την εποχή που κάπνιζα ήθελα γύρω στα 250€ το μήνα για κανονικά τσιγάρα (2 πακέτα Camel την ημέρα). Σήμερα χρειάζομαι 3ml-4ml υγρό την ημέρα και έναν ατμοποιητή Ego-T κάθε 6 ή 7 ημέρες. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό χρειάζομαι 80€ το μήνα περίπου. Μείωσα το αρχικό κόστος στο 1/3 ... πολύ καλά θα έλεγα. Όμως μήπως θα μπορούσα να το μειώσω κι άλλο ;

Το να φτιάξω τα δικά μου υγρά δεν το βλέπω σαν επιλογή, αν και το έχω δοκιμάσει κανα δυο φορές με αμφίβολα αποτελέσματα. Οπότε θα ήθελα από όλους εσάς, αν θα μπορούσατε, να μου προτείνετε το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνω για να έχω μείωση στο κόστος αλλά και για να έχω ΣΤΑΘΕΡΗ γεύση και χτύπημα στο λαιμό.

Τα φώτα σας ... παρακαλώ !!!
Βρε Δημητρη... ετσι οπως πας , σε λιγο θα ζητας και μεροκαματο !!! Μια χαρα τα πας !! Οχρονος και η ακολουθη εμπειρια θα σου λυσουν ολα σου τα ζητηματα . Σε βρισκω ομως λιγο υπερβολικο . Εδω εχει κοστος κι ο αερας που αναπνεουμε...

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 09, 2011, 21:00 »
Έναν ατμοποιητή κάθε 6-7 ημέρες;  :hmmm: Πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις το θέμα με την αλλαγή φυτιλιού στους ατμοποιητές ego-t που βρίσκεται εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1982.0.html Για να καταλάβεις αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ τον ίδιο ατμοποιητή από τις 3 Απριλίου :yes: και το χτύπημα και η γεύση βρίσκονται στο ίδιο ακριβώς επίπεδο από την πρώτη μέρα :yes: Τον μέτρησα και με πολύμετρο και η αντίστασή του είναι 2,3Ω, δηλαδή σαν καινούργιος ;) Διάβασε όλο το θέμα για να δεις τι θα μπορούσε να σε βολέψει καλύτερα :)

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 09, 2011, 21:06 »
αν ο σκοπός σου είναι να κόψεις τελείως τα έξοδα προτείνω
διάβασε για την αλλαγή φιτιλιού του Egot
αγόραζε από έξω ατμοπ.  όπου τούς περνεισ φτηνότερα
σιγά σιγά μείωσε τα ml οπότε αυξάνεις και την ζωή του ατμο
κόψε το τελείως.




Αποσυνδεδεμένος Dimitris.gr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 09, 2011, 22:25 »
@XristosK : Τα υγρά είναι το μικρότερο κόστος και προς το παρόν δεν το υπολογίζω. Τους φθηνότερους ατμοποιητές Ego-T που έχω βρει είναι γύρω στα 9€,  προτιμώ να αγοράζω από Ελληνικά καταστήματα/sites.

@nassos33 : Δεν θα με χάλαγε ένα επι πλέον εισοδηματάκι  :) Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά γενικά το άτμισμα το βλέπω και σαν χόμπυ και μου αρέσει να το ψάχνω λίγο παραπάνω. Το κόστος πάντως ήταν ο βασικός λόγος για την διακοπή του Κ.Τ.

@zalaros : Το θέμα για την αλλαγή φυτιλιού το έχω διαβάσει ολόκληρο και το παρακολουθώ καθημερινά αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να αλλάξω το φυτίλι, μετά βίας κατάφερα να βγάλω το μεταλάκι από έναν ατμοποιητή αλλά το να βάλω άλλο φυτίλι δεν μου πέτυχε. Κάποια στιγμή θα το προσπαθήσω ξανά.

@LoOk : Σκοπός μου δεν είναι να κόψω τελείως τα έξοδα αλλά να τα μειώσω όσο μπορώ. Το θέμα για την αλλαγή το έχω διαβάσει. Όπως είπα και στον XristosK προτιμώ να αγοράζω από Ελλάδα αλλά αν τύχει και κάποιος άλλος παραγγείλει φθηνότερα ατμοποιητές Ego-T από έξω και μπορούμε να μοιραστούμε την παραγγελία πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Το να το κόψω τελείως  :thumpup: ... το σκέφτομαι  :hmmm: ... αλλά για αργότερα.


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 09, 2011, 22:41 »
@zalaros : Το θέμα για την αλλαγή φυτιλιού το έχω διαβάσει ολόκληρο και το παρακολουθώ καθημερινά αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να αλλάξω το φυτίλι, μετά βίας κατάφερα να βγάλω το μεταλάκι από έναν ατμοποιητή αλλά το να βάλω άλλο φυτίλι δεν μου πέτυχε. Κάποια στιγμή θα το προσπαθήσω ξανά.

Και γω μέχρι να το πετύχω είχα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Μόνο το κόλπο με το πυραμιδάκι με την χάρτινη υφή είχε δουλέψει τέλεια (κόλπο που είχε ανακαλύψει ο ΜΙΧ) αλλά για λίγες μόνο ημέρες. Αυτό που μου δούλεψε και δουλεύει ακόμη τέλεια είναι το πλέγμα ;)

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 09, 2011, 22:46 »
Βρε Δημήτρη, όπως είπες, δύο είναι τα έξοδα: υγρά και  ατμοποιητές. Εάν τα υγρά είναι το μικρότερο κόστος και προς το παρόν δεν το υπολογίζεις, μένουν οι ατμοποιητές. Με 9 Ευρώ ο ένας, έναν να χαλάς την εβδομάδα, είναι 36-45 Ευρώ!! Που τα βρήκες τα 80;;;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 09, 2011, 23:04 »
Δημήτρη τα υγρά δεν είναι αμελητέο κόστος τη στιγμή που καταναλώνεις 3-4 ml όπως λες
Με δικά σου υγρά το κόστος πέφτει στo 1 ευρώ για 10ml. = 10 πeρίπου/ μήνα
Με τα έτοιμα που πωλούνται 10 ευρω τα 20ml = 40 πeρίπου/ μήνα, που το βλέπεις το λίγο ?

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 09, 2011, 23:20 »
λοιπόν έχουμε και λέμε 5 ατμοποιητες 510LR από greenhouse 15$, 3$ δηλ ο ένας. = 2euro ο ένας
υγρά από e-cig έτοιμο 24άρι που κάνει 6$ τα 300ml. αν θες να χει και γεύση παίρνεις ένα μπουκαλάκι των 30ml άρωμα από το ίδιο με 15$ και το πετάς όπως είναι μέσα στο μεγάλο μπουκάλι. θα χεις υγρό 22mg με 9% άρωμα.
ούτε συριγγες ούτε μεταγκίσεις ούτε τπτ.

έχουμε και λέμε το υγρό θα σου κρατήσει απο 2 μήνες μέχρι 5-6 μήνες ανάλογα τη χρήση και οι ατμοποιητές από ένα μήνα μέχρι κάποιους μήνες..
δλδ συνολικά
21$ χωρίς αρωμα
36$ αν θές άρωμα..
Φιλικά1 πάντως, δε γίνεται να το θεωρείς χόμπυ και να μη θες να φτιάχνεις τα υγρά σου ή να μη διαβάζεις μόνος σου τρόπους να ελαχιστοποιήσεις το κοστος του  ατμισματος
Φιλικα2, όταν κάπνιζες έκανες camel, όχι next. μην προσπαθείς να μειώσεις όλους τους παράγοντες κόστους του ητ. προσπάθησε να βρεις κάτι που να σου αρέσει και  όπως και να χει κερδισμένος είσαι και σε υγεία και σε πορτοφόλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2011, 23:30 από dxdydz »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 10, 2011, 09:20 »

@nassos33 : Δεν θα με χάλαγε ένα επι πλέον εισοδηματάκι  :) Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά γενικά το άτμισμα το βλέπω και σαν χόμπυ και μου αρέσει να το ψάχνω λίγο παραπάνω. Το κόστος πάντως ήταν ο βασικός λόγος για την διακοπή του Κ.Τ.
Τοτε φιλε μου εισαι ξεχωριστη περιπτωση και χρηζεις ξεχωριστης αντιμετωπισης .Καλη συνεχεια στο νεο σου χομπυ .   

Αποσυνδεδεμένος johnix

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 10, 2011, 12:50 »
Διαβάζω παντού για χαλασμένους ατμοποιητές και πραγματικα νιώθω τυχερός και ο λόγος είναι ο εξής.

14 Φλεβάρη (είμαι και ρομαντικός!!!) αποφασισα να παραγγείλω ένα πακετο Ego-T , να πάρω μια συσκευή εγω και μια η γυναίκα μου ωστε να κόψουμε το κάπνισμα. Απο τότε με έντονο ατμισμα καθημερινα και οι δύο και υποτυπωδη καθαρισμό οι ατμοποιητες παίζουν σαν καινουργιοι. Φυσικά έχω καβατζα ακόμα τεσσερις αλλα ακόμα περιμένουν την σειρά τους!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 05, 2011, 17:18 »
Δημήτρη τα υγρά δεν είναι αμελητέο κόστος τη στιγμή που καταναλώνεις 3-4 ml όπως λες
Με δικά σου υγρά το κόστος πέφτει στo 1 ευρώ για 10ml. = 10 πeρίπου/ μήνα
Με τα έτοιμα που πωλούνται 10 ευρω τα 20ml = 40 πeρίπου/ μήνα, που το βλέπεις το λίγο ?

Τη συγκριση οικονομικα τη κανει,πιστευω,σε σχεση με το κ/τ κ οχι μεταξυ των ετοιμων υγρων κ των "χειροποιητων"!Κ γω ετσι εκανα τη συγκριση κ θεωρω πως 40-50 ευρω το μηνα για υγρα ατμου δεν ειναι τιποτα σε συγκριση με το κ/τ.2ον αν οι ατμοποιητες κ οι μπαταριες-συσκευες λειτουργουσαν για περισσοτερο του 1 εστω μηνα τοτε θα ηταν ευχης εργων.Γιατι κ γω πιστευω πως το πιο μεγαλο κοστος ειναι η συσκευες ατμισης κ οχι τα υγρα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Το επόμενο βήμα ... ;
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 05, 2011, 17:19 »
λοιπόν έχουμε και λέμε 5 ατμοποιητες 510LR από greenhouse 15$, 3$ δηλ ο ένας. = 2euro ο ένας
υγρά από e-cig έτοιμο 24άρι που κάνει 6$ τα 300ml. αν θες να χει και γεύση παίρνεις ένα μπουκαλάκι των 30ml άρωμα από το ίδιο με 15$ και το πετάς όπως είναι μέσα στο μεγάλο μπουκάλι. θα χεις υγρό 22mg με 9% άρωμα.
ούτε συριγγες ούτε μεταγκίσεις ούτε τπτ.

έχουμε και λέμε το υγρό θα σου κρατήσει απο 2 μήνες μέχρι 5-6 μήνες ανάλογα τη χρήση και οι ατμοποιητές από ένα μήνα μέχρι κάποιους μήνες..
δλδ συνολικά
21$ χωρίς αρωμα
36$ αν θές άρωμα..
Φιλικά1 πάντως, δε γίνεται να το θεωρείς χόμπυ και να μη θες να φτιάχνεις τα υγρά σου ή να μη διαβάζεις μόνος σου τρόπους να ελαχιστοποιήσεις το κοστος του  ατμισματος
Φιλικα2, όταν κάπνιζες έκανες camel, όχι next. μην προσπαθείς να μειώσεις όλους τους παράγοντες κόστους του ητ. προσπάθησε να βρεις κάτι που να σου αρέσει και  όπως και να χει κερδισμένος είσαι και σε υγεία και σε πορτοφόλι.

 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084045 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34844 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 51 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135666 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos