vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

138 επισκέπτες, 6 χρήστες
I.P, lagoudakis, camber, Jorge, giorgos1999, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5580 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 00:19 »
Πολύ χρήσιμες οι παραπάνω παρατηρήσεις. Δοκιμάζω λοιπόν με την προκαθορισμένη τιμή των 360 kj/ml. Δεν είμαι βέβαιος αλλά μου φαίνεται πιο λογικό να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές από υγρό σε υγρό

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5581 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 00:39 »
Ούτε κι εγώ πιστεύω ότι θα είναι τόσο μεγάλες ώστε να χρειάζεται επεξεργασία η τιμή κάθε φορά που αλλάζει κάποιος υγρό, εκτός κι αν θέλει να είναι απελπιστικά ακριβής ο υπολογισμός του.

Με βάση 50/50 που χρησιμοποιώ μου είχε φανεί ότι με τα 360 kJ/ml "έγραφε" ml πιο γρήγορα απ' ο,τι τα κατανάλωνε στην πραγματικότητα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν το παρακολούθησα μέχρι το τέλος. Δηλαδή είχε γράψει 1ml ενώ το υγρό φαινόταν να έχει κατέβει ελάχιστα. Αλλά ίσως ήταν και ιδέα μου, γιατί στο πάνω μέρος του tank δεν έχεις αντιστάσεις και καμπάνες οπότε τα περισσότερα ml βρίσκονται εκεί, λογικό είναι να μην φαίνεται ότι "κατεβαίνει" τόσο γρήγορα όσο όταν βρίσκεσαι στο τελευταίο 1ml.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2016, 00:55 από giorgos_206 »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5582 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 09:40 »
Καλημέρα.
Το δοκίμασα κι εγώ και όντως είναι πολύ καλό.
Είναι σίγουρο όμως ότι "κάνει αυτά που λέει"; Δηλαδή, ατμίζοντας στα 13 watt, έβαλα preheat 20 watt για ένα δεύτερο. Δεν παρατηρώ όμως αλλαγή στην αναγραφή των watt, όταν πατάω το fire. Δεν θα έπρεπε για ένα δεύτερο να μου δείχνει κάπου 20 watt και μετά να κατέβει στα 13;

Αποσυνδεδεμένος funk

  • *
  • 51
  • All rights reserved all wrongs reversed . .
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5583 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 09:53 »
Η αλήθεια είναι ότι και εγω δεν μπόρεσα να καταλάβω εάν δουλεύει το preheat.. ατμιζω στα 35w και έχω preheat 1.5s στα 50w αλλά δεν βλέπω διαφορά όπως έβλεπα με το original firmware.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5584 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 10:38 »
Καλημέρα.
Το δοκίμασα κι εγώ και όντως είναι πολύ καλό.
Είναι σίγουρο όμως ότι "κάνει αυτά που λέει"; Δηλαδή, ατμίζοντας στα 13 watt, έβαλα preheat 20 watt για ένα δεύτερο. Δεν παρατηρώ όμως αλλαγή στην αναγραφή των watt, όταν πατάω το fire. Δεν θα έπρεπε για ένα δεύτερο να μου δείχνει κάπου 20 watt και μετά να κατέβει στα 13;

Λειτουργεί το preheat. Μόνο σε power mode φυσικά , όπως και στο original firmware. Κανονικά έστω και για ένα δέκατο του δευτερολέπτου θα έπρεπε να σου δείχνει την τιμή Watt που έχεις ρυθμίσει. Η ρύθμιση του χρόνου ξεκινάει από 0.1s. Mήπως  έχεις ρυθμίσει το χρόνο στο 0.1s και δεν προλαβαίνεις να το δείς ?

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5585 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 10:42 »
Να υπενθυμίσουμε ότι το preheat δεν είναι διαθέσιμο σε TEMP και BYPASS mode:

Παράθεση
This function can only be active in "POWER" and "SMART" modes; it is ignored in all other modes.

Αν και απ' ο,τι καταλαβαίνω είστε σε POWER mode, οπότε θα έπρεπε να δουλεύει. Δοκιμάστε και με ποσοστό, π.χ. 120%, μήπως κάνει κάποια διαφορά. Και να μην δουλεύει πάντως, ο τύπος βγάζει update κάθε μέρα, οπότε υπάρχει η πιθανότητα να το διορθώσει σύντομα. Υπάρχει επίσης και η καρτέλα Issues όπου μπορείτε να τον ενημερώσετε!

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα όταν το δοκίμασα μου έκανε κάποια κολληματάκια (κάποιες φορές καθυστερούσε να ανάψει 1-2 δευτερόλεπτα από την ώρα που πατούσα το fire, κάποιες άλλες το fire δεν δούλευε καν), γι αυτό και πλέον το έχω μόνο στο ένα από τα δύο VTC mini μου.

Στο άλλο έχω την κλασσική και δοκιμασμένη 3.01 με κάποια patches που μ' έχουν βολέψει, και εκείνο είναι που συνήθως παίρνω μαζί μου. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5586 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 11:46 »
Θα το δοκιμάσω και στο  cuboid mini.
Υ.Γ.
Ωραίο avatar. ..

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5587 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 20:03 »
περασα το myevic, ωραιες δυματοτητες, επιπλεον ρυθμισεις, σε εμενα δουλευει μια χαρα η προθερμανση.
οντως πηγε σε αλλο επιπεδο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5588 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 20:16 »
Ένα θέμα του myevic firmware είναι ότι δεν κρατάει στην μνήμη την μέτρηση κατανάλωσης υγρού όταν γίνεται αλλαγή μπαταρίας. Επίσης μερικές φορές παρατήρησα ότι το ρολόι χάνει την ώρα. Πάντως η προθέρμανση λειτουργεί άψογα.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5589 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 21:16 »
Η σωστή ρύθμιση της ώρας γίνεται με τον εξής τρόπο:

The procedure to adjust the clock speed ratio is as follow:

First, setup time accurately via the date/time menu or the "evic-usb time" command line.
Let the box enter sleep mode (leave it alone or switch it off) for several hours. I suggest you're doing this before sleeping yourself.
Awake the box and go into the "Clk Speed" menu; do not let the box enter sleep mode again in between, or you'll have to redo the whole thing.
Using + and - buttons, adjust the time shown on top of the screen to catch up the real time. The number shown in the center of the screen is the clock speed ratio; reasonable values should be around 32~34000.
Once you have adjusted the time to the real time, click fire to save the new clock speed ratio. Your clock should now be as accurate as it can. If not, try to repeat the procedure. Accuracy of a few seconds per day can be achieved this way.

Αυτό ισχύει για τα μοντέλα VTC-Mini, Cuboid/Mini, Presa 75W, RX75, RX200S ενώ δεν χρειάζεται στα μοντέλα VTwo/Dual, AIO, Basic, eGrip II

Όλα αναφέρονται εδώ https://github.com/ClockSelect/myevic κάτω κάτω που αναλύει το μενού και τις επιλογές ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5590 στις: Οκτωβρίου 25, 2016, 23:51 »
Νομίζω ότι με το "χάνει την ώρα" εννοούσε ότι την χάνει τελείως, όχι ότι πάει μπροστά ή πίσω το ρολόι... :confused1: Πάντως ισχύει ότι την χάνει, εκτός ίσως αν αλλάξεις μπαταρία εντός λίγων δευτερολέπτων.

Αποσυνδεδεμένος phoenix

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5591 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 21:45 »
Εμένα και preheat κομπλέ, και τα εμελ κρατάει με αλλαγή μπαταρίας και όλα καλά, την ώρα όμως μου την πάει 30 λεπτά μπροστά όταν αλλάζω μπαταρία  :WhatIsThat:
Όπως και να έχει δεν την θέλω γιατί έχω και το λόγκο στη μέση και δε δένει το γλυκό... ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5592 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 11:26 »
Δοκίμασε με τις οδηγίες του zalaros, αφού αλλάξεις μπαταρία να πας στο Clk Speed και με τα + και - να επαναφέρεις το ρολόι στην ώρα που έπρεπε να δείχνει. Αν το κάνεις αυτό είναι πιθανό την επόμενη φορά που θα αλλάξεις μπαταρία να μην χρειαστεί ρύθμιση ξανά η ώρα...

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5593 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 20:46 »
εβαλα την version 5.04 και το δουλευω με preheat. Απο εκεινη τη στιγμη που το εβαλα αρχισε να κανει missfire. 1 στις 5 παταω το  fire  και δεν κανει τιποτα. Και ρωταω !: χαλασε το κουμπι ή το preheat εχει προβλημα ? Να παω σε αλλη εκδοση ή αρκει να βγαλω το preheat ?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5594 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 20:47 »
και γιατι δεν δοκιμαζεις παλι την αλλη, να μας πεις και εμας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476175 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43155 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164971 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12311 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli